נשים ועסקים / נועה ציטרין-סיבוני

נועה ציטרין-סיבוני היא מנחת קבוצות הורים מוסמכת ומדריכת הורים פרטנית. נועה יועצת מומחית בפורום התפתחות התינוק והילד, מנהלת מרכז הורות בת ים ובעלת קליניקה ביתית בתל אביב להדרכת הורים פרטנית. בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה וחינוך, ו- Beb בחינוך מיוחד.

איך העסק התחיל?

"בתחילת דרכי עבדתי כמורה בחינוך הרגיל והמיוחד. אהבתי את החיבור הרגשי עם הילדים, אבל פחות התחברתי לצד הדידקטי וחיפשתי את דרכי להתפתח ולהתמקצע בצד הטיפולי. למדתי הנחיית קבוצות הורים, והמשכתי גם ללימודיי הדרכת הורים פרטנית. כיום יש לי קליניקה פרטית ביתית ונעימה בביתי בתל אביב." ליצירת קשר עם נועה מוזמנות להיכנס לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

מה ההבדל בין קבוצת הורים להדרכת הורים פרטנית?

"בקבוצות הורים מתרחש תהליך של דינמיקה קבוצתית. לקבוצה יש כוח: 'צרת רבים', השוואה, נחמה, אבל בעיקר מדובר בתהליך למידה. ברכישת ידע פסיכו-חינוכי בנושאים שונים שלרוב נקבעים מראש על ידי מנחת הקבוצה או על פי דרישות הקבוצה. לעומת זאת, בהדרכת הורים פרטנית המיקוד הוא עבודה התנהגותית רגשית. רוב ההורים שמגיעים אלי לייעוץ פרטני, באים בגלל קושי ספציפי מול אחד הילדים: התנהגות מפריעה של הילד, קושי שלהם מולו, תסכול ותחושה שמשהו לא עובד."

נועה ציטרין-סיבוני מנחת קבוצות הורים

למה ללכת להדרכת הורים ולא לקחת את הילד לפסיכולוג?

"שאלה טובה. קודם כל, הדרכת הורים היא לא במקום, לפעמים היא בנוסף… אבל לעיתים קרובות, במיוחד כשמדובר בילדים קטנים, כדאי לנסות ולהימנע בשלב הראשוני מלהושיב את הילד על ספת המטופל, ורצוי קודם לבדוק את עצמנו, לקחת את המושכות בידיים ולהוביל שינוי משמעותי. כל כך הרבה פעמים שמעתי משפטים כמו: 'בגן היא מתנהגת יפה, ובבית היא מרביצה ובוכה'. לפעמים יש משהו באינטראקציה, במערכת היחסים שביננו לבין הילדים, שנסתר מעיננו ומייצר התנהגות מפריעה שיכולה לשבש התנהלות של משפחה שלמה. ליווי פרטני מקצועי יכול להביא לשינוי המיוחל בהתנהגות הילד. שינוי שאתם בעצמכם תובילו."

אז מה זה בדיוק הדרכת הורים?

"הדרכת הורים היא תהליך ייעוצי בו ההורים לומדים, מפתחים, ורוכשים מיומנויות להתמודדות עם קשיים ואתגרים בגידול הילדים. אני מאמינה בלב שלם, שבתהליך קצר יחסית, ממוקד ומשמעותי, אפשר להביא לשינוי האווירה בבית, לתקשורת בריאה ולהנאה מהיחסים המשמעותיים ביותר בחיינו: המשפחה שלנו."

נועה ציטרין-סיבוני מנחת קבוצות הורים

באיזה גישה את עובדת?

"בהכשרתי אני מנחת הורים בגישת אדלר. אבל חשוב לי להבהיר שכל משפחה היא שונה, ומביאה איתה מטען רחב של רגשות, רצונות וצרכים. תפקידי כמדריכת הורים, הוא בעיקר לדעת לקרוא נכון את המפה המשפחתית שלכם, לעזור לכם למצוא את הדרך הנכונה עבורכם, ועבור המשפחה המיוחדת שאתם. המפגשים איתי הם פעם בשבוע, ויש לי חלק חשוב באבחון נכון וליווי מדויק עבורכם, אבל עיקר העבודה היא שלכם בבית ובמחויבות שלכם לתהליך. המטרה שלי היא בסופו של דבר להחזיר לכם את המושכות לידיים."

טיפים לנשים עצמאיות

"אמא טובה דיה – משפט שאמר רופא הילדים המפורסם ויניקוט, וזה משהו שאני משתדלת לזכור בעצמי, וגם להעביר הלאה. אין דבר כזה אמא מושלמת. וטוב שכך. ציפייה כזו מעצמך רק כובלת אותך ומונעת ממך תפקוד טוב יותר. ויתרה מכך, השגיאות שלך כאימא וכאדם, מזמנות לילדים שלך אפשרות להתמודדות בסיטואציות שהם יפגשו בחיים."

"תהיי טובה לעצמך. באמת. ותפני לזה זמן. כי כשאת טובה לעצמך, את בגרסה הכי טובה שלך, גם כאימא וגם כאדם."

"משהו קטן וטוב. השגרה שוחקת, יום רודף יום, לפעמים נדמה ששכחנו בכלל בשביל מה אנחנו רצים. תעצרו לרגע, וסמנו לעצמכם כל יום משהו קטן וטוב: חיבוק אוהב, מילה טובה, ספר שנגע. כי הדברים הקטנים, הפשוטים, הם אלה שעושים את החיים גדולים."

נועה ציטרין-סיבוני מנחת קבוצות הורים

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"אני אוהבת את הקשר המרגש שנוצר עם ההורים, את האמון שנבנה בחדר. את הקסם הזה שמתרחש שקשה להסביר במילים. את החיוך, ההקלה, הגילוי המרגש שאפשר גם אחרת. אני זוכרת כל משפחה שמגיעה אלי, את שמות הילדים ואת הפרטים הכי קטנים."

רוצות להכיר את נועה קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה