נשים ועסקים / אורנית בר-נס

אורנית בר-נס בוגרת תואר ראשון בעיצוב תכשיטים במכללת שנקר ובעלת סטודיו פרטי לעיצוב והוראת התכשיט. מאז שנת 2019 היא בעלת מותג תכשיטי היוקרה Ve/O, תכשיטים מחומרי גלם איכותיים כגון זהב 14/18 קראט, יהלומים ואבני-חן, המיוצרים בעבודת יד בשילוב טכנולוגיות מתקדמות בעיצוב מינימליסטי, עם צורות קלאסיות ורומנטיות לצד השראות של טבע וצמיחה.

איך העסק התחיל?

"הסטודיו הביתי שלי ללימודי צורפות הוקם בשנת 2009, כסטודיו המיועד לנשים, ובו אני מלמדת את כל טכניקות הצורפות והעיצוב. לכל משתתפת יש עמדת עבודה משלה והיא מקבלת את מירב הכלים והחומרים לעבודה חווייתית במתכת ולהתנסות אישית בחומר כבר מהרגע הראשון."

כמה משפטים על העסק

"התכשיטים הנוצרים בסטודיו הם מעשי ידי התלמידות ומשלבים בין עבודת היד ובין התהליך האישי שעוברת כל תלמידה – התכשיט המוגמר הוא עולם ומלואו. תחום עיצוב התכשיטים טומן בחובו שלל טכניקות ודרכי עבודה החל מרעיון ועד למוצר המוגמר, את כל זה אנו לומדות יחד בסטודיו. המתכת היא חומר מיוחד המשלב חוזק ורגישות, הסיפוק שבתכשיט הגמור מרגש ומלהיב בכל פעם מחדש, התלמידות שלי בין אם הן חדשות או וותיקות חשות בהתרגשות הזו כל פעם מחדש."

אורנית בר נס סטודיו פרטי לעיצוב והוראת התכשיט

מה מיוחד בתהליך איתך?

"אני דוגלת בלימודים של שיעורים פרטניים או בשיעורים של עד שתי משתתפות בלבד – אני מאמינה מאוד בלמידה פרטנית ובליווי צמוד תוך מחשבה משותפת על תכנון ועיצוב. הקשר שבין תכשיטים לנשיות הוא מובהק בעיני, הלקוחות שלי הן נשים שרוצות ללמוד את רזי המקצוע אבל תוך כדי תהליך הלמידה נוצר קשר שהוא מעבר לחומר. היכולת שלי ללמד וללמוד, להכיר כל אחת, ולהיחשף לסיפור האישי שלה – מייצרת אמון, בטחון ותחושת ערך, כל אלו מתקיימים ונבנים דרך הוראת הצורפות ומעניקים לי סיפוק רב ואמונה בעשייה שלי."

שלושה טיפים לנשים עצמאיות

"הקשבה לאינטואיציה. לאותו קול פנימי שמדריך ומכוון אותי להיות אותנטיית ומדוייקת עם עצמי. ההקשבה להגשים ולקיים בחיי את מה שחשוב לי גם אם הקולות מבחוץ אומרים משהו אחר ולעשות את הדברים בדרך הנכונה עבורי.

"סבלנות, אורך רוח והתמדה. כדי להגיע להשגים צריך ללמוד, להשקיע ולהבין שלתהליכים יש קצב משלהם. רכישת ידע, נסיון ומקצועיות אורכת זמן אבל ההשקעה משתלמת ומתגמלת בהמשך הדרך."

"הסטודיו מאפשר לנשים לפנות זמן שיהיה ממוקד ושייך רק להן ויתורגם אצלן ליצירה, זה הטיפ שלי לכל אחת מכן – מצאו לעצמכן מקום כזה שהוא קיים רק עבורכן וממלא אתכן."

חוויה מעניינת ומרגשת שהייתה לך כחלק מהעבודה

"לאחר שלמדתי צורפות עברתי להתגורר בהולנד לתקופה של שנתיים. יום אחד ניגשתי למרכז התרבות של אוניברסיטת אמסטרדם כדי לברר על קורס קדרות ועל הדרך גם שאלתי אם צריכים מורה לצורפות. הם סיפרו לי כי המורה הנוכחית בדיוק עזבה וביקשו ממני להשאיר פרטים ולהפתעתי הרבה לאחר זמן מה התקשרו אליי והודיעו לי להגיע ללמד. מצאתי את עצמי בין לילה אחראית על הוראת הצורפות באמצע הסמסטר ועוד לשתי כיתות שהיו מלאות בסטודנטיות הולנדיות במצב לא פשוט עם רף תסכול גבוה מהמורה שהייתה להן שבדיעבד לא תפקדה כראוי במהלך תקופה ארוכה, עם כל המורכבות שבעניין ועם חשש גדול  -התחלתי פשוט ללמד אותן צורפות וזו הייתה חוויה מדהימה ומעצימה! מהר מאוד הכיתה התקדמה ופרחה, ואני גיליתי כמה אני אוהבת ללמד. החוויה הזו הותירה בי את האמונה וההבנה כי הצורפות מעניקה לי כלים בלתי אמצעיים ונתיב תקשורת שאינו מוגבל בדבר ואפילו מתגבר על ידיעת שפה. הצורפות בעצמה הפכה להיות השפה המובנת לכל אדם באשר הוא, אני שלאורך לימודיי בתיכון סבלתי מקשיי לימוד לא פשוטים, קיבלתי מתנה שהיא הוראת הצורפות."

אורנית בר נס סטודיו פרטי לעיצוב והוראת התכשיט

אורנית בר נס סטודיו פרטי לעיצוב והוראת התכשיט

איך את צומחת ממשברים?

"נוכחתי לדעת שכל משבר יכול לחזק אותי. מגיל צעיר למדתי לבקש עזרה בכל פעם שהייתי זקוקה לה. מבחינתי כל דבר שקורה לנו מקורו בתהליך שאנו צריכים לעבור שמטבעו דורש מאיתנו זמן, אורך רוח וסבלנות, והשינוי האמיתי דורש אמונה פנימית וידיעה ברורה כי מגיע לנו הטוב ביותר, אם בבסיס הדברים נחייה את הידיעה הזו נשיג אותה לבסוף."

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"בטחון עצמי הוא אחד הדברים החשובים בקיומו של האדם, הבטחון הזה נבנה בעיקר מתוך תחושות של הצלחה הנובעת מעשייה. בזכות הוראת הצורפות ניתנה לי ההזדמנות ללוות נשים שונות שהידע שלי מאפשר להן ליצור ולעבור בינן לבין עצמן תהליכים המחזקים בטחון עצמי ותחושות של מסוגלות שהם אבן דרך בתפיסת האדם את עצמו ובבניית הביטחון שלו."

רוצות להכיר את אורנית קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר, לחנות, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה