נשים ועסקים / חגית אלמקייס

חגית אלמקייס, מייסדת "מסע במילים", היא תלמידה לפילוסופיה וכותבת כדרך חיים. מנחה סדנאות כתיבה אינטואיטיבית ויצירתית. מאמנת אישית ומלווה תהליכי יצירה והתפתחות באמצעות כתיבה. חגית נמנית בין מנחות הכתיבה הוותיקות בישראל ובעלת ניסיון של קרוב לשני עשורים. היא ליוותה מאות תלמידים וכותבים, יזמה והפיקה כנסי כתיבה וערכה ספרי שירה. תחת כנפי "מסע במילים" יצאו לאור משוררות וכותבות בעלות שם. מדריך הכתיבה שיצרה, יומן מסע במילים – 365 ימים, יצא לאור בשנת 2017 והפך לרב מכר בישראל. המדריך מכיל ניסיון של שנות כתיבה והנחייה ומהווה מעין סדנת כתיבה אישית שנתית, עם תרגיל כתיבה לכל יום. לאחרונה יצא לאור באנגלית והחל להימכר בעולם.

חגית אלמקייס, מייסדת מסע במילים
צילום: אלה פאוסט

איך העסק התחיל?

"אפשר לומר שהעסק שלי התחיל בגיל צעיר מאוד. אני כותבת מגיל שש בכל מקום, בכל מצב ובכל זמן. גדלתי ונולדתי בבית צפוף, המוני, כאוטי. בת למשפחה של שמונה ילדים, בלי חדר משלי או שולחן כתיבה. למדתי ליצור לעצמי בועה באמצעות הכתיבה. אני זוכרת את עצמי כותבת במדרגות, על מסגרת החלון, בשכיבה על השטיח, תמיד עם רעש סביב. הכתיבה הצילה את חיי, כי למדתי לדבר עם עצמי, למצוא בתוכי שקט, חוזק ותקווה, לא חשוב מה קרה בחוץ. המחברת הייתה חברה טובה שלי ומרחב להקשבה. היום זה הדבר הכי חזק שאני מנחה, כתיבה ככלי להקשבה פנימה."

"בתור נערה שלחתי כתבות, שירים וסיפורים למקומונים והם פרסמו דברים שכתבתי. אחרי הצבא, סיימתי תואר ראשון בעיתונות וצילום והתחלתי לעבוד במעריב. למרות שמאוד אהבתי לראיין אנשים, לספר סיפורים, לכתוב, עדיין היה חסר לי משהו. סדנת הכתיבה הראשונה שלי, לכתוב מהבטן, נולדה בתחילת 2006. ברגע של כתיבה בשעת לילה מאוחרת, קלטתי את החוזק והמשמעות של הכלי הפשוט והזמין הזה, והחלטתי שאני חייבת לשתף את העולם. בתחילת הדרך הנחיתי מתוך האינטואיציה והניסיון האישי שלי. מעולם לא הייתי באף סדנת כתיבה לפני כן. הידע הגיע אליי תוך כדי תנועה, דרך ניסיון, ספרים, קולגות ומחקר."

"חלמתי את מסע במילים הרבה זמן לפני שהעזתי להקים אותו. הנחיתי סדנאות כתיבה 'בשביל הנשמה' והתפרנסתי מכתיבה עיתונאית ומעבודות אחרות בעולם התקשורת. זה נראה לי בלתי אפשרי להתפרנס מסדנאות כתיבה. אבל היה רגע שכבר לא יכולתי לוותר על החלום. או אולי החלום לא ויתר עליי. אהובי אמר לי 'בואי נתמסר לעוני, תעשי מה שאת צריכה לעשות'. המשפט הזה הרגיע אותי. התפטרתי מעבודה, יצאתי לדרך והחיים פשוט הוכיחו לי שוב שאדם צריך רק לעשות צעד קטן וכל היקום מתגייס לטובתו כשזה הצעד הנכון."

ספרי על מסע במילים ועל המוצרים שלך

"אני מלווה אנשים כותבים אל עצמם ואל מעיין הכתיבה והיצירה שלהם. הסדנאות מתמקדות בכתיבה אינטואיטיבית, שמפלסת גישה אל החלק היודע בתוכנו, שיש לו תשובות לשאלות העמוקות של חיינו. כתיבה 'עוקפת מיינד' שמאפשרת לנו להכיר את עצמנו, לגלות על עצמנו דברים שאנחנו לא יודעים. מתוך המעיין הפנימי שלנו, שמבקש תמיד לנבוע, נולדת כתיבה יצירתית, אותנטית, פשוטה, שעשויה מחומרי הגלם של חיינו."

"בתהליך היצירה של הסדנאות נולדו גם שפע מוצרים של מסע במילים: מדריך כתיבה שנתי, יומני כתיבה, מחברות השראה ועטים. כל אלה הם מרחב השראה לכתיבה, התבוננות, הקשבה ויצירה. כתיבה היא כלי נגיש, מהנה ומענג, המתאפשר במרחב פרטי, אישי ומיוחד – המחברת או היומן שלי."

חגית אלמקייס, מייסדת מסע במילים
צילום: יפעת בשן רותם
חגית אלמקייס, מייסדת מסע במילים
צילום: יפעת בשן רותם

מה מיוחד בגישה שלך?

"כל דבר שאני יוצרת הוא מתוך הצורך הפנימי שלי, משהו שבוער בי. זה אולי נשמע אגואיסטי, אבל ככה אני פועלת, מבפנים החוצה. אני יוצרת כלים שעשויים לסייע לי להתחבר לעצמי, לזכור מי אני, לבטא את הקול שלי, לשמור על ערות בחיי היומיום, לעודד עקביות והתמדה. אני יוצרת מתוך צורך מאוד פרטי ואישי, אבל מסתבר שהוא נוגע בצורך של הרבה מאוד אנשים. גם הסדנאות שאני מנחה ויוצרת הן מתוך מחקר פנימי, תהליך אישי, מתוך החיים."

טיפים לנשים עצמאיות

"ליצור לך חברויות טובות ומעצימות עם קולגות שיש לכן תשוקה משותפת. נשים שתוכלי לחלוק איתן, לעזור ולהיעזר. אני מאוד מאמינה בכוחה של הכתיבה, אז יש לי אחריות לפרגן ולקדם כל מי שעושה משהו דומה."

"ללמוד לקבל עזרה, אאוט סורסינג בתשלום. בתחילת דרכי הייתי המנכ"לית של העסק, מנהלת חשבונות, מנחה סדנאות, אשת שיווק וכמובן המנקה. עם הזמן למדתי לשחרר. היום אני מעסיקה מנהלת משרד, מנקה, גרפיקאית, מאיירת ואיש שיווק. התפנה לי זמן ומרחב להתמקד יותר ביצירה, בכתיבה, בקריאה וגם במנוחה."

"לזכור ולהזכיר לעצמך למה את עצמאית ואצל מי את עובדת. מותר לך לסרב לקבל עבודות שלא מתאימות לך. החופש לסרב הוא מאוד משמעותי לנשים עצמאיות. את בקלות עשויה להפוך ל'עבד' בתוך העסק שלך אם את לא קשובה פנימה."

חגית אלמקייס, מייסדת מסע במילים
צילום: כרמית שלו לייפר
חגית אלמקייס, מייסדת מסע במילים
צילום: כרמית שלו לייפר

חוויות מרגשות שיש לך כחלק מהעבודה

"אני פוגשת כל הזמן אנשים וסיפורים מעניינים שנכנסים לי ללב ולא יוצאים לעולם. הם חלק ממי שאני. זו זכות גדולה להכיר מקרוב כל כך הרבה אנשים. בתקופה זו במיוחד, הזום מאפשר לי מפגש עם אנשים מדהימים שלא היו מגיעים אלי לולא הזום. אני מרגישה מבורכת."

איך את צומחת ממשברים? 

"אני נשברת, נסדקת, כואבת, מתאבלת, ונולדת מחדש מתוך האפר, כמו הפניקס. משברים הם חלק בלתי נפרד מהחיים וכמו שלאונרד כהן אומר – דרכם נחשף עוד יותר האור. למדתי לאהוב ולכבד משברים וגם לתת להם את הזמן הנדרש. זו תמיד תקופה של דיוק, שחרור והתחדשות."

חגית אלמקייס, מייסדת מסע במילים
צילום: יונית צדוק

חגית אלמקייס, מייסדת מסע במילים

חגית אלמקייס, מייסדת מסע במילים

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"שאני לא מרגישה בעבודה. פעם, כששמעתי את המשפט 'אדם שאוהב את מה שהוא עושה, לא עובד יום בחייו', זה נראה לי רעיון רחוק. היום אני מבינה וחיה את התחושה הזאת. עוד דבר שגורם לי להתעורר בבוקר בשמחה זה לסייע לנשים אחרות לגלות ולבטא את עצמן בעולם. הכתיבה היא כלי יצירתי נפלא, אבל בעיקר מרחב עבור האדם להכיר את עצמו, לגלות מי הוא ולבטא את הקול שלו בעולם. כתיבה עוזרת לך לראות מי את באמת ולהתחייב לעצמך כדי לצמצם את הפער – בין מי שאת עכשיו למי שאת יכולה להיות. זה מרגש אותי שעובדת סוציאלית מגלה שהיא בכלל צלמת מוכשרת ויוצרת שינוי בחייה, שמישהי שמעולם לא כתבה מגלה שהיא משוררת, שאיש עסקים קשוח כותב שירה ומבטא קול עדין ופואטי. ויש עוד שפע דוגמאות מרחיבות לב. אני גם אוהבת לראות אנשים כותבים ותוך כדי צוחקים, בוכים, מתרגשים, עולים על רכבת הרים באמצעות המילים. תסתכלו על הפנים של אנשים כותבים, תראו כמה הם יפים."

רוצות להכיר את חגית קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם, לערוץ היוטיוב ולדף העסקי שלה ועמוד הפייסבוק של מסע במילים.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה