השאלון / ראיון עם רות אופק

את האורחת החדשה במדור השאלון אני מכירה כבר כמה זמן, בעיקר דרך מתכונים של עוגות שאני אף פעם לא מוצאת זמן אפילו לנסות אותם, אבל שומרת בזכרון. רות אופק מנהלת שני עסקים עצמאיים במקביל – היא גם עורכת דין בעלת משרד משלה וגם בעלת הבלוג שמח במטבח, שבו היא משתפת במתכונים טעימים ופוטוגניים. מוזמנות לקרוא את הסיפור של רות.

רות אופק שמח במטבח
צילום: יהודית הופמן

 רות אופק / עורכת דין ובעלת הבלוג שמח במטבח

ממתי את עוסקת במקצוע ובמה עסקת לפני כן?

"התחלתי את דרכי העצמאית בסוף שנת 2014, בשני העסקים שלי. לפני כן עבדתי 12 שנים כעורכת דין שכירה במשרדים הגדולים והמובילים בארץ ובזמני הפנוי הייתי מכורה לאפיה."

מה חלמת להיות כשהיית קטנה?

"עורכת דין."

מה את הכי אוהבת בעבודה שלך?

"את האינטראקציה עם אנשים. בין אם מדובר בלקוחות שלי, בעורכי דין שהם קולגות או בעוקבים שלי שאני תמיד שמחה לפגוש."

מה מייחד את העסק שלך מאחרים?

"אני פועלת מהקרביים, מתייחסת בשיא הרצינות לכל מה שאני עושה, בין אם זה מתכון – ואז חשוב לי שהוא יהיה מדויק, יצליח תמיד ויצטלם יפה ובין אם זה תיק משפטי ואז חשוב לי שיהיה מנוסח היטב מבחינה משפטית ומבחינת הכתיבה המשפטית."

איך נולד הרעיון לעסק?

"במשך שנים רבות עבדתי כשכירה ובעקבות משבר אישי החלטתי לפתוח משרד עורכי דין משלי. בתקופה שבה הקמתי את המשרד היה לי יותר זמן פנוי והחלטתי לפתוח בלוג שאליו ארכז את כל המתכונים שלי כי תמיד חברות ביקשו ממני מתכונים למה שהכנתי. תכננתי שהבלוג יהיה תחביב והמשרד יהיה העסק שלי, אבל כאשר המתכון השני שפרסמתי בבלוג (צמת שמרים שוקולד) הפך להיות ויראלי ברמה שכל המדינה דיברה עליו החלטתי שזה סימן שגם הבלוג צריך להפוך לעסק והחלטתי שאני אהיה בעלת שני עסקים ואתמרן ביניהם כי זה היתרון בעצמאות – להיות אדון לזמן שלי."

רות אופק שמח במטבח
צילום: רות אופק
רות אופק שמח במטבח
צילום: רות אופק

מה את עושה כשיש לך יום קשה?

"אם זה מתאפשר לי אני עוברת למטבח ואופה משהו. זה הכי מרגיע אותי."

מה סדר יום ממוצע שלך?

"אני קמה בסביבות שש וחצי, יחד עם הבת שלי בת הארבע, מארגנת את הדברים לפיזורים יחד עם בעלי, לוקחת את הקטנה לגן וארבע פעמים בשבוע אני ממשיכה לאימון הליכה ישר מהגן. חוזרת הביתה, הפסקת קפה קטנה, מסדרת קצת את המטבח וצוללת לעבודה. בצהרים מכינה ארוחת צהרים לכולנו, מקבלת את הילדים מבית הספר ואוכלת איתם בדרך כלל (אלא אם כן זה יום לחוץ) ואז חוזרת לעבוד. אם אפשר אני לוקחת הפסקה לעצמי בצהרים כדי להתכונן לחצי השני של היום. בארבע אני אוספת את הבת שלי מהגן ומבלה איתה את אחר הצהרים. בערב אני משתדלת לנוח אבל אם יש לי עומס עבודה אני אמשיך לעבוד."

אילו תכונות הופכות אותך ליותר טובה בעבודה?

"לא נעים לומר כי זה נשמע נדוש, אבל פרפקציוניזם. חשוב לי שמה שאני כותבת יהיה כתוב מושלם ומקיף משפטית, שהתמונות שלי יהיו הכי יפות שיש, שהמתכון שאני מנסחת לבלוג יהיה מובן ומפורט וכדו'."

מהו הקושי ומה היתרון בעצמאות?

"הקושי האמיתי בעצמאות הוא שאין שום דרך לצפות את ההתנהלות במהלך השנה. אפשר לתכנן אבל לפעמים תכניות לחוד ומציאות לחוד והקורונה הוכיחה לנו את זה. היתרון הכי גדול בעצמאות הוא שאני אדון לעצמי ולזמן שלי וזה נפלא בעיני. כשאין לי עומס אני יכולה לקבוע לקפה עם חברה בבוקר או לעשות סידורים (במקום להצטופף עם כל עמישראל בשישי בבוקר) וכדו'."

איך את מחלקת את היום בין בית למשפחה, פנאי ועבודה?

"חלוקה מאוד ברורה. בין 4-8 אני עם הילדים, ולפעמים גם אחרי."

רות אופק שמח במטבח
צילום: רות אופק
רות אופק שמח במטבח
צילום: רות אופק
ה
צילום: רות אופק

מהו החלום עסקי או האישי שלך?

"ברמה האישית אשמח להצליח לפנות יותר זמן לעצמי כי מאז הקורונה זה די חסר לי, וברמה העסקית, ששני העסקים שלי ימשיכו לגדול, שתגיע עבודה בשוטף משני העסקים ושאצליח לתמרן בין שני העסקים בהצלחה כפי שעשיתי עד כה."

מה את רוצה שיקרה השנה?

"שהקורונה תיגמר ונחזור לשגרה קצת פחות מלחיצה… אבל אני יודעת שזה ייקח זמן."

ספרי על רגע מכונן בקריירה שלך.

"בבלוג הרגע המכונן היה היום שבו צמת השמרים שלי הפכה לוויראלית. בן לילה מאשה אנונימית עם בלוג של עשרה מתכונים, הפכתי או ליתר דיון המתכון שלי הפך, לשיחת המדינה (לפחות הפודיס במדינה) וממצב של 300 צפיות בבלוג ביום עברתי למצב של מאות אלפי צפיות. זה הדהים אותי וגרם לי לשנות כיוון ולהחליט החלטה מאוד אמיצה להיות בעלת שני עסקים שאין שום קשר ביניהם. ובקריירה המשפטית – היום שבו התקבלתי להתמחות יוקרתית באחד המשרדים הגדולים בארץ, הרגשתי על גג העולם והבנתי שאני יכולה לעשות את זה. זה יום שלעולם לא אשכח. האושר… הו האושר…"

רות אופק שמח במטבח
צילום: יהודית הופמן

במה את גאה במיוחד בעבודתך?

"בזה שבעשר אצבעות הצלחתי לבנות שני עסקים מצליחים שפועלים כבר שבע שנים."

יש לך שעה פנויה – מה תעשי בה?

"המממ… אקרא מגזין צרפתי על אפיה או ספר טוב או שאשבר ואתחיל לסדר את הבית…"

על מה את לא מוכנה לוותר ביום יום שלך?

"זמן האיכות עם הילדים."

באיזה מקום בחו"ל היית רוצה ליצור או לעבוד?

"פריז, פריז, פריז. מכורה לעיר הזאת, לא מפסיקה להתגעגע אליה ונוסעת מתי שרק אפשר. אם הייתי יכולה לגור שם הייתי קופצת על ההזדמנות בשתי ידיים."

רות אופק שמח במטבח
צילום: רות אופק

בחדר העבודה של מי היית רוצה לבקר?

"של השף הצרפתי פייר הרמה. מעריצה אותו כבר עשרים שנה ומסקרן אותי מאוד לראות אותו בפעולה."

מהו הטיפ שלך להתנהלות עצמאית?

"סבלנות, אורח רוח, עמידות ואמונה בעצמך."

אף פעם לא תתפסו אותי…

"קונה עוגה."

מהו הטיפ שלך לניהול זמן?

"יש לי שני טיפים. הראשון – כשיש עומס לרשום על נייר את כל המשימות שמצריכות טיפול ואז לדרג אותן לפי הדחיפות. זה תמיד עושה לי סדר בראש. והשני – גם אם אני עובדת בבית לזכור שבזמן העבודה אני לא מתעסקת עם עבודות הבית. הכלים, הכביסות והניקיונות יחכו."

רות אופק שמח במטבח
צילום: יהודית הופמן

מה מרגיע אותך?

"תכניות בישול ואפיה."

מה לא יודעים עלייך?

"שאני היפראקטיבית ושיש לי הפרעת קשב וריכוז."

מהי השעה האהובה עליך ביום?

"שמונה בבוקר אחרי פיזור הילדים למסגרות. וארבע אחה"צ כשאני אוספת את הקטנה שלי מהגן."

אימצת לאחרונה הרגל חדש?

"אני לומדת עכשיו צרפתית כדי לחזק את הצרפתית שלמדתי בחטיבה ובתיכון."

את מי היית רוצה לשאול את כל השאלות הללו?

"מיכל לוי אלחלל – בשלנית, אופה ומתכונאית מעולה שלאחרונה פתחה בדרך חדשה ופתחה בלוג משלה."

תודה רות ששיתפת אותי ואת הקוראות וסיפרת לנו קצת על עצמך. ואם אתן רוצות להכיר את רות קצת יותר מוזמנות להיכנס לפיד שלה באינסטגרם שלה. נמשיך בקרוב עם ראיון וסיפור נוסף. 

מי עוד ענתה על השאלון? שלי גרוס / אנה קופיטו / יעל בנימין / עדי הלמן / נעמה סגל / דניה ויינר / שרון ברקת / עדי לחובר שלו / עפרה אייל / הדסה עובד / לילי מילת / מעיין רוגל / דורית תמיר / אורלי פינקלמן / סיגל יושע / הדר שוורץ / סיון אבוט ברקן / תמר קרוון / שירה ברזילי

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה