הטיפים / איך להצליח במבחני הקבלה והמיון באדריכלות

אוריין בוחניק-אברמוב היא אדריכלית בוגרת אוני׳ תל אביב, התמחותה המקצועית היא מתן מעטפת אדריכלית עבור בעלי בתים פרטיים ודירות ישנות, תוך התאמתם לצרכים העכשוויים של דיירי הבית. הקו המנחה אותה הוא שילוב בין יכולת יצירתית לבין פתרונות פרקטיים, על מנת ליצור סביבת מגורים מיטבית המשקפת את צרכי הלקוח ומבטאים את זהותם הייחודית. התכנון נעשה בשיתוף פעולה ושיקוף באופן מלא וליווי אישי וצמוד לאורך כ-ל התהליך, עד קבלת המפתח.

בנוסף, מאז 2016 אוריין מכינה ומלווה תלמידים לקראת הצלחה במבחני הקבלה לתוכניות הלימוד באדריכלות בפקולטות השונות, עם סטטיסטיקת הצלחה מרשימה של מעל ל80% קבלה לפקולטות, זאת הודות למעטפת הכנה 360 מקיפה והיברידית, הכוללת מפגשים אישיים וקבוצתיים, פרונטליים ובאון-ליין, וזאת ע״י שימת דגש על יחס אישי ושיפור יכולות באופן פרטני, תוך תרגול תמידי בנושאי רישום, תלת ממד, ניסוח ותרגולי בחינות המותאמים לרמה השונה של כל אחד מתלמידי קורס ההכנה.

ליצירת קשר עם אוריין מוזמנות להיכנס לאינסטגרם שלה.

אוריין בוחניק-אברמוב אדריכלית
צילום: אוריין בוחניק-אברמוב

דגשים להצלחה בטוחה במבחני הקבלה והמיון באדריכלות

חולמים להתקבל ללימודי אדריכלות ואין לכם מושג מאיפה להתחיל? גם אם אין לכם ניסיון או רקע בתחום, אין שום סיבה שלא תצליחו לעבור את הבחינות כמו גדולים – וזאת למרות סיכויי הקבלה הנמוכים (80 מתוך 400 מועמדים מתקבלים בממוצע לכל אחת מהפקולטות) – אם תיישמו את 5 הדגשים בתקופה הקריטית הזאת לקראת הבחינה:

מה הבוחנים שלכם באמת בודקים בבחינה? האינטרנט מוצף באינפורמציה בנוגע למבחני הקבלה, אבל חשוב לזכור מה מטרת העל של הבחינות הללו: לבחון ולבדוק את החשיבה היצירתית שלכם. אולי זה נשמע כמו כותרת סתמית ומפוצצת שלא אומרת יותר מידי, אבל החשיבה היצירתית והייחודית שלכם תבחן בשלושה אופנים שונים: דו ממד (רישום), תלת ממד (בניית מודלים) וניסוח (בכתב או בע״פ), בכל אחד מהאופנים הללו תצטרכו להביע את המחשבות והראייה שלכם על הסביבה הבנויה וסוגיות שונות שקשורות אליה. אגב, זה ממש לא משנה לאיזה פקולטה אתם נרשמים או אם מדובר בהנדסאי או תואר – זה מה שהבוחנים שלכם באמת מחפשים.

תזכרו מי הבוחנים שלכם. האנשים שיבדקו את הבחינות שלכם ויראיינו אתכם לפקולטות הם אדריכלים בעצמם. אדריכלים הם לרוב אנשים שאסתטיקה וויזואליה חשובה להם מאוד, כדאי להקפיד על הגשת תוצרים אסתטיים שערוכים היטב ומוקפדים ברמת העשייה שלהם. גם אם לא יאמרו זאת במפורש, תוצרים לא אסתטיים עלולים לפגוע משמעותית בסיכויי הקבלה שלכם, אפילו אם עומדת מאחוריהם משמעות ומחשבה מעמיקה. במקרה של בחינות הקבלה לאדריכלות – המדיום הוא לגמרי חלק מהמסר.

תתעסקו במה שמעניין אתכם, לא במה שאתם חושבים ש״מצפים״ מכם. (או: אותנטיות היא שם המשחק). מרבית הנבחנים מרגישים צורך לרצות את הבוחנים ולענות תשובות ״נכונות״. חשוב לציין שחלק משמעותי מהבחינה הוא ההסבר המפרט את התוצרים שיצרתם, תהליך העבודה וההשראות שיצרתם. אם הפוקוס יהיה ממוקד במה מצפים מכם (לכאורה) במקום באמירה האמיתית שלכם, ככל הנראה תמצאו את עצמכם מסתבכים, מגמגמים ומספקים תשובות סטנדרטיות שלא יותירו חותם על הבוחנים שלכם. (רק 80 מתוך 400 מתקבלים, זוכרים?). הקלישאה נכונה – אתם ייחודיים בחשיבה ובדרך שאתם באים לידי ביטוי, תנצלו את זה לטובתכם.

אפשר – וחשוב להשתפר ברישום. עד עכשיו עסקנו במהות הכללית, אבל בואו נדבר על אחד הדברים שהכי מטרידים מועמדים ללימודי אדריכלות – רישום. לא מצפים מכם להיות ציירים מוכשרים, זה נכון, אבל אם לא תדעו ותשקיעו ברישום בסיסי – איך תצליחו להביע את הרעיונות היצירתיים והמקוריים שפיתחתם? קחו לכם חצי שעה ביום שבה תתרגלו רישום של חפצים דוממים שמולכם ותתפלאו לאיזה רמה תצליחו להגיע עד הבחינה.

לחשוב כמו אדריכל. מכירים את החבר׳ה שבשיעור טריגו בתיכון או בפרק הכמותי של הבחינה הפסיכומטרית לא הצליחו לראות את הצורות התלת ממדיות כמוכם? הו, אלה בדיוק האנשים שיהיה להם קשה ללמוד ולהפוך לאדריכלים. ראייה מרחבית ופיתוח המחשבה התלת ממדית הם שני דברים מהותיים בדרך להצלחה במבחני הקבלה. המקצוע דורש קריאה תלת ממדית של המרחב והבעתו באמצעים דו ממדיים (תכנית, חתך חזית – זה הזמן ללמוד!) איך משתפרים? מתרגלים. בונים מודלים מקרטון ביצוע של אובייקטים קטנים או אפילו של מבנה מודרני עם קווים נקיים ומתחילים לתרגל תפיסה תלת ממדית, עד שתצליחו. וזה יקרה בהדרגה, לא לדאוג.

לסיכום, כשעושים את הצעד הראשון לקראת דרך לא ידועה וחדשה, כדאי להיעזר במי שכבר עבר אותה לפניכם ויחסוך לכם את כל הטעויות והכאבים שבדרך. זה לא משנה לאיזה פקולטה אתם מתכננים לגשת ומה הרקע שאתם מגיעים איתו – אתם כבר מבינים שכדאי להגיע הכי מוכנים שאפשר כדי להצליח להגשים את החלום שלכם.

ליצירת קשר עם אוריין מוזמנות להיכנס לאינסטגרם שלה.

במדור הטיפים מתפרסמות כתבות עם טיפים בנושאים שונים. ההמלצות ניתנות על ידי נשות מקצוע שמתראיינות למגזין, מובאות כלשונן ואין המגזין נושא כל אחריות על תוכן או טיב ההמלצה. לשאלות נוספות מוזמנות לפנות לבעלת העסק. לקריאת כל הטיפים במדור לחצי כאן

יש לך עסק ותרצי לכתוב את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין ולשלוח הצעת מחיר. מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה