מיזם חברתי / חיבוק – מפגש סיפור חברתי

לא פעם אנחנו מסתכלים סביב ורואים רק את מה שלא בסדר. והאמת, יש הרבה. יש חוסר סובלנות, חוסר אכפתיות, חוסר התחשבות, יש התנהלות מתוך לחץ ויש חומרנות, ומה לא… אז נכון שיש לנו עוד הרבה דברים לעבוד עליהם, אבל זה לא אומר שכשמרימים את המבט ומסתכלים על הסביבה אי אפשר לראות גם את הדברים הטובים שיש. ומתוכם, החלטתי להביא לכאן סיפורים על מיזמים חברתיים מרגשים, שמביאים איתם הרבה אהבה ואכפתיות כלפי הזולת וגם אופטימיות.

את "חיבוק – מפגש סיפור חברתי" הקימו שתי נשים יזמיות שחולקות כבוד, הערכה וקירבה לגיל השלישי. מועדון חיבוק מעניק למשתתפים בגיל השלישי בילוי חברתי חדש מבלי לצאת מהבית. הפעילות לגיל השלישי משלבת הנאה מהקראה חיה של ספרים מרתקים, תוך שילוב שיח פעיל ויצירת קשרים חברתיים.

רננה בן-ארי: יועצת ארגונית ומנחת קבוצות, עוסקת בהכשרה, פיתוח והדרכה בארגונים בעולם המיומנויות ההתנהגותיות, הכשרה וליווי של מנחים, יוצרת בתחומי הצילום והכתיבה.

תמי פישל: אשת קרייאטיב ושיווק, בעלת עסק למיתוג עסקים, בעלת תואר שני בתקשורת ועיתונאות וניסיון של שנים בענף הפרסום והתקשורת.

מיזם חיבוק – מפגש סיפור חברתי

כמה מילים על המיזם שלכן

"את החזון שלנו לחולל השפעה חיובית על מצבו של המבוגר ולהקל על הבדידות המאפיינת את הגיל השלישי, אנחנו מממשות באמצעות חדשנות חברתית המשלבת טכנולוגיה, מפגש אנושי ותכנים מעשירים. במסגרת מיזם חיBוק, מתקיימים כמה פעמים בשבוע מפגשי סיפור חברתיים בקבוצות אינטימיות של כ-15 אנשים, במהלכם מתבצעת הקראה חיה של ספר מרתק ומתקיים שיח מעשיר ומפרה בין כל הנוכחים במפגש. לכל קבוצה יש מנחה אשר מקריאה את הספר בקולה ומנחה את השיח בין המשתתפים. המפגשים הקבועים, מייצרים קשרים חברתיים ומהווים עבור המשתתפים הזדמנות לשמוע ולהשמיע את מחשבותיהם, בדרך יצירתית ובסביבה מעשירה ונעימה. בימי שישי מתקיים מפגש 'חיבוק שישי' לכל הקבוצות יחד שבו מתארח סופר, יוצר או משורר המעניק טעימה מהיצירה שלו ומאפשר לנוכחים לשאול שאלות."

מאיפה הרעיון – איך המיזם התחיל?

"הרעיון נולד בתחילת הקורונה (מרץ 2020) כאשר אני (רננה) הזמנתי את ילדי השכונה ליד ביתי, פרסתי מחצלת, הוצאתי תה ועוגיות והקראתי פרק מתוך ספר, וכך למחרת וביום שאחרי. יום אחד, סיפרתי לתמי מה אני עושה והיא אמרה 'מי שבאמת זקוק לזה, אלה האנשים המבוגרים שנמצאים בבידוד חברתי ומרותקים לבית'. עיניי נדלקו. בחרנו ספר, אספנו 5 נשים, שכנות וחברות, לימדנו אותן להשתמש בזום ויצאנו לדרך."

כמה זמן בשבוע אתן משקיעות במיזם?

"אנחנו בשלב של הקמה, יש לנו חזון גדול ואנחנו משקיעות בו לא מעט. הייתי אומרת שאנחנו משקיעות כ- 15 שעות בשבוע במיזם, כלומר כ- 30 שעות שבועיות יחד."

מה זה אומר מבחינתכן ביום יום?

"זה אומר לעשות את העבודה בפועל (הנחיית שתיים מהקבוצות), ליווי של מנחות נוספות שאנחנו מעסיקות, פגישות שיווק עם בעלי עניין, קריאת ספרים (כדי לבחור את הספרים הבאים שנקריא), כתיבת תכנים לאתר, יצירת שיתופי פעולה, יצירת קשר עם יוצרים שונים שיתארחו אצלנו ועוד."

מדוע המיזם חשוב בעיניכן?

"המיזם עונה על אחד האתגרים הכי קריטיים בעידן הזה – הבדידות. זוהי המגפה האמיתית, מיליוני אנשים בעולם סובלים ממנה, בעיקר אנשים בגיל השלישי. כידוע, יש קשר הדוק בין בדידות לבין מצבו הפיזי והנפשי של האדם. הבדידות קשורה בעיקר למגבלות התנועה של האדם והמיזם שלנו מחזיר אותו למעגל החברתי. הצורך בהשתייכות הוא אחד הצרכים הבסיסיים וכאשר אדם מצטרף לחיבוק, הוא זוכה בחברותא טובה שיוצאת יחד למסע באמצעות הספר המוקרא. אנחנו רואות השפעה חיובית אמיתית על מצבם של המשתתפים (ברובן נשים כרגע) בהיבטים שונים – נפשי, קוגניטיבי ופיזי."

מיזם חיבוק – מפגש סיפור חברתי

האם זה המיזם הראשון שלכן?

"שתינו נשים עצמאיות, לכל אחת מאתנו עסק עצמאי קטן ומעבר לכך, תמי יזמה הקמה של קבוצת טניס של נשים חילוניות וחרדיות שנפגשות מידי שבוע על המגרש וגם מחוצה לו ואני הקמתי מיזם כשנתיים לפני תחילת הקורונה של מסעות נשים לחו"ל בעקבות ספרים. השמים נסגרו ואיתם המיזם, אבל בזכות זה, נוצר 'חיבוק'." 

יש משהו שהייתן רוצות להגשים במסגרת המיזם?

"החזון שלנו הוא להגיע לאלפי אנשים בארץ ובעולם. אנחנו חושבות שהפוטנציאל קיים ויש בנו את הרצון לעשות את זה. אנחנו יודעות שזה ייקח זמן אבל בטוחות שאם נמשיך בהתמדה, הגשמת החזון תתממש."

האם יש משהו שהייתן רוצות להגשים באמצעות מיזם אחר בעתיד?

"כרגע כל האנרגיות שלנו מושקעות במיזם הזה וכפי שמרגישות כעת, כך גם בעתיד. מה שכן, יש בתוך המיזם עוד המון דברים נוספים להגשים ולאט לאט נבנה ונממש גם אותם."

מיזם חיבוק – מפגש סיפור חברתי

איך אפשר לקחת חלק במיזם ואיך יוצרים קשר?

"פשוט לפנות אלינו – להתקשר אלינו (054-6388664) או להשאיר פרטים באתר שלנו ואנחנו חוזרות!"

תגובה או חוויה מרגשת שהייתה לכן כחלק מהעבודה על המיזם

"נשתף בחוויה שהייתה ממש לאחרונה – באחת הקבוצות אנחנו קוראות ספר שהגיבור בו הוא גבר בן 65, איש טוב לב שנוהג לרצות את סביבתו, הוא מתרחק מעימותים ונוהג בפסיביות. יש אנשים סביבו, גם הקרובים ביותר, שמנצלים את טוב ליבו לטובתם. בתום ההקראה היום, אחת המשתתפות ביקשה לשתף על בנה, נשוי ואב לילדים שהיא מעידה שהוא 'טוב מידי' ושהיא לא רוצה שיהיה כזה כי הוא משלם על כך מחירים רבים בחייו. הקשבנו לה כולנו, והמשתתפות האחרות הכילו והיו אמפטיות מאד למה ששיתפה, נתנו לה עוד זוויות מבט ולבסוף היא סיכמה 'איזה מזל שיש לי את הקבוצה הזאת, נתתם לי חומר למחשבה וגרמתם לי להרגיש הרבה יותר טוב. תודה!'. סוג הפעילות שלנו הוא כזה שלא עובר יום שאין בו חוויות מרגשות, חלקן קטנות ומקומיות וחלקן גדולות ועוצמתיות. להיות בקשר יומיומי עם אנשים מבוגרים, עם ניסיון חיים אדיר, שמעריכים כל כך את תשומת הלב ומחזירים לנו כל כך הרבה אהבה, זה מתכון בטוח לחוויות רבות."

אם יש עוד משהו שחשוב לכן לשתף

"חשוב לנו שהמיזם שלנו יגיע לכל אישה ואיש מבוגרים. חלק מהקהל שלנו לא נמצא ברשתות החברתיות אבל ילדיו ונכדיו כן. ולכן, נשמח לכל חיבור והפצה. לא קל להגיע לקהל היעד שלנו ולכן כל אדם שיש לו נגיעה לאנשים בגיל השלישי, נשמח לפגוש, לספר, לחשוף."

במדור מיזם חברתי מתפרסמות כתבות על מיזמים חברתיים בתחומים שונים – בואי להכיר את המיזמים ואת מי שעומדים מאחוריהם. 

מכירות מיזם חברתי מעניין? ספרו לי עליו!
מוזמנות להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה