השאלון / ראיון עם אוריין צ'פלין

אוריין צ׳פלין היא יוצרת תוכן, סופרת, מרצה לתקשורת, אמא.

צילום: שונית זריצקי

ממתי את עוסקת במקצוע ובמה עסקת לפני כן?

"למדתי תקשורת ומדעי המדינה, בית הספר המקצועי הראשון שלי היה בתוכנית המיתולוגית, 'פופוליטיקה', משם עברתי לשידורי 'קשת', עסקתי בעריכת תוכן של תוכניות תעודה ואקטואליה. כשבני הבכור היה כבן שנתיים, עברתי ללמד בחוגים לתקשורת. ב-2011, עברתי עם משפחתי לארה"ב, שם הייתי צריכה להמציא את עצמי מחדש. פתחתי עסק לכתיבת הרצאות וביוגרפיות והייתי פרילנסרית של גוף תקשורת ישראלי בארה"ב. ב-2018 הפקתי סרט תיעודי, 'הסוד בבקבוק', שהוקרן בערוץ 10. ב-2020 חזרתי לארץ ועם חזרתי התפרסם ספרי: 'ארבע שעות ביום', מונולוגים של אימהות שגידלו את ילדיהן בבתי הילדים בקיבוצים. הספר לקח אותי למסע הרצאות ארוך ומרגש בארץ ובעולם ואף הוליד סרט, בשם זהה, בהפקת כאן 11, שעושה בימים אלה את דרכו בפסטיבלים בעולם. במרץ ייצא בהוצאת הקיבוץ המאוחד רומן חדש."

מה חלמת להיות כשהיית קטנה?

"גדלתי בקיבוץ, בבית הילדים, לא הכרתי אפשרויות מגוונות, נדמה לי שרציתי להיות בילבי. לצאת מ'השורה', להיות חופשיה ואמיצה כמוה."

מה את הכי אוהבת בעבודה שלך?

"שנים רבות הייתי שכירה. ברגע שהפכתי לעצמאית גיליתי את החופש ליצור. את היכולת לחלק לעצמי את הזמן בין פרנסה מיידית – לבין 'זמן הבהייה', שבזכותו נולדים רעיונות חדשים."

מה מייחד את העסק שלך מאחרים?

"הדבר היחיד שמייחד אותו שהוא אני, ושלי. היום אני הולכת עם האינטואיציות שלי, לוקחת אחריות על החלטות מוצלחות יותר, ופחות. בוחרת את האנשים שנעים ומעצים לעבוד איתם. זו זכות גדולה שאני מאוד מוקירה."

איך נולד הרעיון לעסק?

"אני מניחה שאם הייתי נשארת עם משפחתי בארץ, כנראה הייתי שכירה כל חיי. המעבר לארה"ב חייב אותי למצוא לעצמי את הדבר הבא. לא היה לי שום יתרון כאשת תוכן באקדמיה בארה"ב, אני עוסקת בשפה ובמילים, הצורך הוא הרי אבי ההמצאה, אז נאלצתי להמציא את עצמי. זה לא היה קל, אבל היום אני מודה לעצמי על ההזדמנות ועל ההתמודדות שאפשרה לי חופש יצירה ופרנסה."

צילום: אלבום פרטי

מה את עושה כשיש לך יום קשה?

"עושה ספורט, מתקשרת לחברה טובה, אם לא עוזר, מקללת בכל השפות."

מה סדר יום ממוצע שלך?

"קמה סביב 7:00, סדר היום שלי מאוד לא שיגרתי, יש ימי כתיבה ומשרד ויש הרבה ימי נסיעות, פגישות והרצאות. בכל צורות היום, מתישהו אקפיד להכניס לפחות חצי שעת כושר. הולכת לישון מאוחר מידי, לא לפני חצות."

אילו תכונות הופכות אותך ליותר טובה בעבודה?

"אני זקוקה לגיוון, שיגרה יומיומית במקום אחד מכבה אותי. אני אוהבת מפגשים עם אנשים, לנצח ניתן יהיה לקנות אותי בסיפורי חיים. נדמה לי שאם מילה אחת צריכה לספר אותי אז: 'התפעלות'. אני חייבת להתפעל ממה שאני עושה וממי שאני פוגשת בדרך. לרוב זה קורה."

מהו הקושי ומה היתרון בעצמאות?

"הקושי הוא גם היתרון, והם מתחלפים ביניהם לעיתים: עצמאות. לעמוד לבד מול הצלחות ומול מפלות. להחליט לבד, להיות הבוסית של עצמי וגם המזכירה והנהגת… אבל בסופו של יום אני מסתדרת טוב עם הבוסית, המזכירה והנהגת שאני. אין לי שום בעיה לקלל לפעמים את 'זותי' שאני פוגשת במראה ולמחרת להמשיך איתה, כי אין מחיר לעצמאות."

איך את מחלקת את היום בין בית למשפחה, פנאי ועבודה?

"היום, כשהילדים שלי כבר עצמאיים אז הכול הרבה יותר פשוט. החוק היחיד שאני מקפידה עליו זה לענות, בכל מצב, לטלפון מהילדים, כי לפני הכול אני 'הליקופטר' במשרה מלאה מעל ראשם. העצמאות מאפשרת לי לתכנן טוב את החלוקה בין פנאי – לעבודה. אני מאפשרת לעצמי ימים עמוסים וימים קלים יותר וגם חופשות יזומות הן חלק מהיומן. לשמחתי אני יכולה, בכובעי ככותבת תוכן, לעבוד גם מרחוק. הגמישות הזאת חשובה לי."

מהו החלום עסקי או האישי שלך?

"החלום האישי הוא תמיד אותו חלום – שנהיה בריאים ושמחים. אחר כך באות השאיפות המקצועיות. בשנים האחרונות למדתי שהדרך חכמה ממני, שאם אני עושה דברים מתוך תשוקה והתפעלות, מגיעים בעקבותיהם מיזמים חדשים. כרגע, אני בסיום עריכה של סרט תיעודי, מופיעה עם חמי רודנר, מרצה לבד, ומחכה בדריכות להוצאת הספר החדש בחודש מרץ."

אוריין צ'פלין

אוריין צ'פלין

מה את רוצה שיקרה השנה?

"אני מבקשת דברים קטנים שהם הכי גדולים, שלאנשים האהובים עלי יהיה טוב. כשכולם במקומם, יש לי שקט ליצור ולחשוב קדימה. "

ספרי על רגע מכונן בקריירה שלך.

"כשהספר שלי 'ארבע שעות ביום' יצא והפך מהר מאוד לרב-מכר ולקח אותי לטיול רגשי ומקצועי שלא התכוננתי אליו. אני מספרת תמיד בהרצאות שלי איך כתבתי ספר ואחר כך סרט, מבלי שהתכוונתי. זה פשוט קרה ושינה את חיי המקצועיים ובמובנים רבים גם את חיי האישיים."

ספרי על לקוח מעניין שהיה לך.

"וואו, היו הרבה שפגשתי בדרך, כשעבדתי בפופוליטיקה, זכיתי לראיין את הצמרת הפוליטית של התקופה. אבל אבחר שניים מהשנים האחרונות: יוסי אקרמן, שהיה נשיא אלביט מערכות, איש חכם ומרשים איתו כתבתי את סיפור חייו יוצא הדופן ועד היום אנחנו נפגשים להרצאות משותפות בארגונים וחברות.  ו-שר החקלאות לשעבר, אריק נחמקין, אותו תיעדתי בשיחות אישיות, מצולמות, עד שבוע לפני שנפטר בגיל 96. דברנו על פציעתו במלחמת השחרור, על פוליטיקה, על אהבה ופחד מוות… זה היה שיעור וזכות גדולה. בימים אלה נערך החומר המצולם לסרט תיעודי."

במה את גאה במיוחד בעבודתך?

"אני שמחה בהמון דברים שעשיתי, אבל מעל הכול, בעיקר גאה ביחסים הטובים שהצלחתי לשמור לאורך השנים, עם רוב האנשים שעבדתי איתם. חשוב לי לעבוד עם הלב, גם במחיר התפשרות מקצועית."

יש לך שעה פנויה – מה תעשי בה?

"הילד שלי לומד בארה"ב, בשעות הפוכות, אם יש שעה פנויה שגם הוא זמין בה, אעדיף שיחה איתו. אם יובל (בעלי) בבית, ספורט משותף בשדות. ואם לא, אז תלוי בשעה ביום: ספר טוב, מקלחת ארוכה, שיחה עם חברה, תלוי בשעה שהתפנתה ביום."

על מה את לא מוכנה לוותר ביום יום שלך?

"על שיחה עם הילדים שלי, בכל שעה, גם אם שיחה קצרה, לשמוע את קולם."

באיזה מקום בחו"ל היית רוצה ליצור או לעבוד?

"יוון, יש מצב שאתיוון יום אחד… בית על הים, במרחק הליכה מהטברנה המקומית."

בחדר העבודה של מי היית רוצה לבקר?

"כבר הייתי בהרבה חדרי עבודה, זה תמיד מצית את הדמיון. לפני כמה שנים הייתי בחדר העבודה של המינגווי, בקי ווסט, שבפלורידה. מקום קסום ופרוע שנשאר בדיוק כפי שהיה בחייו. הייתי שמחה לשבת קצת על הכיסא של גבריאל גרסיה מרקס, ואם להישאר בסביבה, אז גם בחדרה הקטן, בדירתה הצנועה של זלדה, בירושלים."

צילום: לירון כהן אביב
אוריין צ'פלין
צילום: אלבום פרטי

מהו הטיפ שלך להתנהלות עצמאית?

"אווטסורסינג. כל מה שאני לא יודעת לעשות, להוציא לבעלי, או לבעלי מקצוע. זה שומר הדיוק, הכוחות, היצירתיות והשפיות שלי."

אף פעם לא תתפסו אותי…

"שיכורה."

מהו הטיפ שלך לניהול זמן?

"אני לא הכתובת, אני כל כך אינטואיטיבית ולא מאורגנת מראש… אני צריכה להרגיש לחץ כדי לעמוד בזמנים. איכשהו בסוף אני תמיד עומדת בדד-ליינים שלי."

מה מרגיע אותך?

"מקלחת במים חמים מאוד."

מה לא יודעים עלייך?

"אין לי שפנים בכובע… אולי שאני עדיין רוצה להיות בילבי."

איך את מתחילה את יום העבודה?

"קפה שחור חזק וכוס גדולה של מים ושורת שוקולד מריר, לפני שאני מדברת עם מישהו…"

מהי השעה האהובה עליך ביום?

"לפנות ערב, שעת שקיעה."

אימצת לאחרונה הרגל חדש?

"בשנתיים האחרונות, אני מקפידה לפנות זמן לקבוצת חברות מצומצמת, אנחנו מקפידות להתפנות אחת לחודש לזמן איכות שלנו. כל פעם במקום אחר, כל פעם משהו אחר… כולנו אימהות, בנות זוג, מנהלות עסק עצמאי, בנות אותו הגיל בערך. זה מצחיק, מאוורר ומנחם תמיד."

את מי היית רוצה לשאול את כל השאלות הללו?

"את לילך ליברייך בן יעקב – ציירת ואמנית נהדרת."

תודה אוריין ששיתפת אותי ואת הקוראות וסיפרת לנו קצת על עצמך. ואם אתן רוצות להכיר את סיון קצת יותר מוזמנות להיכנס לפייסבוק האישי שלה. נמשיך בקרוב עם ראיון וסיפור נוסף. 

מי עוד ענתה על השאלון? שלי גרוס / אנה קופיטו / יעל בנימין / עדי הלמן / נעמה סגל / דניה ויינר / שרון ברקת / עדי לחובר שלו / עפרה אייל / הדסה עובד / לילי מילת / מעיין רוגל / דורית תמיר / אורלי פינקלמן / סיגל יושע / הדר שוורץ / סיון אבוט ברקן / תמר קרוון / שירה ברזילי / רות אופק / שושקה / ריי שגב כספי / / מעין קרת / סיון אסקיו

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה