מיזם חברתי / ספרים ומצילים

ספרים ומצילים הינו מיזם המתמקד במכירת ספרים יד שנייה אשר מתקבלים כתרומות מאנשים פרטיים ולפעמים מהוצאות לאור או סופרים פרטיים וכל ההכנסות מוקדשות לסיוע לחתולים ולכלבים מבאר שבע וסביבתה.

אורטל עשור בת 34 מבאר שבע, פעילה למען בעלי חיים מזה כעשור, עובדת במשרה מלאה בחברה בתחום הטכנולוגי, והיא היזמית ומנהלת פרויקט "ספרים ומצילים" בהתנדבות מלאה.

פרויקט מצילים חיים באר שבע
הספרים של הפרויקט | צילום: אורטל עשור

כמה מילים על המיזם שלך

"המיזם בן שנה וחצי בערך, ופונה לכולם, מקטן ועד גדול. יש ספרים לכל הגילים: ילדים, נוער, ספרי קריאה, עיון, בשפה האנגלית, בשפה הצרפתית. הספרים מוצעים למכירה במחיר סמלי של 10-15 ₪ לספר, וכל ההכנסות ממכירתם מוקדשות לסיוע לחתולים ולכלבים מבאר שבע וסביבתה, לצורך מימון עיקורים, לכידות, הסעות, אוכל, טיפולים ורפואיים וכדו',  דרך שיתוף פעולה עם פעילים ומאכילים שכבר לא עומדים בעומס הכלכלי. לאחר שהכסף מועבר לפעיל או למאכיל עבור אותה חיה אומללה, הוא צריך להציג קבלה בסכום שהפרויקט תורם לו (הקבלה בעצם נעשית דרך חנות מזון וציוד לבע"ח או מרפאה וטרינרית וכו'), וכך בעצם יש אסמכתא שהכסף עובר לכלב/חתול בשקיפות מלאה."

מאיפה הרעיון – איך המיזם התחיל?

"בתקופות שהייתי מצילה חתולים וכלבים מרחובות באר שבע במצב רפואי מאוד קשה, הייתי מנסה לגייס תרומות ברשתות החברתיות. התדירות הייתה מאוד גבוהה, וחשבתי לעצמי, כמה אנשים יכולים לתרום מכיסם? יש כל כך הרבה מקרים כאלו בכל רחבי הארץ, ואולי אפשר לנסות למכור משהו שגם התורם ירוויח וגם אותה חיה מסכנה שזקוקה לסיוע כספי עבור טיפול רפואי. לחברה מאוד טובה שלי בשם אבישג גולן, היה קרטון של ספרים שלא רצתה והיא אמרה לי 'אולי תמכרי אותם ועם הכסף תממני את הטיפולים לחתולים שאת מאכילה?' ומכאן הגיע הרעיון."

"זה התחיל בפרסום ברשתות החברתיות לגיוס ספרים כתרומה, ובכמה קרטונים ומשם זה התפתח וגדל. סידרתי הכל בחדר בבית שלי ששיפצתי מכספי ורכשתי גם מדפים ועוד מחסן שעומד בגינה כדי לאכלס עוד ספרים שמתקבלים מכל רחבי הארץ. כיום יש דף בפייסבוק שניתן לעקוב בו אחרי ספרים שקיימים במלאי, להתעדכן לגבי מקרי הצלה של בע"ח שהפרויקט עזר, ולקרוא עדכונים על דוכנים שמתקיימים לפעמים. בחגים אני עושה לפעמים מבצעים כדי לפנק את העוקבים."

פרויקט מצילים חיים באר שבע
דוכן מכירת ספרים בפארק הסופרים בבאר שבע | צילום: עילאי אלפסי
פרויקט מצילים חיים באר שבע
דוכן מכירת ספרים בפארק הסופרים בבאר שבע | צילום: עילאי אלפסי

כמה זמן בשבוע את משקיעה בו?

"אני משקיעה בפרויקט על בסיס יומיומי, יש ימים שזה יכול להגיע ליותר מחמש שעות התעסקות בהזמנות ומשלוחים ועדכון מלאי חדש ויש ימים קצת יותר רגועים שיכול להגיע לשעתיים במצטבר."

מה זה אומר מבחינתך ביום יום?

"לתת מענה בדף הפייסבוק של הפרויקט, לענות על שאלות, להתעסק בדברים השוטפים של הפרויקט, אם למשל יש אנשים שמתנדבים להסיע תרומה של ספרים מחוץ לעיר אז לדאוג לסגור את כל הקצוות, לפרסם באינטרנט, לעדכן במלאי חדש, לעדכן ספרים שנמכרו, לשבת ולטפל במשלוחים או בהזמנות של לקוחות שרוצים להגיע לאסוף."

למה המיזם חשוב בעינייך?

"המיזם כל כך חשוב כי הוא מציל חיים, באר שבע היא אחת הערים הקשות לבעלי חיים, אין מספיק עמותות ואין מספיק כלים לתת מענה לכל המקרים, הפעילים והמאכילים כבר בקריסה כלכלית ונפשית. לפי מה שאני יודעת יש הערכה גסה של כרבע מיליון חתולים ברחובות, ואלפי כלבים, אמהות וגורים ברחובות, בעיקר באזורי תעשייה."

"מלבד העזרה לבעלי חיים מכירת הספרים יד שנייה בפרויקט מקדמת גם את נושא איכות הסביבה והמחזור. המהות של הפרויקט של רת"ק – רוכש, תורם וקורא. בעיר כמו באר שבע שעדיין זקוקה להתעוררות יותר גדולה בכל הנושא של בעלי חיים, הפרויקט בעצם משמש כצינור מידע לתושבים, ומספיק שכמה אנשים שומעים על הפרויקט בעיר וזה עובר מפה לאוזן."

חתול רחוב פצוע קשה שטופל בתמיכת הפרויקט | צילום: אורטל עשור
עזרה במימון עיקורים לחתולי רחוב בבאר שבע | צילום: אילנה רייף
פרויקט מצילים חיים באר שבע
חילוץ גורים וכלב מרחובות באר שבע הפרויקט תרם במזון | צילום: סיוון אוחיון

האם זה המיזם הראשון שלך?

"כן."

יש משהו שהיית רוצה להגשים במסגרת המיזם?

"הייתי רוצה שלפרויקט יהיה מקום פיזי בו אפשר למכור את הספרים, שהזמינות תהיה גבוהה יותר, כך שההכנסות ממכירות הספרים יהיו גבוהות יותר וניתן יהיה לעזור לבעלי חיים בעיר בצורה משמעותית יותר, ואף לשלב בחנות משרה לאוכלוסיות שזקוקות לעבודה כגון: אנשים עם מוגבלויות, אנשים במצב סוציו-אקונומי נמוך וכדו'."

איך אפשר לקחת חלק במיזם ואיך יוצרים קשר?

"ניתן ליצור קשר דרך המייל ובדף הפייסבוק, ולהיכנס לאתר הסימניה, שם ניתן לראות את כל מלאי הספרים.

פרויקט מצילים חיים באר שבע
הספרים של הפרויקט | צילום: אורטל עשור

תגובה או חוויה מרגשת שהייתה לך כחלק מהעבודה על המיזם

"דרך הפרויקט הכרתי הרבה אנשים מקסימים ומדהימים, ההירתמות כל כך מרגשת. היא מרגשת במיוחד כשמדובר ברוב האנשים שלא באים מעולם בעלי חיים, לא תמיד מגדלים חיה בבית או לא מאכילים חתולים אבל בכל זאת מחליטים לתרום ספרים, לרכוש ולתמוך בחזון הפרויקט בשאיפה שאולי בעתיד נוכל לשנות את מצב בעלי חיים בבאר שבע."

אם יש עוד משהו שחשוב לך לשתף

"חשוב להדגיש שכל העבודה בפרויקט נעשית בהתנדבות מלאה, ללא מטרות רווח אישי. הפרויקט לא שייך לעמותה או לארגון, אלא יוזמה פרטית של אדם אחד עם מספר מתנדבים שרוצים שהפרויקט יצליח וימשיך להציל חיים."

במדור מיזם חברתי מתפרסמות כתבות על מיזמים חברתיים בתחומים שונים – בואי להכיר את המיזמים ואת מי שעומדים מאחוריהם. היכנסו לקרוא כתבות קודמות במדור על מיזמים: חיבוק – מפגש סיפור חברתי / עוגה לשבת / אבנים עם לב אדם / הלב אפריקה / HELPI

מכירות מיזם חברתי מעניין? ספרו לי עליו!
מוזמנות להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה