נשים ועסקים / נויה שילוני חביב

נויה שילוני חביב היא צלמת אדריכלות ועיצוב פנים, בוגרת בהצטיינות של החוג לצילום ותקשורת במכללת הדסה. נויה מצלמת למעלה מעשור בעניין ובהנאה בתים פרטיים, דירות ומבני ציבור עבור אדריכלים/יות ומעצבי/ות פנים ומקפידה ליצור בפריים המצולם שילוב בין העיצוב, האור, הקומפוזיציה והאווירה. בפן מקצועי נוסף עוסקת נויה בצילום אמנותי, שבו מרבה לשלב אובייקטים מציאותיים עם עולם עשיר של דמיון, בשימוש בטכניקות צילום דיגיטלי ועיבוד מחשב. נויה הציגה בתערוכות אמנות רבות ועבודות שונות שלה נרכשו על ידי אנשים פרטיים.

צילום: תומר חביב

איך העסק התחיל?

"מאז ומתמיד אהבתי לצלם. בסיום הטיול הגדול שאחרי הצבא, נרשמתי ללימודי תואר במדעים בירושלים, אך מיד כשסיימתי אותו פניתי ללימודי צילום במכללת הדסה. משם, לאחר מגוון של התנסויות בתחומי צילום שונים, התמקדתי בתחום של צילום אדריכלות ועיצוב פנים. ייתכן שהעובדה ששני הורי אדריכלים השפיעה על בחירת כיוון זה."

כמה משפטים על העסק

"המוצר שאני מעניקה ללקוחותיי הוא סט צילומים איכותיים ומוקפדים של המוצר האדריכלי שהם תכננו. מבחר הצילומים משקף את החלל, הבית או הדירה המצולמת. סט הצילומים מהווה כלי שיווקי ממדרגה ראשונה המאפשר למעצב/ת או לאדריכל/ית לקדם את עצמו ולהפיץ את כשרונו וחזונו בפלטפורמות שונות והם גם חלק מתיק העבודות, שאותו הוא יכול למנף לטובתו המסחרית. סדרת הצילומים נעה מטווח של זווית רחבה הכוללת מבנה שלם, חדרים וחללים גדולים, ועד לצילומי פרטים, תקריבים וצילומי אווירה וכוללת תמהיל נכון של זוויות הצילום."

נויה שילוני חביב צלמת אדריכלות ועיצוב פנים
צילום: נויה שילוני חביב | אדריכלית ומעצבת פנים: צופית ויינפלד פליישמן
נויה שילוני חביב צלמת אדריכלות ועיצוב פנים
צילום: נויה שילוני חביב | :מעצבת פנים: מאירה מעייני, סטיילינג: Prat Living
נויה שילוני חביב צלמת אדריכלות ועיצוב פנים
צילום: נויה שילוני חביב | מעצבת: רעות קינן דורי

מה מיוחד בתהליך איתך?

"ביום הצילום אנו נוגעים בממדים יצירתיים – עיצוב, קומפוזיציה, אסתטיקה ויופי. ראשית, כאשר אני נכנסת לדירה או בית ונפרש בפני החלל בתלת-ממד, אני בוחנת את הדרך המתאימה להנגיש אותו לדו-ממד. המצלמה אינה 'רואה' כפי שהעין האנושית רואה, ולכן עלי לתרגם את מראה הבית והפרטים החשובים ליכולת של המצלמה והעדשות השונות. התהליך קורה בצמוד ויחד עם המעצב/ת, ולאט לאט אנחנו 'מפרקות' את הבית לפיסות של זוויות וצילומים. חשוב לי מאוד שהתהליך יהיה כיפי, נעים ומעניין למעצב/ת, ושהיא תוכל להעביר לי בבהירות את מחשבותיה וכיווני הצילום החשובים לה, החלטות רבות מתקבלות יחדיו. הרי אנחנו מבלות יחד יום שלם, וימים נוספים בהמשך השנה בפרויקטים אחרים. רוח הצוות בינינו חשובה בעיני מאוד, ועקב כך גם נוצרים קשרי חברות וידידות. מטבע הדברים, הצילום משקף ראייה ישירה של תכנון ועיצוב, אך אני מנסה ליצור בצילומים שלי ממד נוסף, אם זה בסוג של שקט ורוגע שעובר דרך זווית הצילום, אם זה באור מיוחד, בתנועה, באווירה או ברגע אנושי."

שלושה טיפים לנשים עצמאיות

"להיעזר בקולגות ולעזור לקולגות."

"להירתם ולהיות נכונה למשימות ולהזדמנויות מיוחדות, גם אם אין בצדן שכר ברור."

"להאמין ולהתמיד בדרך שאתן אוהבות, כי בסופו של דבר היא הכי מתגמלת."

נויה שילוני חביב צלמת אדריכלות ועיצוב פנים
צילום: נויה שילוני חביב | אדריכל ומעצב פנים: דוד בן גיגי | סטיילינג: עדי פוגל
צילום: נויה שילוני חביב | אדריכלית ומעצבת פנים: צופית ויינפלד פליישמן
נויה שילוני חביב צלמת אדריכלות ועיצוב פנים
צילום: נויה שילוני חביב | אדריכל: זאב ארד

חוויות מרגשת שיש לך כחלק מהעבודה

"כצלמת מלווה של בית הספר לעיצוב סקולה, בניהולה של המעצבת מירי בלבול, אני מצלמת את פרויקט הגמר של כל קורס. הפרויקטים העיצוביים מתקיימים תמיד בדגש על רווחתם של דיירים מרקע מורכב, במוסדות ובעמותות חברתיות. תיעוד הפרויקטים מיוחד בעיני, ומגיע לשיא כשבסיום היום הדיירים באים לראות את החלל המעוצב ופוגשים את המעצבות. המעמד הזה נוגע ללב ומעורר התרגשות עד כדי דמעות. כך גם אצלי, לעתים, ואני מסתתרת מאחורי המצלמה."

איך את צומחת ממשברים?

"אני מנסה למזער משבר, לבחון איך קרה ולראות מה ניתן לעשות כדי שלא ישנה. אני לומדת מתקלה או טעות, משתפרת ומייצרת לעצמי נורה מהבהבת שתתריע מפני המשבר הבא. ובאם הדבר אינו תלוי בי, אני משתדלת לשמור על אופטימיות ולתת לגל לעבור."

צילום: נויה שילוני חביב | מעצבת: לילך הלוי
נויה שילוני חביב צלמת אדריכלות ועיצוב פנים
צילום: נויה שילוני חביב | מעצבת: ענת שונק
נויה שילוני חביב צלמת אדריכלות ועיצוב פנים
צילום: נויה שילוני חביב | אדריכלית ומעצבת פנים: סאנה מאדי

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"אני אוהבת את היצירתיות והדינמיות, אין יום אחד שדומה לשני. צילום אדריכלות מאפשר לי להכיר ולעבוד בצמוד לאנשים שונים ונפלאים, גורם לי לנוע ולהסתובב ברחבי הארץ, מראה לי מקומות ובתים יפהפיים, יוצר הזדמנויות ומציב אתגרים, ומחייב אותי לסגור ולסכם כל פרויקט בעבודת מחשב שקטה בבית. ביום צילום אנחנו לא נחים, כמעט ולא אוכלים, לפעמים שוכחים לשתות. אנחנו מתרוצצים בכל המקומות, מתנשפים ומזיעים, אבל נמצאים בהתרגשות מטורפת, כך אני יודעת שאני נמצאת במקום הנכון."

רוצות להכיר את נויה קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם צילומי האדריכלות לאינסטגרם עבודות אמנות הצילום ולדף העסקי שלה.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה