מיזם חברתי / הלב אפריקה

הלב אפריקה הינה עמותה הפועלת למען יתומים, ילדים נטושים ונפגעי תקיפה מינית במחוז הקילימאנג'רו בטנזניה שבמזרח אפריקה ומקדמת את נושא הנתינה והעשייה למענם בארץ ובעולם. העמותה נוסדה בשנת 2018.

את העמותה הקימה איילת ישראלי, נשואה+2, אשת חינוך, מורה לריקוד בעבר, בוגרת בית הספר לתזונה אינטגרטיבית בניו יורק ויועצת לבריאות טבעית.

מיזם חברתי הלב אפריקה

כמה מילים על המיזם שלך

"העמותה מאתרת ילדים בגילאי 4-14: יתומים, ילדים שננטשו או כאלו שנפגעו מינית, מתאימה להם מסגרת חינוכית ומלווה את התפתחותם עד לגילאי התיכון. העמותה מעניקה ליתומים מלגות לחינוך פרטי והשכלה, על מנת לחזור לחברה שלהם עם כלים ועם יכולת להשתלב כלכלית ולהקים משפחות נורמטיביות. כמו כן, היא תורמת לקהילה ולבתי היתומים ביגוד, צעצועים, ספרים, הנעלה, הכל במשלוח גדול פעם בשנה שנאסף ונשלח מישראל על ידי תרומה של חברת השילוח Africa and more. העמותה מייצרת עבודה קהילתית בארץ למען היתומים (איסוף חפצים ותרומות בבתי ספר ובקהילות שונות הרוצות לעזור), ומעודדת עזרה הדדית בטנזניה עצמה בשיתוף השכנים, בני הנוער והקהילה כולה למען היתומים שנאלצו להיוולד בעל כורחם למציאות הישרדותית קשה."

מאיפה הרעיון – איך המיזם התחיל?

"המיזם שלי קיים שלוש שנים וחצי. הוא נוסד לאחר מסע אישי לכבוד גיל 50 בבית יתומים קטן בטנזניה אליו נסעתי להתנדב. המסע האישי המטלטל הפך במהרה למיזם חינוכי הומניטארי משנה חיים .לאחר התנדבות ארוכת זמן ושהייה ארוכה בבית היתומים, החלטתי לסגור את העסק שלי בארץ ולגבש תוכנית שתאפשר לילדים שפגשתי לקבל הזדמנות לחינוך והשכלה על מנת להוציא אותם בעתיד מהעוני הכבד, ולאפשר להם לחיות בכבוד ולהתפתח בחברה שלהם. התחלתי לחקור את הנושא וחזרתי לטנזניה כמה פעמים כדי להבין מה יהיה בעל ערך עבור הילדים היתומים מגיל ינקות. מהר מאוד הבנתי שההתנדבות המוגבלת בזמן הרבה פעמים מכאיבה ליתומים ולא באמת משפיעה על חייהם לאורך זמן. חשבתי מה יכול להיות באמת בעל ערך עבורם, משהו שייתן להם כלים לחיים וישנה את מסלול התפתחותם, והגעתי למסקנה שהדבר הכי טוב הוא להעניק להם הזדמנות לחינוך טוב בפנימיות ובבתי ספר פרטיים הקיימים באזור, שאין באפשרותם לשלם עבורו ולכן הם הולכים לבתי ספר ממשלתיים ובגיל צעיר מאוד (כיתות ב'-ג') נפלטים מהם ולא ממשיכים ללמוד."

למה המיזם חשוב בעינייך?

"המיזם עוסק בנתינה לבני אדם, ללא הבדלי דת, מין וגזע, ואנו תומכים ביתומים נוצרים ויתומים מוסלמים. ההסתכלות והגדרת הנתינה היא רחבה יותר ולא רק שהיא לא באה על חשבוננו, היא מעצימה ומביאה שפע לכל האנושות – כולנו מחוברים. דבר נוסף שמיוחד במיזם הוא ההסתכלות המדויקת על האחר וההבנה מהו הדבר הכי מדויק עבורו, שיועיל ויוציא אותו בסוף התהליך לדרך עצמאית בה יוכל אף הוא לתרום לקהילה לחברה ולאנושות כולה. בעולם שבו אנחנו נמצאים במרדף מתמיד אחרי האושר למען עצמנו, משפחתנו ומדינתנו, נדיבות ונתינה במקום רחוק ונידח הם כמעט תנועה נגד הזרם. אבל כאב וסבל במקום רחוק ככל שיהיה תמיד ישפיע עלינו, על האנושות כולה. אני מאמינה שלכל אחד בעולם המערבי יש יכולת לשנות לטובה ולהעניק קצת מהידע, המשאבים והכלים שהם כל כך מובנים מאליהם עבורנו וכל כך חסרים באפריקה".

מיזם חברתי הלב אפריקה

מיזם חברתי הלב אפריקה

כמה זמן בשבוע את משקיעה בו?

"אני עוסקת בפעילות הקשורה לעמותה לאורך כל השבוע: גיוס כספים בארץ , עניינים טכניים בירוקרטיים (אישורים, קבלות וכדו') וגם כמובן בקשר ישיר שבועי עם אפריקאים מקומיים שמחוברים לעשייה (מנהלי בתי ספר, מורים, שכנים, מדריכים ובעלי בתי יתומים)."

מה זה אומר מבחינתך ביום יום?

"זה אומר מהבוקר טלפונים, מיילים, זומים ופגישות עם תורמים פוטנציאלים, הרצאות ברחבי הארץ וכמובן מעקב ותכנון שנתי של פעילות העמותה בטנזניה."

האם זה המיזם הראשון שלך?

"כן, זה המיזם הראשון שלי."

יש משהו שהיית רוצה להגשים במסגרת המיזם?

"הייתי רוצה שנגיע לתמיכה מלאה ל-50 יתומים לפחות. כרגע אנחנו תומכים כבר שלוש שנים ב-18 יתומים. מלגה לשנה עולה בממוצע 700 דולר, וצריך לדאוג לשנים קדימה, זה לא בשמיים אך תקופת הקורונה קצת יותר מאתגרת מבחינת גיוס תרומות."

איך אפשר לקחת חלק במיזם ואיך יוצרים קשר?

"אפשר לתרום ולהיכנס לקבוצת המשפחות המאמצות ילד ומלוות אותו לארוך השנים (סכום של 100 דולר לשנה) או לתרום חפצים לפני המשלוח השנתי שלנו. אפשר גם להזמין אותי להרצאה בחברה / קבוצה / מפגש חברתי / בית ספר או כל מסגרת אחרת בה אוכל לספר על העמותה והמסע ולגייס תרומות לילדים, וגם לחבר אותי לחברות או ארגונים המעוניינים לקחת חלק בפרויקט משנה חיים כזה. אני פתוחה תמיד לרעיונות יצירתיים למען המטרה. אפשר לפנות אלי במייל או בנייד 054-4447806 וגם להיכנס לאתר, לבלוג מסע ופעילות, לאינסטגרם ולדף הפייסבוק של העמותה."

מיזם חברתי הלב אפריקה

מיזם חברתי הלב אפריקה

מיזם חברתי הלב אפריקה

תגובה או חוויה מרגשת שהייתה לך כחלק מהעבודה על המיזם

"באחת מהנסיעות לחלוקת הצעצועים אצל ילדי הכפרים הנדחים, עצרנו את הרכב והוצאנו את ארגז ההפתעות עבור הילדים מהכפר. כל הילדים רצו לכיוונינו ובזווית עין ראיתי ילד אפריקאי אחד נכה זוחל על האדמה עם חיוך גדול לעברי. חילקנו את הצעצועים ובילינו עם הילדים. זכרתי את דיוויד ומאז ביקרתי אצלו בכפר כמה פעמים וגיליתי כי הוא יתום שננטש על יד אמו בגלל נכותו ואינו הולך לבית ספר בגלל מצבו. דיויד הוא ילד בן 7 חכם ואמיץ שכל פעם הוכיח לי שאינו מוותר ורוצה לעשות בדיוק מה שהילדים האחרים עושים. בעוד חודשיים, כשאגיע לכפר אשאל אותו אם הוא רוצה ללכת לבית ספר מיוחד פרטי עבורו כי גייסתי עבורו את הכסף. אני מניחה שהמפגש המקרי הזה, ישנה את חייו ויעניק לו הזדמנות לגדול אחרת."

אם יש עוד משהו שחשוב לך לשתף

"חשוב לי מאוד להבהיר שכל פעילות העמותה נעשית בהתנדבות והתרומות אותן אנו מגייסים הולכות למטרה עצמה, אין לנו משרדים מפוארים או הוצאות גבוהות על חשבון התרומות, יש פה הזדמנות באמת גדולה להיות חלק משינוי מסלול של יתום בתרומה קטנה של 100 דולר לשנה, והזדמנות גדולה לתרגל נתינה במקום בו כל כך זקוקים לנו. כל המציל נפש אחת… כאילו הציל עולם ומלואו!"

במדור מיזם חברתי מתפרסמות כתבות על מיזמים חברתיים בתחומים שונים – בואי להכיר את המיזמים ואת מי שעומדים מאחוריהם. היכנסו לקרוא כתבות קודמות במדור על מיזמים: חיבוק – מפגש סיפור חברתי / עוגה לשבת / אבנים עם לב אדם

מכירות מיזם חברתי מעניין? ספרו לי עליו!
מוזמנות להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה