מיזם חברתי / אבנים עם לב אדם

אבנים עם לב אדם הינו מיזם להנצחת חללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה, שנועד ליצור חיבור, הזדהות וסולידריות בקרב החברה הישראלית ביחס למשפחות השכולות המתגוררות בארץ ובתפוצות על ידי הנחת אבנים מעוטרות במסרים של אהבה ותמיכה על קברי החללים והיכרות עם הסיפור האישי של הנופלים.

את המיזם הקימה חוי ארנפלד, נשואה + 3, תושבת בית שמש, יזמת חברתית ומרצה, בעלת עסק להנגשת השכלה אקדמית לנשים חרדיות, .M.A בייעוץ ופיתוח ארגוני, דירקטורית בחברה הכלכלית בבית שמש ומתנדבת בארגון ידידי נאוה – עמותה המסייעת למשפחות שכולות.

צילום: רמי זרנגר

כמה מילים על המיזם שלך

"המיזם הוקם לקראת יום הזיכרון שחל בשנת 2020, בשיא מגפת הקורונה כאשר המשפחות השכולות היו מנועות מלעלות לבתי העלמין ולפקוד את קברי יקיריהם. הוא החל כיוזמה ספונטנית שלי והיקף הפעילות שלו גדל והתרחב לכל רחבי הארץ ולמדינות רבות בתפוצות. קהל היעד של המיזם הוא משפחות שכולות מהארץ והתפוצות שבשל נסיבות שונות (מגפת הקורונה או סיבות אישיות נוספות) לא יכולים לעלות לבית העלמין ביום הזיכרון ובנוסף גם מתנדבים רבים מכל רחבי הארץ שרוצים להיות אקטיביים ביום הלאומי הזה ולהביע סולידריות ותמיכה במשפחות השכולות. עוד קצת על המיזם תוכלו לראות בסרטון קצר שמסכם את הפעילות שלנו."

מאיפה הרעיון – איך המיזם התחיל?

"לקראת יום הזיכרון של שנת 2020, בגל הראשון של הקורונה, היינו ספונים בבתינו בגלל הסגר המתמשך. כאבתי את כאבן של המשפחות השכולות שנאסרה עליהן העלייה לבתי העלמין דווקא ביום הלאומי, בו הציבור הישראלי כולו שותף לכאב ולקושי שהן חוות מידי יום. מתוך הכאב הזה החלטתי לפעול וכתבתי פוסט שמזמין את הציבור לקשט אבן בסמלים של אהבה ותמיכה ולהניח אותה על הקברים. הפוסט הפך להיום ויראלי ותוך זמן קצר התחלתי לקבל פניות רבות של אנשים שרצו לקחת חלק במיזם. בנוסף, פנתה אלי הקונסולית של מוסקבה וביקשה להעביר לארץ אבנים מעוטרות שיקושטו על ידי המשפחות השכולות בחו"ל ויונחו על ידי מתנדבים שלנו על קברי החללים."

"המיזם הספונטני והמקומי הפך להיות בינלאומי ועשרות מתנדבים לקחו בו חלק. לקראת שנת 2021 החלטתי להרחיב את היקף המיזם ובאמצעות שת"פ עם משרד החוץ הגיעו לארץ עשרות אבנים מקשת רחבה של מדינות ברחבי העולם. בנוסף לכך, עשרות בתי ספר לקחו חלק במיזם, למדו את הסיפורים האישיים של הנופלים והכינו חלוקי נחל מעוטרים שהונחו על קברי חללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה בבתי העלמין בכל רחבי הארץ."

אבנים עם לב אדם חוי ארנפלד

אבנים עם לב אדם חוי ארנפלד

כמה זמן בשבוע את משקיעה בו?

"בחודשים הסמוכים ליום הזיכרון אני משקיעה במיזם שעות רבות בכל יום ובשאר ימות השנה פחות."

מה זה אומר מבחינתך ביום  יום?

"במסגרת ההתנדבות שלי בארגון ידידי נאוה אני מלווה משפחות שכולות רבות לאורך כל השנה. כיוון שהנושא הזה קרוב מאוד לליבי, אני עסוקה רבות במחשבות ובתכנונים לקידום ולהרחבת המיזם על מנת שנוכל להגיע לכל משפחה שכולה בתפוצות ולאפשר לכמה שיותר ישראלים להיות חלק מהמיזם החשוב הזה."

מה מיוחד במיזם?

"מיזם אבנים עם לב אדם הוא מיזם חדשני שככל הידוע לי לא נעשה עד כה. הוא מאפשר לכל אדם המעוניין בכך לקחת חלק אקטיבי ביום הזיכרון שהוא אחד הימים המשמעותיים לכל ישראלי. בנוסף לכך, באמצעות הנחת האבן המעוטרת, שהיא סממן יהודי אנו מעבירים מסר מחבק ואוהב למשפחות השכולות בארץ ובתפוצות לכך שהן לא לבד."

האם זה המיזם הראשון שלך?

"את המיזם הראשון שלי הקמתי כשהייתי בת 15. לשמחתי נדבקתי ב'מחלת המיזמים' וכל תקופה אני רוקמת מיזם חברתי חדש. העסק שלי 'חוי ארנפלד' – להנגשת השכלה אקדמית לנשים חרדיות הוקם לפני כעשור כמיזם חברתי ובמהלך השנים גדל והתפתח כך שהוא משמש היום כפרנסה העיקרית שלי."

אבנים עם לב אדם חוי ארנפלד

אבנים עם לב אדם חוי ארנפלד

אבנים עם לב אדם חוי ארנפלד

יש משהו שהיית רוצה להגשים במסגרת המיזם?

"הכוח המניע אותי בעשייה שלי לאורך השנים הוא היכולת להרבות טוב בעולם ולחבר חיבורים בין מגוון האוכלוסיות הקיימות בחברה הישראלית כך שבאמצעות מיזם אבנים עם לב אדם אני מרגישה שאי מצליחה לפעול בכיוונים האלה ולהוסיף טוב לעולם."

איך אפשר לקחת חלק במיזם ואיך יוצרים קשר?

"בימים אלה אנו מגייסים מתנדבים נוספים למיזם. ניתן לפנות אלינו באמצעות האתר שלנו או בדף הפייסבוק."

תגובה או חוויה מרגשת שהייתה לך כחלק מהעבודה על המיזם

"במהלך הפעילות והעשייה סביב המיזם בשנה שעברה קיבלנו תגובות נרגשות ממשפחות שכולות ברחבי העולם שבאמצעות הפעילות שלנו יכלו לשלוח אבן מעוטרת ומכתב שהם ביקשו שיקריאו ליד הקבר ובכך לגשר ולו במעט על המרחק הפיזי באמצעות סרטוני תיעוד ששלחנו להם ביום הזיכרון עצמו."

אם יש עוד משהו שחשוב לך לשתף

"במהלך העשייה והפעילות אני נוכחת לדעת עד כמה המיזם רלוונטי ומשמעותי גם בימי שגרה. כל השותפים במיזם עושים זאת בהתנדבות מלאה ונשמח אם יצטרפו אלינו מתנדבים נוספים עם מגוון של כישורים ויכולות כדי שנוכל להיערך ולהרחיב את פעילות המיזם."

במדור מיזם חברתי מתפרסמות כתבות על מיזמים חברתיים בתחומים שונים – בואי להכיר את המיזמים ואת מי שעומדים מאחוריהם. היכנסו לקרוא כתבות קודמות במדור על מיזמים: חיבוק – מפגש סיפור חברתי / עוגה לשבת

מכירות מיזם חברתי מעניין? ספרו לי עליו!
מוזמנות להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה