נשים ועסקים / הדסה לב

הדסה לב היא אדריכלית ומתכננת ערים מזה 16 שנים, בעלת העסק WALK. העסק מתמחה בבניית יישומים אינטרנטיים ואינטראקטיבים, לצורך הנגשת פרויקט תכנוני לציבור הרחב או לקהלי יעד אחרים. הניסיון של הדסה רחב ומתפרש על פני מדינות וסקטורים שונים. לאחר תואר ראשון בבצלאל, השתתפה בתוכנית בין לאומית בהולנד לתואר שני, ואז עברה לגור בקליפורניה למשך שמונה שנים. בשנים אלו עבדה במחלקת התכנון של עיריית סאן חוזה ואחר כך במשרד P+W בסן פרנסיסקו. לאחר חזרתה לארץ החלה לעבוד במשרד מנעד, ובשנת 2016 יצאה לעצמאות וייסדה את WALK. במהלך השנים הדסה מציגה פרויקטים בכנסים מקצועיים בארץ ובחו"ל וכן זכתה להוביל את הפרויקט של עמותת מרחב "כי האדם הוא העיר" אשר זכה במקום הראשון בתחרות מנהל התכנון "להעיר".

איך העסק התחיל?

"יצאתי לעצמאות עם רצון להתמקד בשני תחומים: GIS (מיפוי – Geographic Information Systems) ובנייה בת קיימא. התחלתי את דרכי אצל פרחי צפריר אדריכלים בע"מ שם עבדתי על GIS ותוכנית המתאר של רמת גן. התעניינתי בבניית אפליקציות GIS לשיתוף ציבור והצענו לעיריית רמת גן לבנות יישום עבור השיתוף של תוכנית המתאר. עיריית רמת גן הזמינה ממני בנייה של יישום שנקרא 'מפת סיפור' (Story Map). זהו יישום דמוי אתר אשר כולל בתוכו מפות ומודלים אינטראקטיבים, טקסטים, תמונות, וסקר לציבור. עליזה זיידלר גרנות, מהנדסת העיר של רמת גן באותה תקופה, האמינה בפרויקט וקידמה אותו. בעקבות חילופי שלטון עליזה עברה מרמת גן לכפר סבא, ומפת הסיפור לעולם לא יצאה לציבור. אבל עליזה הזמינה אותי לייצר מפת סיפור דומה לתוכנית המתאר של כפר סבא. לאחר תהליך אינטנסיבי מפת הסיפור יצאה לציבור והיתה הצלחה גדולה! כפר סבא הפכה לראשות המקומית הראשונה שהוציאה מפת סיפור מהסוג הזה לציבור הרחב. ועבור העסק שלי זו הייתה קפיצת מדרגה משמעותית. בנוסף ל-GIS אני גם יועצת במועצה הישראלית לבנייה ירוקה בנושא שכונה 360. הליכה ברגל הוא דבר מאוד משמעותי בכל הקשור לבנייה בת קיימא ולעירוניות טובה באופן כללי. משם מגיע שם העסק: WALK."

הדסה לב אדריכלית ומתכננת ערים
תוכנית המתאר כפר סבא
הדסה לב אדריכלית ומתכננת ערים
מודל תלת ממדי של רמת גן מצב קיים – 2018

כמה משפטים על העסק

"העסק נותן שירותי תכנון עירוני, GIS, ובנייה ירוקה לרשויות מקומיות, משרדי אדריכלים, עמותות העוסקות בתכנון, וחברות העוסקות בתכנון או מיפוי. הייחוד של העסק הוא בבניית יישומים טכנולוגיים ואינטראקטיביים, לצורך הנגשה של פרויקט תכנוני לקהל יעד מסוים, למשל כחלק מתהליך שיתוף ציבור. הלקוחות המרכזיים שלי הם רשויות מקומיות וגופים ציבוריים אחרים אשר כוללים בין השאר את משרד הבטחון, המרכז למיפוי ישראל, עיריית כפר סבא, עיריית חיפה ועיריית רמת גן. אני גם נותנת שירותי GIS והדרכת GIS למשרדי אדריכלים. ליצירת קשר עם הדסה מוזמנות להיכנס לאתר שלה.

הדסה לב אדריכלית ומתכננת ערים
פלטפורמת GIS לתוכנית אב למלונות חיפה
הדסה לב אדריכלית ומתכננת ערים
מפת סיפור ל אטלס ישראל החדש
הדסה לב אדריכלית ומתכננת ערים
פיילוט לדאשבורד של תוצאות סקר של תסקיר חברתי רחוב קזז
הדסה לב אדריכלית ומתכננת ערים
מפת סיפור להתחדשות לב העיר כפר סבא חלופות תכנון. קישור לסרטון הפעלה
הדסה לב אדריכלית ומתכננת ערים
דאשבורד למצב הקורונה ברמת גן – קישור ליישום

מה מיוחד בתהליך איתך?

"היישומים שאני בונה מאפשרים למשתמשים אינטראקציה עם מפות ומודלים ויכולת להביע את עמדתם בנושא הפרויקט התכנוני, באמצעות סקר, המהווה חלק מהיישום. היישום הוא כמו אתר אינטרנט. בתוכו ניתן לשוטט בתוך המודלים, לסובב אותם, להתקרב ולהתרחק, ללחוץ על יישות מסוימת (כמו מבנה) ולקבל עליה מידע, לייצר הצללה, להחליף מפת בסיס, למדוד מרחקים ושטחים ועוד מגוון פעולות. היכולות האלו מאפשרות לתושבי עיר או שכונה לשוטט בתוך פרויקט באזור שבו הם גרים, להתקרב לבית המגורים שלהם ולראות באופן יותר מדויק כיצד הפרויקט משפיע עליהם. המידול התלת ממדי גם עוזר להבין באופן יותר ויזואלי את הפרויקט."

"השירות שלי הוא על התפר בין עולם הטכנולוגיה וה-GIS לעולם התכנון. אני מדברת את השפה של שני התחומים. היישומים שאני בונה כוללים מגוון מפות ומודלים תלת ממדיים רבים, גרפיקה עשירה, ותשומת לב גדולה מאוד לפרטים."

מפת סיפור להתחדשות לב העיר כפר סבא ניתוח מצב קיים
הדסה לב אדריכלית ומתכננת ערים
השוואה בין חלופות תכנון בפרויקט התחדשות לב העיר כפר סבא – קישור לסרטון הפעלה של היישום

שלושה טיפים לנשים עצמאיות

"לזכור תמיד את הסיבה שבגללה יצאת לעצמאות כעוגן להתמודדות היומיומית וחוסר הוודאות."

"לדעת לקבל ייעוץ מאנשים או גופים (כגון מעוף) כעזר לתחושת הבדידות שלפעמים העצמאות מביאה איתה."

"להמשיך להשקיע זמן בלימודים והתפתחות אישית."

פרויקט מיוחד שהיה לך כחלק מהעבודה

"עיריית כפר סבא היא הלקוחה שבזכותה עשיתי את קפיצת המדרגה המשמעותית ביותר בעסק. בזכותה בניתי את מפת הסיפור הראשונה שיצאה לציבור, פרויקט מיוחד וראשון מסוגו בארץ שדרש לקיחת סיכון מצד העירייה כדי לעשות משהו חדש ולא ידוע מראש. שיתוף הפעולה עם עיריית כפר סבא ממשיך גם כיום."

איך את צומחת ממשברים?

 "העצמאות מגיעה עם גלים של עליות וירידות מבחינת עבודה והכנסה. חשוב להישאר אופטימיים, להאמין בעסק גם כשאין מספיק עבודה ולהמשיך לחשוב איך לשפר. כך למשל נולד האתר שלי והדף העסקי בתחילת 2019. בתקופה זו הייתה לי הפוגה בעומס עבודה, דבר שאפשר לי להשקיע מאמץ רב בבניית אתר וקבלת ייעוץ עסקי (מחנה שימשי דרך מעוף). שני אלו חידדו עבורי את מהות העסק והשירותים שאני נותנת ובסופו של דבר הובילו לצמיחת העסק."

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"אני אוהבת את החופש להתמקד בתחומים שהכי מעניינים אותי, את הבעלות שיש לי על המוצרים שלי ואת הקשר הישיר והאישי שלי עם הלקוחות. אני גם אוהבת את החדשנות שבמוצרים שלי ואת ההכרה שאני מקבלת בהזמנות להרצות בפורומים שונים ואת החופש שיש לי להחליט על שעות העבודה שלי והאיזון עם חיי הפרטיים."

רוצות להכיר את הדסה קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר שלה וגם לשמוע אותה בהצגה בכנס של חברת סיסטמטיקס 3/2021.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה