נשים ועסקים / אורטל אמדו שור

אורטל אמדו שור היא מנחת קבוצות בשילוב אומנויות ויועצת ארגונית. היא מעבירה מגוון סדנאות יצירה, מלמדת ומנחה בנושא חוסן נפשי והתפתחות אישית ומקצועית וגם יוצרת, מעצבת הום סטיילינג, ואוהבת למחזר ולחדש רהיטים. אורטל מקרבת לבבות. היא פותחת את ליבה ואת ביתה לאנשים ומשתמשת ביצירה ובעיצוב ככלים יקרי ערך שמהווים מרחב אחר לשיח ופעולה.

איך העסק התחיל?

"בהשכלתי, אני עו"ד ובעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בהתנהגות ארגונית, אבל תמיד היתה לי משיכה לאמנות, יצירה ועיצוב. כשחזרתי לארץ מאוסטרליה, שם למדתי את התואר השני שלי וילדתי את בני הבכור, חיפשתי לעשות משהו שישלב את כל הידע והאהבות שלי. אחרי שלמדתי הנחיית קבוצות, מצאתי את הדרך שלי לחבר הכל יחד, ונוצרו הסדנאות שבנויות ממשולש שמאגד את כל התחומים שלמדתי וקרובים לליבי: האספקט הרגשי-פסיכולוגי והנחיית הקבוצות, נושא הקיימות – שימוש חוזר בחומרים ואחריות חברתית, והדובדבן שבקצפת – היצירה והעיצוב שמשובבים את הלב והנפש של קטנים וגדולים, ומהווים מזכרת מוחשית מהחוויה המשותפת של המשתתפים."

כמה משפטים על העסק

"העסק נקרא יצירה מאהבה Arte Amado. אני מנחה סדנאות יצירה ועיצוב חד פעמיות מחברות ומגבשות ללקוחות פרטיים ולצוותי עבודה בארגונים, וכן סדנאות תהליכיות והשתלמויות בנושאי חוסן נפשי והתפתחות אישית ומקצועית לצוותי חינוך וניהול, בהן נלמדות גם דרכים יצירתיות להעצמת ילדים ונוער בבתי-ספר ועובדים בארגונים. הסדנאות מתאימות לכל מי שחפצה נפשו בזמן איכות יצירתי מחבר ומעצים בכל גיל, מילדים ועד הכי מבוגר שהיה בסדנה בן 90. הסדנאות נפתחות עם היכרות אישית ושיח רגשי מונחה ומעצים בעזרת שימוש בקלפים פסיכולוגיים טיפוליים, תוך התייחסות לדינאמיקה זוגית/משפחתית/קבוצתית-צוותית, והמשתתפים יוצאים לחוויה מחברת ומגבשת של יצירה, שבתורה יוצרת חוויית זרימה ('פלואו') ומשחקיות, המובילה להנאה פנימית עמוקה. באוירה נעימה וייחודית שבה המשתתפים נפתחים ומשתפים מתוך עולמם הפנימי, ואני מאפשרת להם ליצור תוך שימוש בדמיון, פיתוח חשיבה יצירתית ועם חופש ובחירה מרובה. בנוסף, אני מנחה תוכניות תהליכיות בארגונים והשתלמויות לצוותי חינוך בנושא חוסן נפשי והתפתחות אישית ומקצועית."

מה מיוחד בגישה שלך?

"אני מאמינה שהיצירה היא שפה נוספת לביטוי עצמי ומרחב התבוננות ופעולה נוסף שבעזרתו יכול להתנהל דיאלוג או שיח קבוצתי, וכל אחד מוצא את הדרך שלו, עם 'משיכת המכחול' שלו ואת המקום שלו בקבוצה. בסדנאות אנחנו גם עסוקים בשיח רגשי וגם יוצרים יחד, זה שיח שונה ממה שרובינו מורגלים בו ביומיום שלנו. המשתתפים עוצרים ומתבוננים גם בעצמם וגם ביקרים להם דרך משקפיים אחרות, וזה נעשה בעזרת הקלפים הטיפוליים. בנוסף, גם ההתנסות ביצירה מזמנת לכולנו הזדמנויות להתבונן על דברים בצורה חדשה, מרעננת ואחרת. והכיף הוא שבסוף הסדנה, המשתתפים יכולים להתגאות ביצירות שימושיות פרי עיצובם ומעשה ידיהם, ולקחת אותם לביתם. באומנות – פוסעים יחד היד, הראש והלב."

אורטל אמדו שור מנחת קבוצות בשילוב אומנויות

שלושה טיפים לנשים עצמאיות

"להקשיב לאינטואיציה שלנו, ולא לעשות רק את מה שמצפים מאיתנו, גם אם זה יאכזב או יכעיס את הצד השני. לפעמים אם נשתיק את הקולות הרבים שבראש, ממש נוכל להקשיב ללב ולבטן שמספרים לנו מה נכון עבורנו ברגע זה."

"איזון בין עבודה והורות שמאפשר לנו לעבוד וגם להיות איתם ולראות אותם צומחים ומתפתחים. אני חושבת שהילדים שלנו, הם המורים הרוחניים שלנו, ודרך ההורות היא מפותלת, מלאה באהבה אינסופית, שמחה והתרגשות, כמו גם לא מעט אתגרים וקשיים בדרך."

"למי שמארחת סדנאות בביתה חשוב לשלב בחלל העבודה עיצוב ואסתטיקה לצד הנוחות ולבחור פתרונות אחסון מתאימים כמו למשל סלסלות לאחסון. וגם לשלב כמה שיותר עציצים ופרחים."

חוויה מרגשת שהייתה לך כחלק מהעבודה

"באחת הסדנאות הייתה מישהי, שאני לוקחת איתי בלב ובראש כצידה לדרך. אישה, אמא וסבתא, שכל המשפחה המורחבת הגיעה כדי לחגוג לה ולבעלה יומולדת 80, בחרה לעצמה את הקלף של 'הכוח להשתנות'. זה מדהים בעיניי שעדיין בגיל כזה, אדם עדיין אומר שיש לו על מה לעבוד, שמסע חייו ושירתו עוד לא הסתיימו, הוא עדיין לא נח על זרי הדפנה, וממשיך לעבוד עבודה פנימית עמוקה. בעיניי זו השראה."

איך את צומחת ממשברים?

"אני חושבת שבזמן משבר ולאחריו, מתוך ההתמודדות עם האתגר והקושי, אנחנו מוצאים את הכוחות החבויים בנו. וגם אני, בעיתות כאלו, מגלה על עצמי כל פעם עוד משהו חדש, ומצליחה להרחיב עוד קצת את אזור הנוחות שלי."

אורטל אמדו שור מנחת קבוצות בשילוב אומנויות

אורטל אמדו שור מנחת קבוצות בשילוב אומנויות

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"אני אוהבת המפגש עם מגוון רחב של אנשים בסדנאות שאני מעבירה. אני מאמינה שניתנה לי הזכות לקרב ולחבר לבבות, ולגעת לרגע קט בעומק של האנשים. בקבוצות התהליכיות שאני מנחה, מרגש אותי לראות את העצירה וההתבוננות של כל אחד מהמשתתפים, ואת הדרך והשינוי שהוא עובר לאורך הזמן. בזמן שאני מנחה ונמצאת עם הקבוצה שלי, אז זה המקום שבו אני נמצאת ב'פלואו' (שוכחת מהזמן ונמצאת ב'כאן ועכשיו' בלבד), וכך אני יודעת, שאני במקום הכי נכון עבורי ועבור המשתתפים."

רוצות להכיר את אורטל קצת יותר? מוזמנות להתידכן באתר פאנזינג ובדף העסקי שלה.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה