הטיפים / דרכים להתמודד עם תסמונת המתחזה

יאנה רייזמן היא מאמנת לביטחון עצמי במכירות מלווה עצמאים ומוקדים קטנים להצלחה בשיחות מכירה אותנטיות ונעימות. הרבה פעמים הקושי שלנו במכירות יפתר על ידי אומץ, תעוזה ואמונה עצמית ולא רק על ידי עוד פרקטיקה ועוד טכניקה. המפתח להצלחה בשיחה עם הלקוח, נמצא המון פעמים בשיח הפנימי שלנו עם עצמנו, וזו הסיבה שאני משלבת כיום את עולם ההתפתחות האישית ואת עולם המכירות בתהליכי אימון אישיים, קורסים וסדנאות. בעלת הפודקאסט " למכור מהבטן" לעצמאים ששונאים מכירות ורוצים לגדול.

ליצירת קשר עם יאנה מוזמנות להיכנס לאתר ולאינסטגרם שלה. מוזמנות גם להאזין לפודקאסט שלה.

 יאנה רייזמן מאמנת לביטחון עצמי במכירות
צילום: משה כהן

דרכים להתמודד עם תסמונת המתחזה

אורטל היא בריונית אשדודית מגעילה שתמיד באה להוריד אותי מהרעיונות הכי טובים שלי. לפני מהלך עסקי, שיווקי, לייב, קורס, פגישה, דברים שעשיתי כבר עשרות פעמים או דברים שאני עושה לראשונה יש לי בראש את אורטל, שמנסה לפגוע בי מתחת לחגורה והיא יורדת מאוד נמוך. הנה רק חלק מהמשפטים שהיא אומרת לי :"אין לך מושג מה את עושה, תכף כולם יגלו שאת בלוף, מי שמך לדבר על הנושא הזה?? למה שמישהו בכלל ירצה לשמוע אותך מקשקשת? את לא איזה פסיכולוגית מי את חושבת שאת?" היא תוקפנית וטורדנית ואלה 5 הדברים שעוזרים לי להעיף אותה מכל המדרגות כל פעם מחדש: 

לדמיין אותה – בדיוק כמו שאני קראתי לה אורטל, ואפיינתי אותה, אני ממש יכולה לראות אותה כדמות לנגד עיניי. זה עוזר לנו להפריד אותה מעצמנו. לדמיין אותה כמישהי שהיא לא חלק מהזהות שלנו , וגם לזהות שמה שאנחנו כרגע פוגשים זה רק הקול שלה, ולא הקול של המציאות. בנוסף, אני תמיד מדמיינת אותה כמי שעומדת ביני ובין הקהל שלי.

אני מזכירה לעצמי שאני לא חייבת להאמין לכל המחשבות שלי. אני דואגת כל הזמן להזכיר לעצמי שיש לי המון מחשבות וקולות בראש. לא לכל מחשבה אני נקשרת. לא לכל מחשבה אני בוחרת לתת כוח ושליטה עליי. אני שומעת מה היא אומרת – אבל אני לא בהכרח מאמינה לה.

תסמונת המתחזה ניזונה מחוסר התרגול שלנו בלקחת קרדיט על הצלחות שלנו. זה בעצם מה שכל הזמן משמר את הערך העצמי שלנו במקום נמוך ולא מאפשר לנו לצאת ממעגל ההתחזות. אחת הטכניקות הכי פשוטות ליישום היא להפסיק לטאטא מחמאות מתחת לשטיח. ולהתחיל לקחת בעלות על מה שאנחנו עושים. בפעם הבאה שתקבלו מחמאה, במקום להגיב באוטומט "אה תודה, לא עשיתי כלום" אפשר לומר "תודה ממש כיף לי לשמוע, זה היה לי חשוב שזה יצליח" או "אני שמחה ממש לשמוע, מאוד רציתי שיהיה כיף ושתהנו". להפסיק להקטין, ולהתחיל לאמץ אלינו את המקומות שבהם אנחנו אחלה ממש.

לזהות בה גם צדדים שחיוביים לנו. היא לא הולכת להעלם. היא הולכת להיחלש. אבל יש בה גם דברים שמאוד יכולים לעזור לנו. היא למעשה אחת הסיבות שכל כך חשוב לנו לשים דגש גדול על מקצועיות ועל למידה. היא גם מצפן מצוין. ברגע שאני שומעת את אורטל אני מבינה שבדרכה שלה, היא מאותת לי איפה ההתפתחות שלי ומה הדרך שנכון לי ללכת בה.

אני עושה לה דווקא. כל הזמן. אני לא נותנת לה אף פעם לומר את המילה האחרונה אני כל הזמן עונה לה. כשהיא אומרת לי "מי את שאת בכלל מעזה לדבר על הנושא הזה? אני עונה לה: "מי אני שאני אעז שלא לדבר על הנושא הזה?" וכשהיא אומרת לי "את לא באמת יודעת על מה את מדברת" אני עונה לה ש "אני בטוחה שיש לי עוד לא מעט ללמוד על הנושא, אבל אני יודעת מספיק כדי לעזור לקהל היעד שלי במשהו אז אל תפריעי לי לעשות". מה שמצמם לאורטל את הכוח, הוא מרחב העשייה שלי. ככל שאני יותר בעשייה, ככה יש לה פחות זמן לבלבל לי את המוח. ככל שאני בעצירה, שהייה, הימנעות- היא מקבלת יותר ויותר נוכחות ושליטה.

יש משפט מדהים שאומר "אני הכל ואני לא כלום", אז אם את מתמודדת עכשיו עם תסמונת המתחזה והיא משתקת אותך, אני רוצה לומר לך שאת יכולה גם להיות מקצועית ומצוינת וגם שתהיה לך אורטל.

ליצירת קשר עם יאנה מוזמנות להיכנס לאתר ולאינסטגרם שלה. מוזמנות גם להאזין לפודקאסט שלה.

במדור הטיפים מתפרסמות כתבות עם טיפים בנושאים שונים. ההמלצות ניתנות על ידי נשות מקצוע שמתראיינות למגזין, מובאות כלשונן ואין המגזין נושא כל אחריות על תוכן או טיב ההמלצה. לשאלות נוספות מוזמנות לפנות לבעלת העסק. לקריאת כל הטיפים במדור לחצי כאן

יש לך עסק ותרצי לכתוב את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין ולשלוח הצעת מחיר. מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה