נשים ועסקים / אפרת ברקת כהן

אפרת ברקת כהן היא אמנית, מפסלת עולם דמיוני בעיסת נייר ומדריכה חוגי יצירה ופיסול בעיסת נייר לילדים, אשר מאמינה שצריך לחזק את הילדים בדרך שבה הם בוחרים ליצור, ולתת חופש ליצירתיות ולדמיון הנפלאים שלהם. אחרי שנים של עבודה עם ילדים וילדות היא הוציאה לאור בהוצאה עצמית ספר הדרכה בשם "יצירות קטנות", ספר חוויתי ואינטראקטיבי לילדים ולילדות.  

צילום: אילן מור

איך העסק התחיל?

"בנערותי, עבדתי בחופש הגדול בחנות לחומרי יצירה ועיצוב. נחשפתי לחומרים שונים ולסוגים חדשים של צבעים, ומצאתי לראשונה נתיב משלי. ציירתי על הקירות בחדרי, על חולצות ועל כל מצע שמצאתי ותמיד יצאו לי דמויות חייזריות, קצת משונות ואחרות מכל מה שראיתי סביבי. כשניסיתי לצייר חתול, צפרדע או ילד, פשוט לא הצלחתי. עם הזמן מצאתי את עצמי יוצרת דמות ועוד דמות ועוד דמות… ישבתי שעות על גבי שעות ונשאבתי לתוך העולם הדמיוני שיצרתי. את האומץ לחשוף את הדמויות שלי מצאתי רק לאחר שנים רבות. עד אז חששתי שלא יבינו אותי. עברתי תהליך משמעותי עד שהבנתי שזוהי דרכי, וזוהי נקודת המבט המשונה שלי. פיתחתי בגאווה את העולם הדימיוני שלי, והתגובות שקיבלתי היו מעולות. בחופשת הקיץ של שנת 2014, בין הטילים, הצגתי את העולם הדמיוני הזה בתערוכה צבעונית ואינטראקטיבית במתחם התחנה בתל אביב. הדמויות שלי קיבלו חיים והזמינו את הילדים שבאו להתחבר לעולם יצירתי, אחר, חסר ביקורת או שיפוטיות – מרחב דמיוני שהכל מותר בו."

 כמה משפטים על העסק?

"הסטודיו שלי נפתח לפני 10 שנים ונמצא בכפר בן נון. חשוב לי לאפשר לילדים ליצור ולפסל בזמן ובקצב שלהם כל מה שהם רוצים. אומרים שלילדים אין דחיית סיפוקים והם רוצים הכל כאן ועכשיו. דרך העבודה איתם הבנתי כמה הם נהנים מהדרך ליצור את היצירה שלהם. אני נהנית לראות ילדים יוצרים משהו שהוא לגמרי פרי דמיונם עם הרבה סבלנות ועניין. הם מאתגרים את עצמם ואותי."

"ספר ההדרכה יצירות קטנות נולד מתוך הרצון לשחרר את הילדים מהמסך הקטן. להאט את הקצב שלהם, לגרות אותם לעשייה ויצירה וגם להרוויח זמן איכות איתם, לשבת ולדבר וליצור ביחד. באופן מפתיע, בעידן בו האינטרנט שופע יוטיוברים שנותנים לילדים שלל אינסופי לרעיונות יצירה, רבים מהילדים לא מגיעים לשלב הביצוע. השותפות של ההורים בחוויה מעודדת את הילדים להוציא לפועל את הרעיונות הנפלאים שמתרוצצים להם בראש ולבטא את עצמם. בחלקו הראשון, הספר מזמין את הילדים לעשייה, כתיבה ויצירה, פעילויות בהן הילדים מבטאים עולמם הפנימי באופן שהופך את החוויה לאישית ומקרבת. בחלקו השני הספר מציע מגוון גדול של רעיונות ליצירה, המחולקים לנושאים שונים: מיחזור, כדורי קלקר, נייר, מקלות ארטיק ופיסול. השפע המוצע בו מאפשר התנסות רחבה ומגוונת בחומרים והעשרה לגביהם. בחלקו השלישי הילדים מוזמנים להנות ממגוון פעילויות אינטראקטיביות שנגזרות מתוך הספר, בהן גזירת נייר מהספר והפיכתו למעטפה, בחירת מסגרת לתמונה שגוזרים מתוך הספר – פעילויות המניעות את הילדים לעשייה."

ליצירת קשר עם אפרת מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה או ליצור קשר בטלפון 052-3981733. הסטודיו נמצא ברחוב הזית 508 כפר בן נון.

אפרת ברקת כהן סטודיו יצירה לילדים כפר נון
צילום: אילן מור
אפרת ברקת כהן סטודיו יצירה לילדים כפר נון
צילום: אילן מור

שלושה טיפים לנשים עצמאיות

"דייט שבועי עם חברה עצמאית. אנחנו משתפות זו את זו בקשיים, בהצלחות, ויוצאות עם משימות שבועיות או חודשיות."

"למדתי להקשיב לעצמי וללב שלי, למדתי להאמין בעצמי ולמדתי להתעלם מרעשים סביבתיים וללכת אחרי החלומות שלי ולהגשים אותם."

"רשימות, רשימות, רשימות. אני מאוד מפוזרת ולכן יש לי מחברות מלאות ברשימות, יעדים, חלומות."

חוויה מעניינת שהייתה לך כחלק מהעבודה

"לפני הקורונה יצאתי לגיוס המונים בהד סטארט. זאת היתה אחת החוויות היותר מאתגרות בחיי. זה דרש ממני לעשות דברים שלא היו קלים לי. אבל התחושה בסוף הגיוס שהצלחתי, היא תחושה אדירה ומספקת כל כך. בנוסף, הגשמתי עוד שני חלומות מאוד גדולים: התערוכה והספר."

צילום: אילן מור
אפרת ברקת כהן סטודיו יצירה לילדים כפר נון
צילום: אילן מור

איך את צומחת ממשברים?

"משברים הם חלק בלתי נפרד מתהליך הבנייה של העסק, משברים מצמיחים ומדייקים אותי ואת העסק שלי."

מה את אוהבת בעבודה שלך?

"אני אוהבת לעבוד עם ילדים וילדות. אני מאוד מחוברת לילדים ומרגישה שיש לי נפש של ילדה. אני משתדלת תמיד לעודד ולחזק, לתת להם את המקום שלהם ואת חופש הביטוי. ואני גם אוהבת מאוד להמציא תכנים חדשים. אני לא יכולה לחזור על אותם דברים, אני מוכרחה לשנות ולחדש כל הזמן."

אפרת ברקת כהן סטודיו יצירה לילדים כפר נון
צילום: אילן מור

רוצות להכיר את אפרת קצת יותר? מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה או ליצור קשר בטלפון 052-3981733. הסטודיו נמצא ברחוב הזית 508 כפר בן נון.

במדור נשים ועסקים מתפרסמות כתבות על עסקים שונים. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

יש לך עסק ותרצי שאכתוב עליך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה