השאלון / ראיון עם עדי הלמן

מדור השאלון התחיל בעקבות הספר שלי "פינה משלך – סיפורים על נשים ומרחבי עבודה", וזהו כבר הראיון הרביעי במדור. הפעם התראיינה למדור עדי הלמן – צלמת מותגים, לייפסטייל וילדים ובימאית דוקומנטרית, מנחת סדנאות לצלמים ולחובבים. את עדי אני מכירה כבר כמה שנים דרך הרשתות אך טרם נפגשנו, והריאיון הוא בשבילי הזדמנות להכיר אותה קצת יותר טוב. במדור השאלון כל מרואיינת נשאלת את מי היא הייתה רוצה לשאול את השאלות שנשאלה, ושלי גרוס, שהתראיינה בכתבה הראשונה במדור רשמה את עדי.

תמיד מעניין לשמוע סיפורים ולהכיר נשים מעניינות וזו הזדמנות בשבילכן וגם בשבילי להכיר את עדי ולשמוע על הדרך העצמאית שלה.

עדי הלמן | צלמת ובימאית דוקומנטרית, מנחת סדנאות לצלמים ולחובבים

שאלון נשים עצמאיות עדי הלמן

ממתי את עוסקת במקצוע ובמה עסקת לפני כן?

"אני צלמת כבר כמעט 20 שנים. לפני – למדתי שנתיים פסיכולוגיה ושנה עיצוב גרפי."

מה חלמת להיות כשהיית קטנה?

"החלום הגדול היה להיות שחקנית, בעיקר לגלם דמויות שונות ולהרגיש איך זה מרגיש להיות בכל פעם מישהי אחרת."

מה את הכי אוהבת בעבודה שלך?

"את החופש להיות מי שאני, את המרחב ליצור ולהוליד יש מאין, את העבודה עם האנשים, הלקוחות וכמובן לצלם. אני מאוד אוהבת לצלם."

מה מייחד את העסק שלך מאחרים?

"שאלה נהדרת. העסק שלי בנוי מכמה צירים מרכזיים בהם אני מתנהלת ונותנת את שרותיי. בצילום – כתב היד שלי מצליח להאדיר את הבנאלי ואת המובן מאליו והדברים הפשוטים ירגישו תמיד אסתטיים מאוד, חשובים ולא צפויים. זה משהו שהבנתי שפשוט קורה כשאני מצלמת. ככה אני רואה את העולם, הדברים הכי פשוטים ומובנים מאליהם תמיד הכי ירגשו אותי. וזה עובר בצילום. בייעוץ המקצועי – אני מצליחה להראות לאנשים את הייחוד שלהם. עם צלמים זה מרתק והיכולת שלי לעזור להם להבין מה יש בצילום שלהם שאין לאף צלם אחר היא מתנה. להם ולי."

שאלון נשים עצמאיות עדי הלמן
צילום: עדי הלמן
שאלון נשים עצמאיות עדי הלמן
צילום: עדי הלמן

איך נולד הרעיון לעסק?

"העסק התחיל כשהכרתי את איל, היום בעלי, באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל. למדנו צילום באותה הכיתה ומהר מאוד נהינו זוג. כמה חודשים אחר כך כבר צילמנו חתונות של חברים והעסק גדל והתפתח ואחרי כמה שנים, אחרי שהילד השני שלנו נולד, הבנתי שמשהו צריך להשתנות. לקח לי כמה חודשים להבין מה אני רוצה לעשות ואיך הצילום משתלב ובעצם חזרתי לעשות את מה שתמיד אהבתי – לצלם ילדים. לצלם את פרק הילדות הזה שעובר כל כך מהר. משם העסק שלי המשיך והתפתח למה שהוא היום, למה שאני היום. צלמת מותגים לייפסטייל וילדים ומנחת סדנאות לצלמים ולחובבים."

מה את עושה כשיש לך יום קשה?

"כשיש לי יום קשה אני לומדת לנשום. באמת. לומדת עם השנים שהכל זה רגעי והכל עובר ומה שחשוב זה לפתח את היכולת להתמודד עם הקשיים. לרכוש עוד כלים. אז אני נושמת, מזכירה לעצמי מה כן טוב, מה כן עובד ובעיקר מרפה. "

מה סדר יום ממוצע שלך?

"בימים שאני לא מצלמת אני המון סביב המחשב – עבודה על פרויקט שעכשיו צילמתי או על רעיונות של פרויקטים שמחכים כבר שנים שאתייחס אליהם. וכמובן כביסה. לפחות שתי מכונות ביום. ואחרי הצהרים – אני עם הילדים. והמון פעמים גם המצלמה אתנו. הם ההשראה הכי גדולה שלי. "

אילו תכונות הופכות אותך ליותר טובה בעבודה?

"התכונה הכי בולטת אצלי היא שאני עושה ברצינות. מאז ומתמיד חשוב לי לעשות ברצינות. כל דבר בעבודה. כל פריים שאני מצלמת, הכנה לפרויקט, פגישה עם לקוח, הכל. חשוב לי לעשות את הדברים ברצינות ולתת את כל מה שיש לי."

מהו הקושי ומה היתרון בעצמאות?

"היתרון הוא אינסופי עבורי. החופש לעשות ולהיות מה ומי ומתי שבא לי. הקושי הוא הזמן. לפעמים שאני שוכחת לתחום את העבודה בזמן והיא נכנסת לי ולנו לחיים."

איך את מחלקת את היום בין בית למשפחה, פנאי ועבודה?

"הבקרים הם הזמן שאני עובדת. משתדלת מאוד לקבוע ימי צילום או כל דבר שצריך – לשעות הבוקר עד הצהרים המאוחרות. וכך זה משאיר לי זמן עם המשפחה ברגע שהילדים חוזרים מהמסגרות. לגבי הפנאי – זו נקודה רגישה אצלי ואצלנו. צריכה להקדיש לפנאי הרבה יותר מקום. עובדת על זה."

מהו החלום עסקי או האישי שלך?

"החלום העסקי שלי הוא להוציא כמה ספרים. ספר ראשון על צילום המובן מאליו שכל כולו מחבר את הצילום לחיי היומיום שלנו. והספרים הבאים הם הפתעה. הלוואי ואגשים אותם כבר בשנה הקרובה. החלום האישי שלי הוא שתמיד נהיה בריאים. ושמחים. ויחד."

מה את רוצה שיקרה השנה?

"הכי מהכל הייתי שמחה שנגור בבית גדול ומרווח עם המון אור וגם – שהספר שלי יצא אל האור."

שאלון נשים עצמאיות עדי הלמן
קמפיין נייקי | צילום: עדי הלמן
שאלון נשים עצמאיות עדי הלמן
מתוך קמפיין גלביה | צילום: עדי הלמן

ספרי על רגע מכונן בקריירה שלך.

"ואוו, איך בוחרים אחד? הראשון היה אחרי המאסטר קלאס הראשון שהעברתי לצלמים מקצועיים. הרגשתי שבאמת גדלתי מבפנים ושעדי של אז היא כבר לא עדי של היום וזו הרגשה חזקה ומשמעותית כל כך. השני היה פרויקט צילום גדול של נייקי, שערך שלושה ימי צילום מלאים ועשיתי אותו כשהייתי בחודש שמיני עם ההריון של מורי. ככה זה נראה כשלא רציתי לפספס כלום וקפצתי על כל הזדמנות מקצועית שעשתה לי את זה."

ספרי על לקוח מעניין שהיה לך.

"יש לקוח מיוחד במינו, שהיום הם חברים מאוד טובים שלנו. הכל התחיל כשלפני עשר שנים טסנו ללונדון לצלם להם את החתונה ומאז הם מזמינים אותנו פעם או פעמיים בשנה להגיע לביתם שבלונדון ולהמשיך ולתעד את החיים שלהם כמשפחה, עם שלושת הבנות המקסימות שלהם."

במה את גאה במיוחד בעבודתך?

"אני גאה בעיקר בעובדה שהעסק שלי כל הזמן גדל ומתפתח ולא עומד במקום. אני גאה בעובדה שיש תנועה בעבודה שלי וביכולת שלי להניע קדימה עוד ועוד וליצור עוד צירים של עשייה בעבודה שלי."

יש לך שעה פנויה – מה תעשי בה?

"ארבוץ על הספה. ללא ספק. ואשוטט לי בפינטרסט."

שאלון נשים עצמאיות עדי הלמן
קמפיין גלביה, סוף יום צילומים | צילום: איל גזיאל

על מה את לא מוכנה לוותר ביום יום שלך?

"על לראות את הילדים שלי ולהיות איתם יחד."

באיזה מקום בחו"ל היית רוצה ליצור או לעבוד?

"אוסטרליה. לאחרונה אוסטרליה נכנסה לי למחשבות."

בחדר העבודה של מי היית רוצה לבקר?

"דיויד הוקני, אנני ליבוביץ, אופרה וינפרי."

מהו הטיפ שלך להתנהלות עצמאית?

"לזכור כל הזמן את הלמה שלי. למה אני עושה את מה שאני עושה. זה מה שמצליח להחזיק אותי כל הזמן בתשוקה לעשייה שלי ונותן לי את הדלק להמשיך."

אף פעם לא תתפסו אותי…

"ישנה באוהל / שק שינה. או עושה ספונג'ה."

מהו הטיפ שלך לניהול זמן?

"לפני הכל, לעבוד בסטודיו. לא בבית. כי אחרת מערבבים עבודה על המחשב עם כלים בכיור. ודבר שני, לזהות גוזלי זמן. לזהות את כל הדברים שמושכים את תשומת ליבנו ומזיזים אותנו מהמטרה. ואז, לדעת להיצמד למשימה שבה את נמצאת כרגע על מנת להשלים אותה. אני עובדת בזה בכל יום."

שאלון נשים עצמאיות עדי הלמן
צילום: נעמי יוגב
שאלון נשים עצמאיות עדי הלמן
מאסטר קלאס לצלמים מקצועיים | צילום: עדי לם

מה מרגיע אותך?

"בית נקי ומסודר. הכי מהכל."

מה לא יודעים עלייך?

"שהייתה לי ילדות רצופת מעברים ועברתי 17 בתים עד שהתחתנתי. וגם שאני ממש לא יכולה לסבול חמאה."

איך את מתחילה את יום העבודה?

"עם קפה. ויוגורט עיזים עם אגסים חתוכים, קצת קינמון וכפית דבש."

מהי השעה האהובה עליך ביום?

"07:00 בבוקר. כשהילדים יוצאים למסגרות."

אימצת לאחרונה הרגל חדש?

"כן! הולכת לישון מוקדם וגם – אגסים בתנור. מומלץ!"

את מי היית רוצה לשאול את כל השאלות הללו?

"נעמה פלג סגל הנהדרת, רינת בר נצר הנפלאה, דניאלה דורון המשגעת עדי נוימן (נטורופתית) וחן נבו הכה מוכשרת."

תודה עדי ששיתפת אותי ואת הקוראות וסיפרת לנו קצת על עצמך. ואם אתן רוצות להכיר קצת יותר טוב את עדי, מוזמנות להיכנס לדף הפייסבוק לאינסטגרם שלה. נמשיך בקרוב עם ראיון וסיפור נוסף 🙂

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה