טור אישי / גם וגם

אם תציצו במסך המחשב שלי תגלו שיש לי שישים דברים פתוחים במקביל. ואף אחד מהם לא מיותר, לפחות ככה אני חושבת. וכן, אני קופצת מדבר לדבר לפעמים ועושה מלא וי קטנים או שאני נתקעת על משימה אחת ולא מפסיקה עד שהיא מסתיימת. ותוך כדי זה אני מוסיפה לעצמי עוד איזה פרויקט או שניים.

למה גם וגם

אנחנו חיות בזמנים של גם וגם. בכל רגע נתון מתחרים על הזמן שלנו לפחות שני עיסוקים, ותמיד צריך יותר זמן ממה שיש. איך מחלקים את הזמן? והאם צריך לבחור? שתי שאלות שמעסיקות אותי פה ושם, ואני לא היחידה. למה לבחור בעצם?

אוהבות כמה תחומים

אם פעם היה מסלול של לימודים או הכשרה שהוביל לעבודה, היום יש הרבה יותר חשיבה מעבר על מה רוצים ולא רק מה צריך. וכשחושבים על מה רוצים, לא תמיד יש תשובה אחת ובדרך כלל יש יותר משתיים. אנחנו מתעניינות במספר תחומים ויכולות לעבוד בהם במקביל ואין סיבה לבחור. אפשר להיות מעצבת פנים וצלמת או עורכת דין ומאמנת כושר. אם יש יותר מתחום אחד שמעניין אתכן לכו על זה. אבל כמובן, עם תכנון מסודר, מטרות, יעדים וכל החברים שלהם.

רוצות איזון בהכנסות

יש תחומי עשייה שבהם יש פיקים או כאלו שבהם רמת ההכנסה אינה גבוהה. זו לא סיבה לא לעסוק בהם, במיוחד אם מדובר על הגשמת חלומות. אפשר לעסוק בשני תחומים במקביל כשאחד מהם הוא הדומיננטי מבחינת ההכנסות ומאפשר את השני או כששני התחומים מאזנים האחד את השני בתקופות שונות ולכל אחד יש את הפיק שלו, מה שמאפשר איזון בהכנסות.

נשים ועסקים

אמהות וקריירה

שתי משרות שיכולות להיות מלאות פלוס פלוס. באיזון בין שתיהן הולכים על חבל דק יותר מאשר באיזון בין שני עיסוקים. כי לאימהות אין תוכנית עסקית, יש מקסימום רגשות אשמה. אבל שני העיסוקים האלו הם משמעותיים ומשתלבים יחד ואנחנו הכי גם וגם כשיש לנו את שניהם ושעות העבודה לא נגמרות כי לפחות באחת מהמשרות הלקוחות מאוד קשוחים.

עסק שמוביל לעסק

לפעמים העיסוק בתחום מסוים וההתמקצעות בו הם הדרך שלנו להתפתחות, ולהוספת תחומי עשייה חדשים ללו"ז הגם ככה מלא שלנו. וזה מצוין כי התפתחות מקצועית היא מנוע חשוב לשימור המוטיבציה. אם יש לכן מוצר ואתן משווקות אותו בהצלחה כבר כמה זמן, בטח צברתן כבר מספיק ניסיון כדי לייעץ לאחרות בתחילת הדרך. אם אתן מעבירות סדנה מצליחה לאורך תקופה, אולי זה הזמן להעביר גם את הידע הזה הלאה? או אולי אתן עוסקות בעיצוב גרפי וחשקה נפשכן בקו מוצרים מעוצבים משלכן?

בדרך לעצמאות

יש לכן חלום, אבל יש עוד דרך וזמן עד שיתגשם ובינתיים אתן בגם וגם. גם שכירות וגם מפתחות את המסלול העתידי בקריירה שלכן. לפעמים זה לוקח שבועות, לפעמים חודשים ואף יותר. בזמן הזה בדרך כלל שעות הפנאי שגם ככה לא קיימות מוקדשות לבניית העסק העתידי וזה אומר גם לילות לבנים, עד שמגיעים לנקודה הזו שאפשר להעביר את התכנון לביצוע ולשעות עבודה הרגילות, וללא המשרה השכירה.

נשים ועסקים

הנשים של הגם וגם

אני גם וגם. ואין לי זמן. אני מנסה להיות טובה בכל הגמים שלי, אבל לא תמיד זה יוצא לי. אני מתוסכלת חלק מהזמן ושמחה חלק מהזמן, ישנה לא מספיק וחושבת כל הזמן על מה שלא הספקתי. אבל זה בהחלט אפשרי. כל אחד מהגמים האלה עונה על צורך מסוים, בכל אחד יש מה שאני אוהבת ואם רק אצליח לאזן ולתכנן את הזמן כמו שצריך, אצליח סוף סוף גם אני להשלים את הפעם שנוצר לי בנטפילקס. אז איך עושים את הגם וגם? לשמחתי יש כל כך הרבה נשים נפלאות שיכולות לספר על השילוב הזה בחייהן, בחרתי כמה כדי לעודד אתכן ללכת לכל כיוון שתרצו. אבל לתכנן, כן? שיהיה שם אקסל.

הילה שטיינמץ

הילה היא אדריכלית ומורת דרך. במהלך לימודי האדריכלות עשתה קורס מורי דרך אבל רק אחרי שסיימה תואר שני בשימור התחילה גם להעביר סיורים העוסקים בערים היסטוריות, גרעיני כפר, נוף תרבות ותמיד עם תשומת לב לשימור.

"אני מחלקת את הזמן שלי לפי הפרויקטים. אם יש פרויקט גדול אני מקדישה לו את הזמן הנדרש ומתכננת לפי זה את ההדרכות. בנוסף, אני משקיעה זמן בלמידת והכנת מסלולים חדשים. בשנה האחרונה אני גם מעבירה השתלמויות מורי דרך באדריכלות תל אביבית. לכל אחד מהעיסוקים יש תקופות יותר עמוסות ואני בוחרת כל פעם במה להתמקד. מאז שאני אדריכלית עצמאית אחד הדברים החשובים לי זה ניהול הזמן שלי והיכולת שלי לתמרן ולבחור מה אני עושה ומתי.

"היתרון בגם וגם הוא הגיוון והעניין. אני מטיילת הרבה כחלק מההכנות ותמיד מוצאת דברים מעניינים גם באדריכלות, במיוחד מאז שנכנסתי לעולם השימור. אני חושבת שבשני העיסוקים אני ממש אוהבת את התכנון. באדריכלות אני אוהבת להכין את הסקיצות לבתים – הפתרון תמיד כיפי. ובהדרכה הייחוד שלי הם המסלולים שאני בונה. אני משתדלת לעשות דברים שונים מהרגיל, מה שדורש תכנון והכנה אבל זה תהליך מאוד מהנה. החלק האהוב עלי בשני העיסוקים הוא לראות את התוצאה. בית שעוברים אליו ואנשים מרוצים, או מטיילים שנהנים מפינה מיוחדת או דמות מיוחדת שפגשנו בטיול. זו בעצם התוצאה של היצירה שלי."

נשים ועסקים

עדי כהן סימן טוב

עדי היא יזמית, אשת שיווק ובלוגרית. היא מייסדת ובעלים של ביה"ס לבישול בריא "בישול טבעוני שמח", ו"המקדמת+" חברת בוטיק לליווי וייעוץ שיווקי להצלחה, לעסקים ויזמים.

"העסק הראשון שלי היה העסק של סדנאות הבישול, הבחירה להוסיף את השני הייתה פשוט כי אנשים שמכירים את היכולות שלי פנו אליי בבקשה שאייעץ להם, ואחרי כמה פעמים הבנתי שיש לי הרבה מאד ידע שלבעלי עסקים ויזמים חסר ושאני יכולה באמת בכמה פגישות קצרות לחולל שינוי גדול בעסק. בתהליך הייעוץ אני נעזרת ונותנת דוגמאות מתוך הניסיון האישי שלי כיזמית ומקימת עסק, כלומר הייעוץ שאני נותנת מבוסס על הרבה שנים וניסיון כמנהלת שיווק ופיתוח עסקי אבל גם על הניסיון הפרטי שלי כמישהי שהקימה עסק מכלום והתמודדה עם כל מיני אתגרים שרק בעלי עסקים קטנים מתמודדים איתם."

"בשני העסקים אני עושה דברים שאני אוהבת ויש לי תשוקה אליהם. אני מאד אוהבת את הליווי וההדרכה, את הידע והכלים שאני נותנת לאנשים, את המבט הזה כשהאסימון נופל ופתאום מגלים משהו חדש שמשנה לך את החיים. אני פוגשת הרבה אנשים וזו חוויה. מיד אחרי המפגש הראשון אני רואה בעיניים ובחיוך שנתתי הרבה כלים ועשיתי שינוי משמעותי בידע ובהתנהלות (גם במטבח וגם בעסק) ובדרך כלל אחרי קורס או תהליך ליווי אנחנו נשארים בקשר והם ממשיכים להתייעץ והרבה פעמים גם הופכים לחברים."

רוני פרידמן

רוני משלבת בין שני עיסוקים: טיפול בשיטת גרינברג – שיטת טיפול במגע ומילים שמייצרת חיבור ישיר וחזק לרצונות, תחושות ורגשות דרך חיבור לגוף וניהול כספים – ניהול פיננסי פנימי מקצועי לחברות קטנות, שיוכלו להנות מאיש כספים משלהן.

"על פניו שני העיסוקים נראים מאוד שונים. אחד מהם נחשב מאוד אנליטי והשני מאוד רגשי. בפועל שניהם דורשים ממני רגישות אינסופית, כבוד לאנשים שאני עובדת איתם, ניתוח מצבים באופן קר, מציאת פתרונות שנכונים לצד השני, בהירות על העולם והחיים ואת היכולת שלי לגדל אותם לעצמאיים. בשיטת גרינברג אני אוהבת את הקרבה, האינטימיות, ההשפעה העמוקה על החיים של אדם והאופטימיות שבאה עם השינוי והגדילה. בניהול כספים אני אוהבת את היכולת לייצר שקט ובהירות בתוך הכאוס הפיננסי של עסק צומח ולראות גם כאן, איך הוא גדל מתוך זה."

"ניהול הכספים דורש המון זמן בתחילת החודש ופחות זמן במהלך החודש, ומענה מידי לכל הלקוחות. אני זמינה לכולם בשעות העבודה תמיד, ופנויה תוך שעה לענות על כל שאלה. מכיוון שהעסק השני הוא טיפולי, אני עובדת רק בשעות וימים קבועים מראש, ובזמנים האלה אני לא זמינה בכלל לאף אחד. היתרון האדיר בשילוב שבחרתי הוא החופש שכל אחד מהם נותן לי: יציבות כלכלית – כשאחד נפגע תמיד יש את השני, גיוון בחיים המקצועיים ועולמות שונים להתפתח אליהם, גיוון ביכולות ובצורות החשיבה שנדרשות ממני."

לימור פיטלסון

ללימור (או בקיצור לימיק) יש מותג וחנות של מוצרי נייר וקבצי פרינטבלס מאוירים, ובמקביל היא גם עוסקת בליווי ויעוץ עסקי שיווקי לבעלות עסקים מתחומי הלייפסטייל בנושאים של שיווק דיגיטלי והגברת נוכחות ברשת.

"כשהקמתי את מותג מוצרי הנייר המאוירים שלי התחלתי ללמוד שיווק, כתיבה, מכירות וכל דבר שיעזור לי להגיע עם העסק שלי לכמה שיותר לקוחות ועם הזמן, היכולות שלי השתפרו והשתכללו. כשבעלות עסקים התחילו לבקש את עזרתי הבנתי שיש פה משהו וברגע אחד מסוים החלטתי פשוט לקפוץ למים ולנסות להציע יעוץ בשיווק ובדיגיטל. כיום אני מחלקת את הזמן שלי בין שני העיסוקים. אני מקדישה שלושה ימים בשבוע לשיחות יעוץ וליוויים ויומיים לשיווק, כתיבה, יצירה ופיתוח העסק ובנוסף יש לי בין פרוייקט לשניים בחודש."

"המשותף לשני העסקים הוא הפן היצירתי והאפשרות לצקת את התכנים והמוצרים לפי הרצונות והמוזות שלי. לשניהם יש קהל של נשים אבל האחד הוא לקהל של עצמאיות והשני הוא לנשים יצירתיות בכלל. למרות הקושי בחלוקת העבודה והזמנים היתרון הגדול הוא בתחושת הסיפוק שלי מעצם היכולת לעסוק בכל כך הרבה דברים שאני אוהבת וטובה בהם ובאפשרות שיש לי להנות מכמה אפיקי הכנסה. במותג מוצרי הנייר אני אוהבת את היצירתיות, המעוף, את החופש ליצור ואת הקשר המיוחד עם הלקוחות. בליווי והייעוץ העסקי – שיווקי אני אוהבת את האפשרות לחלוק רעיונות, טיפים וכלים שאספתי בדרך עם עצמאיות נוספות ואת האפשרות לעזור ולתמוך בהתפתחות ובגדילה שלהן."

נעמה כוג'הינוף

נעמה היא דיאטנית קלינית ורקדנית בטן. מצד אחד עוסקת בליווי תזונתי לשינוי אמיתי ומצד שני מלמדת להכיר את הגוף והיכולות שלו, ללמוד לנוע ללא קשר לגיל או גודל.

"התחלתי בתור דיאטנית בחדר כושר בתל אביב ואחרי שקיבלתי כמה פניות לייעוץ פרטי החלטתי לפתוח קליניקה פרטית במקביל להיותי שכירה. האהבה לריקוד והמעבר מתל אביב לעמק חפר גרמו לי לעשות שינוי. שמתי את הייעוץ התזונתי בצד, התמקדתי בריקוד והתחלתי להופיע באירועים. לאחר תקופה מסוימת הרצון לייעץ ולתת את הידע שלי על תזונה ועל אורח חיים בריא בער בי שוב, אך הפעם ממקום מכיל ומקבל וממקום של שמחה. עם הזמן הבנתי שיש קשר בין העיסוקים. אני רוצה לעזור לאנשים לחיות את חייהם בצורה הטובה ביותר עבורם, אם זה אומר שיהיו בריאים יותר ויזינו את עצמם במזון איכותי או שיזינו את עצמם נפשית ומנטלית על ידי תנועה."

"אני לומדת המון ומעשירה את עצמי בשני התחומים: קוראת, כותבת, משתתפת בסדנאות ריקוד ובהרצאות תזונה שונות. יש לי יום קבוע בו אני מתכננת שעורי ריקוד ואם יש אירוע שמתקרב אני מקדישה לו זמן להכנת מוזיקה ובניית קומבינציות שונות. אני מלמדת קבוצות בעיקר בערב ועושה שעורים פרטיים גם בשעות הבוקר. יש תקופות שאני שמה דגש על הייעוץ התזונתי, מבחינת כתיבה פרסום ולמידה, ותקופות הפוכות. היתרון הוא ששני העסקים יכולים להתחבר לעסק אחד עם מוצרים שאני יכולה להציע, אם זה סדנאות תנועה יחד עם סדנאות תזונה או חוגי בית בשני התחומים, הרצאות וכדומה."

צילום: מאיה חבקין

חגית מרטינז

חגית משלבת בין "המנהלת" – עבודת אדמיניסטרציה ושירותי משרד במיקור חוץ לבין "העולמות של טאנטע הוץ" – עיצוב עולמות קסומים בתוך טרריומים.

"העולמות של טאנטע הוץ הוא תחביב שהפך לעסק, אחרי שהתאהבתי בטרריומים והתחלתי לעצב אותם כעולמות קטנים. הייתי אז שכירה ואת 'המנהלת' הקמתי כשהחלטתי להתפטר ולהיות עצמאית. אני טובה באדמיניסטרציה וניהול אנשים, ורציתי לצאת לעצמאות על מנת להיות אדון לעצמי. העסק המרכזי במשך היום הוא 'המנהלת' ובעולמות של הוץ אני משקיעה בזמני החופשי, לפעמים בסופי שבוע או לפני חגים כשאני יושבת מול הצמחים שלי ובוראת לי בראש עולם קטן שהופך להיות טרריום הוץ. עם זאת, כשמישהו מתקשר ומבקש להזמין הוץ מתנה למישהו קרוב אליו, אני משתדלת לפנות את כל הזמן שלי בשביל זה."

"העולמות של הוץ זו אומנות, דמיון, יצירתיות. ההוצים (כך אני קוראת להם) נוגעים לאנשים ברגש וזה עושה לי טוב לגרום לאנשים לחייך. המנהלת הוא מאד מסודר, עם נהלים, מספרים, טבלאות וסדר יום ברור אבל גם שם אני יצירתית. בעיקר כשאני נדרשת לאפשר ללקוח שלי ללכת בדרך שהכי מתאימה לו, אבל בלי שמשהו מהאדמיניסטרציה של העסק ייפגע. מוצאים לכל דבר פתרונות יצירתיים ואופן העבודה מול כל לקוח הוא שונה ומותאם אליו. אני חושבת שבשני העסקים אני עושה טוב לאנשים אחרים – בכל אחד מהם בצורה אחרת לגמרי. וזה מה שאני הכי אוהבת."

זמרן בן עמי

זמרן היא מנטורית ומאמנת עסקית בעלת קליניקה לאימון עסקי ומנטורינג אישי, ושותפה ובעלים של ה-KAPARA , בורגריה בפרדס חנה.

"אחרי שמונה שנים של ליווי צמוד של עסקים ועצמאים כמאמנת ומנטורית דגדג לי באצבעות ליישם את הידע וההבנה שלי גם בעסק משלי, שהוא שונה מהקליניקה שם זה רק אני מול הלקוח. הבחירה בתחום המסעדנות הייתה תוצאה של החיבור עם בן הזוג שלי, בני ביטון שהוא שף ויזם, וכמו כן התשוקה והאהבה שלי לאנשים ואוכל טוב. במסעדה אני מתמקדת בעיקר בפיתוח ובאסטרטגיה, מטפלת בכל השיווק והנראות ברשתות החברתיות ובנושא של ניהול קשרי הלקוחות. אני מפנה לזה יום וחצי בשבוע לא מרוכז ויוצרת הגדרות עשייה שמשתבצות בתוך היומיום שלי בקליניקה."

"ה-KAPARA  היא לוח חלק ליצירתיות שלי בעיקר בהיבט של עיצוב ומיתוג ופיתוח מוצרים. היא מוציאה ממני את מיטב החשיבה האסטרטגית, וניזונה מהניסיון שלי במנהיגות והובלה. הקליניקה היא מרחב שבו באה לידי ביטוי האהבה שלי לתהליכי עומק, היכולת שלי לקלוט אנשים ומערכות ולתת להם מענה מובן נגיש וניתן ליישום. היתרון של שני עסקים במקביל הוא שיש לי עוד מגרש של השפעה על החיים שלי. גם במובן של מקור פרנסה וגם בהיבט של עניין והתפתחות אישית. זה מוסיף עניין וריגוש ובשבילי זה הכי לשחק את משחק החיים באופן מלא. אני אוהבת את הפידבקים מלקוחות במסעדה ואת האקשן והאתגר בלמצוא פתרונות יצירתיים לפיתוח של העסק וגם לבלת"מים ואני אוהבת את המפגשים בקליניקה העמוק עם האנשים שאני מלווה ואת הסיפוק כשאני רואה אותם מחוללים שינויים ועושים דרך משמעותית בזכות התובנות והכלים שהם מקבלים אצלי."

נשים ועסקים
צילום: מאיה חבקין

שירה קינן

שירה עוסקת באימון עסקי והיא גם הבעלים של סטודיו 82 – רשת בוטיקים של אופנה MADE IN ITALY שנולדה כשעוד הייתה סטודנטית לאדריכלות במילנו ואמא שלה ניהלה רשת אופנה גדולה והייתה הקניינית הראשית שלה.

"העסק הראשון היה סטודיו 82 אותו הקמתי עוד לפני שהפכתי לאמא ועבדתי גם כאדריכלית. עם השנים הרגשתי צורך להשפיע יותר בגדול, לתרום את חלקי לעשיית הטוב בעולם, הרגשתי שיש לי הרבה יכולות ועוד הרבה יותר נושאים שמעניינים אותי, אז הלכתי ולמדתי אימון ויעוץ עסקי כדי להוסיף לי כלים שדרכם אוכל למצות את הפוטנציאל שלי ולהשפיע וגם לשלב את כל הידע והניסיון שצברתי בכל שנותיי כעצמאית. אני מאמינה שעסק הוא הפלטפורמה שלנו להגשים את עצמנו, את הפוטנציאל שלנו שדרכו אנחנו מביאים את עצמנו לידי ביטוי."

סטודיו 82 הוא המקום שבו אני מביאה לידי ביטויי את היכולות האסתטיות שלי, את היצירתיות ואת החיבור הנשמתי שלי לתרבות, לאנשים ולשפה האיטלקית. באימון אני תורמת בדרכי לעולם מלא יותר במשמעות, דרך עזרה וליווי לבעלי ובעלות עסקים להגשים את עצמם ולמצות את הפוטנציאל האישי והעסקי שלהם. למרות השוני בין העסקים, בשניהם אני בוחרת לפנות ולעבוד כמעט רק עם נשים ושניהם מתאימים לי כי אני אוהבת את התהליכים שמרכיבים אותם, אני רואה את הערך שבהם ומביאה את עצמי לידי ביטויי בכל אחד מהם. ויותר מהכל שניהם מאפשרים לי להיות גם וגמית בלי לוותר על אף חלק ממי שאני."

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

ואם עוד לא קראתן את מה שכבר כתבתי כאן בטור האישי אתן מוזמנות לראות את הטורים הקודמים: סגירת מעגלים / מכורה למחשב / תם החופש הגדול / קפסולת זמן / עשור חדש / דברים שלמדתי על שיווק / איזו אמא את / נשים ועסקים בימי קורונה / זכרונות מרומניה

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה