הטיפים / התמודדות עם שינויים גדולים בחיים

מיטל מידם עוסקת בהדרכת הורים ונוער בתהליכי הגיוס. היא קצינה משוחררת, סא"ל במילואים – ׳שוברת דיסטנס׳. מיטל סיימה 25 שנות שירות בצה"ל בתפקידי פיקוד מגוונים, כשהתפקיד המשמעותי, המאתגר והמשפיע מכולם במהלך 25 שנות השירות שלה, היה התפקיד של מפקדת בסיס טירונים מחנה 80. היא אמא לארבעה ילדים, אחת מהן חיילת.

לאחר שפגשה אלפי חיילים וחיילות ואת ההורים שלהם, למדה מיטל דרך העיניים שלה עד כמה יש חשיבות מכרעת לליווי נכון של ההורים את ילדיהם דווקא בשלב הזה בחיים. הכניסה למערכת הצבאית והשינוי הענק שהולך להגיע, הם לא פשוטים ועטופים בהמון חששות ופחדים. איבוד השליטה שלנו כהורים ומסירת הילדים שלנו למפקדים, יכולים לעורר אצלנו קושי רב. מיטל כאן לתמוך, לעודד, לסייע, להקשיב, לנרמל, להסביר איך המערכת עובדת, להכניס לפרופורציה ולייעץ מה כדאי לעשות, מתוך הבנה עמוקה והמון אמפטיה למתרחש בלבבות ההורים והמתבגרים.

ליצירת קשר עם מיטל מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם, ליוטיוב ולטיק טוק שלה או לשלוח הודעה לוואטסאפ. מוזמנות גם לקהילת ההורים שלה בפייסבוק – מתגייסים והורים שוברים דיסטנס.

מיטל מידם בהדרכת הורים ונוער בתהליכי הגיוס
צילום: אור פרבוזניק

התמודדות עם שינויים כל כך גדולים בחיים שלנו

כולנו כבר מבינים שהגיוס לצה״ל עבור הילדים שלנו הוא שינוי ענק בחיים שלהם עד כה. מהלך החיים עוד יאתגר אותם בשינויים רבים וגדולים אף יותר, אך לרגע זה, הגיוס הוא השינוי הכי גדול שקורה להם. הרי 12 שנים הם הלכו לביה״ס – סביבה מוכרת, נוחה סה״כ, מיטיבה איתם. בביה״ס הם לא נדרשו להתמודדות אמיתית עם שינויים או דברים חדשים אלא מאוד מאוד ברוגע. ואז זה מגיע, הצו הראשון. ונכון שהם עדיין לא מבינים או מצליחים לראות מה הולך לקרות איתם אבל המחשבות מתחילות לתפוס מקום, הרגשות מתבלבלים והם באמת לא יודעים. וזה מפחיד. וזה מתסכל. וזה לא ברור. וזה בלי שליטה ובלי וודאות.

וכאן ייכנס לתפקיד החוסן המנטלי שלהם: עד כמה הוא מפותח ומאפשר להם להתמודד עם השינוי הזה שנקרא תהליך הגיוס שלי והמעבר מאזרח לחייל. חוסן מנטלי הוא היכולת שלנו כבני אדם להתמודד עם שינויים, משברים, דברים חדשים שמגיעים אלינו על ידי כך שאנחנו מסוגלים להבין את השינוי, לרכז אליו משאבים ולעבור אותו. וכשאנחנו עוברים אותו, אנחנו מגיעים לשינוי נוסף ועוד אחד… וכך הלאה. כי אלה החיים! השינוי הוא הקבוע החדש.

איך נכון לגשת לשינוי כזה (גם להם וגם לנו)? כדי שנוכל להחזיר את השליטה אלינו ולעזור לנו לנהל אותו נכון:

הגדירו מטרה: לפני ביצוע שינויים כלשהם, הקדישו זמן מה להגדיר את המטרות לטווח הארוך והקצר. מה אתם רוצים להשיג? אילו צעדים עלינו לנקוט כדי להגיע לשם? על ידי כך תוכלו ליצור מפת דרכים כיצד לגשת לשינוי. מסגרת שניתן לחזור אליה כעוגן בטוח.

הגדרנו מטרות, עכשיו לחלק אותן: לאחר שהגדרתם את המטרות שלכם, חלקו אותן למשימות קטנות יותר וניתנות לניהול. זה יכול לעזור למנוע מאיתנו להרגיש מוצפים ולאפשר לנו להתמקד בצעד אחד בכל פעם. לדוגמא – תהליך הגיוס הצבאי. הגדירו יחד עם הילדים מטרה של צליחת כל חלק בפני עצמו. צו 1- אעבוד על הראיון האישי, אתרגל פסיכוטכני, אכין את כל הטפסים הנדרשים וכד׳.

צרו לעצמכם ולהם מערכות תמיכה: אל תפחדו לבקש עזרה! חפשו מנטורים, קולגות או חברים שיש להם ניסיון עם השינוי שאתם מתמודדים איתו. ייתכן שהם יוכלו לספק עצות או תובנות חשובות שיעזרו לך לנווט במעבר בצורה מוצלחת יותר. כך גם לילדים שלנו – בדקו מה הן מערכות התמיכה שלהם בהיערכות לשינוי הזה, עם מי הם מדברים (והאם המידע אמין), למי הם מקשיבים, איך הם מקבלים החלטות?

הישארו מאורגנים: עקבו אחר ההתקדמות שלכם והישארו מאורגנים לאורך כל התהליך. ישנה חשיבות לשמירה על המסלול וממוקדים כדי לא להתפזר, לא להיבהל מכל דבר שקורה, להחזיק ״עמוד שדרה״.

חגגו את ההצלחות שלכם: לבסוף, אל תשכחו לחגוג את ההצלחות שלכם לאורך הדרך! הכרה והכרה בהתקדמות שלנו יכולה לעזור לנו לשמור על מוטיבציה ולתת לנו את האנרגיה הדרושה כדי להמשיך להתקדם. תחושת מסוגלות היא המקדמת אותנו ומייצרת אצלנו את ההבנה שאנחנו יכולים!

מבחינתי הדבר המנצח כל שינוי באשר הוא ובטח השינוי והמעבר לצה״ל היא הגישה שאנחנו נחליט לאמץ לעצמנו במעבר הזה. על ידי גישה לשינוי גדול עם תוכנית ברורה, גישה חיובית ונכונות לחפש תמיכה, תוכל לנווט בהצלחה בכל מעבר ולצאת חזקים יותר מהצד השני. בהצלחה!

ליצירת קשר עם מיטל מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם, ליוטיוב ולטיק טוק שלה או לשלוח הודעה לוואטסאפ. מוזמנות גם לקהילת ההורים שלה בפייסבוק – מתגייסים והורים שוברים דיסטנס.

במדור הטיפים מתפרסמות כתבות עם טיפים בנושאים שונים. ההמלצות ניתנות על ידי נשות מקצוע שמתראיינות למגזין, מובאות כלשונן ואין המגזין נושא כל אחריות על תוכן או טיב ההמלצה. לשאלות נוספות מוזמנות לפנות לבעלת העסק. לקריאת כל הטיפים במדור לחצי כאן

יש לך עסק ותרצי לכתוב את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין ולשלוח הצעת מחיר. מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה