נשים ועסקים / רותם כהן

Mudmade הוא סטודיו לחמר אותו הקימה רותם כהן בכרכור. רותם יוצרת בחמר כלים שימושיים ומעוצבים ואת הגלזורה (הצבעים) היא מכינה בעצמה. עיקר עבודתה על האובניים ובעבודה ידנית הנעשית עם הרבה תשומת לב ודגש על הפרטים הקטנים. הסגנון שלה מינימליסטי, קו נקי וצבעים מונוכרומטיים.

איך העסק התחיל?

"במהלך לימודיי בבצלאל, תחום העבודה בקרמיקה לא דיבר אלי. תהיתי מדוע מישהו ירצה לעסוק בתחום שכזה כשיש כל כך הרבה כלים בעולם שדומים אחד לשני וחשבתי שזה נחמד כחוג לפנסיונריות וילדים. כעבור עשור נרשמתי לחוג קרמיקה כי רציתי ללמוד לעבוד על אובניים ולהכין בעצמי את כלי האוכל וההגשה במטבח שלי. זו הייתה ראשיתה של ההתאהבות שלי בחמר. לפעמים אני נזכרת במחשבות שלי מימי בצלאל, וזה משעשע ומשמח אותי כאחד. אני מאמינה גדולה בשינויים ושמחה על השינויים ועל הכיוון שבחרתי עבור עצמי. העולם של החמר מרגיש לי אינסופי ומאפשר, מאתגר אותי ומהווה עבורי מקום של שקט, מפלט ובית"

כמה משפטים על העסק

"בסטודיו אני מייצרת כלים שונים כמו צלחות, קערות, קעריות, כוסות, ספלים, וואזות, ופמוטים בגדלים שונים וגם כלים ללא שמות מוגדרים. המלאי כל הזמן משתנה, ומתווספים אליו כלים חדשים שיוצאים מהתנור. הסטודיו נמצא בחצר הבית שלי וניתן להגיע בתיאום מראש. ישנה אפשרות לרכוש חלק מהכלים במרמלדה מרקט וגם לדבר איתי טלפונית כדי לבדוק אם יש מלאי. ליצירת קשר עם רותם מוזמנות להיכנס לחנות, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

Mudmade סטודיו לחמר
צילום: איה וינד
Mudmade סטודיו לחמר
צילום: איה וינד
Mudmade סטודיו לחמר
צילום: איה וינד

מה מיוחד במוצרים שלך?

"בזמן העבודה, לפעמים החומר מוביל אותי ודרכו מתגלה הכלי ולעיתים ההפך, ישנו רעיון והחומר שלי הוא הדרך ליישם את הרעיון. כמו שחשוב לי איך הכלי יראה וירגיש בסוף כמוצר סופי כך גם חשובה לי הדרך להגיע אליו. חשובים לי החומרים, התהליכים האיטיים, הגלזורה, הפרטים, הגימור, כל אלו מבחינתי יוצרים מוצר אחד שלם שנוח לי איתו. נוח לי למסור הלאה בידיים אוהבות לאנשים שישתמשו בו."

שלושה טיפים לנשים עצמאיות

"להקשיב לעצמך וללב שלך. מה שהכי נכון לך זה הכי טוב שיש. אני לא יכולה לדמיין את עצמי היום לא עצמאית. אני מאוהבת בזה, בניהול הזמן של עצמי ובסדר יום שאני בונה לי. אוהבת את האחריות והעצמאות שזה מקנה לי."

"לא תמיד קל לשים גבולות לעצמך כאשר אין בוס מעל שבודק אותך. אבל אני יכולה לומר שעם השנים למדתי להיות בוסית מספיק קשוחה ומספיק רכה עם עצמי לסירוגין."

"לפתוח עמוד אינסטגרם מושקע. אני מרגישה שהיום זה המקום הנכון לקידום וחשיפה. ככל שהדף אישי, כנה ומושקע בצילומים ותכנים כך הוא גם יותר יציב מבחינה שיווקית."

Mudmade סטודיו לחמר
צילום: איה וינד
Mudmade סטודיו לחמר
צילום: איה וינד

חוויות מרגשות שיש לך כחלק מהעבודה

"כמעט כל פעם שאני בסטודיו יש איזה רגע מיוחד שקורה במפגש עם החומר, הצורה או הצבע או ביני לבין עצמי. העבודה עם חומר אורגני ומשתנה בשילוב עם הזמן הארוך שאני נמצאת עם עצמי תמיד יוצרים עבורי רגעים מעניינים או מרגשים. לפני זמן מה מישהי שאלה אותי אם זה לא משעמם או קשה לי לעבוד רק עם עצמי רוב הזמן ועניתי לה שלהפך, אני כל כך אוהבת את הזמן הזה, הוא יקר לי ומרתק. החומר והתהליכים מביאים אלי כל הזמן את עצמם ואני סופגת ולומדת מהם בכל רגע כמעט משהו חדש, לפעמים זה מונולוג, לרוב דיאלוג."

איך את צומחת ממשברים?

"צמיחה ממשברים היא חלק מהחיים שלנו, יש פה כל הזמן משברים שצריך לפתור או להתמודד איתם. בדרך כלל אני משתדלת מאוד לא ליפול למקום הקורבני, לראות את הדברים בצורה בהירה ונקייה ככל האפשר וגם לתת לעצמי מקום להרגיש מצד אחד את כל קשת הדברים ומצד שני לפעול בכיוון שנראה לי נכון ואותנטי."

Mudmade סטודיו לחמר
צילום: איה וינד
Mudmade סטודיו לחמר
צילום: איה וינד
Mudmade סטודיו לחמר
צילום: איה וינד

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"אני מאוד אוהבת את היצירתיות הגלומה והאופציות האינסופיות הקיימות בחומר ואת הזמן השקט ולעיתים המדיטטיבי שיכול להיווצר בעבודה ובעיקר על הגלגל. אני אוהבת לעסוק בתחום שהוא בעצם מסורת עתיקת יומין מדהימה, עמוקה ומרתקת ואני אוהבת את השילוב של יצירתיות שמתורגמת לפרקטיות שימושית. אני אוהבת שהמוצרים שאני מייצרת הם חלק מתפיסה יותר רחבה של הקטנת דריסת רגל פוגענית במשאבי טבע .מבחינתי ככל שניתן לצמצם את השימוש בחומרים מזהמים ולא מתכלים כך טוב יותר. אני שמחה שהחומר איתו אני עובדת, החמר, במהותו הוא אדמה."

רוצות להכיר את רותם קצת יותר? מוזמנות להיכנס לחנות, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה