השאלון / ראיון עם אנה קופיטו

בעקבות הספר שלי "פינה משלך – סיפורים על נשים ומרחבי עבודה" פתחתי מדור חדש במגזין, מדור של ראיונות עם נשים מעניינות שכולן עונות על אותו שאלון שענו הנשים בספר. בפוסט הראשון התארחה שלי גרוס ושיתפה אותנו בחיי העצמאות שלה. כששאלתי את שלי את מי הייתה רוצה לראיין, אחת הנשים שהיא רשמה הייתה אנה קופיטו, מייסדת מגזין TELAVIVIAN, והמרואיינת השנייה במדור.

מאחר ויש לי פינה חמה בלב לתל-אביב ותוכניות לשוב אליה בפנסיה מוקדמת, הזמנתי את אנה להתראיין. אז אתן מוזמנות לקרוא על חיי העצמאות של אנה ועל TELAVIVIAN.

אנה קופיטו | מייסדת מגזין TELAVIVIAN

ממתי את עוסקת במקצוע ובמה עסקת לפני כן?

"עברתי לתל אביב באפריל 2012 ובאוגוסט באותה שנה ייסדתי את TELAVIVIAN, מגזין אונליין המוקדש לעיר תל אביב. כמה חודשים קודם לכן סיימתי את התואר הראשון שלי במנהל עסקים בשטוקהולם ועסקתי בכתיבה. בין השאר, כתבתי למספר מגזינים מקוונים ובלוגים בשוודיה ביניהם Elle, Rodeo, Fashion Network. המעבר מכתיבה לניהול אתר עבר חלק, למרות שלפעמים אני קצת מתגעגעת לכתיבה." (צילום: מירב בן לולו)

מה חלמת להיות כשהיית קטנה?

"כשהייתי קטנה רציתי להיות מעצבת אופנה או סטייליסטית. התנסיתי בתפירה ולמדתי לשרטט. כשהייתי בת תשע, אמי נתנה לי לעיין במגזין אופנה, אמרה לי אילו מעצבים היא הכי אוהבת ואני למדתי הכל עליהם. התחלתי לכתוב על תעשיית האופנה כבר בגיל 21-25 אבל בהמשך התחלתי להתעניין בתחומים נוספים כמו אמנות, אוכל וארכיטקטורה. היה מעניין לגלות את קווי הדמיון הרבים בין כל הדיסציפלינות הללו ולהבין שאין הבדל גדול בין שיחה עם שף או ארכיטקט לבין שיחה עם מעצב אופנה."

צילום: שרית גופן

מה את הכי אוהבת בעבודה שלך?

"Telavivian התפתח לאורך הזמן ויחד איתו צמחתי גם אני. הוא היה עבורי כלי ללמידה והתנסות בדברים חדשים, עם כל הטעויות והשינויים שבדרך. זה היה עבורי הבית ספר הכי טוב! העבודה ב- TELAVIVIAN מאפשרת לי הרבה חופש, ואני נהנית מכך. אני יכולה לפתח רעיונות ופרויקטים חדשים וגם לפנות קצת זמן לעצמי אם אני צריכה. התחושה שאני יכולה לעשות כל מה שאני רוצה היא בעלת ערך רב עבורי. אני גם אוהבת ושמחה על כך שהעיסוק שלי נותן לי סיבה ומוטיבציה לשאול הרבה שאלות, להכיר אנשים מעניינים ולבקר במקומות יפים."

מה מייחד את העסק שלך מאחרים?

"TELAVIVIAN אינו רק מקום עבודה. הוא היה עבורי מדריך למקום חדש שהפך לבית שלי, ולא הייתי מצליחה להרגיש כל כך בבית וכל כך מחוברת לתל אביב ולישראל בלעדיו. הוא היה עבורי הכלי להשתלבות במדינה חדשה ואני אסירת תודה על כך."

איך נולד הרעיון לעסק?

"בשנת 2011 בלוגים בסגנון של TELAVIVIAN היו מאוד פופולריים בשוודיה. במהלך ביקור בשבוע האופנה הראשון בתל אביב נוכחתי לדעת שבתל אביב לא קיימת פלטפורמה כזו. באותה תקופה משרד התיירות בישראל עשה מאמצים רבים לשפר את תדמיתה של המדינה בחו"ל והרגשתי שפלטפורמה עם תוכן ועם ויז'ואל על העיר היא הדרך הטובה ביותר לספר מה באמת קורה בתל אביב. בהתחלה התייחסתי לזה כתחביב, פרוייקט קטן אחרי סיום הלימודים שיעביר לי את הזמן בעודי חושבת מה הצעד הבא."

את עושה כשיש לך יום קשה?

"כשיש לי יום קשה אני הולכת לים, עושה הליכה או יוגה. בימים שאני מרגישה שעדיף לא ללכת לעבודה אני מקשיבה לעצמי ולא הולכת."

מהו הקושי ומה היתרון בעצמאות?

"כאת עצמאית, את אף פעם לא משועממת וכשהכל זורם טוב בעסק זו ממש תחושה נפלאה שהולכת איתך לכל מקום. כל דבר שאת עושה, אפילו טיול קצר, הוא הזדמנות לחשוב על העסק ועל פרויקטים חדשים. אבל מצד שני, עצמאות זה אומר שלא פעם יש דאגות לגבי העתיד. איש חכם אמר לי פעם שיזמים מצליחים יודעים לאזן בין הדברים. חששות ופחדים הם חלק בלתי נפרד מהחיים כעצמאית בדיוק כמו שמחה, יצירתיות והישגים. כמו כן, כעצמאית את צריכה לקבל הרבה החלטות שלא כולם מסכימים איתן וגם לקחת סיכונים. לפעמים יהיו קונפליקטים וצריך לדעת לא לקחת את זה קשה מידי ולדעת להפריד בין עסקי לאישי."

מהו החלום עסקי או האישי שלך?

"הייתי רוצה לשמור על חופש היצירתי שלי ולהמשיך לפתח את המותג TELAVIVIAN, אבל גם לפתח פרויקטים ומותגים נוספים. יש כל כך הרבה לדעת ולגלות על תל אביב בפרט וישראל בכלל והייתי רוצה להמשיך לספר על כל המקומות והפרויקטים שכדאי לכולנו להכיר."

צילום: סיון אסקיו
צילום: מרים אלסטר
צילום: שרהלה גור לביא

מה את רוצה שיקרה השנה?

"אני עובדת על כמה פרויקטים ושינויים בעסק, אז אני מקווה שהכל יעבוד כמתוכנן ושהתוצאות יהיו בהתאם לציפיות."

ספרי על לקוח מעניין שהיה לך

"היה לי לקוח שביטל הסכם בכתב בינינו וזה הכעיס אותי וגם פגע בתוכניות שלי. התשובה שלו לתגובה שלי הייתה שככה זה עובד פה, זה לא שוודיה. זה היה שיעור חשוב עבורי, ומאז אני מנסה לקחת דברים כאלו יותר בקלות ולא להשקיע בזה יותר מידי זמן או מחשבה. דברים לא תמיד מתפתחים כמו שאנחנו רוצים וצריך לקבל את זה."

במה את גאה במיוחד בעבודתך?

"אני גאה בשינוי שעשיתי, במעבר למדינה אחרת עם שפה זרה, עם תרבות שאני מכירה אך היא לא לגמרי שלי. לשלוח חשבונית בעברית וללמוד מה היא חשבונית מס, אפילו דברים קטנים כאלו היו מרגשים עבורי."

יש לך שעה פנויה – מה תעשי בה?

"אשב בחוץ, אאזין למוזיקה ואכתוב מחשבות ורעיונות במחברת או שאצא להליכה."

על מה את לא מוכנה לוותר ביום יום שלך?

"את הבוקר אני מקדישה לעצמי ובדרך כלל לא מגיעה למשרד לפני 12:00. לפני העבודה אני משתדלת לעשות יוגה או לצאת להליכה. אני קוראת, נחה, עושה קניות ומשלימה כל מיני סידורים אישיים לפני שאני מתחילה את יום העבודה."

באיזה מקום בחו"ל היית רוצה ליצור או לעבוד?

"הייתי רוצה לעבוד ולקדם את כל מה שקשור לתל אביב גם בניו יורק, אבל אני אשמח לחקור גם ערים מתפתחות כמו אתונה, פורטו, אנטוורפן, ורשה או טביליסי."

בחדר העבודה של מי היית רוצה לבקר?

"הייתי רוצה לבקר בהרבה מקומות. המשרדים שמעניינים אותי בחו"ל הם של Olafur Eliasson, Annabelle Selldorf, וגם המשרדים של HAY ושל ACNE."

מהו הטיפ שלך להתנהלות עצמאית?

"לא לפחד לקחת סיכונים, לסמוך על עצמך ועל היכולות שלך. לפנות זמן לעצמך מה שיאפשר לך גם להסתכל על הדברים מבחוץ בצורה יותר טובה ובהירה. ואם יש לך חלום להתחיל פרויקט חדש, תמיד כדאי ללמוד כל מה שאפשר על הנושא, אבל גם להאמין ולעשות. אני מרגישה שבעבר עצרתי בעד עצמי מלהתחיל משהו חדש כי הייתי זקוקה לאנשים סביבי שיתנו לי תחושת בטחון, כיום אני מרגישה שברוב המקרים אני יכולה להתמודד עם זה לבד ולא לעצור."

צילום: תמוז רחמן
צילום: שני בריל

מהו הטיפ שלך לניהול זמן?

"אני משתדלת לעשות רשימות עם כל המטלות שיש לי ולתעדף נכון בין כל מה שאני צריכה לעשות, בין אם אלו משימות קטנות כמו לקנות פירות ולשלם חשבונות או פרויקטים עבור לקוחות. לדאוג לעסק זה אומר גם לדאוג לעצמך."

מה מרגיע אותך?

"טבע ולהביט על בניינים יפים."

מה לא יודעים עלייך?

"אחרי שנה וחצי תובענית מאוד בלימודי אדריכלות בבצלאל הבנתי שזה לא המקום בשבילי. מאוד הרשימה אותי מההשקעה האדירה של הסטודנטים האחרים אבל הבנתי שלא הייתה לי מספיק מוטיבציה להשקיע בעצמי. אחרי שהפסקתי הייתה בי תחושת כישלון במשך תקופה מסוימת אבל כיום אני מסתכלת אחורה על התקופה הזו כחוויה משמעותית ואני אוהבת אדריכלות אפילו יותר."

איך את מתחילה את יום העבודה?

"היום האידאלי עבורי יתחיל עם שתיית ליטר מים עם לימון, מדיטציה של כעשר דקות וקריאת פרק אחד בספר. לא תמיד אני מצליחה לעשות את כל אלו אך הימים שבהם אני מצליחה מתגלים כטובים ביותר!"

מהי השעה האהובה עליך ביום?

"אין דבר מהנה יותר מאשר טיול בתל אביב בזמן השקיעה. אלו הרגעים בהם אני מרגישה הכי רגועה ויצירתית."

צילום: דור קדמי

אימצת לאחרונה הרגל חדש?

"לאחרונה אימצתי לעצמי הרגל חדש – לעשות פעילות בוקר, בין אם זה שיעור יוגה או הליכה על החוף. די מהר התמכרתי לזה כשראיתי את ההשפעה החיובית שיש להרגל החדש עלי."

את מי היית רוצה לשאול את כל השאלות הללו?

"עדן גולן, יעל בנימין, יעל אנגלהרט, האנה פרנס, נטשה בוגוסלבסקי."

תודה אנה ששיתפת אותי ואת הקוראות וסיפרת לנו קצת על עצמך. ואם אתן רוצות הצצה לדברים שקורים בעיר ללא הפסקה, היכנסו לאינסטגרם, לפייסבוק ולאתר של TELAVIVIAN והישארו מעודכנים. אפשר גם להוריד את המדריך והאפליקציה שיש שם לתל-אביב. נמשיך בקרוב עם ראיון וסיפור נוסף 🙂

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

תגובה אחת

  1. הילה לוי, תלתלים בלוג אופנה הגב

    קצת מקנאה בך שזכית לראיין אותה. אני מעריצה אדוקה של המגזין כבר כמה שנים. השראה גדולה

השארת תגובה