נשים ועסקים / רותי כרמי ודורית טוקמן

רותי כרמי ודורית טוקמן הן בעלות הוצאה לאור שנקראת מבשלים ספרים. הן חברות כבר למעלה מ-45 שנה, בוגרות החוג למקרא, ספרות ולשון עברית ולימודי המשך במחשבת ישראל (דורית), ניהול שיווק ומכירות (רותי). אוהבות אנשים, אוכל טוב (גם להכין וגם לאכול). רותי ודורית הקימו את העסק לפני כ-12 שנה ומאז הוציאו לאור כ-16 ספרים.

רותי כרמי ודורית טוקמן הוצאה לאור מבשלים ספרים
צילום: גיא הכט

איך העסק התחיל?

"הכל התחיל כשרותי הייתה 'בין עבודות' כמו שקוראים לזה ודיברה הרבה עם החברים שלה, אזי ודורית טוקמן, שמעבר לזה שהם חברים, הם גם ממש משפחה בלב. וכך התגלגלה השיחה גם לסבתא רחל, שהיא האמא של אזי, והאוכל שלה, כמו גם האישיות שלה. כשסבתא רחל הייתה בת 80, הוציאו רותי ודורית את ספר המתכונים שלה שנקרא 'סבתא רחל מבשלת'. הספר צבר ביקורות טובות בכל העיתונים והביא איתו טעם של עוד, סקרנות, עניין, ולא מעט פניות בנוסח, אז תעשו גם לנו ספר. ככה נולד העסק מבשלים ספרים."

כמה משפטים על העסק

"מבשלים ספרים היא הוצאה לאור המתמחה בהפקת ספרי מתכונים משפחתיים וספרי בישול בכלל. אנחנו מגיעות מאהבה לאנשים, מסקרנות עצומה לשמוע את הסיפורים שלכם ובמיוחד לעזור לכם לאסוף, לשמר ולהעביר לדורות הבאים את מתכוני המשפחה. אנחנו מאמינות שבכל משפחה קיימים הבשלן או הבשלנית, שכולם אוהבים את האוכל שלהם וחשוב שיישמרו. כשאנחנו עומדות להפיק ספר שכזה אנחנו מנסות להבין מה מייחד את המשפחה, על מנת להנציח את הסיפור המשפחתי הייחודי דרך הספר עצמו. אנחנו מחפשות את הסבתא, האימא, האבא וגם את הנכדים, שרוצים לשמר את מתכוני המשפחה גם לדורות הבאים, את השפית, הנטורופת, המסעדה המיוחדת, את היקב וכל מי שהחלום שלו לראות את הסיפור שלו, סיפור העסק שלה, קורם עור וגידים, תמונות ומלים ויוצא לאוויר העולם." ליצירת קשר עם רותי ודורית מוזמנות להיכנס לאתר ולדף העסקי שלהן.

רותי כרמי ודורית טוקמן הוצאה לאור מבשלים ספרים

מה מיוחד בתהליך אתכן?

"אנחנו יודעות להקשיב, לשמוע אותך, להבין ולדייק את הספר המיוחד וזה שנושא את האופי שלך, של המשפחה שלך ויתאים בדיוק למה שהתכוונת. חשובה לנו מקצועיות האנשים שנבחרים לספר שלך, תמיד נתאים את העורכת, המעצבת הגרפית ועוד, לך, לאופי המשפחה ואף לתקציב המתאים לכם. אנחנו יודעות לייעץ, להציע ויחד עם זה, אופי הספר, הדגשים שבו, איך הוא נראה ומה יכיל, כל זה נקבע על ידך. כולל הזכויות על החומרים והכל. שלך ואנחנו לשירותך."

שלושה טיפים לנשים עצמאיות

"להעז לחלום ובגדול."

"להאמין בעצמך, בחלום שלך ובעיקר בזכות שלך להגשים, ולראות את עצמך מגיעה, מגשימה, מנצחת."

"לשאול שאלות, להיוועץ ולהיעזר."

חוויות מרגשות שיש לכן כחלק מהעבודה

"כל ספר שהפקנו, כל משפחה, כל לקוחה שפגשנו היו מיוחדים בדרכם. באמת בין אם זו הבת והאחות של מי שביודעה שמחלתה תביא לפרידה מהחיים בתוך שנה, כתבה או הכתיבה לצעירי המשפחה את כל מתכוניה, כצידה לדרך, או הנטורופטית המצליחה שהבינה שספר הוא יותר מאוסף כרטיסי ביקור, או סבתא רחל המיתולוגית שאמרה לנו בהשקת ספרה, כשהייתה בת 80 שהיא מרגישה כמי שנולדה מחדש, יחד עם הספר שלה. כל ספר והסיפור המיוחד שלו."

רותי כרמי ודורית טוקמן הוצאה לאור מבשלים ספרים

רותי כרמי ודורית טוקמן הוצאה לאור מבשלים ספרים

איך אתן צומחות ממשברים?

"מתוך אותם הטיפים שכאן למעלה וגם, אולי זה נשמע מצחיק, אנחנו חוזרות לכל הספרים שהוצאנו וקוראות את ההקדשות שכתבו לנו כל אותם לקוחות נפלאים איתם עבדנו. למשל: 'בלעדייך לא היה יוצא הספר', 'יקרה, הדרך הייתה אמנם ארוכה… היו רגעים שלא האמנתי שאכן בסופו של דבר יהיה ספר. לאורך הדרך היית את זו שהובלת כשצריך, שדחפת כשצריך ובעטת לי גם בתחת כשצריך', 'אין לי מלים לתאר כמה העזרה, התמיכה והליווי המקצועי שלכן עזרו לי. שמחה כל כך לבחור בכן כהוצאת הספרים שלי. אין לי ספק שזו ההחלטה הראשונה והטובה ביותר בכל התהליך הזה'. כשהרוח קצת ירודה והאמונה בעצמנו טיפה פחות, אין כמו לחזור לכל ההקדשות האלה ולביקורות הרבות והטובות שכתבו עלינו."

מה אתן אוהבות עבודה שלכן?

"אנחנו אוהבות לפגוש את האנשים, להקשיב ולהבין, להתחבר לחלום שלהם, אוהבות את תחושת ההתרגשות שבקבלת החומרים בוורד, את ימי הצילום שאנחנו משתתפות בכולם, כמו גם את ההתרגשות הזאת של ריח הספרים הטריים כשהם מגיעים מבית הדפוס. ויותר בקצרה – אנחנו ממש אוהבות להפוך חלום לספר."

רוצות להכיר את רותי ודורית קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר ולדף העסקי שלהן.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה