הטיפים / עשר המכות בשיפוץ הבית

יפית רותם היא מעצבת פנים בעלת ניסיון של למעלה משני עשורים. עיצוב פנים עבורה זו דרך חיים – הוא נמצא בכל דבר, הוא חלק בלתי נפרד מחיינו והוא משפיע על החוויה והאווירה בכל מקום בו נהיה. יפית משלבת נוחות ופרקטיות לצד אסתטיקה בהתאם לטעמם האישי של לקוחותיה ויוצרת תחושת שייכות וחיבור לביתם שמרגשת אותה בכל פרויקט.

ליצירת קשר עם יפית מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

יפית רותם מעצבת פנים

עשר המכות בשיפוץ הבית

באווירת החג ו- 10 המכות שהביא אלוהים על המצרים, אשתף אתכם ב-10 המכות בשיפוצים מתוך נסיוני הרב בעולם העיצוב. בהגדה מופיעות עשר המכות: דם, צפרדע, כינים, ערוב, דֶּבֶר, שחין, ברד, ארבה, חושך ומכת בכורות. ולהלן 10 המכות המקבילות להן בתהליך שיפוץ הבית. לתהליך לשיפוץ הבית יצא שם רע לצערי, לצד כל הטוב שתהליכים אלו מביאים. רבים חוששים מהמהלך, יש תחושת אי ודאות, לא יודעים מאיפה מתחילים, איך הכול יסתיים, כמה זה הולך לעלות, איזה הפתעות יהיו והאם בכלל אחרי כל ההשקעה יאהבו את התוצאה. וכל זאת בנוסף לקבלת ההחלטות, לאינסוף התלבטויות, השוואות, חיפושים, סטרס ועוד.

חוסר תכנון. כשאין תכנון ואין הכנה מראש, יש אי סדר, שמוביל לעיכוב בלוחות הזמנים ומכאן שנוצרת כבר בעיה. רבים חושבים שיתחילו את השיפוץ ותוך כדי יחשבו על הדברים ויקבלו החלטות. זו טעות! הקבלן אינו מתכנן, הוא המבצע ולא מומלץ להסתמך עליו שיתכנן עבורכם את התהליך וייעץ בענייני עיצוב. סוף כל מעשה במחשבה תחילה, תכינו לכם רשימת צרכים, רצונות וחלומות, תעזרו באנשי מקצוע וצאו לדרך מוכנים בלי חששות ולחצים מיותרים.

תקציב לא מוגדר. חשוב להגדיר את התקציב מראש – מה הסכום שאתם יכולים ורוצים להשקיע בפרויקט הזה. אחרי שיש סכום שהחלטתם עליו, מכינים אקסל עם כל הסעיפים שנחוצים לתהליך, לכל סעיף נותנים סכום ממוצע וכך מתקבלת טבלת הוצאות. חשוב תמיד להוסיף 20% ספייר ולשים בצד לטובת שינויים, הפתעות, בלתמים וכדו'.

חריגה בתקציב. כשאין הגדרת תקציב חריגות הן בלתי נמנעות. זה עדיין לא סותר אופציה לחריגה במודע לדברים שממש בא לנו תוך כדי השיפוץ, או אפילו הזדמנויות שמתגלות כשהכול מתוכנן מראש. חשוב להיצמד לטבלת האקסל ולרשימת ההוצאות במהלך השיפוץ. להיות כל הזמן במודעות ובשליטה. אם תחליטו לחרוג זה מבחירה. מלבד אלו חשוב לקחת ספייר בחישוב הכללי כי לפעמים צצות הפתעות במהלך השיפוץ, עמודים שמתגלים בקירות, חיזוקים, תוספות ושאר בקשות שמתעוררות.

הזול יוצא יקר לצמצם עלויות זה חשוב – להוזיל היכן שניתן, אבל בחוכמה, ולא על חשבון עבודה של בעלי מקצוע או על חשבון נוחות ופרקטיקה. לא להוריד דברים שהם חשובים ואחר כך להצטער שלא עשיתם. לדוגמא: לוותר על איטום בגג למרות שהבית ישן ולא משפצים את הגג או להוריד קירות בלי לקחת קונסטרוקטור. הבסיס של חומרי הגמר צריך להיות מחומרים טובים, כי הזול בסוף יוצא יקר. תשקיעו בחומרים טובים בכל מה שקשור לדברים הקבועים כמו אריחים, ברזי קיר וכדו'. ידיות, תאורה חיצונית, וילונות למשל אפשר לקנות בזול כי תמיד ניתן להחליף.

אנשי מקצוע מומלצים. חשוב לבחור קבלן ואנשי מקצוע מומלצים, שקיבלתם עליהם המלצות מאנשים שאתם מכירים. לכו תראו עבודות, תתרשמו מהאתר, רשתות ומביקורות. זו עבודה גדולה וסביר להניח שזו ההשקעה הכי גדולה שלכם בחיים, אז תנו לה משקל רב בהחלטות, הקבלן הוא הבסיס של השיפוץ. כל הדברים היפים שבחרתם ועלו הרבה כסף לא יראו טוב ואפילו חלקם ישבר או יהרס אם הקבלן יבצע את האריחים לא לפי תכנון ולא לפי מה שרציתם או בחוסר מקצועיות.

קיצוץ בתשתיות. כל ההכנות מתחת לריצוף ובקירות כמו חשמל, תאורה, אינסטלציה, ומיזוג הן חשובות וחשוב לא לוותר על הכנות גם אם הן עתידיות. אותן לא תוכלו להשלים בסיום השיפוץ. אם רציתם נקודת מים או גז בגינה או במרפסת, תעשו הכנה כי אחרי שמרצפים זה כבר לא יהיה אפשרי. כל מה שנכנס לקיר כמו חשמל, ברזים מיוחדים, אלו דברים שלא ניתן לשנות להוסיף אחרי השיפוץ.

זמן שיפוץ. אל תלחיצו את עצמכם בשיפוץ. קחו פרק זמן שהוא סביר לטובת השיפוץ עצמו וגם לאחר שהקבלן יוצא ונכנסים כל ספקי הפרויקט להרכבות, זה לוקח זמן ולא מומלץ להיכנס לגור בלי מטבח. בין מכירת הנכס והכניסה לחדש קחו את הזמן הנכון הדרוש. אם אתם לא יודעים מהו פרק הזמן, תתייעצו עם אנשי המקצוע.

בלתמ"ים. בכל שיפוץ יש דברים בלתי צפויים, ככה זה שמשפצים מבנה ישן ולא יודעים מה מסתתר בקירות וברצפה. לעיתים אלו בלתמ"ים קטנים שהפתרון פשוט ויכולים להיות גם בלתמ"ים מורכבים שידרשו תכנון מסלול מחדש ושינוי בתוכניות. הכי טוב זה להיעזר באנשי מקצוע איכותיים ומנוסים שיעשו מהלימון לימונדה.

לא אוהבים את התוצאה. חשוב להיות מעורבים במהלך השיפוץ מתחילתו ועד סופו. לבחור דברים על בסיס מראה, דוגמאות צבע לקירות, בדים, חומרים ולהגיע לשטח לראות את ההתקדמות תוך כדי עבודה כדי להימנע מהפתעות כשאפשר עוד לשנות.

זה לא נגמר עד שזה לא נגמר. אל תוותרו על סטיילינג בסיום השיפוץ, אלו הפריטים שמשלימים את העיצוב. בסוף התהליך רובנו כבר מותשים, הכסף אזל ורוצים רק לנוח מהמטלות. צריך רק עוד מאמץ קטן כדי להשלים את הפריטים האלו שמקפיצים כל עיצוב: חפצי נוי כמו אגרטל על שולחן פינת האוכל, נרות, מגש דקורטיבי, צמחים חובה וכדו'. תמיד יש חשק לעוד ועוד וצריך לדעת מתי לעצור…

ליצירת קשר עם יפית מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

 

במדור הטיפים מתפרסמות כתבות עם טיפים בנושאים שונים. ההמלצות ניתנות על ידי נשות מקצוע שמתראיינות למגזין, מובאות כלשונן ואין המגזין נושא כל אחריות על תוכן או טיב ההמלצה. לשאלות נוספות מוזמנות לפנות לבעלת העסק. לקריאת כל הטיפים במדור לחצי כאן

יש לך עסק ותרצי לכתוב את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין ולשלוח הצעת מחיר. מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה