השאלון / ראיון עם אפרת אנזל

אפרת אנזל היא אוצרת קולינרית ויוצרת תוכן קולינרי המתגוררת בתל אביב. את דרכה בעולם הקולינריה החלה בגיל ארבע, כשאמא שלה טסה לחו"ל והיא נכנסה למטבח לבשל לאבא שלה ולאחיה. אבל, החיים זרמו לכיוון אחר. היא למדה רפואה באוניברסיטת תל אביב, אבל אחרי שש שנות לימוד הבינה שהלב שלה לא במקום הנכון, והחליטה לעזוב את הלימודים ולעסוק בתפר שבין אוכל לתקשורת, לגרום לאנשים ליהנות מאוכל, להבין אוכל, לחוות אוכל. 

אפרת אנזל אוצרת קולינריתמה חלמת להיות כשהיית קטנה?

"היו לי כל מיני רצונות, אבל החלום הגדול היה להיות מורה. מזל שבגיל 21, כשהשתחררתי מהצבא, הלכתי להדריך פסיכומטרי. הספיקו לי ארבעה קורסים להבין שאין לי סבלנות להסביר משהו יותר מפעם אחת, ובקיצור – שאין לי את אחת התכונות הכי חשובות שנדרשות למורה טוב: סבלנות."

תספרי קצת על ההתפתחות המקצועית שלך

"במשך כמה שנים הנחיתי תוכניות לייפסטייל בטלוויזיה וכתבתי בעיתונות הקולינרית, ולאט לאט הבנתי יותר ויותר ודייקתי יותר ויותר מה אני אוהבת לעשות, ולמעשה תפרתי לעצמי את המקצוע – תוכן קולינרי, שנים לפני שהמושג היה מוכר בארץ. ומזה עשר שנים זה מה שאני עושה. אז במילים פשוטות מה אני עושה? אני אוצרת חוויות, פסטיבלים, ימי עיון, תפריטים ועוד."

מה את הכי אוהבת בעבודה שלך?

"דינמיות – כל יום בחיים שלי שונה לחלוטין מקודמו. מלא אנשים – אני לא בנויה לשבת על התחת ולעבוד לבד מול מחשב. ושטעים לי. מאוד מאוד טעים לי."

מה מייחד את העסק שלך מאחרים?

"לקח לי הרבה זמן להבין את זה, אבל התשובה היא – אני. העסק שלי בנוי על הקריאטיביות ועל המוח שלי. על השפה שלי ועל האופי שלי. ולכן כבר לפני הרבה שנים שחררתי מהחיים שלי כל ממד של תחרות או השוואה לאחרים."

איך נולד הרעיון לעסק?

"העסק הזה התהווה דרך תהליך דיוק יומיומי שארך כמה שנים – כתבתי בעיתון, והבנתי שאני לא רוצה לפרש את המשחק, אני רוצה לשחק אותו, ליצור מציאות ולא לתעד מציאות שאנשים אחרים יצרו. ודרך הרבה פגישות יעוץ שעשיתי לקולגות מבלי לשים לב, מעל כוס יין, הבנתי שאני ממש טובה בלדייק את הסיפור של אנשים ועסקים. ואז הבנתי שאני גם טובה בלדייק להם את העשייה. ואז הבנתי שיש לי ראיה רחבה של התחום, מהזווית של הלקוח, לא פחות מהזווית של המסעדן או חברת המזון. בקיצור, תהליך ארוך וחיוני, שאי אפשר היה לקצר בו אפילו יממה אחת."

מה את עושה כשיש לך יום קשה?

"הולכת לבסטה. מתיישבת על הבר ומבקשת שימזגו לי כוס יין שאני אוהבת."

מה סדר יום ממוצע שלך?

"קמה כל יום בשש בבוקר. בשש ודקה אני כבר על המחשב, כותבת ו"מנקה שולחן" עד שבע. בשבע מעירה את הילדים ושולחת למסגרות. משמונה בבוקר מתחיל לונה פארק של עשייה. בדרך כלל עובדת עד 16:00 ואז זמן ילדים ומשפחה. משתדלת פעמיים בשבוע להגיע לפילטיס ב-18:00. בשבע מתיישבים לארוחת ערב משפחתית."

"עכשיו תיקחו את כל מה שאמרתי בערבון מוגבל… כי יש לי בעל שהוא מפיק מוזיקלי ודיג'יי, ויש לו הרבה מאוד הופעות בערבים. כך שהרבה פעמים סדר היום הזה מתהפך לטובת חיים דינמיים של אשתו של דיג'יי ואמן."

אילו תכונות הופכות אותך ליותר טובה בעבודה?

"הפרעת הקשב שלי. היא זו שמכריחה אותי להמציא כל יום את העבודה שלי מחדש, וליצור כל יום משהו חדש. אחרת אני משתעממת. מצד שני, היא גם התכונה שהכי מקשה עלי, לנהל את היום שלי בצורה מסודרת."

מהו הקושי ומה היתרון בעצמאות?

"מעולם לא הייתי שכירה, אז אני לא רואה שום קושי בעצמאות… אני אדון לזמן שלי, אני אוהבת להחליט מדי פעם שאני לא לוקחת פרויקט כי בא לי לנסוע לחו"ל בראש שקט לחלוטין. אולי הקושי הוא שאם אני לא עובדת – אני לא מרוויחה…"

איך את מחלקת את היום בין בית למשפחה, פנאי ועבודה?

"אין לי זמן פנוי… אז פשוט הפכנו, בעלי ואני, את הפנאי לעבודה – הוא עובד במוזיקה, אני עובדת באוכל. פשוט עובדת במה שאני אוהבת. אבל בגדול – עד ארבע עבודה. מארבע משפחה. מתשע זמן בן זוג או ספר. אנחנו יוצאים בעיקר בוויקנד, למסעדה או מסיבה."

אפרת אנזל אוצרת קולינרית
אנזל ולוקסי – לדבר זה לא משמין | צילום: אביב שקורי
אפרת אנזל אוצרת קולינרית
אנזל ולוקסי – לדבר זה לא משמין | צילום: אביב שקורי
אנזל ולוקסי – לדבר זה לא משמין | צילום: אביב שקורי

מהו החלום עסקי או האישי שלך?

"שיהיה לי מנהל אישי, שמנהל את הסיפור המורכב הזה שקרוי 'אפרת אנזל ושמונת אלפים הרעיונות שיש לה בראש בכל רגע נתון'."

מה את רוצה שיקרה השנה?

"חלום גדול שהולך להתממש אבל עוד טיפה מוקדם לספר…"

ספרי על רגע מכונן בקריירה שלך.

"הפסקת קפה במהלך סבב מחלקה פנימית, שנה ד' ללימודים. חבריי ללימודים יושבים כולם עם 'ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין' ואני עם מגזין 'על השולחן'. אני שואלת את שי, חברי לקבוצה – 'מה, גם בהפסקה אתה לומד?' והוא אומר לי – 'אנזל, זה באמת מה שאני הכי אוהב לעשות בחיים'. שם היה אחד הרגעים המכוננים, שם הבנתי, ברגע אחד, שאני לא במקום הנון. שם הבנתי מה אני הכי אוהבת בחיים – ושזה לא רפואה."

ספרי על לקוח מעניין שהיה לך.

"קשה לבחור רק אחד, כולם לגמרי היו בניי ואני בוחרת רק פרויקטים שכיף לי לעשות… מאוד נהניתי מהליווי המתמשך של נספרסו – ליוויתי את החטיבה העסקית של החברה בחדירה שלה לשוק המסעדות. מאוד נהניתי מהעבודה מול מותג 'גריי גוס' עבורם בניתי פרויקט חלומות שנקרא 'DREAM TOURS', שלקח אנשים לאכול ארוחת ערב בחמש מסעדות שונות, מנה בכל לוקיישן. נהנית כל שנה מלבנות את התוכן לכנס המסעדנות הישראלי."

במה את גאה במיוחד בעבודתך?

"מהפדנטיות. אני לא מוותרת. חייבת שכל הקצוות יהיו מהודקים לגמרי."

יש לך שעה פנויה – מה תעשי בה?

"אקפוץ לבדוק מסעדה חדשה / דוכן אוכל / יצרן קטן ששמעתי עליו. כחלק מהעבודה שלי, אני חייבת להיות עם אצבע על הדופק כל הזמן, לדעת מה קורה בשוק המקומי והעולמי, לזהות מגמות, העדפות, ולמצוא את הפרטנרים הכי טובים, אותם אשלב בפרויקטים עתידיים."

על מה את לא מוכנה לוותר ביום יום שלך?

"זמן עם הילדים. כשהגדול שלי גדל, והבנתי כמה קצר הוא החסד של ההורות, התחלתי להילחם על הזמן עם הילדים."

באיזה מקום בחו"ל היית רוצה ליצור או לעבוד?

"אינטואיטיבית – איטליה. אבל לא באמת. חו"ל מבחינתי זה חופש, היצירה שלי היא ישראלית מקומית."

בחדר העבודה של מי היית רוצה לבקר?

"בחדר העבודה של בן אדם בלי הפרעת קשב משוגעת. זה יכאב לי בלב, אבל אני מאוד סקרנית לראות אם יש שם טיפים שגם אנשים עם תוכנת הפעלה של הפרעת קשב יכולים לאמץ."

מהו הטיפ שלך להתנהלות עצמאית?

"לא לפחד שאת יקרה מדי. אנשים לא סומכים על איש מקצוע זול, ורוצים להשקיע את הכסף שלהם אצל מקצוען. ואם תקחי עבודה בשכר שאת חושבת שהוא נמוך מדי, ושלא משקף את היכולות שלך, תכעסי על עצמך כל הפרויקט. או במילים אחרות – לגבות את השכר שראוי לך זה win win situation."

אף פעם לא תתפסו אותי…

"אוכלת פלאפל. המאכל היחיד שאני לא יכולה לשאת."

מהו הטיפ שלך לניהול זמן?

"לקום מוקדם בבוקר. אין תחליף לשקט ולאפקטיביות של חמש עד שבע בבוקר."

מה מרגיע אותך?

"חיבוק של עמרי. שיחה טובה עם לימור חברה שלי. חופשה מול נוף של הרים ירוקים. שתי כוסות יין לבן, לבד על הבר בבסטה."

אפרת אנזל אוצרת קולינרית
צילום: עדי לם

מה לא יודעים עלייך?

"שאחרי הצבא הלכתי לעשות אבחון מקצועי ואמרו לי שאני בכלל צריכה ללכת ללמוד אדריכלות."

איך את מתחילה את יום העבודה?

"מכינה קפה מאוד חזק ומיד מתיישבת על המחשב. אני מתניעה את היום ל-200 קמ"ש בערך תוך שתי דקות מההשכמה."

מהי השעה האהובה עליך ביום?

"זריחה. בחופשות אני ממש משתדלת לקום מוקדם ולצפות ביום חדש מתחיל."

אימצת לאחרונה הרגל חדש?

"אפליקציה שבכל פעם שאני נכנסת לאינסטגרם ולפייסבוק גורמת לי רגע לעצור, לנשום עמוק, ואז שואלת – להמשיך לאינסטגרם? מדהים כמה פעמים ביום הייתי נכנסת לאפליקציות האלה על אוטומט."

את מי היית רוצה לשאול את כל השאלות הללו?

"נעמה שפי, מנכ"לית אסיף."

 

תודה אפרת ששיתפת אותי ואת הקוראות וסיפרת לנו קצת על עצמך. ואם אתן רוצות להכיר את אפרת קצת יותר מוזמנות להיכנס לאינסטגרם ולפייסבוק שלה. נמשיך בקרוב עם ראיון וסיפור נוסף. 

מי עוד ענתה על השאלון? שלי גרוס / אנה קופיטו / יעל בנימין / עדי הלמן / נעמה סגל / דניה ויינר / שרון ברקת / עדי לחובר שלו / עפרה אייל / הדסה עובד / לילי מילת / מעיין רוגל / דורית תמיר / אורלי פינקלמן / סיגל יושע / הדר שוורץ / סיון אבוט ברקן / תמר קרוון / שירה ברזילי / רות אופק / שושקה / ריי שגב כספי / מעיין קרת / סיון אסקיו / אוריאן צ'פלין

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה