עיצוב מרחבי עבודה / עידית אבו

עידית אבו היא מעצבת פנים המתמחה בתכנון סביבות למידה ועבודה. היא בוגרת לימודי תואר שני בהצטיינות באוריינות חזותית מטעם סמינר הקיבוצים, ובוגרת המחלקה לעיצוב פנים של הטכניון. עידית פועלת במגזר הציבורי/עסקי ובמגזר הפרטי. בין לקוחותיה נמנים מכללת דוד ילין, אשר אותה היא מלווה מזה מספר שנים במגוון פרויקטים ובתי ספר שונים ברחבי הארץ. ליצירת קשר עם עידית מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

עיצוב סביבות למידה עידית אבו
צילום: שי אפשטיין

כמה מילים על הפרויקט

"בית ספר במודיעין, השיפוץ התמקד במרחב הציבורי של קומת הכיתות, וכלל תכנון מדויק והתבוננות מחודשת על המרחב הציבורי. מרחב שהיה מנוכר ריקני ומשעמם, המשמש רק למעבר, הפך למרחב עבודה ולמידה חי ונעים עבור התלמידים."

מה מיוחד בפרויקט?

"אני חושבת שההתייחסות לרצפה כמחולל שינוי ,זה הדבר המרתק בפרויקט הזה. הרצפה הפכה להיות אלמנט דומיננטי בשפה העיצובית. אך, מעבר להיותה אלמנט מעניין בחלל, היא הופכת למוטיב פונקציונלי וכלי שימושי בסביבת העבודה. בזכות תשומת הלב המרבית שניתנה לרצפה, המרחב הציבורי בכלל והמסדרון בפרט, הפכו לסביבת עבודה רלוונטית עבור התלמידים. הפריסה המעניינת שיצרתי ברצפת ה- PVC הפכה אותה לטריטוריה המסמנת ללא מילים אזורי ישיבה ועבודה, ומשמשת באותה נשימה לכלי עבודה לכל דבר. לכל אורכו של המסדרון מסודרות שנתות במרווחים שווים המזמינים את התלמידים ללמידה באמצעות חקר ותנועה."

עיצוב סביבות למידה עידית אבו
צילום: שי אפשטיין
צילום: שי אפשטיין
עיצוב סביבות למידה עידית אבו
צילום: שי אפשטיין

מה היה הכי חשוב לך בפרויקט?

"בתור תלמידה שלא אהבה את בית הספר ורוב הזמן מצאה את עצמה משוטטת במסדרונות מנוכרים ושוממים, היה לי חשוב להפיח חיים במסדרון הבית ספרי ולהפוך אותו למרחב מחבק שמאפשר שהייה ועבודה בכל רגע נתון. אתגר מורכב, היות ופרוגרמת הבינוי של מסדרונות בתי הספר מגדירה אותם כציר מעבר, מה שאומר שלא ניתן לתכנן במרחב כזה שום ריהוט קבוע ולכן האתגר להפוך את המסדרון לסביבת עבודה הוא כפול ומכופל."

מה הסגנון העיצובי שנבחר?

"מגרש המשחקים שלי הוא החומר הצבע והצורה. אני נהנית כל פעם מחדש למתוח את גבולות החומר הקיימים. קירות בית הספר שחופו באריחים צהובים בזמן הבנייה, הפכו להיות הבסיס לשפה העיצובית של הפרויקט. אני מאוד אוהבת להתייחס לאילוץ כאל אתגר המוביל ליצירתיות. פלטת הצבעים שחוברה, היא דיאלוג המשכי עם האריחים הצהובים שהיו קיימים שם. אני מאוד אוהבת את השפה העיצובית וסגנון הצבעים הפולש לקירות ולתקרה והופך את האריחים לחלק בלתי נפרד מהיצירה כולה."

עיצוב סביבות למידה עידית אבו
צילום: שי אפשטיין
עיצוב סביבות למידה עידית אבו
צילום: שי אפשטיין
עיצוב סביבות למידה עידית אבו
צילום: שי אפשטיין

איזה אתגר היה לך בפרויקט וכיצד התמודדת איתו?

"מאחר ורוחבו של המסדרון אינו מאפשר תכנון של ריהוט קבוע, חשבתי על פתרונות יצירתיים שיכולים לגשר על האילוצים הקיימים. באופן טבעי, גייסתי את הרצפה לטובת העניין והפכתי אותה באמצעות פריסה חכמה ומעניינת, לאלמנט המגדיר אזורי ישיבה ועבודה ללא שימוש בעוד אלמנטים נוספים. השימוש הנכון בצבעים ובחומרים  וחלוקה חכמה של חומר החיפוי, יצרו תחושת חמימות ושמחה, המזמינה את התלמידים להשתרע על הרצפה ללא בעיה. מעבר לכך, פיזרתי כריות ישיבה, אותן תליתי על הקירות, כך שהתלמידים יוכלו לשלוף אותן בעת הצורך מבלי שיפריעו למעבר."

שלושה טיפים רלוונטיים לעיצוב מרחב עבודה

"דאגו לאקוסטיקה טובה. הבסיס לסביבת עבודה אפקטיבית זה אקוסטיקה. לא משנה כמה נשקיע בנראות של הסביבה, אם לא נפתור את סוגיית האקוסטיקה, לא ניתן יהיה לעבוד שם."

"כל אלמנט שאבחר לשים בסביבת העבודה, חייב שתהיה לו משמעות ואינטראקציה עם התלמידים, אחרת הוא חסר משמעות ומהווה בזבוז ניכר של כסף."

"המסדרון יכול לשמש סביבת עבודה לכל דבר, לכן דאגו לטפח אותו תוך התחשבות באילוצים."

עיצוב סביבות למידה עידית אבו
צילום: שי אפשטיין
עיצוב סביבות למידה עידית אבו
צילום: שי אפשטיין
עיצוב סביבות למידה עידית אבו
צילום: שי אפשטיין
צילום: שי אפשטיין

רגע מרגש שהיה לך בפרויקט

"הרגע הזה בו אני מגיעה לאחר השיפוץ וליבי מתמלא גאווה כשאני רואה את התלמידים חווים את המרחב בפעם הראשונה. ה'וואוו' הענק בקולי קולות בעודם רצים ומשתרעים במרחב, זו נקודת השיא מבחינתי בפרויקט."

ליצירת קשר עם עידית מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם ולדף העסקי שלה.

במדור עיצוב מרחבי עבודה מתפרסמות כתבות על עיצוב מרחבי עבודה שונים – חדרי עבודה, משרדים, חנויות, מסעדות, מרחבי למידה, חדרי ילדים ועוד. לקריאת כל הכתבות במדור לחצי כאן.

עיצבת מרחב עבודה מעניין? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה