הטיפים / איך להכין את ילדינו טוב יותר לשירות הצבאי

מיטל מידם עוסקת בהדרכת הורים ונוער בתהליכי הגיוס. היא קצינה משוחררת, סא"ל במילואים – ׳שוברת דיסטנס׳. היא סיימה 25 שנות שירות בצה"ל בתפקידי פיקוד מגוונים. התפקיד המשמעותי, המאתגר והמשפיע מכולם במהלך 25 שנות השירות שלה, היה התפקיד של מפקדת בסיס טירונים מחנה 80. היא אמא לארבעה ילדים, אחת מהן חיילת.

לאחר שפגשה אלפי חיילים וחיילות ואת ההורים שלהם, למדה מיטל דרך העיניים שלה עד כמה יש חשיבות מכרעת לליווי נכון של ההורים את ילדיהם דווקא בשלב הזה בחיים. הכניסה למערכת הצבאית והשינוי הענק שהולך להגיע, הם לא פשוטים ועטופים בהמון חששות ופחדים. איבוד השליטה שלנו כהורים ומסירת הילדים שלנו למפקדים, יכולים לעורר אצלנו קושי רב. מיטל כאן לתמוך, לעודד, לסייע, להקשיב, לנרמל, להסביר איך המערכת עובדת, להכניס לפרופורציה ולייעץ מה כדאי לעשות, מתוך הבנה עמוקה והמון אמפטיה למתרחש בלבבות ההורים והמתבגרים.

ליצירת קשר עם מיטל מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם, ליוטיוב ולטיק טוק שלה או לשלוח הודעה לוואטסאפ. מוזמנות גם לקהילת ההורים שלה בפייסבוק – מתגייסים והורים שוברים דיסטנס.

מיטל מידם הדרכת הורים ונוער בתהליכי הגיוס
צילום: אור פרבוזניק

חמש פעולות שכל הורה יכול לאמץ כדי להכין את ילדיו טוב יותר לשירות הצבאי

תהליך הגיוס היום נראה אחרת מהאופן שאנחנו חווינו ומהאופן שאנחנו מכירים ולזה צריך להתכונן כהורים וכמובן להכין את ילדינו המתגייסים. חוץ מהפרטים הטכניים המופיעים באתר מתגייסים שצה״ל מפעיל, השופכים אור מדויק על הדרישות מהמלש״בים  (מועמדים לשירות ביטחון), בעיני, תפקידנו כהורים מקבל בשלב זה תפנית. עלינו לשדרג את ההורות שלנו כדי להכין אותם הכי טוב שאנחנו מסוגלים לשירות הצבאי. השלב הבא בדרך לחייהם כבוגרים.

לפני שאציין את חמש הפעולות המרכזיות שלדעתי כדאי לאמץ כהורים, נבין קודם מה עובר עלינו?

גם אנחנו עוברים תהליך יחד עם ילדינו. תהליך רגשי ומנטלי שילווה אותנו עד לסוף השירות הצבאי. הרבה דברים עוברים לנו בראש: חוסר הידע שלנו, אי הוודאות האופפת את התהליך, ההבנה שאוטוטו אנחנו משחררים אותם לעצמאותם ואין לנו שליטה עליהם, לאן ישובצו? והאם ישתמשו ביכולות שלהם כראוי? תחושה של חוסר אונים, חששות ופחדים. ועם כל אלה, אנחנו צריכים לתפקד כהורים וללוות את ילידנו בתהליך החדש והלא מוכר גם להם ולהכין אותם לתפקד כחיילים בצה״ל. מה אני מציעה?

דברו על צבא – התחילו מוקדם ככל הניתן, עוד לפני שמגיע הצו הראשון בכיתה יא׳. דברו איתם על חשיבות השירות הצבאי והשירות למדינתם, מה הם יכולים לפגוש שיהיה חדש עבורם, ביתרונות ובחסרונות הגיוס שיכולים לעזור להכין אותם מנטלית ורגשית לחוויה העומדת בפניהם.

עודדו אותם להשתתף באירועי טרום גיוס – צה"ל מציע אירועי טרום גיוס המספקים מידע רב ערך על תהליך הגיוס ולמה לצפות במהלך השירות. ישנן הכנות בבתי הספר וכמובן חיבור לכל נכס דיגיטלי שמפעיל הצבא (פייסבוק, אינסטגרם, טיקטוק, אתר). השתתפות באירועים אלה יכולה לעזור להקל על החרדה שלהם ולענות על כל שאלה שיש להם.

עודדו התנהגויות מפתחות חוסן וטפחו עצמאות – השירות הצבאי יכול להיות מאתגר מבחינה מנטלית ורגשית ולכן חשוב לעודד את ילדכם לפתח חוסן לאורך זמן. כמו גם דרישה מהם לעצמאות, בגרות לקיחת אחריות. עודדו אותם להתמודד עם הפחדים שלהם, להתגבר על מכשולים ולהתאושש מהם. עודדו אותם לעצמאות בבית ובחייהם האישיים והמעיטו בשירותים מיותרים שהם יכולים לעשות בעצמם.

בנו מערכת תמיכה – הגיוס לצה"ל יכול להיות חוויה מאתגרת פיזית ורגשית. כהורה, חיוני לספק תמיכה רגשית לילדים שלנו לאורך כל תהליך הגיוס והכניסה למערכת. עודדו אותם לדבר על רגשותיהם והציעו להם אוזן קשבת כשהם זקוקים לה. אם יצליחו לשתף אתכם בשגרת חייהם בתיכון וירגישו נוח לעשות זאת, יעשו זאת גם כחיילים.

כבדו את הרצונות שלהם – השירות של הילדים שלנו הוא שלהם. לא שלנו. זה לא זמן הגשמת החלומות שלנו דרכם. הבינו שהדרך שבה אנחנו רואים את ילדינו אינה זהה בהכרח לאופן שבו הם רואים את עצמם ורוצים ללכת. מתן האפשרות להכיר את עצמם מחדש ולבחון דברים חדשים לגמרי כדי לנסות ולהתנסות, תהווה הדבר הטוב ביותר שאנחנו יכולים לעשות.

השירות הצבאי הוא הזדמנות עבורנו כהורים ועבורם כאנשים בוגרים לשדרג את המיומנויות שלנו וללמוד עוד משהו על עצמנו. היו אופטימיים וזכרו: הורים רגועים – ילדים חזקים.

ליצירת קשר עם מיטל מוזמנות להיכנס לאתר, לאינסטגרם, ליוטיוב ולטיק טוק שלה או לשלוח הודעה לוואטסאפ. מוזמנות גם לקהילת ההורים שלה בפייסבוק – מתגייסים והורים שוברים דיסטנס.

במדור הטיפים מתפרסמות כתבות עם טיפים בנושאים שונים. ההמלצות ניתנות על ידי נשות מקצוע שמתראיינות למגזין, מובאות כלשונן ואין המגזין נושא כל אחריות על תוכן או טיב ההמלצה. לשאלות נוספות מוזמנות לפנות לבעלת העסק. לקריאת כל הטיפים במדור לחצי כאן

יש לך עסק ותרצי לכתוב את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין ולשלוח הצעת מחיר. מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה