הטיפים / תרגול יוגה בלי מזגן

נועה אלעד בריינר היא מורה בכירה ליוגה, מתרגלת יוגה מזה שני עשורים ומלמדת 15 שנה. נועה מגיעה ממסורת האשטנגה יוגה ובשנים האחרונות מלמדת גם ויניאסה ו- yin יוגה. היא מושפעת מעולמות הטנטרה, תאי מסז' ומיינדפולנס, מלמדת בסטודיו שלה במושב לכיש ובסביבתו ומנחה ריטריטים וסדנאות של יוגה ומדיטציה בארץ ובעולם. מודה ושמחה על ההזדמנות ללכת בדרך היוגה ולהעביר אותה הלאה.

לפרטים נוספים על השיעורים, הסדנאות והריטריטים שנועה מעבירה, מוזמנת ליצור קשר באינסטגרם ובדף העסקי שלה, או לפנות אליה בטלפון 050-7648065 או בוואטסאפ.

נועה אלעד בריינר היא מורה בכירה ליוגה
צילום: עדי עזרן

יתרונות לתרגול יוגה בלי מזגן

כל קיץ אותו ויכוח מחדש. יוגה-עם או בלי מזגן? מתרגלי היוגה נחלקים על פי רוב ל-2 מחנות: אלה שלא יכולים בלי מזגן ומשוועים לכל משב של רוח קרה על גופם ואלה שבורחים מהמזגן כל עוד נפשם בם ומבחינתם כמה שיותר חם יותר טוב. אני, כפי שבוודאי הבנתם, נמנית עם המחנה השני. לרוב. משתדלת לא להיות קיצונית לכאן או לכאן ולעשות התאמות כשצריך. והנה חמש הסיבות שלי:

הגוף מתחמם בזמן תרגול יוגה. למעשה עיקרון חשוב בתרגול הוא ייצור "טאפאס" – אותו חום, חיכוך ומאמץ פנימי המטהר ומנקה את הגוף הפיזי והאנרגטי ומרסן את ההכרה. כל מי שיצא משיעור יוגה טוב רטוב ומרוצה מכיר את הרגשת הניקיון והזוך הזו שאין שנייה לה. לכן כשמדליקים מזגן זו בעצם פעולה חיצונית שסותרת ונוגדת את החום הפנימי שנוצר. כשגוף חם ומזיע פוגש אוויר קר, זה יכול להיגמר בטראומה לגוף ולהתבטא בשרירים תפוסים, פציעות וכאבים.

זיעה זה רע? לא! זיעה זה לטובה. הדרך הטבעית של הגוף לצנן את עצמו היא להזיע. אנחנו גדלים במערב על התפיסה שזיעה, והפרשות גוף באופן כללי, זה דבר לא רצוי, מעורר דחייה, שנעשה הכל כדי להימנע ממנו או למחוק את עקבותיו. אבל הזיעה שלנו היא שלנו, חלק מאתנו, שגם אותו אנחנו נרצה לפגוש בתרגול כמו את כל החלקים שבנו, למען חוויה של שלמות, קבלה ואיחוד. לפי הגישה המערבית הזיעה היא פסולת של הגוף. אם כך, בריא וכדאי להזיע כדי לנקות החוצה את מה שלא צריך.

אפשר להסתכל על זה כעל "דיטוקס" – ניקוי רעלים הכי טבעי שיש. לספיגת הזיעה תביאו לעצמכם מגבת קטנה או תספיגו את הזיעה חזרה פנימה אל הגוף. ב"האתה יוגה פרדיפיקה", אחד הטקסטים החשובים של היוגה, מכונה הזיעה ה"נקטר הקדוש של הגוף". זאת הגישה היוגית. היוגים הקדמונים עסקו הרבה בניקויים, התזונה שלהם הייתה נקייה, האוויר שנשמו והמים ששתו היו טהורים כך שגם הזיעה, הייתה נקייה וטהורה ונתפסה כביטוי טהור של אנרגיה, "פראנה", כמו גם הפרשות אחרות של הגוף, שרצוי להחזיר אותן ולהספיג אותן פנימה אל הגוף כדי להרוות ולהעשיר אותו.

תרגול בלי מזגן הוא הזדמנות לתרגל התמסרות וויתור שגם הם עקרונות חשובים ביוגה ועמודי התווך של התרגול. תתמסרו לחום. קחו בחשבון שבאתם להזיע. קחו בחשבון שהולך להיות חם, ותרו מראש על האפשרות של מזגן. קחו בחשבון שתצטרכו לגייס סבלנות והכלה אבל שזה בסוף שווה את זה.

כשחם הגוף נכנס למנחים ותנוחות בצורה יותר חלקה ועמוקה מאשר כשהגוף קר. הרקמות הרכות נמתחות ומתארכות והמפרקים פתוחים ומרווחים. אנחנו גמישים יותר בקיץ, אני יודעת את זה על עצמי בוודאות. דוגמה אחת לתנוחה שאני יכולה לעשות כמעט רק בקיץ היא האנומן אסנה (שפגט). גם הקשתות עמוקות כמו תנוחת הגשר נגישות לחלקנו רק כשהגוף חם מאוד.

אל תהיו קיצוניים. דרך האמצע היא דרך המלך. למשל בתנאים של שרב ועומס חום כבד אני אוהבת להדליק מזגן ולפתוח חלון. או לשים מאוורר רחוק שמסתובב ומזיז את האוויר. ככה לנוע בין הקצוות ולחפש את האיזון שלנו.

לפרטים נוספים על השיעורים, הסדנאות והריטריטים שנועה מעבירה, מוזמנת ליצור קשר באינסטגרם ובדף העסקי שלה, או לפנות אליה בטלפון 050-7648065 או בוואטסאפ.

במדור הטיפים מתפרסמות כתבות עם טיפים בנושאים שונים. ההמלצות ניתנות על ידי נשות מקצוע שמתראיינות למגזין, מובאות כלשונן ואין המגזין נושא כל אחריות על תוכן או טיב ההמלצה. לשאלות נוספות מוזמנות לפנות לבעלת העסק. לקריאת כל הטיפים במדור לחצי כאן

יש לך עסק ותרצי לכתוב את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין ולשלוח הצעת מחיר. מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה