מחתימה כרטיס / אפרת דניאל פורת

אפרת דניאל פורת היא מורה ומחנכת בתיכון אוסטרובסקי רעננה, ומשמשת גם כרכזת תקשוב בית ספרית. בת 45, נשואה ואמא לשלושה ילדים. אנרגטית, אוהבת חברים, ספורט, לטייל, חיה על ווליום גבוה, מנסה להספיק הכול ולמצות את החיים, אוהבת היסטוריה ומלחמת העולם השנייה היא חלק משמעותי בחייה. מקום עבודתה הוא מקום שבו מתחולל קסם כל יום מחדש.

אפרת דניאל פורת סיפורי נשים
צילום: אורי ניצן

מה חלמת להיות כשהיית קטנה?

"דיפלומטית מטעם משרד החוץ."

תספרי קצת על התגלגלות הקריירה המקצועית שלך?

"תמיד אהבתי להדריך, החל מהיותי בצופים מגיל צעיר, ועד הדרכה בצבא כמשקית חינוך. אחרי הצבא עבדתי בארקיע כבודקת ביטחונית ולאחר התואר הראשון במדעי המדינה והיסטוריה הגעתי לסוכנות היהודית. שם עבדתי כמה שנים טובות כרכזת קשרי גומלין עם ערים בארה״ב. במהלך שנות עבודתי למדתי תואר שני בהיסטוריה באוניברסיטת תל אביב. במסגרת עבודתי המשכתי לעסוק בחינוך, וניהלתי משלחות נוער שונות. בהמשך נסענו לקנדה כמשפחה במסגרת עבודתו של בעלי ושם עבדתי במוזיאון השואה בטורונטו כאחראית על הדרכות של בתי ספר, פיתוח תוכניות הדרכה, ותיעוד סיפור חייהם של ניצולי השואה. לאחר שחזרנו מהשליחות, נרשמתי ללימודי הסבה להוראה בסמינר הקיבוצים. זמן מה שרציתי לעשות את ההסבה ובגלל נסיבות שונות הדבר נדחה מספר שנים. במקביל להסבה שנמשכה שנתיים, הדרכתי ביד ושם פעם בשבוע, ועבדתי בתנועת הצופים כרכזת משלחות נוער לפולין. שנתיים אלה היו עמוסות ומלאות בהרבה עשייה חינוכית. לאחר סיום הלימודים התקבלתי לתיכון אוסטרובסקי ומאז אני שם – 6 שנים. מחנכת ומורה להיסטוריה."

מה מיוחד בעיסוק שלך?

"העיסוק שלי נותן כל יום אימות מחדש שאני משמעותית ומשפיעה. לעבוד עם ילדים, ובעיקר נוער זו עשיית קודש וההשפעה שיש לי ולמורים אחרים על החיים שלהם גדולה מאוד. לפעמים אני מגיעה לעבודה טרודה, כועסת, עייפה, ואז אני נכנסת לכיתה והעולם עוצר – שם קורה חינוך, לימוד, והתלמידים מרגשים עד מאוד ממש ברמה היומית."

מה מיוחד בסביבת העבודה שלך?

"סביבת העבודה שלי דינמית. אני עובדת עם סוגי כיתות שונים, עם המון מורים מסביבי, יש הרבה אקשן, יש עבודה בכיתה, ישיבות פדגוגיות, השתלמויות, ישיבות צוות, טיולים. אין יום דומה ליום הקודם, וכל יום מכיל בתוכו הרבה חוויות והרבה אינטראקציות עם אנשים שונים."

מה את מרגישה שהעיסוק שלך עושה עבורך?

"התפקיד שלי מעצים אותי כאדם והופך אותי לאדם טוב יותר. אני מרגישה את כובד האחריות שלי כמחנכת ומורה. עלי להיות אחראית, רצינית, מקצועית, מעניינת, מגוונת ומנהיגה. אני מהווה דוגמא אישית לתלמידי. העבודה עם בני נוער גורמת לי לעצור ולחשוב יותר על הקורה סביב, אני חייבת להיות בעלת ביקורת עצמית גבוהה, אני מנסה להנחיל ערכים איכותיים ועל כן עלי לחיות גם לפי ערכים אלו."

אפרת דניאל פורת סיפורי נשים
צילום: אורי ניצן

האם העבודה היא עבודה במשרד או עבודת שטח?

"העבודה שלי מתנהלת ברובה בבית הספר, אך יש לנו טיולים ומפגשי חברה מחוץ לכתלי בית הספר. כמורה אני מלמדת בכיתה, אך לפעמים גם בחוץ. במסגרת העבודה לא נחים לרגע, ובסיום יום, מגיעים הביתה עייפים אך מרוצים."

מה חשוב בעינייך בתפקיד שלך?

"היכולת שלי להשפיע על חייהם של בני נוער מכל הבחינות, מבחינת ידע כללי, חינוך לערכים, אקטואליה, יש לי מנדט בכיתה ללמד אותם דברים שונים ומגוונים."

מה היתרונות מבחינתך בעבודה בתחום שלך כשכירה?

"עבודת המורה הינה עבודה תחת משרד החינוך. אין אופציה של הוראה עצמאית. לא הענקתי מחשבה לנושא כי תמיד הייתי שכירה ואיני מעוניינת בעבודה שבה אהיה בעלת עסק."

איך מקום העבודה דואג להתפתחות מקצועית שלך?

"למורים יש הרבה אופציות להתפתח: השתלמויות מקצועיות, השתלמויות בית ספריות, מגוון הרצאות שאליהן אנו יכולים להתחבר, להקשיב, להגיע, לימודים – לדוגמא כרגע אני מסיימת שנה שנייה של לימודי תעודה באוניברסיטה הפתוחה של הוראת כיתות מצוינות ומחוננים. אני יכולה להגיש מועמדות לתפקידים נוספים בבית הספר, ובנוסף ללמד כיתות מסוגים שונים – ספציפית אצלנו יש כיתות עולים שהן מאוד מאתגרות, אך מהנות במיוחד."

אפרת דניאל פורת סיפורי נשים
צילום: אורי ניצן
אפרת דניאל פורת סיפורי נשים
צילום: אורי ניצן

גם לעבודה חלומית יש רגעים פחות זוהרים – איך את מתמודדת עם איתם?

"יש הרבה עומס, ולחץ, והרבה הנחתות ובלת"מים מלמעלה, וזה מאוד מתסכל וגורם לכעס חדשות לבקרים. הדבר הכי טוב במקצוע שלי, הוא שלא משנה כמה היום מתחיל גרוע, וכמה מעצבן מסביב, הכניסה לכיתה היא קסם. התלמידים באים ללמוד, והדברים שקורים בשיעור הם הדבר הכי חשוב, וזה משכיח את כל הדברים מסביב. כי בסוף תגובת התלמידים על השיעור, והכיף שאנו מייצרים לנו בכיתה, שווה את הכל."

ספרי על רגע בעל משמעות בקריירה שלך

"יש הרבה רגעים בעלי משמעות. רגע מיוחד מאוד היה מסיבת הפתעה שהכינה עבורי כיתת מב״ר לאחר שסיימנו את הבגרות בהיסטוריה. נקשרנו מאוד, והכיתה הכינה לי עוגת מדהימה עשויה מבצק סוכר ועליה היה כתוב קטע מקור מתקופת הרומאים. קטע המקור היה אמיתי והם שינו אותו שיתאים אלי ואף חיברו שאלות רלוונטיות. זה הדהים אותי שהם ממש יצרו עבורי מתנה היסטורית."

אפרת דניאל פורת סיפורי נשים

תספרי על פרויקט מיוחד שלך

"אני מלמדת את כיתת היסטוריה מורחב בי״ב, ובמסגרת הקורונה הבגרות הפכה לפנימית. החלטתי שאני הופכת את הבגרות לייחודית, ועל כן הפכתי את המבחנים ואת הבגרות לבגרות עתירת מדיה, הנעשית במחשב, והיא עם חומר פתוח. נתתי לתלמידים להכין לעצמם את המתכונת בקבוצות, כאשר היה להם דף עם הנחיות ודרישות מאוד גבוהות, והם ישבו במשך שלושה שבועות והכינו את הבחינה. ביום המתכונת, שייכתי לכל קבוצה מתכונת של קבוצה אחרת והם היו צריכים לפתור את המתכונת של חבריהם. הציון שלהם הורכב מהכנת המתכונת, הכנת מחוון תשובות, וכתיבת רפליקציה קבוצתית על אופן הכנת המבחן. בנוסף, אני בדקתי לכל אחד את המתכונת שהם פתרו ולבסוף התקבל ציון סופי. התהליך הזה היה מייגע, ארוך, סיזיפי וקשה, אך היה שווה כל מאמץ כי למרות הקושי, התלמידים הכינו בחינות נפלאות והיו מאוד גאים בתוצר שלהם. גם לפתור את הבחינה של חבריהם היה לא פשוט והם קיבלו הצצה לעבודת המורה מאחורי הקלעים. בנוסף, הם חוו מבחן שונה ואחר המשלב מדיה, סרטונים, טבלאות, טקסטים, מאמרים וכולי. הם הפכו לחוקרים והחומר נטמע אצלם הרבה יותר טוב."

תספרי על חוויה מיוחדת שחווית בזכות העיסוק הנוכחי

"כל יום אני חווה חוויה מיוחדת כי התלמידים סופר יצירתיים. אתן דוגמא מלפני שבועיים – במסגרת לימודי בית שני בהיסטוריה, ביקשתי מהתלמידים להכין מפת מוח על מנהיגי החשמונאים, ואחת הקבוצות הכינה קליפ ראפ מטורף על אלכסנדר ינאי ושלומציון המלכה. אני המומה כל פען מחדש כמה פרץ יצירתיות יש לתלמידים ויש לי את הזכות כמורה לחוות את זה כל שבוע."

אילו תכונות הופכות אותך ליותר טובה בעבודה?

"חרוצה, יצירתית, תקתקנית, קשובה לצרכי התלמידים, אופטימיות."

אפרת דניאל פורת סיפורי נשים
צילום: אורי ניצן
אפרת דניאל פורת סיפורי נשים
צילום: אורי ניצן

איך נראה סדר היום שלך?

"אני קמה ב 6:45, מוציאה את הכלב, מכינה ארוחות בוקר לילדים, מקלחת, מורידה את הקטנה בבית הספר ונוסעת לאוסטרובסקי. מסיימת לרוב לקראת ארבע, חוזרת לקחת את הקטנה. כפעמיים בשבוע אני נמצאת בהשתלמות עד 19:00. שאר ימי השבוע אני בבית, ולרוב אמשיך לעבוד אחרי שהקטנה נרדמת. אני משלבת גם יוגה וריצות במהלך השבוע, ותמיד עובדת בסופ"שים, בודקת מבחנים, עבודות, מכינה את השבוע שאחרי. מנוחה זה בקבר כמו שסבתא שלי אומרת."

מה את הכי אוהבת בעבודה שלך?

"את התלמידים, וללמד."

מהי עבודת החלומות מבחינתך?

"מה שאני עושה עכשיו. אין טוב מזה ואני קמה כל בוקר מאושרת."

במה את גאה במיוחד בעבודתך?

"בעובדה שהתלמידים שלי מאוד אוהבים שיעורי היסטוריה. וגם שהם יודעים להעריך מה שעושים בשבילם. הם יודעים להגיד תודה ולשמח אותי תמיד."

תספרי משהו עלייך מחוץ לשעות העבודה

"בשנים האחרונות מתרגלת יוגה שנותנת לי שקט ורוגע בתוך כל הכאוס של החיים."

אף פעם לא תתפסו אותי…

"קופצת בנגי או עושה צניחה חופשית. כי יש לי פחד גבהים וזה נורא ואיום."

מה לא יודעים עלייך?

"שאני מתגעגעת לכלב שלי כל יום בעבודה. גם לילדים, אבל הכלב הוא גור ולכן התינוק שלנו."

במדור מחתימה כרטיס מתפרסמות כתבות על נשים שעובדות שכשכירות בתפקידים מעניינים. בינתיים כבר הכרנו במדור את: רותם קליגר / טל חביב משיח / ליאת שמרלינג-מאיר / נועה תמיר / רוני אבני / שירי גרוסברדאת עובדת כשכירה בתפקיד ממש מעניין או מכירה מישהי שזו? אשמח שתכתבי לי.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה