נשים ועסקים / שלי מרכוס

שלי מרכוס היא כותבת ויוצרת. כותבת סיפורים קצרים בבלוג הסיפורים שלה בפייסבוק. היא מנחת סדנאות כתיבה יוצרת למבוגרים, ילדים ונוער. יש גם אונליין. שלי פיתחה את שיטת "שיווק לא-שיווקי", שמלמדת עצמאיות ועצמאים לכתוב את הפוסטים הכי טובים לעסק שלהם. היא מלמדת את הכלים בקורס "שיווק לא-שיווקי", אצלה בפרדס חנה או בקורס אונליין. ב- 2016 הוציאה קובץ סיפורי שכונה בשם "עיניים שלי".

איך הכל התחיל?

"אני כותבת סיפורים מכיתה ב', זוכרת את עצמי יושבת בחדר שלי שעות ולא מפסיקה לכתוב. מלא סיפורים. בדיות. מעשיות. יוצרת לעצמי עולם מקביל, אחר, ונשאבת אליו. כשהייתי בת עשרים כתבתי ספר. ספר שלם שהיה מיועד לבחור ששבר לי את הלב. ישבתי וכתבתי 120 עמודים, שלושה חלקים של סיפור אהבה. לא דיברנו אפילו בתקופה ההיא, ממש נתק, אבל ידעתי איפה הוא עבד, במסעדה בהרצליה. נסעתי לשם, הספר מונח בשקט במושב לידי, נושם נשימות אטיות ושטוחות. חשבתי לעצמי – אם הוא יהיה במשמרת אז אני אתן לו את הספר, אם לא – אני גונזת אותו לנצח. הוא היה שם. זרקתי עליו את המעטפה ובה דפי הספר וברחתי משם. באותו לילה הוא התקשר ואמר שזה הדבר הכי טוב שהוא קרא בחיים שלו. זה לא הרשים אותי, הוא לא היה קורא ספרים גדול. התחתנו ב- 2004, יש לנו 3 ילדים ואנחנו מתגוררים בפרדס חנה. הסיפור הזה הוא ההוכחה החותכת שלי לכוח שיש לכתיבה."

"אבל בהתחלה בכלל לא עסקתי בכתיבה, בעיקר משום שלא האמנתי בעצמי וביכולות הכתיבה שלי. היתה לי קליניקה לרפואה משלימה וכל יום דקרתי אנשים במחטים סיניות. ב- 2013 החלטתי שדי. סגרתי את הקליניקה, לבחור מהסיפור אהבה היה עסק לעבודות עץ והוא גם סגר אותו, לקחנו 3 ילדים בני 8,6, ו- 2, קנינו כרטיסי טיסה כיוון אחד לקטמנדו וטסנו. חמישה חודשים, נפאל והודו. צ'אקרת הכתיבה נפתחה ביג טיים. שם ידעתי שאני רוצה רק לכתוב. ולעסוק בזה, אבל עדיין לא ידעתי איך. נחתנו היישר למלחמת צוק איתן. לדירה של חמותי בהוד השרון, עם 3 ילדים, בלי בית, בלי אוטו ובלי פרנסה. אבל עם הרבה אזעקות. התותחים רעמו והמוזות עבדו לי, פתחתי את בלוג הסיפורים בפייסבוק והתחלתי לכתוב את הספר שלי. בלי לדעת איך, מבחינה מקצועית, אבל עם הרבה אינטואיציה ורעב לכתיבה. שנתיים אחר כך הספר יצא לאור."

"ב- 2017 ביקשו ממני להעביר סדנת כתיבה לנוער וילדים בבית הספר 'שבילים' בפרדס חנה לכבוד אירועי שבוע הספר. שמחתי מאוד לפגוש ילדים כותבים, כמו שאני הייתי, המפגש היה מוצלח ומעורר השראה והילדים ביקשו עוד. כך נפתחה סדנת הכתיבה הראשונה. מיד אחריה נפתחה סדנה למבוגרים ובשלוש השנים האחרונות הנחתי 30 סדנאות כתיבה יוצרת. את כל השיווק לסדנאות הכתיבה אני עושה לבד בפייסבוק, באופן אורגני ובלי לשלם על קידום ממומן. מהמקום הזה נולד הקורס "שיווק לא-שיווקי" שמהותו ללמוד לכתוב את הפוסטים הכי טובים לעסק שלך ולא רק. איך לכתוב פוסטים, מה צריך לדעת, איך לארגן תוכנית עבודה שבועית, לייצר קהל עוקבים קבוע שקורא את התוכן ובעקבותיו רוצה להגיע לעסק. הקורס הזה רץ כבר שנה וחצי, הנחתי 17 קורסים כאלה אצלי בפרדס חנה ויש אותו גם אונליין, עם קבוצת פייסבוק סגורה של כל משתתפי הקורס, בה אנחנו עובדים, מעלים תכנים ומקבלים פידבק בזמן אמת."

מה מיוחד בסדנאות שלך?

"אני מאוד אוהבת להנחות סדנאות, לפגוש אנשים, ללמוד כל הזמן בעצמי מחדש כתיבה דרך זה, להקשיב לטקסטים שנכתבים דרך תרגילי הכתיבה ולהתרגש. היו שיעורים שאנשים בכו, אנחנו צוחקים המון, יש פריצות דרך רגשיות ואישיות אצל משתתפים – אין על כתיבה! היא תרופה מרגשת לכל דבר. אנחנו עובדים הרבה על תהליכי כתיבה ועל דרכים להתמודד עם חסימות כתיבה. הגישה שלי מאמינה שכוח הטוב הוא כוח גובר (ימימה) כלומר, שמתוך חוויה חיובית מקבלים הרבה יותר מאשר מתוך ביקורת. אני מאמינה במשובים ופידבקים ולא בביקורות. אני מעודדת לפרוץ את גבולות הכתיבה, להשתחרר ולהשתולל בתוך הטקסט ולהפתיע את עצמנו כל פעם מחדש. אני הכי אוהבת לראות את משתתפי הסדנאות צוחקים תוך כדי תרגיל כתיבה ורק הם יודעים מה הצחיק אותם…"

אילו סדנאות יש לך ואיך אפשר להצטרף?

"כתיבה יוצרת אחרי החגים מתחילה סדנה של כתיבה יוצרת, 10 מפגשי כתיבה מעוררי השראה. אנחנו מתחילים ב – 13/10. הסדנה מתקיימת בימי שלישי (בוקר או ערב) בפרדס חנה, באווירה אינטימית, סביב שולחן עץ ששמע הרבה סיפורים וטקסטים. נכנסים לתהליך כתיבה מעמיק ומרגש."

"המסגרת סדנת המשך לכתיבה יוצרת, אחרי שקיבלנו כלים בסדנת המבוא, יש אפשרות להמשיך במסגרת תומכת לאורך השנה כולה. מתקיימת בימי שני, אחת לשבועיים, בבוקר או בערב."

"שיווק לא-שיווקי הקורס שמלמד איך לכתוב את הפוסטים הכי טובים לעסק. בשני שיעורים (8 שעות) נקבל את כל הכלים לשיווק החדש, נתרגל, נכתוב פוסטים, נערוך תוכנית אסטרטגית שבועית ונצא לדרך עסקית חדשה. הקורס כולל המשך ליווי שלי, גם אחרי שנגמר, בקבוצת פייסבוק סגורה של משתתפי הקורס. מתחילים אחרי החגים- 21/10. רביעי בבוקר."

"לא רוצות לחכות עד אוקטובר? יש את הקורס הזה עכשיו אונליין אצלך במייל. 5 שיעורים מוקלטים (+שיעור בונוס- איך לכתוב נכון פוסט דעה). בזמן ובקצב שלך, ובליווי אישי שלי בקבוצת הפייסבוק של הקורס- הנה 10 הכללים במתנה ופרטים על הקורס."

"ילדים ונוער הם העתיד של הסופרות והסופרים בישראל. ואיך שהם כותבים וכותבות! אני מאוד אוהבת להיפגש עם ילדים ונוער כותבים, יש סדנת כתיבה פרונטלית אחרי החגים."

"וסדנת אונליין – איך לכתוב ספר? 10 שיעורי אונליין מוקלטים, עם סרטוני הדרכה, תוכן מפורט ותרגילי כתיבה + שיעור בונוס פנטזיה ומדע בדיוני הילדות והילדים שלכם יכולים כבר עכשיו להתחיל לכתוב את הספר שלהם."

קצת טיפים לנשים עצמאיות

"יש משפט ששמעתי לפני שנים ונחרט בי: לחלום שלך אין תאריך תפוגה. ואנחנו צריכות לזכור ולהזכיר לעצמנו שלמרות שיש מהמורות בדרך, אין לחץ. ומעבר לזה- לא לוותר. אני הייתי מדקרת סינית, עזרתי להרבה אנשים, אבל זה לא היה החלום שלי. וזה מביא אותי לדבר הבא: אמונה בעצמך. סליחה מראש על הקלישאה, אבל אנחנו הרבה פעמים לא מאמינות עד הסוף שאפשר להתפרנס מהחלום, במיוחד הוא קשור לאומנות. מתישהו סיפרו לנו שזה לא הולך יחד. ובכן- זה הולך מעולה יחד. חלומות מתגשמים ואפשר גם להתפרנס מהם יפה."

"יום ראשון זה יום מעולה להתחיל מחדש זה מוטו שמאוד מחזיק, במיוחד כשאת עצמאית והמנכ"לית של עצמך. יש שבירות, ירידות, אפיסת כוחות בדרך. אבל תמיד יש את יום ראשון, שעושה ריסטארט, מביא איתו המון כוחות והבנות חדשות וכמה טוב שהוא בעולם."

"מותר לנוח. אוקי, אני לא מחדשת כאן שום דבר, כולנו עצמאיות שיודעות שמותר לנוח. דוגרי, מתי עשינו את זה? סתם ככה באמצע השבוע, כשיש הרבה מטלות, ולחץ, וצריך לשווק, ולחזור למתעניינים… לעצור וללכת לים. אין לתאר איזה תגמול מקבלים מזה אחר כך."

מרחב העבודה שלך

"אני עובדת מהבית וכל כך אוהבת את זה! אין לי התנגדות לעבוד גם מהים או בחו"ל, לא אכפת לי איך קוראים לים. עבדתי מול האוקיינוס ההודי ומול הים התיכון של ישראל והים התיכון של יוון, עבדתי מול הררי טוסקנה ושדות האורז של אנדרה-פראדש, גם מתוך דירה בברוקלין. אני מאוד אוהבת לשנות נופים, אבל הכי מחוברת אנרגטית לפינת העבודה שלי. כן, היא פינה. לא חדר. בקומה השניה של הבית שלנו בפרדס חנה, שולחן פינתי מאיקאה, עליו יש המון דפים שאסור לאף אחד לגעת בהם, לוח שם ענק עם גאנט שנתי, מפת העולם ומשפטי השראה ('כל הדברים היפים באמת מתגלים בזמנם האיטי הבלתי מתחשב'). שם נולדים סיפורים. רעיונות לסדנאות. ואני."

רוצות להכיר את שלי קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה