שבת עם ילדים / סיור גרפיטי ברחובות פלורנטין

לפני כמה שבועות עשיתי את דרכי לתל אביב עם עומר לבילוי בוקר של אמא ובן. כבר כמה זמן שהוא מתלונן שמשעמם לו בשבת ואני די מתעצלת לחפש תעסוקה, וגם עסוקה בכל מיני עניינים משלי. אבל פוסט שראיתי בקבוצת פייסבוק בה אני חברה הסב את תשומת ליבי.

זה היה פוסט על סיור גרפיטי בדרום תל אביב. נרשמתי, למרות שהייתי בטוחה שאיזה כוח עליון או מחלה ימנע ממני להגיע וכך חיכיתי עד לשבת המיועדת. וכשהיא הגיעה, לא היה שום דבר שיעצור אותי מלהגיע, אפילו השמיים היו כחולים במידה מעט מפתיעה לעונה הזו של השנה, כי במקרה זו שנה עם חורף והקורונה עוד לא הכתיבה לנו הגבלות תנועה.

סיור גרפיטי עם ילדים
צילום: אלינוי קיסלוב

הגענו לגינה קטנה בדרום העיר, שנקבעה כמקום מפגש של הקבוצה שלנו עם אלינוי קיסלוב, הבעלים של חברת הסיורים גרפיטיול, לסיור גרפיטי ברחובות ובסמטאות של פלורנטין. כבר בנקודת המפגש, ואחרי שגיליתי ששתינו אוהבות את הצבע הסגול, ראינו סביבנו עבודות אמנות מעניינות שמאחורי כל אחת יש סיפור. ואלינוי יודעת את כל הסיפורים, מכירה את האמנים ויודעת לספר על כל מיני הרפתקאות גרפיטי על גבול החוק, או קצת מעבר.

השראה דרך סיפורים של אנשים

את גרפיטיול הקימה אלינוי יחד עם אחיה יהונתן כיס-לב. שני האחים ניהלו את המיזם יחד כשלוש שנים ומשנת 2016 אלינוי מובילה אותו לבד. גרפיטיול מציע סיורים וסדנאות של גרפיטי ואמנות רחוב, סיורי טעימות, וסיורים שמשלבים בין שני העולמות. המיזם, שהחל מרעיון של יהונתן, התחיל מתוך הרצון לחשוף את הסביבה הקרובה שלהם לגרפיטי ולמסרים שיש על הקירות. זה כלל כמובן גם התנסות פעילה שלהם. הם לקחו את הספריי לידיים וגם מפגש עם המשטרה לא עצר אותם. התגובות של הסביבה לעבודות שיצרו הניעו אותם קדימה והם החלו לחקור ולשמוע סיפורים של אמנים ושל מקומיים. מהר מאוד העיסוק בגרפיטי הפך לשליחות, שמטרתה לשנות את תדמית הגרפיטי בעיני הסביבה. אלינוי ויהונתן יצרו סיורים מרתקים, סדנאות גרפיטי חווייתיות, קורסי גרפיטי מקצועיים, וגם פרויקטים חינוכיים ובהמשך גם סיורי טעימות אוכל מקומיים וייחודיים.

"החזון שלי הוא לתת השראה דרך סיפורים של אנשים שיצרו משהו עם תשוקה, לעורר סקרנות ולפתוח את הראש למחוזות פחות מוכרים. את כל זה אנחנו עושים בגרפיטיול בדרך חווייתית, מהנה, מסקרנת, והרפתקנית. דרך הרגליים, דרך העיניים, חוש הטעם והריח ודרך הרבה סימני שאלה שיגרמו לכם ולנו לחשוב ולעבור חוויה משמעותית."

סיור גרפיטי עם ילדים

גרפיטי בתל אביב

גרפיטי בתל אביב

גרפיטי בתל אביב

גרפיטי בתל אביב

גרפיטי בתל אביב

גרפיטי בתל אביב

גרפיטי בתל אביב

סיור בין קירות צבעוניים

אחרי ששמענו כמה סיפורים וחיפשנו זוגות עיניים שצוירו על הבניינים שבסביבת מקום המפגש שלנו, יצאנו לסיור רגלי ברחובות ובסמטאות שליד. הרבה זמן לא הייתי בפלורנטין, ובטח לא באור יום ועוד בשבת בבוקר כשכמעט אין תנועה של אנשים. הקירות, שבכל זמן אחר הם רק תפאורה, קפצו למרכז הבמה. כמה צבע! וכמה כישרון! לא מדובר פה במישהו שעצר ליד קיר ועל הדרך עשה ציור אלא בהשקעה של זמן, ישיבה ותכנון, והביצועים ממש יפים. הצבע הקיף אותנו מכל הצדדים.

עצרנו להצטלם קיר לבבות הגרפיטי, שמענו סיפורים על גרפיטי שצויר עם מנוף, עברנו בסמטאות מלאות צבע, ולאורך כל הסיור, עומר ממש התלהב. הוא התלהב מהבילוי המשותף, מאוד רצה לעמוד בקצב ההליכה של אלינוי ובקושי נתן לי לעצור לצלם מכל זווית אפשרית. הבנתי שעשיתי בחירה מעולה עם הסיור וטפחתי לעצמי על השכם, מבטיחה הבטחות שווא לגבי בילויים עתידיים בתדירות גבוהה.

סיור גרפיטי בפלורנטין

סיור גרפיטי בתל אביב

סיור גרפיטי עם ילדים

צילום: אלינוי קיסלוב

סדנת גרפיטי על קירות ותקליטים

באחת הסמטאות בה עצרנו, אי אפשר היה להתעלם מהצבע, אז מעבר לסיפורים ניצלנו את הזמן גם לצילומי בוק וסרטונים של כל הקבוצה, ומשם המשכנו עד שהגענו לסטודיו של גרפיטיול שנמצא ממש במרכז העניינים וקרוב אל כל מוקדי העניין והצבע שברחובות פלורנטין. וכאן חיכתה לנו הפתעה. החלק השני של הסיור, שכלל התנסות של המשתתפים בגרפיטי. ותדעו לכם שבכל אחת מאתנו מסתתרת אמנית גרפיטי שרק מחכה שתתנו לה מיכל ספרי ליד כדי שתוכל להתבטא גם היא באמצעות הצבע.

אלינוי חילקה לנו מכלי צבע והתנסינו גם אנחנו, כמו אמני הגרפיטי, בציור על הקירות. וזה היה כיף! לגדולים ולקטנים. להשפריץ צבע על הקיר, לצייר מה שבא לך, להתבטא בדרך הייחודית שלך, גם אם זו הפעם הראשונה, פשוט היה כיף. וכבר הרגשנו שאנחנו רוצים לתפוס איזה קיר ולצייר עליו. אחרי שציירנו ותיעדנו, נכנסנו פנימה אל תוך הסטודיו לסדנת יצירה של גרפיטי על תקליטים ישנים. באמצעות שבלונות שונות, מכלי צבע והרבה דמיון, כל אחד מאתנו יצר לעצמו עבודת גרפיטי משלו. עומר ממש נהנה, שילב צבעים, חשב על הרעיונות ורצה להמשיך לעשות עוד ועוד. גרפיטי זה ממכר!

סדנת גרפיטי עם ילדים
צילום: אלינוי קיסלוב

סדנת גרפיטי עם ילדים

סיור גרפיטי עם ילדים
צילום: אלינוי קיסלוב

סדנת גרפיטי עם ילדים

סיור גרפיטי בתל אביב

סיור גרפיטי בפלורנטין

צילום: אלינוי קיסלוב

סיור גרפיטי גרפיטיול

סיור גרפיטי גרפיטיול

הסיפורים שמאחורי הצבע

ואלינוי? אלינוי מקסימה. מעבירה את הסיור בצורה חווייתית, רואים כמה שהיא מחוברת לגרפיטי ולאנשים. הסיפורים ששמענו הם בוודאי חלק קטן מהסיפורים שהיא יודעת על העבודות ברחובות פלורנטין וגם רחובות אחרים מחוץ לתל אביב וזה פשוט משאיר טעם של עוד. כי סיפורים הם מהות החיים והם נשארים לתמיד. אז תודה אלינוי על הסיור ועל ההתנסות, ואני רוצה להזמין עוד אנשים וקבוצות יגיעו לשמוע ולהכיר את יצירות הגרפיטי, את שאר הסיורים והפעילויות שלך ואותך, גם אם ייקח עוד קצת זמן עד שנחזור לשגרה ומחזור להסתובב בלי פחדים, הגבלות ומסכות:

נקודת מפנה בעסק: "בשנת 2015 העסק היה על סף פשיטת רגל. החלטתי לקנות את חלקו של אחי ולהשקיע את כל כולי בעסק. עשיתי הכל לבד אבל התשוקה שהבאתי איתי לעסק הייתה גדולה ולשמחתי מדבקת. היום יש לנו צוות של עובדים בישראל ובחו״ל ויש לי כל כך הרבה רעיונות ושאיפות להגשים, לפתוח סניפים נוספים בחו"ל ולמצוא את הדברים המיוחדים שיתנו השראה למשתתפים ליצור בעצמם משהו בחייהם."

סיור מיוחד: "בסיור האוכל שלנו בעיר העתיקה בירושלים נסתובב כשלוש שעות ברובע המוסלמי והנוצרי, נרגיש כמו תיירים ונכיר את המקומות הכי שווים. נגלה לכם מקומות בהם תוכלו לראות, להריח, ולטעום מגוון מאכלים שבחרנו במיוחד בשבילכם. נפגוש את האנשים, נכיר את המסורות רבות השנים ונשמע על החזון שעומד מאחורי היוזמה וההקמה של בתי העסק השונים. נטעם לפחות מאכל אחד שלא הכרתם, ונכיר את ההיסטוריה של העיר העתיקה והקדושה לשלוש הדתות דרך המקומיים והטעמים השונים."

הכי אוהבת בעבודה שלך: "אני אוהבת את החופש שיש בעבודה שלי שמאפשר לי לטייל ולראות עולם כחלק מפיתוח העסק ואני אוהבת את ההזדמנות שיש לי להעצים אחרים בין אם אלו העובדים החדשים או הוותיקים, המשתתפים בסיורים שאני מדריכה או האנשים שאני מזהה בהם ניצוץ ומפגישה אותם עם המשתתפים בסיור."

סיור גרפיטי בתל אביב

סיור גרפיטי בתל אביב

סדנת גרפיטי עם ילדים

סיור גרפיטי גרפיטיול

גרפיטי בתל אביב

גרפיטי בתל אביב

סיור גרפיטי עם ילדים
צילום: אירה חרקובסקי

יותר טוב מהספארי

יצאנו אל הסמטה עם הסינרים והעבודות כדי להצטלם ואחרי שנפרדנו, עשינו עומר ואני את דרכינו לאוטו. בדרך שאלתי אותו איך היה, כי בבוקר הוא לא ידע בדיוק מה זה גרפיטי, ובדרך כשראינו את הגדר של הספארי הוא התבאס שלא לשם הולכים. ואיך היה? היה מעולה! היה לו כיף בסיור, היה לו כיף איתי, הבאתי סנדוויץ' אקסטרה אז גם נמנע משבר רעב. אז יצאתי אמא טובה.

רוצות גם לעשות סיור כזה? נכון שעכשיו יש הגבלות והנחיות אבל אתן מוזמנות להתרשם מכל הרעיונות והסיורים של אלינוי באתר של גרפיטיול וגם לקרוא סיפורים על חלק מעבודות האמנות ברחובות בפייסבוק ובאינסטגרם של גרפיטיול. ובקרוב אני מקווה יהיו שם עדכונים לגבי סיורים ותהיה לכן גם הזדמנות לטייל בין הקירות הצבעוניים של פלורנטין

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

3 תגובות

 1. רינת הגב

  נשמע כמו סיור שהבת שלי ממש תתלהב ממנו. נתת לי רעיון מפלא לבילוי זמן איכות ליום הולדתה. קישטה קורונה!

 2. Tal הגב

  פוסט מקסים, כיף לטייל בפלורנטין דרך התמונות הצבעוניות שלך 🙂

 3. אביבית ירקוני כהן הגב

  עשית לי חשק לעשות את הסיור הזה שוב.
  איזה תמונות נהדרות וחוויה אחת של שניכם שתישאר לנצח בלב.
  תודה על הפוסט הזה

השארת תגובה