השאלון / ראיון עם תמר קרוון

 את האורחת החדשה במדור השאלון פגשתי לא פעם בין דפי העיתון, ושמחתי על ההזדמנות להכיר אותה קצת יותר טוב. תמר קרוון היא צלמת ואמנית, מטפלת באמנות בילדים. בת 52, אמא לאיתמר בן ה- 20, וגרה בתל אביב. מוזמנות לקרוא את הסיפור של תמר.

תמר קרוון / צלמת ואמנית, מטפלת באמנות בילדים

ממתי את עוסקת במקצוע ובמה עסקת לפני כן?

"התחלתי לצלם אופנה ואמנות בגיל 24, כך שאני עוסקת בתחום כבר 3 עשורים! לאורך השנים גם ביימתי קליפים, הנחיתי תכנית אופנה שלי בערוץ האופנה, כתבתי ואיירתי ספר ילדים, הצגתי בתערוכות יחיד בארץ ובעולם ובעשור האחרון למדתי פסיכולוגיה ואני מטפלת באמנות בילדים."

מה חלמת להיות כשהיית קטנה?

"למרות שציירתי המון כילדה וזה מילא מאד את חיי, חלמתי להיות שחקנית."

מה את הכי אוהבת בעבודה שלך?

"אני מאד אוהבת ליצור, לספר סיפור, לחלום ואז להגשים את מה שראיתי בדמיוני. אני אוהבת את החופש האינסופי שיש ביצירה באשר היא."

מה מייחד את העסק שלך מאחרים?

"אני לא מגדירה את עצמי כעסק למרות שאני עוסקת מורשה… אבל מה שמייחד את מה שאני עושה, זו השפה שלי. אני חושבת שבין אם אני מצלמת תערוכת יחיד, מטפלת באמנות או מצלמת אופנה – השפה הרגשית והוויזואלית שלי היא אחידה והיא מבטאת את מי שאני ואת האופן בו אני רואה את העולם."

איך נולד הרעיון לעסק?

"סיימתי את לימודיי בבצלאל כשהייתי בת 24 ועבדתי כארט דיירקטורית במשרד עיצוב. מהר מאד הבנתי שאני חייבת ליצור באופן עצמאי וחופשי ואבא שלי ייעץ לי ואמר שאם מזיזים קוביית דומינו אחת – כל היתר זזות גם הן. אז התפטרתי, ניגשתי לרותי רודנר שהייתה בזמנו העורכת של 'זמן תל אביב' והצעתי לה כפולת אופנה שאני אפיק, אצלם, אלביש ואכתוב. And the rest is history."

תמר קרוון צלמת יוצרת
צילום: תמר קרוון
תמר קרוון צלמת יוצרת
צילום: תמר קרוון
תמר קרוון צלמת יוצרת
צילום: תמר קרוון

מה את עושה כשיש לך יום קשה?

"בימים קשים, למרות הרצון העז להישאר מתחת לפוך במיטה, אני בכל זאת קמה, מבשלת אוכל טעים, משוחחת עם החברות הנהדרות שלי ובמקרה קיצון גם מתלבשת יפה במיוחד בכדי לשמח את עצמי."

מה סדר יום ממוצע שלך?

"אין לי באמת סדר יום ממוצע כי כל יום הוא שונה מקודמו. בימים שיש לי יום צילום אני קמה מאד מוקדם, בימים שאני מטפלת באמנות בילדים אני רב היום בבית, בימים שאני צריכה לרטש תמונות שצילמתי אני הלוך חזור בין המחשב למטבח (בכדי לנשנש). הדבר הקבוע היחיד הוא כנראה הלילה, קשה לי מאד להיפרד מהיום ואפילו כשאני מאד עייפה אני סוחבת עד שעות הלילה הקטנות. תמיד בא לי לעשות דברים במקום 'סתם' לישון."

אילו תכונות הופכות אותך ליותר טובה בעבודה?

"אני חושבת שהתכונה הכי טובה שיש לי בעבודה היא שאני סומכת על עצמי. גם אם זה יום צילום עם מורכבות שטרם התנסיתי בה, זה לא מלחיץ אותי. אני יודעת שאני אעשה את הכי טוב שאני יכולה וגם לא באמת מפחדת להיכשל. אז אני מאד רגועה בעבודה וגם שמחה כי אני אוהבת את מה שאני עושה, זה ממלא אותי וגורם לי להפיץ מסביבי אנרגיות חיוביות. גם אין לי באמת אגו ואני אוהבת עבודת צוות."

מהו הקושי ומה היתרון בעצמאות?

"הקושי הוא המקום הכלכלי. מאד קשה לא לדעת בתחילת כל חודש כיצד הוא יסתיים. האם תהייה עבודה וכמה והאם לא. היתרון הוא שאני אדון לעצמי ומחליטה מה אני רוצה לעשות ואיך היום שלי ייראה. למרות הקושי הכלכלי העצום לא הייתי מוותרת בחיים על החופש שלי. או כמו שאומרים, לכל דבר יש מחיר, ובטח לחופש, אבל זה שווה את זה."

איך את מחלקת את היום בין בית למשפחה, פנאי ועבודה?

"כשהבן שלי נולד לא הייתה שום חלוקה. למרות שהייתי בשיא שלי בקריירה, הרגשתי שמצאתי את היעוד שלי: להיות אמא. וכך, במשך שלוש שנים הייתי איתו בבית ונהניתי מכל שניה (למעט הפוגרום הכלכלי). בהמשך, כשנפרדתי מאביו, השכלתי ממש לחלק את ימי העבודה לימים שהוא אצלו כך שבימים שהיה איתי אוכל להנות מכל שניה איתו. כיום הוא כבר בן עשרים ואני לומדת לחשב מסלול יום מחדש שזה אומר להנות גם מזמן חופשי עם עצמי וחברים וגם לעבוד במידה נעימה."

מהו החלום עסקי או האישי שלך?

"החלום העסקי הכי גדול שלי הוא למצוא שותפ/ה עסקי/ת. יש לי המון רעיונות מסרט לספר ומתכנית לאפליקציה. והגעתי לשלב בחיי שאני זקוקה למישהו לרוץ איתו. כל חיי עשיתי הכל כולל הכל לבד וזה היה נפלא כי הייתה לי שליטה מאד גדולה בתוצאות. אבל כיום אני חושבת שעבודת צוות, כזה שחזק במקומות שאני חלשה, תוכל להקפיץ הכל לגבהים אינסופיים. היש כאן בקהל משהי/ו?"

תמר קרוון צלמת יוצרת
צילום: תמר קרוון
תמר קרוון צלמת יוצרת
צילום: תמר קרוון
תמר קרוון צלמת יוצרת
צילום: תמר קרוון

מה את רוצה שיקרה השנה?

"השנה אני הכי רוצה להתחיל להגשים את החלום שלי: קולנוע. וגם, שאדע להעריך את מה שיש לי ולהיות בהודיה."

ספרי על רגע מכונן בקריירה שלך.

"לפני עשר שנים נסעתי עם המשפחה לחופשה ובוקר אחד התעוררתי ובמשך עשרה ימים נשפך ממני תסריט באנגלית שלא ברור לי מאיפה הוא יצא. זה היה כמו התגלות. עכשיו החלום הוא לגרום לתסריט להפוך לסרט. רגע נוסף היה לפני שנה וחצי, כשתליתי את תערוכת היחיד 'חדר משלי' (בחלל דה בוקס כחלק מיריד צבע טרי) והרגשתי מעין שלמות, שהצלחתי להעביר את עולמי הפנימי והיצירתי באופן מלא."

ספרי על לקוח מעניין שהיה לך.

"היו לי הרבה מאד לקוחות מעניינים לאורך הקריירה, בין השאר בגלל שעסקתי בהרבה תחומים. אני אבחר בקרן שביט, לה צילמתי כמה וכמה קמפיינים, ובזכות העבודה המשותפת זכיתי בחברה שהיא משפחה שלי – באושרת ונגר מנהלת המותג."

במה את גאה במיוחד בעבודתך?

"הגאווה שלי היא יותר בדרך. אני אף פעם לא ניצלתי קשרים בכדי לקבל עבודות, לא הייתי חלק מקליקות, התמודדתי מול נשים איומות בעמדות כוח ומול גברים דורסניים, לא מכרתי את נשמתי לשטן בכדי להצליח ונשארתי עם הערכים שקיבלתי בבית שלי של הגינות ויושר. זה לא קל אבל זו גאווה ללכת לישון עם מצפון נקי."

יש לך שעה פנויה – מה תעשי בה?

"כשיש לי שעה פנויה אני מודה ומתוודה, אהיה לא פעם באינסטגרם. לקח לי זמן להתחבר לאפליקציה הזו אבל למדתי למצוא בה את מה שבאמת מעניין אותי ולהראות את עצמי באופן הכי אמיתי ולא להיות בה רק כאילו מגניבה או לחפש את המגניבים. אני הכי אוהבת פרופילים של אנשים שהאמת שלהם היא שם ולא איזו הצגה. בתקופת הקורונה התחלתי להעלות ממש סיפור חיים בסטורי והפידבקים מטורפים. אנשים מתחברים אליהם ממקום רגשי וזה מדהים עבורי."

על מה את לא מוכנה לוותר ביום יום שלך?

"אני לא מוותרת ביום שלי על כריך אבוקדו ענק בבוקר, ביקור אצל ההורים ושיחה עם חברה טובה."

באיזה מקום בחו"ל היית רוצה ליצור או לעבוד?

"ליצור סרטים באירופה!"

תמר קרוון צלמת יוצרת
צילום: תמר קרוון
תמר קרוון צלמת יוצרת
צילום: תמר קרוון

בחדר העבודה של מי היית רוצה לבקר?

"הייתי שמחה לבקר בחדר של ווירג׳יניה וולף (שכתבה את הספר 'חדר משלי'). והכי הייתי רוצה לבקר בסטודיו של ריצ׳ארד אבדון שהיה הצלם הכי גדול בעולם בעיניי."

מהו הטיפ שלך להתנהלות עצמאית?

"ללא צל של ספק: משמעת עצמית!"

אף פעם לא תתפסו אותי…

"במכנסיים בגזרה נמוכה!"

מהו הטיפ שלך לניהול זמן?

"רשימות, טבלאות, פוסטרים של to do list!!"

מה מרגיע אותך?

"לאכול ולהתנשק."

מה לא יודעים עלייך?

"שאני הבחורה הכי סחית במזרח התיכון."

איך את מתחילה את יום העבודה?

"יוצאת מהמיטה ברגל ימין ואומרת שיהיה יום טוב!"

תמר קרוון צלמת יוצרת
צילום: תמר קרוון
תמר קרוון צלמת יוצרת
צילום: תמר קרוון
תמר קרוון צלמת יוצרת
צילום: תמר קרוון
תמר קרוון צלמת יוצרת
צילום: תמר קרוון

מהי השעה האהובה עליך ביום?

"11:11, השעה שבה כל הדברים הכי טובים יכולים לקרות."

אימצת לאחרונה הרגל חדש?

"כן. שנת הקורונה הייתה השנה שבה למדתי שיעורים קשים וחשובים, שנה שבה הסכמתי לשחרר הרגלים רעים, הצלחתי לפתוח את הלב והראש לדברים שפחדתי מהם והשנה שבה למדתי לחבב את עצמי ולאהוב לבלות איתי. אבל יותר מהכל, למדתי לומר בה: תודה."

את מי היית רוצה לשאול את כל השאלות הללו?

"את דאנה איבגי. שהיא לב גדול, צניעות, כישרון והשראה. אני מכירה אותה מאז שהיא בת 16 אבל תמיד בא לי לשמוע אותה עוד ועוד."

תודה תמר ששיתפת אותי ואת הקוראות וסיפרת לנו קצת על עצמך. ואם אתן רוצות להכיר את תמר קצת יותר מוזמנות להיכנס לפיד שלה באינסטגרם שלה. נמשיך בקרוב עם ראיון וסיפור נוסף. 

מי עוד ענתה על השאלון? שלי גרוס / אנה קופיטו / יעל בנימין / עדי הלמן / נעמה סגל / דניה ויינר / שרון ברקת / עדי לחובר שלו / עפרה אייל / הדסה עובד / לילי מילת / מעיין רוגל / דורית תמיר / אורלי פינקלמן / סיגל יושע / הדר שוורץ / סיון אבוט ברקן

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה