נשים ועסקים / מיכל אורן

מיכל אורן היא צורפת ומעצבת תכשיטים כבר 21 שנים, מאז סיימה את לימודיה בבצלאל. היא מעצבת ומייצרת תכשיטים, מציגה אותם בתערוכות ברחבי העולם ומתרגשת מהם. מיכל מביאה לעיצוביה הבנה עמוקה בפיסול, אותה רכשה בתואר השני בתולדות האמנות, בו התמחתה בפיסול פוסט מינימליסטי. היא מחוברת אל עולם האופנה מצד אחד, ואל שדה האמנות והפיסול מצד שני, והתכשיטים בעיצובה נושאים בחובם עומק, אינטימיות וחוכמה פואטית. הם אישיים מאוד, ונבדלים בעדינותם. בשנת 2008 זכתה בפרס העיצוב של משרד התרבות על הישגיה בתחום הצורפות.

צילום: רוני כנעני

איך העסק התחיל?

"מאז 2002 אני מעצבת תכשיטים תחת שמי, כעיסוק נלווה לעבודה בגלריה לאמנות ובעיצוב תערוכות. אבל אחרי שהתאומות שלי נולדו, נאלצתי להפסיק לעבוד לתקופה ארוכה מאוד. כל מה שעשיתי עד לאותו זמן נדחק הצידה או נטמן מתחת לשטיח דמיוני שכיסה את הכל. המשכתי ליצור ולהציג בתערוכות של צורפות עכשווית בהיקף קטן, עד שהרגשתי שהמגירה שלי התמלאה, והיצירות (וגם אני) רצו לפגוש את העולם מחדש. ב- 2016 הוצאתי את הקולקציה שנקראה 'אזורי גאות', הקמתי אתר וחנות אונליין, ובעצם רעננתי את המותג למה שהוא היום."

כמה משפטים על העסק

"אני מעצבת ומייצרת תכשיטים בסטודיו שלי שנמצא בלב תל אביב, בתוך הבית שבו אני גרה. הקולקציה שלי מלאה בטקסטים שאני מלקטת בקפידה, ובאלמנטים של טיפות/דמעות (שאפשר גם לראותן ככדורים פורחים, כתרים או זרעים). את הכל אני מעצבת בעבודת יד, לעיתים משכפלת ביציקה, ומרכיבה בטכניקות של צורפות קלאסית עדינה, מכסף, זהב ופליז. הלקוחות שלי הן נשים עם מודעות גבוהה לעיצוב, ונפש פואטית, ואני אוהבת אותן מאוד. את התכשיטים אפשר לרכוש בחנות האונליין באתר, או להגיע לסטודיו בתיאום מראש (כשאין סגר). בכל מקרה, תמיד אפשר ליצור איתי קשר וכדאי להתעדכן בדברים חדשים בעמוד האינסטגרם."

מיכל אורן צורפת ומעצבת תכשיטים
צילום: איה וינד
מיכל אורן צורפת ומעצבת תכשיטים
צילום: איה וינד
מיכל אורן צורפת ומעצבת תכשיטים
צילום: איה וינד

מה מיוחד במוצרים שלך?

"תכשיטים הם אובייקט תקשורת לא מילולי, וכמה שהם קטנים, הן משמעותיים – גם לעונד וגם למי שנפגש איתם במרחב הציבורי. כל מה שאני מעצבת ומייצרת שואף להכיל עומק במובן הזה – לא רק פריט יפה, אלא תכשיט שנושא איתו משמעות. שולחן העבודה שלי הוא מגרש משחקים, ובאותה נשימה הוא גם מקום של הגות. אני אורזת תחושות ומחשבות לצורות ופרופורציות שבהן נפגשים ניגודים רבים – קלאסי ועכשווי, עדין ונוקשה, הדוק ופרום, ועוד. התוצאה היא עיצוב מדויק, שמכיל עומק. באופן כללי אפשר לומר שהעיצוב והיצירה של התכשיטים שלי נעשה מתוך תפיסה רישומית – פיסולית, ובתהליך מוקפד מאוד. כל תכשיט הוא סיפור, שאת חלקו הראשון אני מציעה, אבל הוא ילך ויתגבש במהלך הזמן, אצל מי שתענוד אותו. חשוב לי שהתכשיט יהיה קוהרנטי לגוף – שיהיה נוח ושיהדהד את הקימורים והתנועה של הגוף."

שלושה טיפים לנשים עצמאיות

"בכל פעם שאני לא יודעת מה לעשות, שאני מרגישה נסערת או מרוקנת, אני ניגשת לסדר את שולחן העבודה שלי. לפעמים הדרך לסידור שלו מתחילה בסידור הבית, אבל לאט לאט הכל מתכנס לתוך שולחן העבודה, וגם המחשבות שנודדות מתרכזות ומתייצבות. התהליך הזה כל כך ממקד, שאחרי כמה זמן העבודה פשוט מתעוררת מאליה."

"בסטודיו שנמצא בתוך הבית, חייבת להיות דלת שיודעת להסגר, אבל שגם יודעת להיפתח. כי לפעמים דווקא כשהבית נכנס פנימה, מתאפשרת עבודה רכה יותר."

"חשוב לעשות יוגה או כל דבר אחר שמתחזק את הגוף שלכן. אני מרגישה את זה בעיקר כשאני עושה מעט מדי, ואז הגב קורס, והכל יוצא מאיפוס."

חוויה מרגשת שהייתה לך כחלק מהעבודה

"לאחרונה, התרגשתי לראות שאנשים מבינים את הכוח שיש לתכשיט. זה קרה בתגובה לעגילי הדגלים השחורים, שיצרתי בעקבות המחאה והמצב הפוליטי שמדיר שינה מעיני. בעגילים מתערבבים הפרטי, החברתי, האסתטי והפוליטי, וכל זה במחווה של כסף מושחר במשקל 0.3 גרם."

מיכל אורן צורפת ומעצבת תכשיטים
צילום: מיכל אורן
מיכל אורן צורפת ומעצבת תכשיטים
צילום: רוני כנעני

איך את צומחת ממשברים?

"אני מתאוששת ממשברים מאוד לאט. אבל הם מביאים אותי למקום מדויק יותר. אחרי כל משבר אני יודעת הרבה יותר טוב מה אני רוצה, ואיך אני רוצה, והידיעה הזו מניעה אותי קדימה."

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"תכשיט הוא סוג של קסם. מעין חפץ מעבר. כל מי ששכחה אי פעם לענוד את הטבעת או העגילים שלה, וכל מי שמסירה את התכשיטים לפני השינה, מרגישה את זה. אני אוהבת את האינטימיות שהתכשיט מביא איתו, ובעיקר אוהבת לפגוש את הלקוחות שלי, להכיר אותן, ולהתרגש איתן."

רוצות להכיר את מיכל קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה