מיזם חברתי / מתלבשות

'מתלבשות' היא תנועה לקידום אופנה הוגנת בישראל. זהו מיזם שמעורר מודעות לנזקי תעשיית האופנה, התעשייה השנייה הכי מזהמת על פני כדור הארץ, באמצעות קמפיינים, הרצאות, מסיבות החלפות, סדנאות מיחדוש, פסטיבלים וכל מה שכייף.

מיטל פלג מזרחי היא חוקרת, כותבת ומרצה על אופנה בת קיימא, דוקטורנטית למדיניות ציבורית, מנהלת תחום פיתוח יכולות ב'חיים וסביבה' – תנועת הגג של ארגוני הסביבה בישראל. מיטל בוגרת התמחות במשרד האוצר בתחום כלכלה ירוקה ולימודי אופנה ותרבות. אחת מהנשים שעומדות מאחורי המיזם 'מתלבשות' התנועה לקידום אופנה הוגנת בישראל. אמא לשניים ורצה למרחקים ארוכים.

'מתלבשות' תנועה לקידום אופנה הוגנת בישראל
צילום: שחר הילה מרוז

כמה מילים על המיזם

"המיזם שלי הוא 'מתלבשות', אותו הקמתי לפני שנתיים וחצי עם השותפות היקרות שלי, מיכל לסטר ואירית דרמון. הקמנו את המיזם באוקטובר, כמתלבשות על נובמבר במטרה לעצור את טירוף הקניות של נובמבר. המיזם החל כקבוצת פייסבוק, אבל מהר מאוד גדל והפך לקהילה שוקקת חיים והיום אנחנו הארגון הסביבתי הראשון והיחיד בישראל שעוסק באופנה."

מאיפה הרעיון – איך המיזם התחיל?

"כאמור, המיזם התחיל במטרה לעצור את טירוף הקניות של נובמבר. נובמבר הוא החודש בו תעשיית האופנה רושמת שליש מהרווחים שלה וזאת עקב שורה של חגים במירכאות כפולות ומכופלות שנועדו לעודד צריכה: סייבר מאנדי, בלאק פריידי, חג הרווקים הסיני ועוד. כולם נועדו לגרום לנו לקנות בגדים שאנחנו לא צריכים. המיזם החל כקבוצת פייסבוק שהציעה בכל יום אתגר אחר שמאפשר לנו להנות מאופנה מבלי לקחת חלק בזיהום וניצול. לשמחתנו והפתעתנו, בדצמבר, פברואר וכו' נשים המשיכו להצטרף לקבוצה וככה הבנו שעלינו להמשיך עם המיזם ולייצר מקום קבוע המאפשר לא.נשים לתרגל צריכה הוגנת ומקיימת."

'מתלבשות' תנועה לקידום אופנה הוגנת בישראל

'מתלבשות' תנועה לקידום אופנה הוגנת בישראל

כמה זמן בשבוע את משקיעה בו?

"כמעט חצי משרה בהתנדבות."

מה זה אומר מבחינתך ביום יום?

"בגלל שכמעט כל תחומי העיסוק שלי עוסקים באופנה בת קיימא, מהדוקטורט שלי ועד לעבודה שלי, הפעילות שלי ב'מתלבשות' משתלבת באופן אורגני בחיים שלי."

למה המיזם חשוב בעינייך?

"תעשיית הטקסטיל היא מהתעשיות המזהמות ביותר בעולם. היא מייצרת זיהום נרחב בכל אחד משלבי הייצור, החל מגידול הכותנה וצביעתה, דרך השינוע הגלובלי, המגביר את זיהום האוויר ועד להטמנה בסוף השימוש והגדלת כמות המיקרו פלסטיקים בים. בנוסף, היא גם מהתעשיות המנצלות ביותר בעולם, המתבססת על כוח אדם זול במדינות עולם שלישי. היא מתאפיינת בהעסקה בשעות ארוכות, ללא תנאי בטיחות בסיסיים, תוך התעללות פיזית ומילולית. העסקה נצלנית זו, כמו גם הזיהום הנרחב, מתאפשרים, בין היתר, בעקבות שרשראות אספקה ארוכות במיוחד, יצור בגדים במיקור חוץ ודגם המסחר של אופנה מהירה המתבסס על תודעת צרכנות בזבזנית ותחלופת טרנדים מהירה."

"באופן מפתיע מאוד ולמרות כל זה, כמעט ואין בארץ גופים סביבתיים שעוסקים באופנה ומרבית הציבור הרחב אינו מודע להשלכות הקשות של האופנה הזולה. אנו מרגישות חלוצות לכל דבר ועניין ורואות שליחות בהפצת הידע שאנחנו מפיצות ובקידום האלטרנטיבות כמו יד שניה ומעצבים עצמאים."

'מתלבשות' תנועה לקידום אופנה הוגנת בישראל

'מתלבשות' תנועה לקידום אופנה הוגנת בישראל

האם זה המיזם הראשון שלך?

"לא, בעברי הקמתי מספר מיזמים ובהם הקמה של שני מרכזי נוער ברמלה והתמודדות למועצת העיר של תל אביב יפו עם רשימה עצמאית וחדשה שעסקה בצדק סביבתי."

יש משהו שהיית רוצה להגשים במסגרת המיזם?

"החלום הוא להצליח לגדול עוד ועוד ולהגיע לכל בית בישראל, ככה שלא יהיה אדם שלא ידע מה המחיר האמיתי של האופנה הזולה."

האם יש משהו שהיית רוצה להגשים באמצעות מיזם אחר בעתיד?

"שאלה מצוינת, כרגע אני מושקעת לגמרי בתחום של אופנה בת קיימא, שמה התשוקה שלי, זה מה שמעניין אותי ואני נמצאת היכן שאני רוצה. אבל אני כבר למדתי שהעתיד לא צפוי. אם מישהו היה אומר לי לפני עשור שאמנע מלהיכנס ל-ZARA, ואחתל את הבת שלי בחיתולים רב פעמיים הייתי חושבת שהוא משוגע, אז אני נותנת לעתיד להגשים את עצמו."

איך אפשר לקחת חלק במיזם ואיך יוצרים קשר?

"ניתן ליצור קשר דרך קבוצת הפייסבוק שלנו, עמוד האינסטגרם או המייל שלנו. איתי ניתן ליצור קשר גם באינסטגרם ובדף הפייסבוק שלי."

'מתלבשות' תנועה לקידום אופנה הוגנת בישראל

תגובה או חוויה מרגשת שהייתה לך כחלק מהעבודה על המיזם

"אני נתקלת בתגובות מרגשות יום יום, מנשים ששולחות הודעות שבגללי הן לא קנו ב-SHIEN ועד לאנשים שמספרים שהקהילה שינתה להם את החיים. אבל התגובות הכי מרגשות הן התגובות של בני נוער להרצאות שלי. בשנים האחרונות העברתי מעל למאה הרצאות בכל הארץ בנושא מאחורי הקלעים של תעשיית האופנה. ההרצאות תמיד משמחות אותי וזה חד משמעית הדבר שאני הכי אוהבת לעשות, אבל גם בתוך זה, הדבר שאני הכי הכי אוהבת זה להרצות בפני בני נוער ולראות את ניצוץ השינוי נדלק להם בעיניים."

במדור מיזם חברתי מתפרסמות כתבות על מיזמים חברתיים בתחומים שונים – בואי להכיר את המיזמים ואת מי שעומדים מאחוריהם. היכנסו לקרוא כתבות קודמות במדור על מיזמים: חיבוק – מפגש סיפור חברתי / עוגה לשבת / אבנים עם לב אדם / הלב אפריקה / HELPI / ספרים ומצילים

מכירות מיזם חברתי מעניין? ספרו לי עליו!
מוזמנות להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה