הטיפים / איך לקדם ילדים להסתגלות בריאה אחרי גירושין

אלינור אלדר היא יועצת משפחתית M.A ומגשרת לגירושין. אלינור מלווה הורים גרושים או הורים לפני פרידה בתהליך פרקטי ורגשי שעוזר להם לשמור על הילדים בטוחים ומוגנים מכאב ופגיעה שניתן למנוע. בנוסף, היא מובילה תהליכי גישור לגירושין עד להסכם גירושין סופי. המפגשים מתקיימים בקליניקה בזיכרון יעקב או בזום. אלו הטיפים של אלינור שיעזרו לקדם ילדים להסתגלות בריאה אחרי גירושין.

ליצירת קשר עם אלינור מוזמנות לפנות אליה בוואטסאפ או להצטרף לקהילה שלה.

אלינור אלדר יועצת משפחתית
צילום: אלינור אלדר

איך לקדם ילדים להסתגלות בריאה אחרי גירושין

כהורים, אנחנו רוצים להגן על הילדים שלנו מצער, למחוק כל פגיעה ולשכך כל כאב. כשניצבים לפני פרידה וגירושין, הרצון הטבעי הזה אף מועצם. בפועל, הנטייה לעשות כן יוצרת פרדוקס לפיו ככל שננסה יותר למנוע את הכאב, כך אנו עלולים להחמיר ולהעמיק אותו. אנחנו יודעות הרי שאין גלולת פלא שתמנע מהילדים את כל הכאב, אבל זה יותר מכך. כאב הוא חלק חשוב מתהליך העיבוד וההחלמה מהגירושים ובהמשך, גם בסיס להעצמה ובניית בטחון. ולכן, לא נרצה לקחת אותו מהילד אלא נשאף לעזור לו בהתמודדות עימו. בנוסף, נפעל במודע כדי לא להוסיף כאב מסוג אחר (שאותו כן אפשר למנוע בעזרת התנהלות רגשית ויציבה שלנו, ההורים). ואלו החדשות הטובות! אפשר לעזור לילד (ולעצמך) להתקדם לעבר הסתגלות בריאה ויעילה לשינוי המשפחתי. הנה חמש עצות להתחלה:

הפרידו בין פירוק הזוגיות לפירוק ההורות. אתם תמיד תישארו ההורים של ילדיכם, לעולם. העובדה שהזוגיות נגמרה, לא אומרת שההורה השני יוצא מחייכן אבל כן נדרשת התאמה של מערכת היחסים והגדרות התפקיד ביניכם כהורים משותפים. השאירו רגשות אישיים בצד ופעלו כשותפים עסקיים למיזם חייכם.

שימרו על הילד במרכז ולא באמצע. הבדל ענקי וקריטי. בכל פעולה, החלטה, אמירה ותגובה שלכן, שאלו עצמכן: ״את מי זה משרת? אותי או את הילד שלי?״ היו ערניות ומודעות למניע שלכן וזכרו שלכל מילה או פעולה קטנה ככל שתהיה, יכולה להיות השפעה אדירה, ושלילית, על הילד. השליטה, בכל שלב שהוא ומול כל אדם שהוא, היא רק על עצמנו ועל הבחירות שאנחנו עושות.

אל תישאבו לקונפליקט סמוי או גלוי מול ההורה השני. זכרו את מטרת העל: לשמור על הילדים. אי אפשר לעשות כן אם נמצאים בליבו של קונפליקט מתמשך. רמת העימות ביניכם היא גורם משמעותי המשפיע על הסתגלות הילדים. בכל רגע אתן יכולות למשוך עצמכן מחוצה לו ולהחזיר שליטה וגבולות לחייכן. מבטיחה שכם אתן תרגישו טוב יותר.

עודדו ופרגנו לקשר טוב ורציף מול ההורה השני. אני יודעת שלא תמיד זה תלוי רק בנו, אבל איפה שכן ואיפה שאפשר – עשו זאת. בלי קשר לאיך אתן מרגישות כלפי ההורה השני, מה דעתכן עליו או מה רמת האיבה ביניכם – האינטרס ההורי שלכן לשמירה על הילד צריך להיות הקשר הטוב, השוטף, היציב והעקבי בין הילד לשני הוריו. ההורה השני הוא עדיין ההורה של הילד שלכם. הם מעריכים אותו, אוהבים אותו, הוא חלק מהזהות שלהם. פרגון בעדו הוא פרגון לילד שלכם.

טפלו בעצמכן. ההורה הוא המשאב הטוב ביותר עבור הילד. כדי שנוכל לנווט את הספינה בלב הסערה, ההגה צריך להישאר יציב. בקשו עזרה, שתפו חברים, היעזרו במשפחה, פנו לליווי ותמיכה מקצועית. כל מה שעושה לכן טוב ומעצים אתכן. העיקר שתתחזקו ותרגישו טוב קודם כל בפני עצמכן, כדי שתוכלו להכיל ולהתמודד עם תפקידכן ואחריותכן ההורית מול ילדיכן.

התחילו את היום בנשימה, בידיעה שאפשר לעשות דברים אחרת, חישבו מה יהיה הצעד הקטן הבא וזכרו שהחיים הם מסע ואנחנו רק בקטע מהדרך. והכי חשוב, שימרו על הילדים ועל עצמכן. ליצירת קשר עם אלינור מוזמנות לפנות אליה בוואטסאפ או להצטרף לקהילה שלה.

במדור הטיפים מתפרסמות כתבות עם טיפים בנושאים שונים. ההמלצות ניתנות על ידי נשות מקצוע שמתראיינות למגזין, מובאות כלשונן ואין המגזין נושא כל אחריות על תוכן או טיב ההמלצה. לשאלות נוספות מוזמנות לפנות לבעלת העסק. לקריאת כל הטיפים במדור לחצי כאן

יש לך עסק ותרצי לכתוב את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין ולשלוח הצעת מחיר. מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה