מיזם חברתי / פוליטיקאיות צעירות

ניצן סניור שניאור בת 37, מתגוררת בישוב צורן שבשרון. את השם שניאור הוסיפה לזכר סבא שלה. ניצן מגדלת את דויד יאיר בנה הבכור כבר שנה וחצי עם המון עזרה מהוריה המדהימים מיכל ויעקב, אוהבת לכתוב וליצור. בזוגיות עם רוסלן, האבא המתוק של דויד. עיתונאית לשעבר, כיום עוסקת בקידום נשים ושוויון מגדרי באופן מקצועי ומאמינה בכוחן של נשים לשנות את העולם.

"פוליטיקאיות צעירות – מעזות, משפיעות, מנהיגות, היא תנועה ארצית עצמאית שהוקמה בשנת 2015. היא פועלת עד היום בהצלחה רבה באוניברסיטאות ומכללות ברחבי הארץ, כאשר קהל היעד הוא סטודנטיות מכל המקצועות אשר חולמות להיות נבחרות ציבור ולפעול עבור החברה הישראלית."

ניצן סניור שניאור פוליטיקאיות צעירות
צילום: עזרא לוי

מה המיזם שלך?

"את פוליטיקאיות צעירות הקמתי כשהייתי סטודנטית, בשנת 2015. אנחנו למעשה מפעילות קורסים סמסטריאליים בהם משתתפות 15-20 סטודנטיות, הכוללים 10 מפגשים, סיור לכנסת ולעירייה המקומית. בכל מפגש פוגשות הפוליטיקאיות הצעירות מרצה מעוררת השראה המדברת על נושאים מגוונים הקשורים לשדה הפוליטי כמו חקיקה, בניית חזון אישי, הבנת המושגים הבסיסיים בפוליטיקה, דיבייט ודיבור מול קהל, קמפיינים, תקשורת ודוברות, טיפים לפוליטיקאית המתחילה, תקצוב בראייה מגדרית, מניעת אלימות נגד נשים וסוגיות על סדר יומן של נשים בישראל ועוד."

מאיפה הרעיון – איך המיזם התחיל?

"תמיד נמשכתי לשדה הפוליטי ולמוקדי הכוח וקבלת ההחלטות, מתוך רצון להשפיע בהיקף גדול ולקדם ערכים כמו סולידריות, מעורבות חברתית, אכפתיות, צדק וחמלה. החיים שלנו קצרים כל כך, שבריריים… אז למה שלא נתאמץ כדי שיהיו הכי טובים עבורנו ועבור סביבתנו? מה יותר חשוב מלדאוג לעולם הזה, לעתיד ושלנו?"

"התמריץ המשמעותי ביותר להקמה היה בתקופה שהייתי סטודנטית באוניברסיטה העברית בירושלים, שם הבנתי לעומק את עוצמת ההשפעה של חברות וחברי כנסת ושל שרות ושרים במיוחד. חשבתי לעצמי שאם יש יכולת השפעה כה גדולה, עדיף לכוון לשם – למקום בו אפשר למנוע בעיות ולא רק לעסוק בפתרונות – למשל בעשייה במגזר השלישי, אליו הרגשתי שייכות טבעית. במקביל, ותוך כדי השתתפותי בתוכניות מנהיגות רבות בארץ ובעולם, ותחום הלימודים שבחרתי – מדע המדינה (ובהמשך לימודי מגדר ותקשורת פוליטית), הבנתי כי יש פוטנציאל אמיתי בהמצאת תוכנית לקידום צעירות לפוליטיקה, בדגש על סטודנטיות, כנבחרות ציבור."

"בתזמון מושלם, אגודת הסטודנטיות והסטודנטים בקמפוס פתחה מאיץ יזמות חברתית, ושם פיתחתי את הרעיון בצורה מקצועית והוא קרם עור וגידים. בשנה לאחר מכן יצאה לדרך הקבוצה הראשונה של פוליטיקאיות צעירות בקמפוס – אותה הובלתי בשיתוף עם ענבר אלפי הנפלאה – שהייתה מוצלחת מאוד. בשנים לאחר מכן עוד ועוד קבוצות נפתחו במוסדות לימוד אקדמיים ברחבי הארץ."

"הצלחת המיזם היא ללא ספק בזכות הנשים המדהימות שלקחו ולוקחות בו חלק לאורך השנים. החל מהרכזות המצוינות שלנו שרובן פועלות בהתנדבות מלאה, המשך במרצות שנותנות את כל כולן כשהן מגיעות אלינו ורבות מהן חברות עד היום – מייעצות, תומכות ומכווינות, השותפות והשותפים בקמפוסים – באגודות הסטודנטיות והסטודנטים ובהתאחדות הסטודנטיות והסטודנטים הארצית שמעניקים לנו מעטפת מקצועית ותמיכה מבורכת, וכמובן בזכות הסטודנטיות שבוחרות לתת בנו את אמונן – ולהיות חלק ממשפחת פוליטיקאיות צעירות. ההצלחה שלנו שייכת לכולן."

ניצן סניור שניאור פוליטיקאיות צעירות
צילום: עזרא לוי
ניצן סניור שניאור פוליטיקאיות צעירות
צילום: עזרא לוי
ניצן סניור שניאור פוליטיקאיות צעירות
צילום: עזרא לוי
ניצן סניור שניאור פוליטיקאיות צעירות
צילום: עזרא לוי
ניצן סניור שניאור פוליטיקאיות צעירות
צילום: באדיבות המצולמות
ניצן סניור שניאור פוליטיקאיות צעירות
צילום: עזרא לוי

כמה זמן בשבוע את משקיעה בו?

"המון, והכל בהתנדבות מלאה! אין יום שאני לא עושה דברים שקשורים לפוליטיקאיות צעירות – בין אם קשר אישי עם הבוגרות האהובות שלנו, קידום אירועים ומפגשים לקהילה, תמיכה בפעילות בקמפוסים, פרסומים ברשתות החברתיות ועוד הרבה… התנועה שלנו היא חלק משמעותי מחיי ומעניקה לי הרבה סיפוק וגאווה. הייתי מעריכה שאני מקדישה לפחות 5 שעות ביום לעיסוק בפוליטיקאיות צעירות, ובחופשים הרבה יותר. אני עובדת בעיקר בלילות (23:00-2:00 בלילה…) ובמהלך היום בזמינות מלאה ומידית לכל בוגרת ולכל רכזת שזקוקה לי. 'האסקפיזם הכי טוב הוא האקטיביזם'. "

מה זה אומר מבחינתך ביום יום?

"זה אומר לחשוב כל הזמן איך להשתפר, למצות את הפוטנציאל של ההון האנושי המטורף שיש לנו, להמציא את עצמנו מחדש, לחפש הזדמנויות חדשות, להגדיל את מוטת ההשפעה, להעניק שירות מצוין לכל מי שעובדים ועובדות אתנו ולהיות חדשניות, יצירתיות ובולטות בשדה החברתי בכלל ולקידום נשים בפרט."

למה המיזם חשוב בעינייך?

"המיזם הוא פלטפורמה אמיתית לקידום נשים צעירות בתחילת הקריירה – כאשר הדגש הוא על קידום לפוליטיקה כנבחרות ציבור, אבל לא רק. הקסם שקורה אצלנו הוא האפשרות לביטוי עצמי, לרכישת ניסיון, קשרים והתנסויות חדשות – למי שבוחרות בכך. הוא חשוב כי הוא נותן בית חם לכל מי שמעוניינת בכך. מי שרוצה לכתוב את דעותיה, תקבל את הבמה של הרשתות החברתיות שלנו, האתר והמגזין. מי שרוצה לייצר קשרים בכנסת או לקבל נראות – תוכל ללכת לייצג אותנו בוועדות הכנסת השונות, מי שמבקשת לחזק את יכולות ההנחיה וההדרכה תבחר להוביל קבוצה ומי שרוצה לפתח הרצאה ואף להתפרנס מכך – תוזמן להרצות בקמפוסים השונים או במסגרת 'הפוליטיקיץ' שלנו, לדוגמה."

"הוא חשוב כי אין עוד מיזם כזה, שפועל בהתנדבות כמעט מלאה, והחברות בו רתומות ומסורות גם שמונה שנים אחרי שסיימו את התוכנית בקמפוס. המיזם מיוחד כל כך כי הוא נטו שלנו – וכל הזמן עוסק באיך לקדם את הבוגרות באופן אישי להגשים את עצמן ואת שאיפותיהן הציבוריות. אנחנו מדגישות את חשיבותה של הקהילה, למשל בעזרה במציאת עבודה, כאשר לא אחת אני מקבלת הצעות עבודה אקסקלוסיביות ושוות מאוד מבוגרות התוכנית שמבקשות לעזור לחברותיהן ולפתוח להן דלתות שלא תמיד פשוט לפתוח."

"לעיתים אני שומעת משפטים סטראוטיפיים על נשים. אני תמיד עונה – 'אוקיי, אני לא מנסה לשכנע אחרת אבל כן רוצה להראות לך שאצלנו זה אחרת'. התוצאות מדברות בעד עצמן – הקהילה שלנו תומכת, מפרגנת, מחזקת ונוצרו חברויות חזקות ומרגשות לחיים. פוליטיקאיות צעירות הוא מיזם המפגיש נשים צעירות בתחילת דרכן, מכל קצוות הקשת הפוליטית, מכל חלקי הארץ (אנחנו פועלות מתל-חי שבצפון עד לבאר-שבע בדרום)."

האם זה המיזם הראשון שלך?

"לא. תמיד הייתי יזמית – החל מהתיכון בו הובלתי יוזמות כיתתיות ושכבתיות, המשך בשירותי הצבאי שם יזמתי אירועים חברתיים, מסיבות וחגיגות בבסיסים בהם שירתי כדי להרים את המורל וגם כסטודנטית הובלתי יוזמות שונות שהתבטאו במחאות חברתיות וציבוריות. יזמות זה בדם."

ניצן סניור שניאור פוליטיקאיות צעירות
צילום: באדיבות המצולמות
ניצן סניור שניאור פוליטיקאיות צעירות
צילום: עזרא לוי
ניצן סניור שניאור פוליטיקאיות צעירות
צילום: עזרא לוי
ניצן סניור שניאור פוליטיקאיות צעירות
צילום: באדיבות המצולמות
ניצן סניור שניאור פוליטיקאיות צעירות
צילום: באדיבות המצולמות
ניצן סניור שניאור פוליטיקאיות צעירות
צילום: באדיבות המצולמות
ניצן סניור שניאור פוליטיקאיות צעירות
צילום: באדיבות המצולמות

יש משהו שהיית רוצה להגשים במסגרת המיזם?

"בהחלט, יש לי הרבה מאוד חלומות שקשורים לפוליטיקאיות צעירות וליכולת שלנו להשפיע על צעירות ברחבי הארץ כמו גם בעולם. הייתי רוצה לפתוח תוכנית לתיכוניסטיות כי אני חושבת שזה גיל מעולה להכיר את הזירה הפוליטית בצורה מקצועית, להקים תוכנית דומה גם לנשים בוגרות יותר, לייצר אירועים ארציים נרחבים עם ארגונים נוספים, להעמיק את הקשר עם משרדים ממשלתיים וכמובן עם הכנסת והרשויות המקומיות, לפתוח סניפים של פוליטיקאיות צעירות עבור סטודנטיות יהודיות בקמפוסים ברחבי העולם – וליצור רשת ענקית, תוססת ומחוברת של עשרות אלפי נשים שבוחרות לעשות את ישראל ואת העולם – שווים יותר."

האם יש משהו שהיית רוצה להגשים באמצעות מיזם אחר בעתיד?

"ככל שאני מעמיקה בתפקידי כאם, אני מבינה שיש צורך בהול בתיקוני חקיקה ובקידום זכויות נשים ומשפחה בכל הנוגע לעולם התעסוקה במיוחד. הייתי רוצה להתמקד בזה בעתיד הקרוב, וכן לנסות ולקרב עוד גברים לתפיסות של שוויון מגדרי. אני מאמינה שאפשר וחשוב לדבר, לפרק את המתח שנוצר בין גברים ונשים לא אחת, לנטרל את צמד המילים 'מלחמת מינים', ולנסות להתקדם ביחד – למרות ובעיקר בזכות ההבדלים בינינו."

איך אפשר לקחת חלק במיזם ואיך יוצרים קשר?

"אפשר לפנות אליי בוואטסאפ במספר 058-6277762 או במייל וכמובן להיכנס לאתר שלנו כדי לקרוא יותר ולעקוב אחרינו ברשתות החברתיות – פייסבוק, אינסטגרם, לינדקאין וטיקטוק שמפעילות במקצוענות בוגרות מוכשרות שלנו בהתנדבות! זו ההזדמנות לומר לכן תודה: עדי כרמון, תומר זוהר רר וטופז אלרן."

"ההרשמה לסטודנטיות לשנה"ל תשפ"ד החלה. ניתן להירשם בלינק הזה."

תגובה או חוויה מרגשת שהייתה לך כחלק מהעבודה על המיזם

"כשאני קוראת את המשובים של סוף השנה, אין אושר כזה… הדברים שהבוגרות כותבות מרגשים בטירוף. ההערכה למפעל שיצרנו ביחד, השינויים שמתרחשים בחייהן ומעל הכל תחושת השייכות – נותנים לי המון מוטיבציה להמשיך. עוד אני מתרגשת למשל כשמספרות לי שמצאו עבודה דרך קבוצת המשרות שלנו, התחילו לעבוד בכנסת או החליטו להתמודד בבחירות לרשויות המקומיות – הכל קורה והכל סופר מרגש ומשמעותי. בשביל זה אנחנו כאן. באחד המשובים קראתי משפט קצר, אבל מדויק – שהוא המהות של מה שאנחנו עושות. אחת הבוגרות כתבה: 'למדתי מפוליטיקאיות צעירות לא לפחד לחלום בגדול'. אמרתי את זה גם לעצמי באותו הרגע, ואני אומרת גם עכשיו. '…והעיקר והעיקר, לא לפחד, לא לפחד כלל!'. כל מפגש עם הסטודנטיות, הבוגרות והרכזות – שחלקן כבר הפכו חברות לחיים, משמח אותי. לראות את ההירתמות ורוח ההתנדבות, תמיד תהיה מי שתעזור ותסייע – זה מרגש אותי!"

אם יש עוד משהו שחשוב לך לשתף

"אני מלאת הודיה על הזכות להגשים את החלום שלי – יחד עם מאות נשים מצוינות מכל הארץ. נשים הממלאות בי תקווה, שכולנו ביחד לא מוותרות על מדינה שווה יותר, שדואגת לכולן ולכולם לחיים של צדק, שוויון, מימוש פוטנציאל, חירות אמיתית וביטחון. ביחד, אנחנו עושות את ישראל שווה יותר!"

במדור מיזם חברתי מתפרסמות כתבות על מיזמים חברתיים בתחומים שונים – בואי להכיר את המיזמים ואת מי שעומדים מאחוריהם. היכנסו לקרוא כתבות קודמות במדור על מיזמים: חיבוק – מפגש סיפור חברתי / עוגה לשבת / אבנים עם לב אדם / הלב אפריקה / HELPI / ספרים ומצילים / מתלבשות / קבוצת שורשים / עבודה שווה / מתנות קטנות / עמותת חמניות

מכירות מיזם חברתי מעניין? ספרו לי עליו!
מוזמנות להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה