הטיפים / בחירת מסלול קריירה ולימודים

סמדר אורבך היא מאמנת רגשית ויועצת קריירה לצעירים ולמתבגרים, מרצה ומנחת סדנאות מאז שנת 2007.  תהליך ייעוץ קריירה הוא תהליך ממוקד בכלים אבחוניים ואימוניים. סמדר מלווה צוותי חינוך למתבגרים ומכשירה ומלווה מאמני נוער. בוגרת תואר B.ed בקידום וטיפול בנוער, ותואר B.A בכלכלה ומדעי המחשב והכשרות מעולם האימון והלוגותרפיה. אלו הטיפים של סמדר לבחירת מסלול קריירה ולימודים.

ליצירת קשר עם סמדר מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה. ניתן לפנות גם במייל או בטלפון 052-8165757.

סמדר אורבך מאמנת ויועצת קריירה לצעירים
צילום: דגנית ארטמן

טיפים לבחירת מסלול קריירה ולימודים

השתחררתם מהצבא? משרות לאומי? ממש לפני רגע או אולי לפני שנתיים? עכשיו הגיע הרגע להתחיל לחשוב על העתיד ומה תרצו להיות כשתהיו גדולים. אז הינה כמה טיפים שכדאי לשים לב אליהם לפני שמחליטים.

קודם לבחור קריירה אחר כך לימודים. קשה לענות על השאלה "מה אנחנו רוצים להיות כשנהיה גדולים?", זו פשוט שאלה כל כך גדולה ומפחידה. אז אנחנו דוחים את הקץ ומעדיפים להתמקד בבחירת מסלול לימודים, כי את זה אנחנו יותר מכירים (כבר היינו תלמידים בעבר). אבל הבחירה בלימודים צריכה להיות נגזרת של בחירת הקריירה הרצויה לנו, אחרי שהבנו מה יביא אותנו לתפקידים ולעיסוקים שמעניינים אותנו.

 תחקרו ותבדקו.  לפני שאתם בוחרים מסלול לימודים, תקראו, תחקרו, תראיינו אנשים שעוסקים בתחומים שמעניינים אתכם, תגיעו לימים פתוחים במוסדות הלימודים הרלוונטיים (היום הרבה מהם בזום) ותאספו נתונים על מסלול הלימודים ועל המקצוע שמעניין אתכם (למשל באתרים כמו myrole). תבדקו האם אתם עומדים בתנאי הקבלה, האם התכנים הלימודיים מעניינים אתכם, איזו עזרה נותן מוסד הלימודים (חונכים, מלגות) וגם מה עושים עם זה כשמסיימים ללמוד.

מה הסיפור שלי. כאמור, יש הרבה ידע ברשתות והן מוצפות במידע שמתאים לכולם. אנשים משתפים בסיפורי ההצלחה שלהם, אבל לא בטוח שזה מתאים לכם. תעצרו ותשאלו את עצמכם: במה אתם טובים? מה אתם אוהבים? מה מתאים לתקציב ולזמן שלכם? מה מתאים לסיפור האישי שלכם?

הגשמה ומשמעות. אנחנו רוצים לקום בבוקר עם חיוך ולהרגיש שאנחנו משמעותיים ומגשימים את עצמנו. כדי לקבל רמזים מה נותן לכם משמעות וסיפוק, תיזכרו בעבר שלכם, בתיכון, בצבא, בתנועת הנוער, בעבודות שעבדתם כמתבגרים, אולי אפילו כשעזרתם לחבר. מה ריגש אתכם ומילא אתכם במשמעות?

 כסף לא מילה גסה. יש נטייה לחשוב שאפשר להתפרנס מעולה רק בתחומים מאד מסוימים (כמו הייטק למשל). אני רוצה לסתור את המיתוס הזה ולומר, שניתן להתפרנס מעולה ואף בגדול בכל תחום עיסוק, שתרגישו שאתם אוהבים לקום אליו בבוקר ושאתם טובים בו. אם יש בכם יצירתיות, סקרנות ושאפתנות לתנועה קדימה תוכלו לעשות זאת בכל קריירה.

תמיד אפשר לשנות. בחירת מסלול קריירה ולימודים נחוות כבחירה גורלית וקובעת את העתיד שלנו. היא לא! היא משפיעה על המסלול, אבל תמיד אפשר לבחור ולשנות. בכל גיל. אני עשיתי את זה בגיל 42 והחלפתי קריירה מעולם ההייטק לעולם האימון הרגשי וייעוץ קריירה לצעירים ולמתבגרים.

ליצירת קשר עם סמדר מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה. ניתן לפנות גם במייל או בטלפון 052-8165757.

במדור הטיפים מתפרסמות כתבות עם טיפים בנושאים שונים. ההמלצות ניתנות על ידי נשות מקצוע שמתראיינות למגזין, מובאות כלשונן ואין המגזין נושא כל אחריות על תוכן או טיב ההמלצה. לשאלות נוספות מוזמנות לפנות לבעלת העסק. לקריאת כל הטיפים במדור לחצי כאן

יש לך עסק ותרצי לכתוב את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין ולשלוח הצעת מחיר. מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה