הטיפים / איך לסדר את הבית בשיטת קונמארי

כבר כמה חודשים שאני נלחמת בחפצים המיותרים שיש בבית שלי. ויש כל כך הרבה. התחלתי למלא שקיות, לזרוק, להעביר הלאה, לתת לגן. אבל לא נראה שזה עוזר. הבלאגן חוגג וגם העומס. וכמוני יש הרבה, כך אני רוצה להאמין. ואני גם אופטימית שכל זה ישתנה ויום אחד כל הדברים המיותרים ייעלמו. אבל להיות אופטימית זה לא מספיק. צריך לעשות שינוי, בבית ובראש. להבין איפה ואיך הסדר משפיע על החיים שלי. ולסדר.

אז בשבילי ובשביל כל מי שחולמת על סדר שנשאר לאורך זמן, יש היום אורחת מיוחדת במדור הפוסטים האורחים. את שרית סלע הכרתי ממש לפני שנה בשיחת וואטסאפ, כי שרית חיה כבר שבע שנים בשטוקהולם ונושמת מינימליזם. דיברנו על בלוגים ועל כל האפשרויות שהם פותחים בפנינו. שרית הייתה בתחילת ההכשרה שלה כיועצת קונמארי (לא יודעות מה זה? עוד רגע הכל יהיה ברור…). היום, שנה אחרי שרית היא כבר יועצת מוסמכת בשיטת קונמארי. אבל לא רק. היא גם מרצה, יוצרת תוכן ובעלת חשבון אינסטגרם מהמם שיגרום לכן להתאהב במינימליזם.

איך לסדר את הבית בשיטת קונמארי

אז שרית מתארחת היום כדי לעשות לנו קצת סדר בבית ובחיים:

על הספר של מארי קונדו (סוד הקסם היפני) שמעתי כבר מזמן אבל מעולם לא קניתי אותו כי אני בן אדם מאוד מסודר. לפני כשנה, אחרי שקראתי עליה בפוסט אצל שלי גרוס, נכנסתי לאתר שלה וקראתי שאפשר לעבור תהליך הסמכה כדי להיות יועצת בשיטת מארי קונדו, או כמו שאומרים – שיטת קונמארי.

קונמארי זו שיטה שדוגלת בסידור לפי קטגוריות ולא לפי מיקום. זו שיטה שמלמדת אותך לחיות רק עם מה שעושה לך שמחה בלב (ספארק ג׳וי) ותוך כדי התהליך את לומדת איך להיפרד ממה שלא. באמצעות קונמארי את עוברת על כל מה שיש לך בבית ובודקת האם את רוצה את אותו פריט בחיים שלך. 

שרית סלע שיטת קונמארי שרית סלע שיטת קונמארי

כשהסדר הופך למקצוע

הבית שלי תמיד מסודר. בגלל שאני בן אדם מסודר שכל הזמן מסדר לאחרים, הבנתי שאני יכולה לעשות מזה קריירה. נרשמתי לסמינר ואחד התנאים להשתתפות היה לקרוא את שני הספרים כמובן. כשקראתי את סוד הקסם היפני הבנתי עד כמה אני חיה את השיטה הזו באופן טבעי. תמיד מסדרת וחיה רק עם מה שספארק ג׳וי עבורי. שהבית שבו אני חיה גורם לי לשמחה בלב והוא ממש הלייפסטייל שלי. זה היה עוד יותר טבעי עבורי להפוך את זה למקצוע כדי לעזור לאנשים לחיות ככה. תנאי נוסף להירשמות היה שהבית יהיה מסודר לפי עקרונות השיטה. הדבר היחיד שלא היה מסודר אצלי אלו הם ארונות הבגדים שלי ושל משפחתי. תוך יום אחד כל הבגדים קופלו לפי השיטה. 

לא עוד שיטה לסידור בתים

קונמארי זו לא עוד שיטה לסידור הבית. זה אורח חיים. זו שיטה שהפוקוס שלה הוא לא איך להיפטר מדברים אלא להתמקד באותם הפריטים שעושים אותנו מאושרים. יחד עם זאת, היכולת לזרוק (לתרום) דברים יכולה להיות מאוד קשה לאנשים והיא חלק בסיסי מהתהליך של קינמור הבית.

לא מינימליזם

זו תפיסה שגויה לחשוב שקונמארי זה מינימליזם ואם תקנמרי את הבית את תישארי עם מעט מאוד פריטים. אני לקחתי את זה לכוון של המינימליזם כי זו אני. אני נקראת MinimalsitMe והתוכן שאני יוצרת באינסטגרם הוא מהחיים שלי פה בשבדיה. אני בהחלט נותנת השראה לחיים מינימליסטיים אבל שיטת קונמארי זה לא רק זה.

שרית סלע שיטת קונמארי איך לסדר את הבית בשיטת קונמארי

אישי ואמוציונלי

קונמארי נכנסת לרבדים עמוקים מאוד באישיות שלנו. כשאני מגיעה ללקוחה אני קודם כל מברכת את הבית שלה בדרכי שלי ומודה לה שהיא נותנת לי להיכנס למקומות הכי אינטימיים שלה. היכולת להיפרד מחפצים יכולה להיות מאוד קשה לאנשים. בתהליך סידור הבית אני עוזרת להם להתמקד במה שעושה להם שמחה ומנחה אותם איך לקבל החלטה (לבד) האם הגיע הזמן להיפרד מחפץ מסוים. אני יכולה לספר לך שבקטגוריה הראשונה שהיא בגדים כמעט תמיד הלקוחה שלי בוכה, כל אחת בדרכה שלה ומסיבותיה היא, והקטגוריה של הפריטים הסנטימנטליים היא הכי מאתגרת. קונמארי זה תהליך אישי מאוד אמוציונלי ולא פעם אני מרגישה שאני גם פסיכולוגית.

שרית סלע שיטת קונמארי עיצוב מינימליסטי

איך לסדר את הבית בשיטת קונמארי?

מיד אחרי הסמינר התחלתי להעביר סדנאות שבהן אני מלמדת את עקרונות השיטה ונותנת כלים ליישם אותה לבד. המטרה היא להפיץ את השיטה כי היא אורח חיים שיכול לעשות אותך מאושרת. מה שהופך את השיטה למנצחת בעיניי היא העובדה שהסידור הוא לפי קטגוריה ולא לפי מיקום והפוקוס הוא על מה שגורם לנו ג׳וי.

הטיפים שלי למי שרוצה להתחיל לסדר את הבית לפי השיטה של מארי קונדו:

דבר ראשון צריך מחויבות לפסטיבל הסידור. תדמייני את אורח החיים האידאלי שלך ותתחילי לסדר לפי קטגוריה ולא לפי מיקום תוך כדי שמירה על סדר הקטגוריות, כי יש לכך משמעות גדולה – בגדים, ספרים, ניירת, קומונו (שונות) וסנטימנטלי. יש לסיים לסדר ולמיין לפני שמתחילים לאחסן הכל בחזרה. והכי חשוב – לשמור רק את הדברים שעושים לך שמחה בלב. אלו הדברים שהכי מניעים לפעולה והם הבסיס ליישום השיטה.

שרית סלע שיטת קונמארי אורח חיים מינימליסטי

סדר גם בפינת העבודה

פינת עבודה מסודרת משרה שקט נפשי, דבר שגורם לנו ליעילות. לפי השיטה אנחנו לא מסדרים לפי מיקום אלא לפי קטגוריה. כלומר אם יש לך ספרים בפינת העבודה הם יכנסו תחת הקטגוריה השנייה שהיא ספרים – מכל חלקי הבית, כולל בפינת העבודה שלך. כנ״ל לגבי ניירת וכן הלאה.

סיום סידור קטגוריה בשיטת קונמארי

התגובה של הלקוחות בסיום הסידור של קטגוריה היא חיוך מאוזן לאוזן, הקלה, רצון להמשיך לקטגוריה הבאה, רצון לקנמר עם הילדים/הבעל והלם כאשר אני מראה להם את התמונות של הלפני. לקוחה שסיימה איתי את כל פסטיבל הסידור סיפרה לי שהיא הרגישה שהיא מתחילה חיים חדשים. לקוחה אחרת אמרה לי אחרי שלוש פגישות שהיא מצאה את עבודת חלומותיה והיא יודעת שזה בזכות התהליך שהיא עוברת איתי.

תתחילו לסדר

כל אחד יכול! כמו כל דבר בחיים צריך רק לקבל את ההחלטה. מארי קונדו אומרת שכשאנחנו מפחיתים את כמות הדברים שיש בבעלותנו ואנחנו  עושים detox לבית שלנו, אנחנו עושים גם detox לנשמה. שקט נפשי מתחיל בבית מסודר. האושר שלנו תלוי בזה.

תודה

תודה שרית שהתארחת כאן, והכנסת אותנו לעולם המסודר של מארי קונדו. ואחרי שאנחנו חולמות על בית מסודר כבר כל כך הרבה זמן, אולי הגיע הזמן ליישם את הטיפים שלך ולהפוך את זה למציאות… ואם אתן רוצות להכיר קצת יותר טוב את שרית מוזמנות להיכנס לאינסטגרם שלה וגם לבלוג שהם עולם מינימליסטי נפלא. שרית מגיעה לארץ כל כמה זמן ואתן מוזמנות לעקוב אחרי לו"ז הסדנאות שלה. אלו שתי הסדנאות הקרובות שלה: אחת במתחם האוס ברמת השרון, והשניה ב- KAV במתחם נגה ביפו

צילום: שרית סלע

יש לך עסק ותרצי לתת את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין.
מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

רוצות לקרוא פוסטים אורחים נוספים בנושאים שרלוונטיים ליום יום של כולנו? כל הפוסטים הקודמים כאן

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

תגובה אחת

  1. אורית הגב

    מקנמרת כבר שבועיים ועפה על זה. זה מורכב יותר עם הרבה ילדים בבית כי להוציא את כל הבגדים של 8 נפשות בבת אחת זה על גבול הבלתי אפשרי אז אני עושה ארון ארון (אם כי זה קצת סותר את השיטה (: ) התמונות בפוסט לגמרי משרות רוגע וגם שרית עצמה נראית בדיוק האשה שהייתי לוקחת לפרוייקט כזה. רגועה, שליוה ומקצועית.

השארת תגובה