השאלון / ראיון עם סיון אסקיו

סיון אסקיו מצלמת כבר הרבה שנים, אבל בצילום כמקצוע היא עוסקת כמעט 11 שנה. לפני כן עבדה במשרדי פרסום, גם בארץ וגם בניו יורק, כקניינית במחלקת מדיה. חיה בתל אביב, מצלמת בכל העולם.

סיון אסקיו
צילום: Thomas Collins

מה חלמת להיות כשהיית קטנה?

"מעצבת אופנה."

מה את הכי אוהבת בעבודה שלך?

"שכל יום שונה מקודמו, שאני עושה משהו קריאטיבי ויצירתי ושאני לומדת הרבה על הסביבה תוך כדי הצילום."

מה מייחד את העסק שלך מאחרים?

"הצילום שלי מתחלק לשניים: צילום בתי מלון בארץ ובחו״ל וצילום כתבות travel למגזינים בינלאומיים. יש לי הרבה קולגות בחו״ל שעושים את אותו הדבר, אבל בארץ אני ועוד צלם אחד, אנחנו היחידים שעובדים עם המגזינים האלו ."

מה את עושה כשיש לך יום קשה?

"מאחר ואני עצמאית, אני תמיד 'לוקחת את העבודה הביתה'. אז אם יש לי יום קשה בעבודה, אני תמיד מדברת על מה שקרה עם בן הזוג שלי, ואנחנו מנסים ביחד לנתח וללמוד מרצף האירועים. יום קשה גם מדיר שינה מעיניי."

צילום: סיון אסקיו
סיון אסקיו
צילום: סיון אסקיו

מה סדר יום ממוצע שלך?

"אין יום ממוצע …"

אילו תכונות הופכות אותך ליותר טובה בעבודה?

"אלו הן תכונות שיותר מתקשרות לניהול עסק עצמאי: דיוק, ירידה לפרטים, שיחות מקדימות עם הלקוח ועבודה בשיתוף פעולה. לא לפעול מתוך אגו, להקשיב, תמיד לתת יותר מעצמי וגם יותר תמונות ללקוח, עמידה בלוחות זמנים ותקשורת פתוחה."

מהו הקושי ומה היתרון בעצמאות?

"הקושי הוא בעיקר חוסר ודאות בתקופות מסוימות. תקופת הקורונה לדוגמא, טרפה את כל הקלפים בכל מה שקשור ל- travel ולטיולים וזה בהחלט השפיע על היקף העבודה שלי. למזלי, בדיוק ילדתי את ביתי השנייה כך שההישארות בבית הייתה מבורכת ולא היה לחץ לחזור לצלם. היתרון בעצמאות הוא כמובן בהיותי אדון לעצמי ולזמן שלי. אני קובעת את לוחות הזמנים."

צילום: סיון אסקיו
סיון אסקיו
צילום: סיון אסקיו
צילום: סיון אסקיו

איך את מחלקת את היום בין בית למשפחה, פנאי ועבודה?

"מאוד תלוי אם זה יום צילומים (בארץ או בחו״ל), או יום של עריכות ופוטושופ או סתם יום של חול. במידה וזה יום צילומים, אני יוצאת מאוד מוקדם בבוקר ומסיימת לרוב אחר הצהריים או ערב, כך שזה יום שברובו מוקדש לעבודה. אני מנסה לאזן בימים שאחרי, כדי להיות יותר עם הבנות שלי. פעילות הפנאי היחידה שאני עושה היא שחייה. בימים שאני לא מצלמת, אני מקפידה על שחייה כמה פעמים בשבוע. מידי פעם אני נפגשת עם חברה לקפה, אבל חייבת להודות שהרבה פנאי אין לי. בתור עצמאית וכשיש לפעמים דד-ליין לספק חומרים, קורה לפעמים שאני עובדת מול המחשב גם בסופ״ש. אני מנסה לעשות זאת בשעות שהבנות שלי ישנות, אבל לפעמים יש זליגה. בצילומי מלון בחו״ל אין פנאי בכלל, אבל אם אני מצלמת כתבת travel בחו״ל, אני מנסה לשלב את זה גם עם חופשה משפחתית ולקחת את המשפחה שלי איתי. לפני הקורונה הייתי עושה את זה הרבה. עכשיו, עם שתי בנות, זה מצריך הרבה יותר ג׳ינגולים ותכנונים."

מהו החלום עסקי או האישי שלך?

"חלום עסקי: הייתי רוצה לצלם ספר, או להוציא לאור ספר עם העבודה שלי. צילמתי בעבר שני ספרי אוכל (הוצאת לאנצ׳בוקס) ואת מדריך תל אביב wallpaper, אבל הייתי רוצה לצלם להוצאה לאור גדולה ספר על עיצוב/מלונות, או כל סיפור שישלב את היכולות שלי כצלמת. כמובן שגם אני רוצה עוד לקוחות בינלאומיים בתחום המלונאות."

סיון אסקיו
צילום: סיון אסקיו
צילום: סיון אסקיו

מה את רוצה שיקרה השנה?

"השנה אוטוטו מסתיימת והרבה מהעבודה שלי נקבעת כמה שבועות מראש. באם זה מלון חדש שנפתח ואני צריכה לצלם כמה שבועות לפני הפתיחה, או צילומים עבור מגזין, שנקבעים כמה חודשים ממועד ההדפסה. אז פחות או יותר מבחינת העבודה אני יודעת איפה אני עומדת, ובכל זאת, הייתי רוצה לצלם כתבה גדולה ביוון, או מלון חדש שנפתח שם, וגם ליצור קשר עם מלונות חדשים שעומדים להיפתח בחו״ל. לפני הקורונה, נפח העבודה בחו״ל היה מאוד משמעותי והייתי רוצה שזה יחזור."

ספרי על רגע מכונן בקריירה שלך.

"היו הרבה רגעים מכוננים בקריירה שלי ואני מקווה שימשיכו להיות עוד. אלו בעצם אותם רגעים שאת אומרת לעצמך שכל העבודה הקשה שאת עושה, היא משתלמת. אחד מהרגעים המכוננים עבורי היה כשקיבלתי לצלם כתבה גדולה על תל אביב מהמגזין Travel+Leisure .זו לא הייתה הפעם הראשונה שעבדתי עם המגזין, אבל עד אז, העבודה הסתכמה כשמחלקת הצילום קנו ממני תמונה אחת או שתיים לכתבה. אבל הפעם הזאת זה היה עבורי משהו רשמי, שהצלחתי להתקבל למאגר הצלמים של המגזין הזה ושמחלקת הצילום סומכת עליי שאני יכולה 'לבצע את המשימה'. התכוננתי הרבה לצילומים ועשיתי מחקר מקדים, ובסופו של דבר יצאו לי גם הרבה תמונות אייקוניות, שמזוהות איתי עד היום. העבודה עם המגזין והכתבה על תל אביב פתחה לי הרבה דלתות."

ספרי על לקוח מעניין שהיה לך.

"בשנת 2017 צילמתי מלון בגלאפאגוס. אשת השיווק של המלון הייתה בכנס מלונאים בחו״ל, ומי שהציג לפניה היה מנהל מלון נורמן בתל אביב, מלון שצילמתי כמה חודשים קודם. הבחורה מאוד אהבה את התמונות של מלון נורמן וגם הבינה שאין ברירה, תמונות יפות וטובות של המלון זה משהו הכרחי כדי למכור. היא השיגה את השם שלי ופנתה אליי בבקשה שאבוא לצלם את המלון בגלאפאגוס. זה היה בדיוק חודש אחרי שילדתי את ביתי הבכורה וממש לא יכלתי לטוס לגלאפאגוס. בסופו של דבר, אשת השיווק וצוות המלון החליטו לחכות לי שאהיה זמינה, ושנה אחרי הפנייה הראשונה, טסתי לצילומים של 12 יום בגלאפאגוס. זאת הייתה חוויה מדהימה: גם להגיע לכזה יעד, שבאופן עצמאי, לא חושבת שהייתי מגיעה, גם עבודה אינטנסיבית עם צוות המלון, צילמנו מהבוקר עד הערב, וגם למדתי הרבה דברים על עצמי כצלמת, היכולות שלי ודרך להתנהל עם לקוחות."

במה את גאה במיוחד בעבודתך?

"שהגעתי לאן שהגעתי בזכות עצמי, בלי קיצורי דרך. העבודה שלי היא כרטיס הביקור שלי, התמונות מדברות בעד עצמן, אבל זה לא מספיק. צריך לדעת לדחוף קדימה, ליצור קשרי לקוחות ולשמר אותם וכמובן 'לספק את הסחורה'."

יש לך שעה פנויה – מה תעשי בה?

"שחייה או ריצה, כל פעילות גופנית שתעזור לי לנקות את הראש."

צילום: סיון אסקיו
סיון אסקיו
צילום: סיון אסקיו
צילום: סיון אסקיו

על מה את לא מוכנה לוותר ביום יום שלך?

"כוס קפה בבוקר, שחייה וכמובן לבלות זמן איכות עם המשפחה שלי."

באיזה מקום בחו"ל היית רוצה ליצור או לעבוד?

"גרתי כ- 12 שנה בניו יורק. במשך 6 שנים עבדתי במשרדי פרסום ואחר כך למדתי צילום ועבדתי כצלמת. המגורים והעבודה בניו יורק היו חוויה ויזואלית, ולמדתי איך להתנהל עם לקוחות בחו״ל. צילמתי בעיקר travel למגזינים גדולים ומוסר העבודה שלי התעצב כבר אז. ניו יורק היא עיר מדהימה מבחינת האפשרויות וההזדמנויות, ובהחלט הייתי רוצה לחזור. אבל יש עוד המון מקומות שהייתי רוצה לעבוד בהם, לפחות לתקופה קצרה. יפן היא אחד מהם."

מהו הטיפ שלך להתנהלות עצמאית?

"לטפח ולשמר יחסים עם הלקוחות, להיות מסודרת עם חשבוניות וקבלות לרואה החשבון ולא לנוח על זרי הדפנה. תמיד לחשוב על הצעד הבא."

אף פעם לא תתפסו אותי

"עם מצלמה מסוג קנון."

מהו הטיפ שלך לניהול זמן?

"לעשות רשימות. זה מצחיק אותי, אבל אני בחורה של רשימות ומשימות. אני כותבת לי גם במחברת העבודה וגם ב notes בפלאפון, דברים שאני צריכה לעשות."

מה מרגיע אותך?

"שחייה."

איך את מתחילה את יום העבודה?

"חייבת שתי כוסות קפה לפני שבכלל מדברים איתי בבוקר."

מהי השעה האהובה עליך ביום?

 "Golden hour."

את מי היית רוצה לשאול את כל השאלות הללו?

"תמר קרוון, אלה קרן סברדלוב, מאיה איש-שלום, נורית קוניאק."

תודה סיון ששיתפת אותי ואת הקוראות וסיפרת לנו קצת על עצמך. ואם אתן רוצות להכיר את סיון קצת יותר מוזמנות להיכנס לאתר ולאינסטגרם שלה. נמשיך בקרוב עם ראיון וסיפור נוסף. 

מי עוד ענתה על השאלון? שלי גרוס / אנה קופיטו / יעל בנימין / עדי הלמן / נעמה סגל / דניה ויינר / שרון ברקת / עדי לחובר שלו / עפרה אייל / הדסה עובד / לילי מילת / מעיין רוגל / דורית תמיר / אורלי פינקלמן / סיגל יושע / הדר שוורץ / סיון אבוט ברקן / תמר קרוון / שירה ברזילי / רות אופק / שושקה / ריי שגב כספי

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה