נשים ועסקים / רחלה אלתר

רחלה אלתר היא אמנית צורפת ומעצבת תכשיטים מהטבע ובהשראת הטבע, בעלת סטודיו וגלריה לתכשיטים בשם רחלא עיצובים ומתגוררת בקיבוץ יפתח שבגליל העליון ושותפה ב"גלריה אגמיה" בראש פינה באתר השחזור.

צילום: עיינה קפלן

איך העסק התחיל?

"אומנות תמיד העסיקה אותי. בגיל ארבעים, ולאחר מספר שנים בהן עבדתי כאחות במרפאה בקיבוץ יפתח, החלטתי ללמוד אומנות במכללת תל חי. בסיום הלימודים קיבלתי 'ימי אומנות' בהם לימדתי ועסקתי בתחומים שונים, השתתפתי בתערוכות בארץ ובחו"ל. הסקרנות שלי לגבי חומרים הובילה אותי להכרות עם החמר הפולימרי בו יצרתי תכשיטים והשתתפתי בתערוכת הג'ובלה. לצורפות הגעתי ממש במקרה! באחד מטיולינו בואדי דישון, הביא לי הנכד שלי פיסה של רשת יבשה, שברירית ועדינה ושאל אותי מה זה. אמרתי לו שאני לא יודעת איך קוראים לזה, אבל מזה יהיו עכשיו התכשיטים שלי. התברר לי שזו רשת שנשארת לאחר שהצבר מתייבש, כתוצאה מכנימה שתקפה את שיחי הצבר באזורינו וגרמה מוות לשיחים ולסכנת הכחדה. המחשבה שהצבר – שאנו ילידי הארץ כל כך מזוהים אתו – הולך ונכחד עוררה בי את הרצון לשמר בדרך כל שהיא את הרשת הזו. המחשבה על 'מה זה אומר עלינו' וחיפוש אחר הדרך להנציח את הרשת המופלאה הזו, הביא אותי למפגש עם יצקן המתמחה בשריפה של חומר אורגני, איש נפלא וסבלני אשר יחד יצרנו את תכשיטי הצבר הראשונים שלי. אז גם הבנתי שאני צריכה ללמוד קצת צורפות. אני מחוברת לטבע ולנופים שסביבי, מלקטת זרעים ופירות יבשים ,יורדת לוואדי לאסוף את רשתות הצבר העדינות ורגע לפני היעלמותם מעניקה להן חיים חדשים ואלמותיים בכסף או זהב. בכל רשת כזו יש את העגילים, הצמידים והשרשראות שאני מעצבת ויוצרת."

כמה משפטים על העסק

"אני מנהלת את העסק בביתי שבקיבוץ יפתח שם יש לי סטודיו וגלריה קטנה. אני מעצבת וצורפת תכשיטים שהם זיכרון של הטבע בטרם יעלם ובסדרות התכשיטים שלי ניתן למצוא עגילים, טבעות, שרשרות וצמידים בעיצוב מקורי משלי המאפשר לי חיבורים מעניינים בין חלקי הצמחים, כמו המכנף הנאה ורשת הצבר. הלקוחות שלי על פי רוב הן נשים בוגרות ומבוססות עם זיקה ואהבה לטבע. נשים שלא מפחדות להתבלט עם תכשיט מיוחד וייחודי. בשיחות עם לקוחות עולה הצורך של עיצוב תכשיטים לנשים בוגרות ומבוגרות ואני כאן עבורן."

מה מיוחד במוצרים שלך?

"מה שמיוחד במוצרים של הוא בעצם הגישה שלי שכל תכשיט הוא 'זיכרון מהטבע'. בכל תכשיט יש פיסה של חוויה אישית שלי והקונה היא שותפה לחוויה ולשמירת הזיכרון."

רחלה אלתר היא אמנית צורפת ומעצבת תכשיטים
צילום: רחלה אלתר
צילום: רחלה אלתר

שלושה טיפים לנשים עצמאיות

"האמיני במוצר שלך! אהבי אותו כדי לחלוק אותו בשמחה עם אחרים."

"לכי עם הלב! לא תמיד זה קל. כמישהי שלא במיינסטרים עם התכשיטים שלי אני יודעת כמה זה קשה! אבל הלב יודע שזה הכי נכון עבורי."

"לתלמידות של אני תמיד אומרת 'אל תפחדו מהחומר, שהחומר יפחד מכן'. כך ניתן לגלות עולמות והשמיים הם לא הגבול."

חוויה מיוחדת שהייתה לך כחלק מהעבודה

"לקוחה אשר זיהתה את רשת הצבר בתכשיטים שלי, סיפרה לי שזה עורר בה געגועים וזיכרונות מילדותה בקיבוץ כשהיו צריכים לנקות את הרשתות לשם שתילת גן ירק. היא קנתה לכל אחת מכלותיה ונכדותיה שרשרת עם עלה עדין של הצבר. 'זה הקמע שלי להן' היא אמרה, והיא עונדת את השרשרת בכל היום."

איך את צומחת ממשברים?

"משברים הם חלק בלתי נפרד מניהול עסק, וההחלטות מה לעשות באותם רגעי משבר הן החלטות לא פשוטות. אני יכולה לספר על מקרה שבו נתבקשתי להכין תכשיטים מחימר פולימרי, לפני עידן הצורפות, הובטח לי שלאחר שתהייה לי קולקציה היא תילקח להימכר בחו"ל, עבדתי על הסדרה לילות וימים ולבסוף, כשהראתי אותם לאדם שהיה אמור למכור הוא אמר שהוא מתחבר לחומר. העלבון והתסכול היו איומים, אבל ידעתי שעוד יבוא יומם ואכן זה הגיע בתור קול קורא לתערוכה 'סיפורי התנ"ך באומנות' עבורה יצרתי טריפטיך גדול מכל החלקים כשהאינטרפרטציה שלי היא לשלושה ימי בריאה."

צילום: צביקה טיומקין
רחלה אלתר היא אמנית צורפת ומעצבת תכשיטים
צילום: צביקה טיומקין

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"אני אוהבת את דרך היצירה שלי ואת השיחות עם לקוחות שתמיד גולשות לאמונות ומחשבות על הרגעים הקטנים שבהם אני מגיעה ליצירה המושלמת עבורם. האיש שלי אומר לי שהקשר עם הלקוחה שתשמע את סיפור התכשיט חשוב לי יותר מהמכירה. ואני אומרת: 'רק מחוץ לזמן אדע מה עשיתי כאן' (מתוך השיר של אתי אנקרי מחוץ לזמן)."

רוצות להכיר את רחלה קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר, לחנות האטסי, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה