מחתימה כרטיס / טל פולק

טל פולק היא אקולוגית של אזור אילת והערבה במחוז דרום של רשות הטבע והגנים. מאמינה באיזון בין עבודה, משפחה וזמן אישי, וחשוב לי מאוד לבלות עם המשפחה שלי זמן איכותי לא רק בסופי שבוע וגם למצוא זמן לפתח את עצמי בנושאים מחוץ לעבודה. טל מאמינה בשילוב של איכות סביבה וצרכנות נבונה. העיסוק בשמירת טבע וכסף הם שני הדברים שהיא מאוד מאוד אוהבת ומנסה לשלב בחיים המקצועיים והפרטיים שלה.

רשות הטבע והגנים, היא הרשות הממשלתית האמונה על שמירת הטבע בישראל. הרשות מורכבת מאנשי שטח המפקחים בשטחים הפתוחים ומאנשי מטה ומדע שאחראים על קביעת מדיניות וחוות הדעת המקצועיות.

טל פולק רשות שמורות הטבע

מה חלמת להיות כשהיית קטנה?

"וטרינרית, קראתי את כל הספרים של ג'ימס הריוט וחלמתי להיות וטרינרית כפרית באנגליה, אפילו התנדבתי במשך הרבה שנים בספארי ברמת גן."

תספרי קצת על התגלגלות הקריירה המקצועית שלך?

"מאז הילדות מאוד אהבתי לטייל ובמיוחד במדבר, אהבתי לקרוא ספרים על טבע והרפתקאות רואל דאל היה אחד הסופרים האהובים עלי. הייתי בחוגי סיור ואחר כך המשכתי ללמוד בתיכון בשדה בוקר. נמשכתי מאוד למדבר וללימודי הסביבה. אחרי הצבא המשכתי באותו כיוון ועבדתי שנתיים כפקחית בשמורת עין גדי. מאוד אהבתי לטייל כל יום בשמורה, אהבתי את השקט והטבע מסביב – שם הבנתי שאם אני רוצה להשפיע באמת אני צריכה ללכת לכיוון של שמירת טבע."

"תואר ראשון למדתי איכות סביבה וביולוגיה וגם המשכתי לעבוד בתחום. עבדתי במוקד הסביבה של המשרד להגנת הסביבה והדרכתי במערת הנטיפים מטעם רשות הטבע והגנים. בתואר השני התעמקתי באקולוגיה מדברית וחקרתי על ראמים, או יותר נכון על איך ראמים, פראים וצבאים מפיצים זרעים ובכך משפיעים על הסביבה. כלומר הסתובבתי במדבר ואספתי גללים ושתלתי אותם לראות מה צומח. המחקר היה מאוד מוצלח ופרסמתי כמה מאמרים מדעיים בתחום ובנושאים נוספים כולל השפעת זיהום אור על התנהגות עטלפים. אחרי התואר השני המשכתי לדוקטורט באוסטרליה והתמקדתי במציאת פתרונות עלות-תועלת בתכנון שמירת טבע. בשנת 2014 חזרתי לישראל ובשנת 2016 התחלתי את התפקיד הנוכחי ועברתי לגור בערבה הדרומית."

מה מיוחד בעיסוק שלך?

"הכל! יש לי את אחד התפקידים הכי מיוחדים שאפשר למצוא. אני מסתובבת במקומות מדהימים במדבר ועובדת עם בעלי חיים נדירים שרוב האנשים יראו רק בטלוויזיה או בספארי באפריקה. אני מתכננת ומבצעת מחקרים מדעיים בשיתוף פעולה עם חוקרים מהאוניברסיטאות השונות ואני נמצאת בנקודות החלטה בנושאים אקולוגים של פרויקטים בחשיבות לאומית כמו נמל התעופה רמון ואחראית על השיקום האקולוגי של שמורת עברונה לאחר אסון הנפט שאירע בשנת 2014."

מה מיוחד בסביבת העבודה שלך?

"האנשים. אני עובדת עם אנשים מיוחדים, אנשים ששמירת טבע היא בליבם עם תשוקה אמתית למה שהם עושים. אם יש ארגונים שהמוטיב במרכזי בהם הוא עשיית כסף אז העבודה ברשות הטבע מפגישה אותך עם אנשים שהערכים מובילים אותם בחיים. זה מחייה אותי לקום בבוקר וללכת לעבוד בעבודה עם משמעות ועם יכולת להשפיע על הטבע בישראל."

מה את מרגישה שהתפקיד שלך עושה עבורך?

"אני חושבת שהתפקיד שלי נתן לי את האפשרות לעשות שינוי אמיתי ולהשפיע על שמירת הטבע בישראל, זאת תחושת סיפוק מאוד גדולה."

טל פולק רשות שמורות הטבע

האם העבודה היא עבודה במשרד או עבודת שטח?

"גם וגם, יש לי המון סיורי שטח לבחון אתרי פיתוח מיועדים, שמורות טבע, מחקרים. אבל כל יום שטח שווה ליום משרד עם המון עבודת מחשב ובשנתיים האחרונות גם פגישות זום. אני אוהבת את הגיוון בעבודה ואת זה שכול יום וכול שבוע שונה מזה שלפניו."

מה חשוב בעינייך בתפקיד שלך?

"התפקיד עצמו חשוב, שמירת טבע היא אחד הדברים החשובים שאנחנו יכולים לעשות כדי לנסות למזער את השפעות האדם שכבר מגיעות היום גם לאזורים המבודדים ביותר על כדור הארץ. חשוב לי לדעת שאני יכולה להשפיע, לא תמיד במידה שהייתי רוצה אבל תמיד לנסות להוביל את המהלכים בצורה שתהיה יותר אופטימלית למערכת האקולוגית."

מה היתרונות מבחינתך בעבודה בתחום שלך כשכירה?

"זה נותן לי את היכולת להתרכז בעבודה שלי, אני לא צריכה לחפש לקוחות או עובדים, אני נטו עוסקת במה שאני אוהבת. בנוסף, להיות שכירה ברשות ממשלתית אמנם מכניס פחות מאשר בשוק הפרטי, אבל יש תנאי העסקה מאוד טובים כולל המון ימי חופש וימי מחלה שזה מאוד נוח במיוחד כשיש ילדים קטנים."

איך מקום העבודה דואג להתפתחות מקצועית שלך?

"יש לי הרבה חופש בעבודה להרחיב את הידע שלי בתחומי העניין שיותר מעניינים אותי, מעודדים לקחת קורסים מקצועיים ועובדים ללא תואר מקבלים הזדמנות ותמיכה לעשות תואר ראשון. בנוסף, בהיותי אקולוגית אני משתתפת בכנסים מקצועיים בארץ וגם בחו"ל."

גם לעבודה חלומית יש רגעים פחות זוהרים איך את מתמודדת עם זה?

"יש הרבה רגעי תסכול, רגעים בהם הייתי רוצה לצרוח 'לא, אני לא מסכימה!' אבל אין לי, או לארגון, את המנדט לזה וכל מה שאני יכולה לעשות זה למזער נזקים, להקטין את הפגיעה אבל לא להעלים אותה לגמרי. ברגעים האלו אני נזכרת בניצחונות, הקטנים והגדולים, שבהם הצלחתי למנוע פגיעה והצלחתי להגיע לשמירת טבע מיטבית."

ספרי על רגע בעל משמעות בקריירה שלך

"כשנכנסתי לתפקיד חידשתי את תוכנית שחרור הראמים הלבנים. הראמים שוחררו עם קולרי GPS כדי שנוכל לעקוב אחרי המיקום שלהם. לאחר שנה חיפשנו עם מטוס ססנה את אחת הראמות ששחררנו כדי להסיר את הקולר. מצאנו את הראמה מסתובבת יחד עם זכר שהיא פגשה בטבע ועגל צעיר שנולד כמה שבועות קודם. להצליח לחזות בוודאות ברבייה של בעל חיים ששוחרר לטבע זה מאורע נדיר מאוד והוא העדות האולטימטיבית להצלחת השחרור."

תספרי על פרויקט מיוחד שלך

"אחד הפרויקטים שמעסיקים אותי הרבה הוא שיקום מלחת עברונה מזיהום הנפט שהתרחש בשנת 2014. מדובר בבית גידול מאוד מיוחד של מלחת מדבר, כלומר בית גידול עם הרבה מאוד צומח ומגוון מינים מאוד גדול. מין הצומח העיקרי במלחה הם עצי השיטה. בבדיקות שביצענו לאחר הדליפה הבנו שהנפט פוגע בצורה משמעותית בנביטה של העצים, עד כדי כך שאין נבטים כלל בקרקע המזוהמת וזה בעצם אומר שהם לא מתרבים. עצים משמשים כבסיס לכל המערכת האקולוגית של המלחה ובלעדיהם המערכת עלולה לקרוס לחלוטין ולגרום לפגיעה קטסטרופלית לכל מגוון המינים התלוי בהם. בשל הרגישות של המלחה וגם העובדה שמדובר בשמורת טבע ברובה, תהליך השיקום נעשה מאוד בזהירות ועדיין לא הסתיים למרות שכבר עברו כמעט 8 שנים אבל אנחנו מקווים שבקרוב נוכל להשלים את התהליך."

תספרי על חוויה מיוחדת שחווית בזכות העיסוק הנוכחי

"אני מאוד אוהבת לטוס ויצא לי במהלך העבודה לטוס מספר פעמים במטוסים קטנים ומסוקים. פעם אחת הצטרפתי לספירת צבאים בגולן שנערכת על ידי מסוק. הספירה הייתה חוויה מדהימה והדרך אליה עוד יותר, כי המראנו מהרצליה וזכיתי לראות את כל הארץ ממסוק."

טל פולק רשות שמורות הטבע

טל פולק רשות שמורות הטבע

אילו תכונות הופכות אותך ליותר טובה בעבודה?

"יש לי יכולת פתרון בעיות וחשיבה מחוץ לקופסא, קבלת החלטות גם במצבי לחץ, יכולות אנליטיות גבוהות ואני אוהבת ללמוד ולהשתמש בכלים חדשים. אני אוטודידקטית בטירוף ואוהבת ללמוד ולהתמקצע בנושאים חדשים שמעניינים אותי."

איך נראה סדר היום שלך?

"אין לי ממש סדר יום קבוע, אני יכולה להתחיל יום רגוע באימון בבוקר בבית ואז לשבת ולעבוד במשרד על המחשב, בעיקר בתכנון מחקרים, ניתוחים סטטיסטים או כתיבת חוות דעת אקולוגיות על נושאים שונים או לקום בארבע וחצי בבוקר ולנסוע לשטח לספירת צבאים או לסיור במדבר לבחון אזור לשמורה או שביל חדש או שטח שמיועד לפיתוח. לעיתים יש עבודה בלילה עם חיות פעילות לילה ואז אני יכולה לחזור הביתה גם אחרי חצות. יש ימים שאני בפגישות, פיזיות ומאז הקורונה גם בזום, במשך כל היום וימים אחרים שאני נוסעת להשתלמויות או כנסים במרכז ויכולה לבלות שעות על הכביש, לשמחתי בלי פקקים. כל יום הוא שונה וכל שבוע הוא שונה מאוד מגוון אבל גם מצריך הרבה תכנון מראש."

מה את הכי אוהבת בעבודה שלך?

"אני אוהבת את הגיוון, את השילוב של שטח וטבע עם משרד וחשיבת עומק בכתיבת המלצות, תכנון מחקרים וניתוחים סטטיסטים. אני אוהבת שזאת לא עבודה שגרתית שלוקחת אותי למקומות שלא הייתי מגיעה אליהם אחרת ובמיוחד אני אוהבת שזאת עבודה עם השפעה משמעותית על שמירת הסביבה הטבעית בערבה."

מהי עבודת החלומות מבחינתך?

"עבודה עם השפעה משמעותית על איכות הסביבה ושמירת טבע בארץ ובעולם, עבודה שמכירה בצורך של איזון חיי משפחה ועבודה, יום עבודה גמיש והיכולת לבחור לעצמי פרויקטים שמעניינים אותי והייתי שמחה גם לעבוד רק 75% משרה, כי יש לי הרבה תחביבים."

טל פולק רשות שמורות הטבע

במה את גאה במיוחד בעבודתך?

"אני עושה משהו עם המון ערך, אני שומרת על משאבי הטבע המוגבלים שנותרו לנו בישראל. אני מנסה כמה שיותר למצוא את האיזון בין פיתוח לשימור כדי לאפשר קידום פרויקטים אבל תוך הבנה שזה לא יכול לבוא על חשבון שמירה טבע וחייבים לפתח בצורה נכונה תוך התחשבות בסביבה."

תספרי משהו עלייך מחוץ לשעות העבודה

"אני אוהבת מאוד להתעסק עם כסף, אני מתנדבת בשנים האחרונות בארגון פעמונים בליווי משפחות בהתנהלות כלכלית נכונה, ובשנתיים האחרונות נכנסתי לעולם ההשקעות בשוק ההון, נדל"ן והשקעות אלטרנטיביות. בשנים האחרונות גם גיליתי את היצירתיות שבי ואני נהנית לעשות בעיצוב ואומנות שימושית בעיקר בנגרות וחידוש רהיטים."

אף פעם לא תתפסו אותי…

"אף פעם לא תתפסו אותי במסע שופינג בקניון, אני שונאת קניות ובעיקר קניות בגדים אין לי סבלנות לזה וגם זה מאוד לא סביבתי, אני מעדיפה להצטייד במכירות יד שניה או במסיבות החלפות."

מה לא יודעים עלייך?

"יש לי חלום סמוי, אולי בחיים אחרים, להיות מיילדת בית, אני מאוד מאמינה בלידות טבעיות והייתי רוצה לקדם את זה יותר בארץ."

מדור מחתימה כרטיס מתפרסמות כתבות על נשים שעובדות כשכירות בתפקידים מעניינים. בינתיים כבר הכרנו במדור את: רותם קליגר / טל חביב משיח / ליאת שמרלינג-מאיר / נועה תמיר / רוני אבני / שירי גרוסברד / אפרת דניאל פורת / מיטל חאיק עוזיאלי / הדר פולופ / טלי שפריצר דלאל / מור הדר גל-און / שירי גולד / גילי יובל / קרן שנער

את עובדת כשכירה בתפקיד ממש מעניין או מכירה מישהי שזו? אשמח שתכתבי לי.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה