השאלון / ראיון עם שירה ברזילי

עם האורחת החדשה במדור השאלון התכתבתי ממש מזמן, כשהיא הייתה עורכת גרפית בגו סטייל. זה היה כשהתחלתי את הדרך שלי כעצמאית ואפילו לפני שהגדרתי את עצמי כאחת. שירה ברזילי היא מאיירת ואמנית מוכשרת הידועה בכינוייה "קוקטית". מוזמנות לקרוא את הסיפור של שירה.

צילום: Shebran Lupo

שירה ברזילי / מאיירת ואמנית

ממתי את עוסקת במקצוע ובמה עסקת לפני כן?

"קשה להגדיר נקודות התחלה אצלי כי הכל כל כך התגלגל מדבר אחד לשני. התחלתי את דרכי בתור מאיירת אופנה, תוך כדי הייתי העורכת הגרפית של מגזין גו סטייל 12 שנה, במקביל להיותי בלוגרית ובעלת מותג של קעקועים זמניים ומאיירת באירועים  – עד שהגיעה הקורונה וטרפה את כל הקלפים עבורי."

מה חלמת להיות כשהיית קטנה?

"רציתי להיות ורסצ'ה הבאה. תכננתי להיות מעצבת אופנה מפורסמת. אז הלכתי ללמוד בשנקר עיצוב אופנה. סיימתי את התואר והבנתי שאני לא רוצה לייצר בגדים למחייתי."

מה את הכי אוהבת בעבודה שלך?

"את החופש. מכל בחינה אפשרית. אין שום דבר שמגביל אותי. אני בעלת הבית ומנהלת את העסק שלי בעצמי. אני עושה מה שאני אוהבת ומה שמרתק אותי. אני זוכה להתפרנס מהדבר שאני הכי אוהבת לעשות בעולם – ואני כל הזמן מופתעת לטובה."

שירה ברזילי "קוקטית" מאיירת
קרדיט: שירה ברזילי "קוקטית"
שירה ברזילי "קוקטית" מאיירת
קרדיט: שירה ברזילי "קוקטית"
קרדיט: שירה ברזילי "קוקטית"
שירה ברזילי "קוקטית" מאיירת
קרדיט: שירה ברזילי "קוקטית"

מה מייחד את העסק שלך מאחרים?

"הקמתי את העסק שלי בעשר אצבעות וכיום אני מנהלת אותו בעצמי. אני מיוצגת בסוכנות שמנהלת שיתופי פעולה מסחריים ונעזרת בכל מיני גורמים חיצוניים אבל מלבד זה – קוקטית זה עסק של אישה אחת. אני אוהבת לתפעל, לעשות – ליצור – ושהידים שלי נוגעות בכל. יש שיגידו שאני לא מספיק מאצילה סמכויות, ויכול להיות שהם צודקים – אבל אני מרגישה שבניתי את העסק שלי מותאם למידותיי."

איך נולד הרעיון לעסק?

"קוקטית התחיל כבלוג לאיור אופנה ב- XNET, ויותר מאוחר כשהקמתי את העסק שלי לקעקועים זמניים – פשוט לקחתי את השם שכבר היה די מזוהה עמי. לאחר ההייפ הראשוני עם הקעקועים, התחלתי להשתעמם מעצמי – שאני מנהלת עסק של קעקועים ולא של אמנות – אז הנחתי את הקעקועים בצד. באותה תקופה האינסטגרם שלי צבר תאוצה עם סדרת יצירות תחת השם the world is my canvas. פתאום הבנתי שיש ביקוש רב לציורים האלה כפרינטים – כיצירות בפני עצמן – ונפל לי האסימון שאני אמנית. לא מעצבת, לא גרפיקאית, לא מאיירת ולא אשת עסקים – אני קודם כל אמן שמוכר את יצירותיו לעולם. הסבתי את האתר שלי לחנות פרינטים ועם הזמן הוספתי גם עבודות מקור. כיום האתר מוכר יצירות ללקוחות מכל העולם ובמקביל אני עובדת על פרויקטים מרגשים עם מותגים מתחום האופנה והלייפסטייל בעיקר."

מה את עושה כשיש לך יום קשה?

"אם אני נתקלת בקושי – אני לא נלחמת בו אלא הולכת עם ההרגשה עד הסוף ואם צריך לפצות יום אחרי או שבוע אחרי – שיהיה. אני יודעת שאם אהיה במיטה יום שלם אז סביר להניח שמחר אעבוד כפליים קשה כי יש כפליים מיילים לענות עליהם."

מה סדר יום ממוצע שלך?

"לרוב אני עובדת מהבית שלי במשרד או בסטודיו – בין אם זה על הפרויקט הנוכחי, או תחזוק האתר – או עבודה על קנבסים בסטודיו. יש ימים רגועים שבהם גם אשחיל שנ"צ מתוק, ויש ימים לחוצים שאני יכולה לעבוד גם 15 שעות ברצף."

אילו תכונות הופכות אותך ליותר טובה בעבודה?

"הייתי אומרת שהתכונה שהכי מאפיינת אותי בעבודה היא זריזות ויעילות. אני אוהבת להרגיש תחושת הספק ותקתוק. אני קצת אולד סקול בניהול המשרד שלי ועובדת עם רשימות כמו פעם. הדפים מלאים ברשימות טו דו ושרבוטים. אי אפשר למצוא דף אחד חלק שלא שורבט עליו – עד שלפני כמה שנים העליתי תערוכה שהציגה את הדפים הללו. מעבר לכך, אני חושבת שיש לי דרייב להצליח עם העסק שלי כי זה אני – זו היצירה שלי, השם שלי – מפעל חיי. אני מרגישה הכי ברת מזל בעולם שיש לי את הקפסולה הזו שהיא שלי ושאני זוכה לחלוק אותה עם העולם."

שירה ברזילי "קוקטית" מאיירת
קרדיט: שירה ברזילי "קוקטית"
שירה ברזילי "קוקטית" מאיירת
קרדיט: שירה ברזילי "קוקטית"
שירה ברזילי "קוקטית" מאיירת
קרדיט: שירה ברזילי "קוקטית"
שירה ברזילי "קוקטית" מאיירת
קרדיט: שירה ברזילי "קוקטית"

מהו הקושי ומה היתרון בעצמאות?

"אני לא מצליחה בכל הכנות למצוא קושי בעצמאות. ללא עצמאות לא הייתי יכולה לעשות כלום. החופש הוא הערך הכי עליון שלי כיוצרת וכבעלת עסק לאמנות. שנים הייתי שכירה וכשכירה הייתי גרועה. לא אהבתי את הרעיון שאני מוכרת את הזמן שלי בצורה כל כך שיטתית. להיות עצמאית זה לדעת לקבל החלטות. זה להיות אחראית קודם כל לעצמך ואז לעוד אנשים במידה ומעסיקים עובדים. יש שיגידו שאי וודאות היא קושי אבל בעייני היא מבורכת. האי ידיעה מה יהיה הפרויקט הבא, או מה יהיה הציור הבא שאמכור – היא חלק מההנאה של היצירה. לגלות, לנוע במסע וליהנות מכל רגע."

איך את מחלקת את היום בין בית למשפחה, פנאי ועבודה?

"אני רווקה + כלב גולדן מהמם בשם ברי. אנחנו כל היום ביחד וכיף לנו. אני מאוד אוהבת לבלות בעיר עם חברים, וזה חלק בלתי נפרד מהחיים שלי. חייב להיות איזון בין יצירה, לעבודה ולבילוים."

מהו החלום עסקי או האישי שלך?

"יש לי כל מיני שאיפות שאני שומרת לעצמי. אבל אני משתדלת להיות ברגע ולהנות ממה שמגיע אליי בהזמנה מהיקום, כי דברים מתגשמים כל הזמן."

 

מה את רוצה שיקרה השנה?

"השנה אכנס לעולם הקריפטו ואתחיל לייצר אמנות ב NFT. זה עולם חדש ומרגש שקורה ממש לנגד עינינו ושזה תענוג גדול לקחת חלק מהמהפכה הזו."

שירה ברזילי "קוקטית" מאיירת
צילום: ZIVCO

ספרי על רגע מכונן בקריירה שלך.

"לפני כשבועיים השקתי קולקציה בשיתוף עם זארה – ענקית האופנה הספרדית. בחיים לא חשבתי שמשהו כזה יכול לקרות, וזה אכן היה מאוד מרגש. עיצבנו קולקציית sleepwear שנמכרה ב- 80 מדינות בחנות האונליין – התגובות היו מדהימות והקולקציה הייתה סולד אאוט אחרי שבוע וחצי. מאוד מרגש!"

ספרי על לקוח מעניין שהיה לך.

"לפני כשנה-שנתיים קיבלתי פנייה מקרלה ברוני דרך האינסטגרם. היא כתבה לי שהיא מאוד אוהבת את העבודות שלי ומעוניינת לרכוש יצירה לביתה שבפריז. מעבר לזה שהייתה מקסימה – היא הייתה משאירה לי הודעות קוליות באינסטגרם, מה שהיה תענוג עילאי שכן היא אישה בעלת קול יפה במיוחד!"

במה את גאה במיוחד בעבודתך?

"אני גאה במיוחד בכך שהאמנות שלי מחברת בין אנשים. כיף לי לדעת שיש קהילה של אנשים מסביב לעולם שמה שמחבר אותם זה החיבה שלהם לאמנות שלי. כשאני עושה לייב, אני מבקשת לעיתים מהצופים שיכתבו את מולדתם, ותוך שניות ניתן להבין איזה כפר גלובלי נוצר סביב היצירה. מה שהכי חשוב זה שהיצירה נוגעת באנשים ומזיזה משהו בתוכם. שהם לא נשארים אדישים. זה נותן תכלית לכל."

יש לך שעה פנויה – מה תעשי בה?

"כיום – אראה פרק של דאונטון אבי."

על מה את לא מוכנה לוותר ביום יום שלך?

"שנ"צ זה החיים."

באיזה מקום בחו"ל היית רוצה ליצור או לעבוד?

"חזרתי עכשיו מניו יורק שם עשיתי ציור קיר ענק לבית מלון במנהטן. ואז נסעתי לפריז לפרויקט שעתיד לצאת יותר מאוחר השנה. הייתי רוצה שנסיעות כאלה יימשכו – לטוס לכל מיני מקומות ולפזר אמנות."

בחדר העבודה של מי היית רוצה לבקר?

"הייתי נותנת הכל להיות בסטודיו של פבלו פיקאסו."

שירה ברזילי "קוקטית" מאיירת
קרדיט: שירה ברזילי "קוקטית"
שירה ברזילי "קוקטית" מאיירת
קרדיט: שירה ברזילי "קוקטית"
שירה ברזילי "קוקטית" מאיירת
קרדיט: שירה ברזילי "קוקטית"
שירה ברזילי "קוקטית" מאיירת
קרדיט: שירה ברזילי "קוקטית"

מהו הטיפ שלך להתנהלות עצמאית?

"לדעת לג'נגל בין דברים. לשמור על איזון."

אף פעם לא תתפסו אותי…

"חוזרת להיות שכירה."

מהו הטיפ שלך לניהול זמן?

"לעבוד עם רשימות."

מה מרגיע אותך?

"סרטוני ASMR, מוזיקה קלאסית."

מה לא יודעים עלייך?

"שאני introvert extrovert  – כמה מוחצנת ככה מופנמת."

איך את מתחילה את יום העבודה?

"קפה קפה קפה. טיול עם ברי הכלב שלי. מסדרת את הבית כי קשה לי לעבוד עם בלגן בעיניים, ואז מתיישבת להכין רשימות של דברים שאני מתכננת לעשות באותו יום ומכוונת את הפלייליסט המוזיקלי."

מהי השעה האהובה עליך ביום?

"שעת השנ"צ – בין שלוש לארבע."

אימצת לאחרונה הרגל חדש?

"התחלתי לשתות שייק חלבון כל בוקר. מומלץ בחום!"

את מי היית רוצה לשאול את כל השאלות הללו?

"את בר בן וקיל."

תודה שירה ששיתפת אותי ואת הקוראות וסיפרת לנו קצת על עצמך. ואם אתן רוצות להכיר את שירה קצת יותר מוזמנות להיכנס לפיד שלה באינסטגרם שלה. נמשיך בקרוב עם ראיון וסיפור נוסף. 

מי עוד ענתה על השאלון? שלי גרוס / אנה קופיטו / יעל בנימין / עדי הלמן / נעמה סגל / דניה ויינר / שרון ברקת / עדי לחובר שלו / עפרה אייל / הדסה עובד / לילי מילת / מעיין רוגל / דורית תמיר / אורלי פינקלמן / סיגל יושע / הדר שוורץ / סיון אבוט ברקן / תמר קרוון

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה