השאלון / ראיון עם יעל בנימין

מדור השאלון התחיל בעקבות הספר שלי "פינה משלך – סיפורים על נשים ומרחבי עבודה", וזהו כבר הראיון השלישי. בראיון הקודם התארחה אנה קופיטו, מייסדת מגזין TELAVIVIAN. אנה שיתפה אותנו בחיי העצמאות שלה וכששאלתי אותה את מי הייתה רוצה לראיין, אחת הנשים שהיא רשמה הייתה יעל בנימין מייסדת Y.Benjamin, פירמת יעוץ אסטרטגי שמלווה סטארט-אפים טכנולוגיים משלב הקונספט ועד ליציאה לשוק, עוזרת להם עם גיוסים, מציאת לקוחות ושותפים אסטרטגיים.

תמיד מעניין לשמוע סיפורים ולהכיר נשים מעניינות וזו הזדמנות בשבילכן וגם בשבילי להכיר את יעל ולשמוע על הדרך העצמאית שלה.

יעל בנימין | מייסדת חברת הייעוץ Y.Benjamin

יעל בנימין

ממתי את עוסקת במקצוע ובמה עסקת לפני כן?

"הקמתי את החברה לפני כשבע שנים במטרה לעזור לסטרטאפים לספר את הסיפור שלהם למשקיעים, ללקוחות ולשותפים פוטנציאליים. לפני כן עבדתי בסיטי בנק וגם בייעוץ אסטרטגי ב-TASC, שם ייעצתי לחברות גדולות בנושאים כמו תהליכים אסטרטגיים ביניהם הנפקות, מיזוגים ורכישות."

מה חלמת להיות כשהיית קטנה?

"חלמתי להיות עיתונאית או סופרת. מגיל צעיר הייתי תולעת ספרים ואהבתי להעביר את הזמן הפנוי שלי בקריאה."

מה את הכי אוהבת בעבודה שלך?

"אני אוהבת את הגיוון העצום בסוגי הלקוחות עמם אני עובדת ובסוגי הפרויקטים שאני לקוחת על עצמי. אני יכולה לעבוד יום אחד עם שני יזמים צעירים שהרגע השתחררו מהצבא עם רעיון ושאיפה לגייס חצי מיליון דולר וביום אחר עם קרן הון סיכון שרוצה לגייס 400 מיליון דולר. זה מרתק, וזה מניע אותי ללמוד כל פעם על שווקים חדשים ומגמות חדשות."

צילום: עדו בירן

מה מייחד את העסק שלך מאחרים?

"השילוב בין ביזנס לעיצוב. אני מגיעה מעולם העסקים – אני מבינה את הדינמיקה של עסקים ומבינה מה משקיעים רוצים לראות. בצוות שלי יש קבוצה שעוסקת בכתיבה שיווקית ובעיצוב גרפי ומתרגמת את הלוגיקה העסקית למסרים יצירתיים, חזקים וברורים. השילוב בין שני העולמות הללו בצוות העובד יחד יוצר יתרון משמעותי מבחינתי. אני מכירה הרבה אנשים שעוסקים בתחום הסטוריטלינג ועוזרים לחברות באמצעות מצגות או עזרים אחרים, אבל רובם מגיעים מתחום הפרסום או הדוברות. בסופו של דבר אלו סיפורים של עסקים ומי שיוצר אותם צריך להיות מישהו שמבין את הדינמיקה העסקית. אני מגיעה מהעולם העסקי, מבינה מה משקיעים רוצים לראות ולכן גם יודעת להציג את הסיפור בצורה הכי טובה."

איך נולד הרעיון לעסק?

"בעברי ניסיון בעבודה בבנק השקעות, שם נחשפתי לרמת ההכנות והניתוח הדרושה על מנת לקבל החלטות על רכישות והנפקות ורציתי ליישם בסביבת הסטרטאפים שכאן את הגישה וההתנהלות הבינלאומית והמקצועית בכל מה שקשור בשימוש בנתונים בתהליך קבלת ההחלטות."

מה את עושה כשיש לך יום קשה?

"בדרך כלל אצא לטיול עם הכלב שלי פיקצ'ו כדי להירגע."

מה סדר יום ממוצע שלך?

"מה שאני אוהבת בעבודה שלי זו העובדה שאין לי סדר יום! בגלל אופי העבודה כל יום שונה מקודמו. יש ימים מלאים לפעמים בפגישות עם לקוחות וישיבות אסטרטגיה ויש ימים שאני יושבת לבד במשרד ועובדת על מצגת."

אילו תכונות הופכות אותך ליותר טובה בעבודה?

"ללא ספק הפרפקציוניזם. אני לא אסיים עבודה לפני שאני מרגישה שכל הקצוות סגורים. אני חושבת שהלקוחות שלי רואים ומעריכים זאת וזו אחת הסיבות שחלקם מגיעים לאחר הפניה של לקוח מרוצה אחר."

מהו הקושי ומה היתרון בעצמאות?

"היתרון העיקרי בעצמאות הוא ההרגשה כשרואים איך דברים שתכננת יוצאים אל הפועל. ההזדמנויות הן אינסופיות ואם את באמת רוצה משהו ועובדת כדי שזה יקרה, יש תחושה נפלאה כשזה באמת קורה. יש כמובן גם דאגות, מאחר ועסק משלך תמיד כרוך גם בהן, כמו למשל חוסר ודאות וחוסר יציבות. אבל עבורי היתרונות עולים בהרבה על החסרונות."

צילום: סיגל סבן
צילום: מיינדספייס

איך את מחלקת את היום יום בין פנאי ועבודה?

"הכל עניין של גמישות. יש תקופות שאני בטירוף, במיוחד כשאני עובדת מול לקוחות בארה"ב וצריכה להיות זמינה גם בערבים. קשה לתכנן מראש אבל אני מנסה לשמור על גמישות ולמצוא גם זמן למנוחה."

מה את רוצה שיקרה השנה?

"השנה אנחנו עובדים על רעיון חדש ואני ממש נלהבת לגביו. השקנו יוזמה של שיתוף מידע בין סטרטאפים במטרה להגדיל את רמת השקיפות. מעל 300 סטרטאפים כבר שיתפו את המידע שלהם במגוון נושאים כמו למשל גיוס כספים, הון עצמי, העסקת עובדים, תפעול ועוד. את כל המידע הזה אנחנו מנתחים ונשתף את כל הקהילה בתובנות שלנו. החזון שלי הוא להפוך את הפעילות לשגרה ולהרחיב אותה לתחומים נוספים. לדעתי זו הזדמנות מצוינת לקבל מידע אמין הישר מהשוק וכולם יצאו ברווח מהשיתוף בידע ובמידע."

ספרי על רגע מכונן בקריירה שלך.

"למדתי פסיכולוגיה אבל למרות שנהניתי מהלימודים, הרגשתי שעבודה כפסיכולוגית פחות מתאימה לי. החלטתי להמשיך ללימודי תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת תל אביב ויום אחד הגיעו לאוניברסיטה נציגים של חברת TASC (אחת מחברות הייעוץ האסטרטגי הגדולות בישראל) כדי לגייס אנליסטים לחברה. באותו זמן הייתי בתחילת הלימודים ולא ידעתי דבר על ייעוץ, על עסקים או על ההזדמנויות לפיתוח הקריירה שלי. משהו בתיאור המשרה הלהיב אותי – ההזדמנות לעבוד עם חברות שונות או תעשיות שונות ולעבוד יחד עם הנהלה בכירה ומנכ"לים. הרגשתי שזו תהיה קפיצת מדרגה לכל מה שארצה לעשות בעתיד ואפילו לא העליתי על דעתי שזה יהיה בדיוק זה."

במה את גאה במיוחד בעבודתך?

"אני גאה בכך שיש לי את הזכות לעבוד עם חברות כל כך מעניינות."

יש לך שעה פנויה – מה תעשי בה?

"אשב בחוף הים ואקרא ספר של סטפן צוויג."

על מה את לא מוכנה לוותר ביום יום שלך?

"אני לא מוותרת על פעילות גופנית. אני עושה הרבה יוגה ולאחרונה התחלתי לשחק כדור עף. אני לומדת לאט לאט אבל מאוד נהנית לבלות בשמש ולשחק בחוף הים."

באיזה מקום בחו"ל היית רוצה ליצור או לעבוד?

"גדלתי בארה"ב ואני מאוד אוהבת את ניו יורק. הייתי שמחה לחיות שם כמה שנים ולעבוד עם חברות טכנולוגיה שממוקמות שם."

בחדר העבודה של מי היית רוצה לבקר?

"בחדר העבודה של המעצב הגרפי סטפן סאגמייסטר."

צילום: רוס בלפר
צילום: מתוך מגזין TELAVIVIAN

מהו הטיפ שלך להתנהלות עצמאית?

"להיות גמישה. תתחילי ותתני לדברים להתפתח. אם את מזהה איזשהו צורך שקיים בשוק את לא חייבת שתהיה לך תוכנית מדויקת של מה צריך לעשות. תלמדי תוך כדי תנועה ועשייה ותמצאי את הנישה שלך."

אף פעם לא תתפסו אותי…

"מביאה הביתה חתול…"

מהו הטיפ שלך לניהול זמן?

"לעשות רשימה של כל הדברים שרוצים לעשות באותו יום ולהשתדל להשלים את שלושת הדברים החשובים כבר בתחילת היום."

מה מרגיע אותך?

"ללכת לים בבוקר כשאין שם כמעט אף אחד."

מה לא יודעים עליך?

"לפני שנה התחלתי ללמוד פילוסופיה של הבודהיזם בקבוצה שנפגשת ולומדת פעם בשבוע כל פעם בבית של מישהו אחר. אנחנו קוראים טקסטים ומדברים עליהם, לפעמים תוך כדי התייחסות לחיי היום יום שלנו. אני מרגישה שזה שינה לחלוטין את נקודת המבט שלי על החיים."

איך את מתחילה את יום העבודה?

"אני מתחילה את היום בטיול בשכונה עם הכלב בדרך לקפה הראשון של הבוקר."

מהי השעה האהובה עליך ביום?

"אני אוהבת את שעות הבוקר המוקדמות בתל אביב, אוהבת את תחושת הרוגע והלבד בשעות האלו (בהנחה שהצלחתי להתעורר כל כך מוקדם)."

את מי היית רוצה לשאול את כל השאלות הללו?

"דנה ירזין, שרונה קרני כהן, דריה הניג שקד."

תודה יעל ששיתפת אותי ואת הקוראות וסיפרת לנו קצת על עצמך. אתן מוזמנות לקרוא להכיר את יעל גם בפייסבוק ובאתר שלה. נמשיך בקרוב עם ראיון וסיפור נוסף 🙂

לראיונות הקודמים במדור: הראיון עם שלי גרוס / הראיון עם אנה קופיטו

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה