הטיפים / התמודדות עם התקפי חרדה בזמן אמת

מירי בלנק מטפלת בחרדות, העלאת הביטחון העצמי והתמודדות עם אתגרי החיים למבוגרים ובני נוער. מירי מרצה בחברות וארגונים ומנחה סדנאות נושאים הקשורים לחשיבה חיובית ויצירת קפיצה חיובית בחיים. מנחת קורס אונליין ״מחרדה לשליטה – DIY״ לקהל הרחב. אלו הטיפים של מירי טיפים להתמודדות עם התקפי חרדה בזמן אמת.

ליצירת קשר עם מירי מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם, ליוטיוב, ולדף העסקי שלה או לפנות בטלפון 052-8201160.

מירי בלנק מטפלת בחרדות
צילום: אולגה לוט

טיפים להתמודדות עם התקפי חרדה בזמן אמת

1 מכל 5 אנשים חווה או יחווה התקף חרדה. התקף חרדה יכול להופיע בפתאומיות כתוצאה מגורמים שונים. הביטוי של ההתקף יכול להיות פיזי כגון: דפיקות לב מואצות, רעד, הזעת יתר ודומיהם והוא יכול להיות רגשי: תחושה של חוסר שליטה, פחד מוות, תחושת ״שיגעון״ ושל ניתוק מהגוף.

ישנן פעמים בהם התקף חרדה מתפרש בטעות כהתקף לב אך בשונה ממנו הוא חולף תוך מספר דקות. יש לציין כי חלק מהאנשים חווים פחד מפני התקפים חוזרים. במקרים בהם ההתקפים חוזרים הם מובילים להימנעות מפעילויות שונות בגלל פחד מהתקף חרדה נוסף.

הימנעות מפעילויות אינה עוזרת ולהפך, פעמים רבות היא מגבירה את כמות ומשך ההתקפים. ברגע שמתחיל התקף חרדה עולה תחושה של פחד נוראי וההכרה מתחילה לעבוד ולהעלות שאלות כמו: ״מה הסיבה לתחושות האלה? מה לא בסדר בי? אולי יש לי מחלה סופנית? אולי זה התקף לב? אולי זה שיגעון?" כל זאת כיוון שהמוח אנליטי, מחפש הסברים ותשובות הגיוניים ובמהלכם הוא ״מתווכח״ עם הצד הרגשי, מה שמוביל להתגברות של המחשבות השליליות ושל החרדה.

כ -75% מהאוכלוסייה בעולם המערבי חוו לפחות פעם אחת בחיים אפיזודה אחת של הפרעת מצב רוח (התקף חרדה, דיכאון וכדו'). 15% סובלים מחרדה, 25% זקוקים לטיפול במהלך השנה הראשונה. מדובר על אחוזים משמעותיים באוכלוסייה והגיע הזמן לדבר על כך ולהציג את הטיפים המקצועיים שעוזרים להוריד את עוצמת ההתקף ולקצר את אורך החרדה בזמן אמת.

DIY: טיפים להתמודדות עם התקפי חרדה

רבים מאיתנו חווים או יחוו התקף חרדה. נשמע נורא? זה אכן מרגיש כך. עם זאת יש גם חדשות טובות. החרדה לא חייבת להימשך זמן רב ולא לחזור על עצמה. הטיפים הבאים מסייעים ליציאה מההתקף תוך זמן קצר:

נשימה: ברגע ההתקף ישנה תחושה של קרקע שנשמטת מתחת לרגלינו. כשאין לנו עוגן הנכון ביותר הוא להתמקד בנשימה, לנשום בספירה עד 3 ולנשוף בספירה עד 6. נשימה זו מאפשרת להתחבר לעצמנו מחדש ולהתמקד במשהו שאינו החרדה. כמובן, נשימה זו מעניקה למוח כמות מספקת של חמצן ומרוקנת את הפחמן הדו חמצני ויוצרת במהירות רוגע של המערכת.

מקלחת קרה: פעמים רבות התקף החרדה מתבטא בעלייה קלה של חום הגוף. הסיבה לכך היא כניסתה של המערכת הפיזיולוגית למצב כוננות. מקלחת קרה עוזרת להרגיע את המערכת, להעלות את רמת האנרגיה ולמקד את המחשבה במקום אחר שאינו חרדה. המקלחת הקרה עוזרת גם לחיזוק המערכת החיסונית, להורדת הסטרס, החרדה ויוצרת ״הפעלה מחדש״ של המערכת.

ספירה בקול: ספירה בקול רם של 10 פריטים שיש בסביבה יכולה לעזור מאד להתקף. המוח הוא איבר לכל דבר ותרגיל זה מחייב אותו להתמקד בדברים שאינם החרדה. ספירת פריטים בסביבה עוזרת להחזיר את המחשבות הנודדות בעדינות למקום שאנחנו נמצאים בו, לכאן ולעכשיו. תרגיל זה יעיל במיוחד כשאין אפשרות לעשות מקלחת קרה.

סוכריית מנטה: סוכריית מנטה למציצה עובדת על עיקרון דומה לחזרה למה שקורה כאן ועכשיו. היא עוזרת להסדיר את הנשימה ולהפחית את החרדה הנובעת בחלקה ממחשבות נודדות. המנטה החזקה עוזרת להעיר אותנו מהתקיעות, לחזור אל הוודאות של הרגע הנוכחי ויכולה לעזור בהפסקת המחשבות המדאיגות החוזרות על עצמן במהלך ההתקף.

שיחה: שיחה חיובית ונירמול המחשבות יכולה בהחלט לקצר את ההתקף, ליצור רוגע, להחזיר את קצב הנשימה ולהבין שהכול בסדר. חשוב כמובן שהשיחה תהיה עם אדם קשוב, נטול שיפוטיות וביקורת, אדם שיכול לתת מענה במהלך ההתקף. האדם שמקשיב חייב להבין כי מי שעובר את ההתקף נמצא במצוקה אמיתית וכי חשוב לשאול אותו שאלות קונקרטיות שיעזרו לו ולהישאר רגועים.

להיעזר באיש מקצוע: ברגע ששום דבר לא עוזר להתקפי החרדה, יכול להיות שהגיע הזמן להיעזר באיש מקצוע, לפנות אל מטפלת התנהגותית קוגניטיבית, לקצר את התהליך, למנוע את חזרת ההתקפים ולהרגיש נינוחים.

ליצירת קשר עם מירי מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם, ליוטיוב, ולדף העסקי שלה או לפנות בטלפון 052-8201160.

במדור הטיפים מתפרסמות כתבות עם טיפים בנושאים שונים. ההמלצות ניתנות על ידי נשות מקצוע שמתראיינות למגזין, מובאות כלשונן ואין המגזין נושא כל אחריות על תוכן או טיב ההמלצה. לשאלות נוספות מוזמנות לפנות לבעלת העסק. לקריאת כל הטיפים במדור לחצי כאן

יש לך עסק ותרצי לכתוב את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין ולשלוח הצעת מחיר. מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה