השאלון / ראיון עם שרון ברקת

אני מזמינה אתכן לקרוא ראיון נוסף במדור השאלון, הפעם עם שרון ברקת. שרון היא מעצבת בתים המתגוררת ביפו, ובעברה הייתה צלמת. דניה ויינר, שהריאיון עמה הופיע בכתבה הקודמת במדור, הציעה לי לראיין את שרון ואתן מוזמנות להכיר אותה. תמיד מעניין לשמוע סיפורים ולהכיר נשים מעניינות וזו הזדמנות בשבילכן וגם בשבילי להכיר את שרון ולשמוע על הדרך שלה.

שרון ברקת | מעצבת בתים

ממתי את עוסקת במקצוע ובמה עסקת לפני כן? 

"אני עוסקת בעיצוב בתים בשש השנים האחרונות. לפני כן הייתי צלמת אופנה ואמנות במשך כעשרים שנה." צילום: נטע הררי נבון

מה חלמת להיות כשהיית קטנה?

"הייתה תקופה קצרה שחשבתי שאהיה סופרת, אבל האמת היא שאני לא זוכרת את עצמי חושבת על העתיד מחשבות מהסוג הזה עד גיל 16, אז התחלתי ללמוד צילום כמקצוע בחירה בבית ספר והחלטתי שזה מה שאני רוצה לעשות."

מה את הכי אוהבת בעבודה שלך היום?

"יש הרבה דינמיות ותנועה בעבודה שלי וכמופרעת קשב רצינית זה מאוד מתאים לי – העבודה שלי כרוכה בהרבה הסתובבות וחיפוש גם ברמה הפיזית וגם במחשבות. אני אוהבת את התזוזה בין הפרויקטים השונים ובין סגנונות – אני משתמשת במגוון סגנונות ומשלבת ביניהם, אני לא מרגישה מחויבת לסגנון אחד ספציפי אלא מרגישה מספיק בטוחה לקחת מכל אחד את מה שמתאים לי ולפרויקט באותו זמן דבר שמוסיף מבחינתי לדינמיות ולעניין שלי שלא נגמר."

"כמעצבת בתים אני רואה את העבודה שלי מתחלקת לשני ערוצים מרכזיים שאני מאוד אוהבת באופן שווה. ערוץ אחד הוא הקשר עם אנשים/לקוחות – אני מאמינה שכדי לעשות את העבודה שלי כמו שצריך אני צריכה להכיר ולהבין את האנשים שחיים בבית, את ההתנהלות, הדינמיקה, הרצונות והצרכים של כל בני הבית ולהוביל את התהליך כך שיבטחו בי שאני רואה וזוכרת את הצרכים של כולם ואת כל חלקי הפאזל. הערוץ השני הוא הערוץ היצירתי – אני אוהבת לעבוד בתוך מסגרת של אילוצים ולמצוא בתוכה פתרונות וחיבורים שנותנים מענה לצרכים ותקציב ובמקביל הם מעניינים ומרגשים אותי מבחינה אמנותית."

שרון ברקת מעצבת בתים
צילום: שירן כרמל
שרון ברקת מעצבת בתים
צילום: שירן כרמל

מה מייחד את העסק שלך מאחרים?

"מבחינה סגנונית אני חושבת שמייחדת אותי נועזות שמגיעה עם עדינות ותחכום. אני עובדת מתוך הקשבה וגמישות לאנשים, לבית, לתהליך ולחיבור של כל המרכיבים. אני מוצאת את הרקע שלי והניסיון הרב שיש לי בהפעלה של אנשים כצלמת אופנה ואמנות ביחד עם הבנה של הקשרים תרבותיים מוסיפים עומק לעבודה שלי."

איך נולד הרעיון לעסק? 

"אחרי שנים ארוכות ומלאות סיפוק כצלמת הרגשתי שאני רוצה התחלה חדשה. רציתי לחזור ולהיות במקום של לא לדעת, ללמוד תחום חדש ולא מוכר. הייתי בתהליך של חיפוש פנימי שהוביל אותי לבחור במה שחשבתי שהן החוזקות הכי ברורות שלי –  תחושת נינוחות ושליטה בשפה ויזואלית, ויכולות שקשורות ביחסי אנוש."

"התחלתי מחנות קטנה שהייתה בתוך גלריה לריהוט עתיק וויטראז'ים של אמא שלי. אספתי לחנות הזו פריטים שאהבתי וניסיתי לתת ביטוי לטעם ולאהבות שלי, אך מהר מאוד הבנתי שאני צריכה להיות הרבה יותר דינמית ובתנועה והתחלתי לעצב בתים (היום גם משרדים)."

  מה את עושה כשיש לך יום קשה? 

"מחכה שיגמר וזוכרת שמחר יהיה יום חדש."

מה סדר יום ממוצע שלך?

"כל יום נראה אחרת אם כי לאחרונה ארגנתי את השבוע כך שיש קביעות בימים שבהם אני עובדת על פרויקטים וימים של פגישות או מנהלות. אני מתעוררת בסביבות חמש וחצי בבוקר שותה מים עם לימון ומבשלת את ארוחת הצהריים שהילדים לוקחים איתם. (אני יודעת שאין סיכוי שאתקרב למטבח בהמשך היום כך שמה שלא עשיתי על הבוקר כבר לא יקרה). יום העבודה שלי מתחיל בין שמונה לתשע והוא מורכב מפגישות עם לקוחות, הסתובבות בין ספקים, ביקורי בית לראות התקדמות ולבחון את השלבים הבאים וכד'. לפחות פעמיים בשבוע אני בבית משעה 16 וזמינה למתבגרים. גם אם הם בחדרם ולא זקוקים לי חשוב לי שישמעו קולות של אמא בסביבה."

שרון ברקת מעצבת בתים
צילום: שירן כרמל

שרון ברקת מעצבת בתים

שרון ברקת מעצבת בתים

אילו תכונות הופכות אותך ליותר טובה בעבודה? 

"אני תופסת את עצמי כגמישה ומאמינה שזו תכונה חשובה בניהול יחסים ותהליכים עם הלקוחות. בנוסף הגמישות מאפשרת לי לזהות שינויים והזדמנויות בתהליך העיצוב, לא לפחד ולא להתקבע על רעיונות אלא להעז ולהשתמש בהפתעות שצצות בדרך."

מהו הקושי ומה היתרון בעצמאות?

"לפעמים קשה לי עם הבדידות. אני אחראית לבד על מה שקורה. יש לזה פתרונות חלקיים – תמיכה של קולגות נהדרות, שיתופי פעולה עם אדריכל בפרויקטים ספציפיים, ויחסים טובים עם ספקים שאני עובדת איתם. אבל עדיין הרבה לבד. מצד שני הלבד הוא גם יתרון בעיני מכיוון שיש בו יותר תחושת שליטה. אני מוכנה להתאמץ מאוד כדי שהדברים יצליחו וזה תלוי בי ולא במישהו אחר."

איך את מחלקת את היום בין בית למשפחה, פנאי ועבודה?

"אני צריכה להשתפר בחלוקת הזמן. כרגע העבודה לוקחת חלק נכבד מהראש שלי."

מהו החלום עסקי או האישי שלך?

"אני רוצה להמשיך להיות מאותגרת וליהנות ממה שאני עושה ולצאת עם פרויקטים לחו"ל."

מה את רוצה שיקרה השנה?

"השנה אני רוצה לשמור על יציבות של המשרד מבחינת כמות ואיכות הפרויקטים שנכנסים."

במה את גאה במיוחד בעבודתך

"אני גאה שהקמתי עסק שני באמצע החיים, שהוא מתפתח יפה ואני מתפתחת איתו. אני מרגישה מחויבת אליו ממש כמו לילד שלישי  (וכל מי שמכיר אותי יודע שאני משוגעת על הילדים שלי)."

יש לך שעה פנויה – מה תעשי בה?

"תלוי כמה עמוס היה היום – יש סיכוי שארצה לשכב על הספה ולבהות."

שרון ברקת מעצבת בתים

שרון ברקת מעצבת בתים
צילום: דניה ויינר

על מה את לא מוכנה לוותר ביום יום שלך?

"לראות את טיטו והילדים."

באיזה מקום בחו"ל היית רוצה ליצור או לעבוד? 

"הייתה לי התנסות אחת מצוינת בסן פרנסיסקו כשנסעתי לעשרה ימים לטפל בבית של אח שלי ומשפחתו. מכיוון שזה היה מאוד מוצלח קל לי להגיד שאשמח לחזור לשם אבל האמת שנראה לי שאשמח להתנסות בכל מקום. ובמחשבה נוספת – ברצלונה. אני מאוהבת בעיר הזו."

מהו הטיפ שלך להתנהלות עצמאית?

"לא לפחד להיכנס לחשבון בנק, לשלוט בתזרים ההוצאות וההכנסות."

אף פעם לא תתפסו אותי… 

"בבגדים לבנים."

מהו הטיפ שלך לניהול זמן? 

"יום ראשון אצלי הוא יום ללא לקוחות. אני מקדישה אותו לאדמיניסטרציה ופיתוח. ההתחלה הזו של השבוע לבד עם עצמי מאוד מפקסת ונחוצה לי להמשך השבוע."

מה מרגיע אותך?

"לפעמים להיות בשקט עם עצמי, לפעמים להתנתק מהכל ולצאת קצת מהעיר, לפעמים פגישה עם חברה. הרבה דברים."

מה לא יודעים עלייך?

"שאני ביישנית."

מהי השעה האהובה עליך ביום?

"תלוי באיזה יום. אני אוהבת את הבוקר לפני שכולם קמים, אבל לפעמים אני נורא להוטה שיתחיל כבר היום ולהתקדם עם הדברים שעל הפרק."

אימצת לאחרונה הרגל חדש?

"אני אוכלת 8 שעות ביום בין 10-18 ומשתדלת לאמץ הרגלי אימון קבועים – עדיין ללא הצלחה."

את מי היית רוצה לשאול את כל השאלות הללו?

"עדי לחובר – מעצבת תכשיטים ומעצבת פנים."

תודה שרון ששיתפת אותי ואת הקוראות וסיפרת לנו קצת על עצמך. ואם אתן רוצות להכיר את שרון קצת יותר מוזמנות להיכנס לאינסטגרם, לפייסבוק ולאתר כדי להתרשם. נמשיך בקרוב עם ראיון וסיפור נוסף 🙂

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה