הטיפים / בניית אסטרטגיה עסקית מנצחת ללא יועץ

אוקסנה קלמן היא יועצת עסקית לעצמאים ועסקים קטנים, מומחית בבניית אסטרטגיה עסקית שמייצרת מוניטין ועוקפת מתחרים. אפילו בתחומים מאוד תחרותיים (כמו אומנות או תיירות) היא בנתה עסקים רווחיים וקידמה אותם גם בתקופות קשות. היא עוזרת לעסקים קטנים להגיע להישגים גדולים, בזכות עצמם ולמרות הכל, להגיע למקסימום תוצאות במינימום זמן. אלה הטיפים של קלמן אוקסנה שיעזרו לכן לבנות אסטרטגיה עסקית בחמישה שלבים פשוטים ליישום, לא משנה באיזה שלב העסק שלכם נמצא.

לפרטים נוספים וליצירת קשר עם אוקסנה מוזמנות להיכנס לאינסטגרם שלה או לצפות בהדרכות חינמיות לבעלי עסקים בערוץ היוטיוב שלה.

אוקסנה קלמן יועצת עסקית לעצמאים ועסקים קטנים
צילום: יסמין קלמן

שלבים פשוטים ליישום לבניית אסטרטגיה עסקית מנצחת ללא יועץ

מהי בעצם אסטרטגיה עסקית? זוהי בסך הכל, בשפה פשוטה, תוכנית פעולה ברורה ומסודרת. כדאי להכין אותה עבור כל מוצר וכל פרוייקט חדש בעסק. חשוב מאוד לעשות את זה נכון ומדויק. אז קבלו את חמשת השלבים לפיהם תוכלו לבנות את האסטרטגיה בעצמכם.

הגדרת המוצר או השירות. ראשית, יש להגדיר סל מוצרים בעסק – מדרג מוצרים שכולל מוצר כניסה אחד לפחות, מוצר ליבה ומוצר פרימיום. יש לקבוע את מחירי המוצרים ואופן הספקתם ללקוח. מוצר כניסה הוא בדרך כלל מוצר במחיר נמוך, מוצר שרוב הלקוחות ימצאו בו תועלת. זהו מוצר היכרות של הלקוח עם העסק שלכן. זה יכול להיות מדריך, פגישת יעוץ ראשוני, קורס מבוא קצר וכדומה. מוצר ליבה הוא המוצר העיקרי שלכן בעסק, ממנו מגיע רוב הכסף. זה יכול להיות תהליך ליווי, סדנה, סדרת טיפולים, קורס מקיף. מוצר פרימיום הוא מוצר המשך יקר מאוד, מגיע עד עשרות אלפי שקלים. הוא מיועד ללקוחות שכבר רכשו מוצרים אחרים שלכן ורוצים משהו מתקדם יותר, אולי אישי יותר. 

הגדרת קהל היעד. צריך להגדיר במדויק את קהל הלקוחות. כדי לעשות זאת, יש  לבדוק מה מפריע להם, אילו בעיות הם רוצים לפתור, מה הם רוצים להשיג. לא פחות חשוב להבין עד כמה הם מודעים לבעיה שיש להם, עד כמה מוכנים לפתור אותה. את שני הדברים האחרונים אתן לא תמיד יכולות ממש לדעת, אבל כן חשוב שתגדירו עם אילו לקוחות הכי מתאים לכן לעבוד. כל התכונות האלה של לקוחות שהכי טוב לכן לעבוד איתם צריכות כמובן להתאים במדויק למוצרים ושירותים שיש בעסק.

קביעת מעמדי מכירה. כעת אתן יודעות מה למכור וגם למי הכי כדאי למכור. לקבוע מעמד מכירה – איך נמכור את המוצר. זה יכול להיות כנס, סדנה, וובינר, אתגר פעילות בקבוצה, סדרת מיילים או מכירה בטלפון. מעמד מכירה צריך להיות קודם כל מתאים לאישיות שלכן, אבל גם לסוג המוצר וגם ללקוח.

תכנון המשפך השיווקי. משפך שיווקי במילים פשוטות הוא תהליך או דרך שהלקוח עובר עד שהוא רוכש את המוצר. צריך לבחור באיזו דרך נשווק את מעמד המכירה – לבחור זירה שיווקית ראשית וגם משנית אחת לפחות לבחור את הכלים בהם נשתמש בשיווק. השיווק היום הוא בעיקר דיגיטלי כי מהיר ואפקטיבי. זירה שיווקית יכולה להיות פייסבוק, אינסטגרם, גוגל לבעלות אתר, יוטיוב ועוד. בזירה אחת נשקיע את רוב המאמצים, מזירות משניות נפנה את הלקוח לזירה עיקרית. כלים שיווקיים הם פוסטים של טקסט, סרטוני וידאו, שידורים חיים, פגישות, כנסים או שיחות טלפון. צריך לבנות דרך שיעבור הלקוח משלב החשיפה עד לרכישת המוצר או השירות. יש לתכנן מראש את כל התכנים – וידאו, תמונות, טקסטים, וגם את הכלים בהם נשווק נבחר לפי הזירה

קביעת לוחות זמנים. כאשר כל ההחלטות נעשו, כעת יש לבנות לו"ז עם תאריכים לשיווק מעמד המכירה משלב החשיפה עד המכירה – מתי יוצא פוסט, מייל, לייב או כל תוכן שקבעתן 

לפרטים נוספים וליצירת קשר עם אוקסנה מוזמנות להיכנס לאינסטגרם שלה או לצפות בהדרכות חינמיות לבעלי עסקים בערוץ היוטיוב שלה.

במדור הטיפים מתפרסמות כתבות עם טיפים בנושאים שונים. ההמלצות ניתנות על ידי נשות מקצוע שמתראיינות למגזין, מובאות כלשונן ואין המגזין נושא כל אחריות על תוכן או טיב ההמלצה. לשאלות נוספות מוזמנות לפנות לבעלת העסק. לקריאת כל הטיפים במדור לחצי כאן

יש לך עסק ותרצי לכתוב את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין ולשלוח הצעת מחיר. מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה