נשים ועסקים / גליה אבירם

גליה אבירם היא צלמת סטילס, בעלת BFA מביה"ס הגבוה לאמנות School of Visual Arts בניו יורק, ועוסקת בתחום הצילום משנת 2008. לעולם הקולינרי הגיעה במקרה, אחרי שנים של צילום פורטרטים ואופנה, ונשבתה בקסמי הז'אנר. כיום, היא עובדת עם מסעדות, שפים ורשתות אוכל מוכרות בכל רחבי הארץ. בנוסף, גליה מצלמת גם עסקים שיש להם נגיעה לעולם הקולינרי (מתכונאיות, קרמיקאיות, ספרי בישול משפחתיים וכיו״ב). מאמינה שלאוכל יש שפה משלו ושצריך לדעת לדבר אותה.

איך הגעת לעולם הצילום?

 "הצילום תמיד היה חלק גדול ממני. הפעם הראשונה שקניתי מצלמה מקצועית הייתה כשטסתי ליפן וזה היה הרגע שבו הכל השתנה. בשנייה שהסתכלתי בעינית המצלמה, הרגשתי שהכל 'התפקס' והסתדר במקום. פתאום היה לי קל להסתדר במקום זר, להתחבא מאחורי המצלמה ובאמת להסתכל על הסביבה שלי. כמה שנים לאחר מכן, עברתי לגור בניו יורק, התקבלתי ללימודי צילום בבית הספר היוקרתי School of Visual Arts ונכנסתי להרפתקה של ארבע שנים מעשירות, מאתגרות ומעניינות."

"במהלך הלימודים רכשתי ידע טכני על צילום אבל גם הרבה מעבר. למדתי על סוגים שונים של אמנות, על מדע, פילוסופיה ונושאים שונים שהפכו אותי לצלמת שאני היום ומלווים אותי בכל דבר שאני עוסקת בו בתחום. הידע הוא תמיד בתת המודע ויוצא לסט הצילומים באופן דומה – ברגע שכל הדרישות הטכניות, התאורה, הצמצם, מהירות התריס וכיו״ב עומדות במקומן, רק אז אני נותנת ליצירתיות לצאת ולייצר את הפריים שאני רוצה לבטא."

"בסיום התואר עבדתי כצלמת בניו יורק וגם בגלריית צילום בסוהו. כשחזרתי לארץ, חיפשתי נישה אחת שתדבר אליי והחלטתי לקחת עבודות בתחומים שונים. ואז הגעתי לצילום קולינרי. זה היה כמו בפעם הראשונה שהסתכלתי בעינית המצלמה, זה הרגיש לי נכון ושזה המקום הטבעי שלי. בעלי עסק בתחום הבישול והקולינריה וזה נושא שמאוד נכח אצלנו בבית, גם בבית הורי. המטבח מסמל עבורי את לב המשפחה והיה לי טבעי לצלם ולראות מזון מהפרספקטיבה הזו. היום הכי נוח לי והכי טבעי לי להיות צלמת אוכל אך תמיד אוהבת לשלב בנוסף צילומי פורטרט וצילומי תדמית."

למה החלטת להתמקד בצילום אוכל וקולינריה?

"כשנכנסתי לעומקו של עולם צילום האוכל, היה לי מאוד קל למצוא את עצמי בזכות ההבנה של האוכל ותהליכי הבישול. במהלך השנים, למדתי המון על העולם הקולינרי, על הלקוחות על הצרכים של הלקוח לעומת הצרכים של הצרכן. למדתי למצוא באופן כמעט מיידי את הזווית הכי מחמיאה של המנה ובעיקר למדתי למצוא את התאורה הכי נכונה מבחינה ויזואלית למסר שהלקוח רוצה להעביר." ליצירת קשר עם גליה מוזמנות להיכנס לאתר ולאינסטגרם שלה.

גליה אבירם צלמת קולינריה
צילום: גליה אבירם
גליה אבירם צלמת קולינריה
צילום: גליה אבירם

מה ייחודי בעבודה איתך?

"אני מרגישה שהניסיון הרחב שלי במגוון סוגי צילום, ביחד עם הצד הפרקטי של הצילום והיכולת שלי להתקרב לאנשים וליצור אינטראקציה חיובית, רק העצים את היכולת הטכנית, היכולת הקריאטיבית והסטנדרט הגבוה שאני מציבה לעצמי. אני חושבת שהחוזקה שלי היא היכולת למצוא את נקודת המפגש, את האיזון של האומנות שספגתי במרוצת השנים והיום יומיות של האוכל. להיות מסוגלת להנגיש את המנה אבל לדעת לרומם אותה."

חוויה מיום צילום שריגשה אותך

"לצילום יש כוח גדול שלפעמים קשה לשים עליו את האצבע. כצלמת אוכל התרגום של הכוח הוא כלכלי, היכולת לתרגם את המנות ללקוח משלם, לחברה מוכרת למטרה מסחרית. בצילום פורטרטים הכוח הוא פסיכולוגי יותר. הייתה לי לקוחה שאחיה נהרג במלחמת לבנון. צילמתי אותה אוחזת את התמונה של אחיה בידה. כמה שנים אחר כך היא סיפרה לי שלמרות שעברו הרבה שנים מהיום בו קיבלה את ההודעה ששינתה את חייה לבין היום בו הצטלמה אצלי, היום בו ראתה את התמונה שצילמתי היה היום בו הבינה, באמת הבינה שזה כל מה שנשאר. רק התמונה. וזו אחת הסיבות שאני תמיד אשלב בין שני הז׳אנרים של צילום אנשים וצילום אוכל. זו המהות של אוכל לנשמה עבורי. היכולת לשלב בין מסחר ונשמה."

גליה אבירם צלמת קולינריה
צילום: גליה אבירם
גליה אבירם צלמת קולינריה
צילום: גליה אבירם
גליה אבירם צלמת קולינריה
צילום: גליה אבירם

איך את צומחת ממשברים?

"בתקופת הקורונה, המשבר האולטימטיבי של כל עסק ואדם, החלטתי באופן מודע לחלוטין לשחרר. שחררתי את הלחץ ממה שיבוא, מאיך אני אתפרנס, מלא לצאת מהבית. הבנתי שהכוח שלי לצאת מהמשבר הוא פשוט מאוד להתקיים בו. לא להרים ידיים. להמשיך לצלם להנאתי בבית. לבשל, לאפות ולהקים אחר כך סט צילום. לקחת את האהבה הזו שקיימת בי כל כך הרבה שנים ולראות אותה שוב כאהבה ולא כמקצוע. לצאת מהקופסה הקיומית, היום יומית של מרדף אחרי עבודה נוספת."

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"היכולת לעשות למחייתי את מה שאני אוהבת, את מה שאהבתי מאז שקיבלתי את המצלמה הראשונה שלי בגיל חמש, היא ההרגשה הכי מתגמלת ביקום עבורי. הידיעה שהשקעתי המון, שאני לומדת כל הזמן ושכל זה מתורגם בסופו של יום להכנסה וליכולת לפרנס את האהובים עליי היא שקולה לא פחות לזכייה בפיס של החיים מבחינתי. אני אוהבת להיות מסוגלת להקים סט, ליצור תאורה נכונה, לחפש את הקומפוזיציה המעניינת ביותר, להתאים את הצבע הנכון, ליצור רקעים בצביעה ידנית ואז לקחת את כל זה ולהפוך מנה יומיומית, ולהפוך אותה למשהו גדול יותר. חד יותר. מגרה יותר. זו תמצית האהבה שלי לצילומי אוכל ולעולם הקולינריה."

רוצות להכיר את גליה קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר ולאינסטגרם שלה.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה