עצמאיות בחו"ל / החיים בתאילנד – ראיון עם יערה בנבנישתי

יערה בנבנישתי היא שחקנית, דוגמנית ופעילה חברתית וסביבתית. בזוגיות עם אור בשמונה השנים האחרונות ויחד הם חיים כיום בקופנגן שתאילנד. בחמש עשרה השנים האחרונות יערה דגמנה ושיחקה בארץ, בארצות הברית ובאירופה. בשנים שאחרי הצבא עבדה גם בתור ברמנית ובתור מנהלת אירועים, ובמקביל למדה לתואר בכלכלה ופסיכולוגיה.

"תמיד התנדבתי עם חיות בארגוני הצלה שונים ושימשנו גם כאומנה לגורים. בשש שנים האחרונות אנחנו עושים יום כיף שנתי ושיפוצי בתים יחד עם 'אור שלום' – עמותה למען ילדי ומשפחות אומנה. בשנה שלפני המעבר הייתי בצוות הקמה של קרן ההשקעות של אוניברסיטת תל אביב 'טאו ונצ׳רס' וזה היה אחד ממקומות העבודה הכי מעוררי השראה שהייתי בהם. כל יום לפגוש אנשים בצומת של הצמיחה שלהם וללוות אותם. אם לא היינו טסים הייתי בוודאי ממשיכה."

יערה בנבנישתי
צילום: Toma Miusova

איך השתלבת במקום החדש?

"אנחנו נמצאים בקופנגן בשנתיים האחרונות. עברנו כדי לחיות חיים רגועים יותר, ביחד יותר וקרוב לטבע. אנחנו מבלים את רוב הזמן שלנו יחד, מבשלים הרבה, לומדים, מקדמים פרויקטים שעושים טוב ומטיילים."

עשייה חברתית: "אני חושבת שעד הקורונה נאחזתי בלשמור על החיים שהכרתי ועל העבודה הקודמת. כשנמנע ממני לטוס הבנתי שאני צריכה להחליט אם זה באמת מה שעושה לי טוב והמסקנה שלי הייתה שלא מספיק, או לפחות לא רק. כבר עסקתי באותו שלב הרבה בעשייה חברתית שמילאה אותי יותר מחלק מהפרויקטים שתפסו את עיקר הזמן שלי והבנתי שאני רוצה להפנות את המשאבים שלי לשם. השילוב של עשייה חיובית ודיוק של החברות איתן אני עובדת היא המפתח עבורי היום לעשייה מספקת."

שגרה חדשה: "האמת, שאני אוהבת כמעט הכל כאן. את מזג האוויר, את האנשים, את האוכל, את השפע, את השקט ואת הטבע. אני מניחה שכמו כל מי שגר רחוק אני מתגעגעת למשפחה ולחברים מהארץ ולפעמים גם לירקות הישראלים ולשפע של רכיבים למטבח. אנחנו מבלים הרבה בבית, בעיקר במרפסת או בבריכה. מתחילים את הבוקר יחסית מוקדם באימון, יוגה או מדיטציה. אוכלים יחד ארוחת בוקר שאני מכינה ומתיישבים לעבוד קצת על המחשב או ללמוד. מידיי פעם אני יוצאת לעבוד בבית קפה אם אני מרגישה שאני צריכה לשנות מיקום אבל הכי נוח לי בבית. אנחנו משתדלים בסופי שבוע לא לגעת בעבודה ומטיילים הרבה, נפגשים עם חברים."

תמונות: אלבום פרטי
יערה בנבנישתי
תמונות: אלבום פרטי
תמונות: אלבום פרטי

במה את עוסקת כיום?

"אני אוהבת את היכולת לראות חברות טובות צומחות ומתפתחות, את ההנגשה של בחירות אקולוגיות וחברתיות טובות יותר, את היצירה, כתיבה וצילום בטבע מרהיב ועם אנשים מוכשרים."

הפקת וצילום פרסומות: "עד הקורונה עדיין נסעתי אחת לחודש חודשיים לעבודה, ומאז שאין אפשרות לטוס אנחנו מפיקים ומצלמים פה פרסומות עבור חברות שאנחנו בוחרים לעבוד איתן. דייקנו את הפורטפוליו שלנו ואנחנו עובדים רק עם חברות שטוב הוא חלק מרכזי באג׳נדה שלהן. חברות שמתנהלות באחריות סביבתית וחברתית, תורמות חזרה, מייצרות מוצרים שמחזיקים מעמד ולא דורשים צריכה עודפת."

ריזורט קטן באי: "בשנתיים האחרונות יש לנו כאן גם מספר בונגלו על החוף, ריזורט קטן ופשוט, טבעוני ואקולוגי שכמעט ולא מייצר פסולת. הוא היה הצלחה מדהימה בשנה הראשונה עד שהגיעה הקורונה והתיירות לתאילנד נעצרה. עכשיו הוא בעיקר משמש מתנדבים בחינם שמטפלים בכלבים ומנקים את החופים."

פרויקטים של התנדבות: "בארץ הפרויקטים של ההתנדבות עדיין מתקיימים ויש עכשיו פרויקט שנתי גדול עם One Day – עמותה מדהימה שמאפשרת התנדבויות בהתאם לזמינות, וכל חודש אנחנו מקדמים כיוון התנדבות אחר כדי להנגיש לאנשים את האפשרות להתנדב."

פרויקטים חברתיים וסביבתיים בארץ: "אני תמיד עובדת במקביל גם בארץ, בעיקר פרויקטים חברתיים וסביבתיים. אני עובדת עכשיו על לאפשר יותר מוצרים אקולוגיים דרך מחסני הטבעונות שהם חברים טובים וחלק משמעותי מהמעבר שלי לטבעונות."

קהל הלקוחות: "הלקוחות שלי היום הם אנשים שמייצרים עם חשיבה על העולם שהם רוצים להשאיר אחריהם. לקוחות שלוקחים אחריות חברתית וסביבתית ותומכים בתהליכים חיוביים שקורים. הפרסומת האחרונה שצילמנו פה הייתה ל-wildlings  חברת נעליים מינימליות שמייצרת קטן, אקולוגי, איכותי וחברתי ותומכת בפרויקטים של ייעור ושימור, לצד העשייה שלה."

יערה בנבנישתי
תמונות: אלבום פרטי
יערה בנבנישתי
תמונות: אלבום פרטי
יערה בנבנישתי
תמונות: אלבום פרטי
יערה בנבנישתי
תמונות: אלבום פרטי

להיות עצמאית בחו"ל

"לפני שעוברים חשוב להיות מסודרים כלכלית מספיק בשביל לבחור במה רוצים לעסוק ולא להישאב להישרדות. בעיניי עדיף לצמצם הוצאות בהתחלה ולהשקיע את הזמן בלמצוא את הדרך. אם יש הכנסות שאפשר להמשיך איתן בלי לוותר על ההתקדמות הרצויה זה יכול לאפשר הרבה אוויר."

מה הכי קשה בלהיות עצמאית בחו"ל?

"אני חושבת שהקושי אצלי נבע בעיקר ממקורות אישיים כמו געגוע למשפחה. מבחינה עסקית, ברגע שהבנתי שאני יכולה לדייק את העשייה שלי, כל עיכוב או חברה שחששה להתנהל מולי כי אני לא נמצאת בארץ, כיוונה אותי למקום מדויק יותר. בהתחלה הרגשתי צורך לשכנע ביתרונות של המיקום שלי אבל היום ברור לי מה אני מציעה מפה, וזמנים כאלו במיוחד שהמערב מוגבל בתנועה, מבהירים לי כמה ייחודי ונהדר זה שאני נמצאת פה ומתאפשר לי להנגיש את כל הטבע והיופי שסביבי בפרסומות או תכנים שאנחנו מצלמים פה."

ספרי על דבר אחד שלמדת שעשה אצלך שינוי גדול

"חשוב להבין באמת מה את רוצה שיקרה בעסק ואיפה את מכשילה את עצמך בהסחת דעת חיצונית. לפעמים יותר קל להיאחז במגבלות החיצוניות, גם אם הן בנוגע למשהו שהוא לא באמת בוער בנו, מאשר למקד את האנרגיה בדרך חדשה שאנחנו מאמינות בה יותר. קלישאתי ככל שיהיה, הקורונה, שמנעה ממני להיאחז במה שעבד אוטומטי, גרמה לי להבין שאני יכולה לעשות כל דבר שאני אחליט, כולל לבחור לעבוד פחות."

חלום אישי או מקצועי שיש לך

"יש לי חלום לייצר עם מרכזי תעסוקה חברתיים. כשהייתי ביסודי ראיתי כתבה בעיתון של הרופא שיניים על מפעלים שמעסיקים אלו שמזלם פחות שפר עליהם. היום החלום הזה נפגש אם המחסור במוצרים שמאפשרים חיים מתחשבים בסביבה, אריזות רב פעמיות גם למוצרים כמו דאודורנט. בגדול הייתי רוצה לאפשר חבילה שקונים אותה פעם אחת והיא פותרת את כל הקוסמטיקה וניקיון בבית בריפיל רק של החומר עצמו כל חודש. אפס פסולת באופן שגם תומך במערכת חברתית. עובדת על זה."

יערה בנבנישתי
תמונות: אלבום פרטי
יערה בנבנישתי
תמונות: אלבום פרטי
תמונות: אלבום פרטי

תאילנד היא גן עדן?

"תאילנד היא גן עדן עבור מי שבוחר להתרכז באושר ואני חושבת שזה נכון לגבי כל מקום. התנאים פה מאפשרים חיים פשוטים וטובים ואני מרגישה שהאושר האמיתי בא לידי ביטוי ביכולת ליהנות מהטבע שמסביב ולבלות זמן יחד. כל יום פה הוא חוויה מעניינת. ללמוד תאילנדית, להתרגל לחריף, לפגוש אינסוף אנשים שסגנון החיים שלהם כל כך שונה ממה שהכרתי לפני. לפגוש נחשים ולטאות כוח ענקיות בחצר. רוב הסביבה הקרובה שלי מורכבת מישראלים אבל מאוד קל גם לבחור פה אחרת, יש הכל מהכל."

שלושה מקומות בתאילנד שחייבים להגיע אליהם: "דויטפנג – נקודת תצפית מדהימה בתוך ההרים והעננים במחוז סוראט טאני; מאלה דארה – מקום אירוח משגע בנוי באבן ליד צ׳אנג מאי; כל מקום בקופנגן – עם המלצה חמה על המסלול הליכה בין האדרין לטריי ביי."

 

מוזמנות לעקוב אחרי יערה באינסטגרם. לסיפורים על נשים עצמאיות נוספות בחו"ל לחצו כאן

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

חדש!!! הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה