מיזם חברתי / עוגה לשבת

בעקבות הקורונה והסגרים חווינו לא מעט קשיים. קשיים בריאותיים, קשיים כלכליים וקשיים לא צפויים במישורים רבים. אך הקושי וההלם היוו גם הזדמנות. הזדמנות לפריחה כלכלית וליציאה מהקופסא, לחיזוק קשרים והקמת מיזמים מרגשים, כאלו שפתאום הגיעו וגם כאלו שהיו במגירה וזה היה הסימן שלהם לצאת לאור. אחד המיזמים האלו הוא "עוגה לשבת".

"עוגה לשבת" הינו מיזם חברתי-קולינרי הכולל מערך מתנדבים מכל רחבי הארץ שאופים אלפי עוגות ומחלקים אותן לאוכלוסיות נזקקות, יחד עם ברכה או מילה טובה.

את המיזם הקימה ישראלה דגן. ישראלה לא עוסקת בעולם הקולינריה כמקצוע, היא אופה חובבת ומגיעה מעולם השיווק, בעלת תואר MBA במנהל עסקים ושיווק ויזמית חברתית.

מיזם עוגה לשבת

כמה מילים על המיזם שלך

״עוגה לשבת הינו מיזם חברתי שהקמתי לפני כשנה וחצי בתקופת הסגר הראשון. מטרתו לשמח ולהמתיק את השבת למי שזקוק למתוק. אלו יכול להיות משפחות מעוטות יכולת, חיילים בודדים, קשישים, מקלטי נשים, נוער בסיכון ועוד. במסגרת המיזם נשלחות קרוב לאלף עוגות לכל מי שצריך מדי סוף שבוע. מה שהתחיל מפוסט בפייסבוק, צבר תאוצה, עבר מפה לאוזן וכמות המתנדבים והמבקשים הלכה וגדלה."

מאיפה הרעיון – איך המיזם התחיל

"במשך תקופה ארוכה חיפשתי דרך לתרום לקהילה, ובתקופת הסגר זה פשוט קרה. מצאתי את עצמי במטבח, מנסה כל פעם מתכונים חדשים, אופה עוגות ומעבירה אותם לחברים שנכנסו לבידוד, לשכנים המבוגרים ולחברה שזה עתה ילדה. התגובות היו כל כך מרגשות, לא יאומן איך עוגה יכולה לחמם את הלב. כמה פשוט וקל לשמח אנשים ולעשות להם טוב על הנשמה. ומכאן עלה הרעיון למיזם. חשבתי לעצמי, מה אם כל אחד מאתנו יאפה עוגה וימסור אותו הלאה…"

מיזם עוגה לשבת

מיזם עוגה לשבת

כמה זמן בשבוע את משקיעה בו?

"לא מעט, זה מעסיק אותי בכל יום."

מה זה אומר מבחינתך ביום יום?

"העבודה היא יומיומית כי מדובר במערך גדול ובחלוקת עוגות בכל רחבי הארץ. זה כולל יצירת קשר עם מתנדבים ומוסדות, תפעול רשתות חברתיות ועוד. למזלי הטוב גייסתי צוות של 17 מתנדבות מדהימות, מלאכיות בשר ודם שעוזרות לי לתפעל את המיזם בהתנדבות מלאה – אין מילים להודות להן."

למה המיזם חשוב בעינייך?

"אני אוהבת את המיזם שהקמתי בעיקר כי הוא כיפי ונוח! כיף כי אפייה זה משמח ועוד יותר משמח זה שאוהבים את מה שהכנת. ובנוסף לכל זה יש את ההרגשה הנפלאה של לתרום, להתנדב ולעשות מעשה טוב! ואוו, יש יותר טוב מזה ?! וזה גם נוח, כי היה חשוב לי שמתנדב יוכל להחליט מתי הוא רוצה להצטרף ללא התחייבות. הרבה פעמים אתה רוצה להתנדב במקומות מסוימים אך חושש שזה יגביל אותך או שלא תעמוד בזה, דבר שיכול לגרום לך לוותר מראש. אצלנו יש גמישות, אפשר להתנדב מתי שרוצים וכמה שרוצים – חד פעמי או כל שבוע."

מיזם עוגה לשבת

מיזם עוגה לשבת

מיזם עוגה לשבת

האם זה המיזם הראשון שלך? 

"כן."

יש משהו שהיית רוצה להגשים במסגרת המיזם?

"בחודשים האחרונים קיימנו שיתופי פעולה עם בתי ספר וחברות שהשתתפו במיזם כחלק ממעורבות חברתית ותרומה לקהילה – פרויקט מוצלח שהייתי שמחה שיתפתח עוד. לבסוף המטרה שלי היא להמשיך לשמח אלפי אנשים מידי שבת ולגרום לעוד מתנדבים לפזר טוב ואהבת חינם."

האם יש משהו שהיית רוצה להגשים באמצעות מיזם אחר בעתיד?  

"אין לי עוד רעיונות למיזם חדש, הפוקוס הוא על המיזם הקיים."

איך אפשר לקחת חלק במיזם ואיך יוצרים קשר?

"אפשר לפנות אלינו בקבוצת הפייסבוק ובאינסטגרם ומשם הכל כל כך פשוט – מצטרפים, מקבלים כתובת, אופים עוגה ומוסיפים לה כמה מילים טובות, וממתיקים למישהו את השבת וגם לכם…"

תגובה או חוויה מרגשת שהייתה לך כחלק מהעבודה על המיזם

"אין שבוע שעובר ללא תגובה שממיסה לי את הלב. אבל זה קורה  במיוחד כשמגיעים לשטח. לראות קשיש שמחכה בהתרגשות שמישהו יבוא לבקר אותו או ילד שרץ אלייך כי הוא כל כך מחכה לעוגה  ולראות את העיניים של אמו מלאות בדמעות. לקרוא את המילים החמות מלאות השראה וכוח שמצרפים לעוגות במקלט נשים ואז לקבל תמונה שהן תלו את זה בלוח השראה שלהן. עבור מי שמקבל את העוגה זו לא רק העוגה, זאת ההבנה שמישהו טרח ואפה במיוחד עבורם. עוגה זה בית."

אם יש עוד משהו שישוב לך לשתף

"בשביל להמשיך את הטוב הזה אנחנו צריכים עוד מתנדבים בכל הארץ. אוהבים לאפות או מכירים מישהו שאוהב? הפיצו את הבשורה!"

במדור מיזם חברתי מתפרסמות כתבות על מיזמים חברתיים בתחומים שונים – בואי להכיר את המיזמים ואת מי שעומדים מאחוריהם. היכנסו לקרוא כתבות קודמות במדור על מיזמים: חיבוק – מפגש סיפור חברתי

מכירות מיזם חברתי מעניין? ספרו לי עליו!
מוזמנות להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה