נשים ועסקים / ירדן אמיר

ירדן אמיר היא אמנית רב-תחומית מתל אביב, בוגרת תואר ראשון באמנות רב-תחומית, שנקר. החומרים איתם היא עובדת הם עצים (טבעיים או מעובדים) המקבלים טיפול סיזיפי של כיסוי ונעיצה (נעצים). בעבודותיה מבקשת ירדן לעמוד על הפער שבין דו ממד לתלת ממד. הדימויים נולדים מתוך עבודה שנרקמת נקודה אחר נקודה, ללא רישום מקדים. המוטיבים המניעים את יצירתה הם הטבע המתפשט לאיטו לצד ההתפתחות המואצת של הקדמה. בעבודתה מגלמת ירדן צורות ואלמנטים בטבע, כאלה שניתן לראות בעין וכאלה שניתן להבחין בהם רק דרך מיקרוסקופ. בסוף התהליך מתקבלת תוצאה שלמה. מקשה אחת שזורה אלפי חלקיקים, כמונו, בתוך העולם.

ירדן אמיר היא אמנית רב-תחומית
צילום: דניאל בן-שושן

איך העסק התחיל?

"בשנתי השלישית ללימודים יצאתי לתכנית חילופי סטודנטים בשוויץ, למשך חצי שנה. כששבתי לארץ, לתחילת השנה הרביעית והאחרונה לתואר, מצאתי את עצמי מבולבלת מאד, הן יצירתית והן רגשית. צל פרויקט הגמר ריחף מעליי ולא ידעתי מה לעשות. עד אותה שנה ציירתי ציורי שמן גדולים. מתוך אי השקט, חיפשתי באופן אקטיבי, פעולה שתסיח את דעתי מעצמי, שתהיה מונוטונית ועקבית, משוחררת תכנון ומחשבה. כך יצא שמצאתי פלטת עץ ברחוב, קניתי קופסת נעצים קטנטנה בחנות משרדית ובעזרת פלייר שפיץ ופטיש התחלתי לנעוץ, נעץ אחרי נעץ. מאז חלפו כמעט 5 שנים והאגודל עוד נטוי."

כמה משפטים על העסק

"בתור אמנית עצמאית בעלת סטודיו, אני יוצרת ומציגה בתערוכות, מייצרת יצירות גם בהזמנה אישית ללקוחותיי (עיצוב הבית ו/או המשרד/קליניקה), מעבירה סדנאות אמן של נעיצה לקבוצות פרטיות בסטודיו, לקבוצות חינוך ונוער בבי"ס ותיכונים, כהפעלות ימי הולדת או כפעילות חברות במגזר העסקי המחפשות תוכן נוסף/ימי גיבוש." ליצירת קשר עם ירדן מוזמנות להיכנס לאתר, לפרטים על הסדנאות, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

ירדן אמיר היא אמנית רב-תחומית
צילום: ירדן אמיר
ירדן אמיר היא אמנית רב-תחומית
צילום: ירדן אמיר
ירדן אמיר היא אמנית רב-תחומית
צילום: ירדן אמיר
ירדן אמיר היא אמנית רב-תחומית
צילום: ירדן אמיר

מה מיוחד בעבודות שלך?

"המדיום שלי הוא הנעץ. באמצעות פעולה מוטורית עדינה של נעיצת נעצים בשעם, נרקם לו עולם נקודה אחר נקודה. בתהליך האמנותי-סיזיפי שוכנים יופי ושקט, הפעולה המונוטונית משחררת שלווה פשוטה, מדיטציה ונוכחות בה המחשבות מרפות. בסופה מתקבלת תמונה שלמה, המעניק נוכחות של שריון והגנה, לצד רכות ואיפוק."

טיפים לנשים עצמאיות

"עבודה בסטודיו! בפינה שלך, במאורת/בועת היצירה שלך היא חשובה לאין שיעור. הסברים פסיכולוגיים מראים כמה חשיבות יש ליציאה מהבית, מאזור הנוחות הבסיסי שלנו אל מקום אחר, המוגדר ליצירה/עבודה/השראה/נביעה. גם אם ישנם ימים שרק תגיעי לסטודיו, תבהי בקירות, תחשבי על הכל או לא תחשבי על כלום – עשי כך! עבור אנשים יוצרים זמן השראה, ציפה, מחשבה ותהייה הם דלק למנוע, הם האוויר לנשימה. אל תוותרנה עליהם ואל תמעטנה בערכם."

"את המטלות החשובות ביותר, שדורשות ממך את מלוא הריכוז, עשי תמיד בבוקר. בתחילת היום מאגרי האנרגיה והריכוז שלנו הינם במלואם, וככל שהיום עובר, הם מתחילים לסגת."

"צרי לך דד-ליינים! בתור נשים עצמאיות שארגון הזמן שלנו עומד לרשותנו, מומלץ מאד לקבוע טווחי זמן לכל עבודה או פרויקט. כשתבני לך את מסגרות הזמן שלך, יהיה לך קל יותר לשאוף אליהן ולהגשים את המשימות בהן."

ירדן אמיר היא אמנית רב-תחומית
צילום: ירדן אמיר
ירדן אמיר היא אמנית רב-תחומית
צילום: ירדן אמיר

חוויה מעניינת עם לקוח מיוחד

"בשנת 2021, לאחר שהצגתי ביריד צבע טרי, פנה אליי לקוח לרכישת אחת היצירות שהוצגו בו. היצירה נקראת MOSS (אזוב), מידותיה 83×123 ס"מ, היא בעלת שכבות שעם שיוצרות בלטים (בין דו ממד לתל ממד) ונעוצים בה לכל הפחות 20,000 נעצים. הלקוח שרכש אותה הוא פסיכיאטר, היא תלויה בקליניקה שלו. מפעם לפעם אני מקבלת ממנו דיווח שהמטופלים מתיישבים בכורסתם בעוד היצירה תלויה ממש משמאלם, מבקשים לגעת, מסתקרנים מהכמות ומעידים כי זה מרפה אותם להביט בה. עבורי זוהי לא רק הצלחה שבמכירה, כי אם רכישה שהגיעה בדיוק למקום המיועד לה."

ירדן אמיר היא אמנית רב-תחומית
צילום: דניאל בן-שושן

איך את צומחת ממשברים?

"קודם כל, ההכרה הפשוטה בכך שאני בעת משבר. כשאני מכירה בתקופה אותה אני עוברת אני מאפשרת לעצמי להרפות, לכאוב אם צריך, כדי להיות מסוגלת לצמוח. ההבנה שהחיים מביאים איתם גלים ותנודות, בונה את כישורי ההתמודדות עימם."

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"יותר מהכל – את העבודה עצמה. בימים בהם אני לא עוסקת בשיווק, פגישות או תכנון פרויקט, אני נועצת ונועצת ונועצת. השעות האהובות עליי הן אלה שאני נמצאת בהן יום שלם בסטודיו, הידיים העובדות, המחשבות נודדות, הנביעה נובעת."

רוצות להכיר את ירדן קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר, לפרטים על הסדנאות, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה