הטיפים / מה חשוב לדעת על ידועים בציבור

טלי אבידן היא עו"ד המתמחה בדיני משפחה. החזון של טלי הוא לעזור לאנשים, גברים או נשים, המצויים במשבר משפחתי לפתור את המחלוקות ביניהם ולצאת לדרך חדשה בצורה מיטבית עבורם, ועבור הילדים שלהם.

ליצירת קשר עם טלי מוזמנות להיכנס לאתר ולפייסבוק שלה.

טלי אבידן עו"ד המתמחה בדיני משפחה
צילום: אינגה אבשלום שיליאן

ידועים בציבור ואסטרטגיה של ניהול הליך

הנישואים של אורית ואבי כבר מזמן היו לקליפה ריקה מתוכן, כשהוא החליט לעצור את הרכב על מנת להושיט עזרה לאבישג, שבדיוק נתקעה עם הרכב המקרטע שלה בצד הכביש ושיוועה לעזרה. המפגש הזה היה מפגש משנה חיים. הרכב של אבישג אמנם שבק חיים, אבל החיים המשותפים שלהם כזוג נולדו באותו היום.

אבי סיפר שהוא מצוי בהליך גירושין ארוך ואבישג הייתה גרושה. אבי ואבישג הפכו לזוג. הם היו מאוהבים, הם מצאו נחמה האחד בזרועות השנייה, הם בילו יחד, נפגשו עם חברים והאהבה הייתה בשחקים. אבי נהג להשאיר לאבישג פתקי אהבה קטנים וחמודים בכל בוקר, לפני שיצא לעבודה, וכך היה מבטיח שאבישג תתעורר עם חיוך…

הליך הגירושין של אבי מאשתו אורית התעכב, אבל אבי כבר קבע את מקום מגוריו אצל אבישג, גם אם לא באופן רשמי, כך שכשהוא התגרש ובית המגורים שלו ושל אורית נמכר, הוא רכש דירה להשקעה והמשיך לגור עם אבישג.

ילדיהם המשותפים של אורית ואבי, היו בגירים ובעלי משפחות ולא אהבו את אבישג, בלשון המעטה. הם ראו בה הגורם לפירוק הנישואים של הוריהם, למרות שבתוך תוכם הם ידעו, כי לפני אבישג היו לאביהם נשים רבות נוספות, ושאורית, אמם, היא זו שביקשה להביא את הנישואים לסיומם.

10 שנים שאבישג ואבי חיו ביחד- הוא שילם את השכירות בדירת המגורים בה התגוררו ועזר לה בתשלומים שוטפים נוספים והיא מצדה דאגה תמיד שיהיה לו קן חם ואוהב לשוב אליו בתום יום עבודה. גם בני המשפחה שלו קיבלו אותה ועם הזמן גם ילדיו התרככו, במידת מה. ויום אחד הוא חלה…

ילדיו של אבי הקימו חמ"ל משפחתי ודאגו לעטוף אותו מכל כיוון – לא מותירים לאבישג מקום ולא משתפים אותה בהחלטות. אבל היא לא ויתרה להם. בוקר בוקר הייתה פוקדת את מיטת חוליו בבית החולים ועוזבת רק לפנות ערב. היה צריך לגרש אותה משם… הבן הצעיר של אבי, היה חייל – הוא היה היחיד שהסביר לה פנים באותה עת, ועמו נהגה להיות בקשר מתמיד.

אף אחד לא ציפה לזה שבתוך 3 חודשים מגילוי מחלת הסרטן – הוא ילך לעולמו. כבר בלוויה, בני משפחתו וילדיו של אבי הפנו לאבישג עורף. תחילה ניסתה לא לשפוט אותם בעת צערם – אך שנתבקשה "לא להגיע לשבעה" החלו נורות האזהרה להבהב בראשה. מאות הודעות ניחומים הגיעו אליה ומנחמים רבים ביקשו להטות כתף לעברה, ועם תום 30 ימי האבל, נודע לה שאבי הותיר אחריו צוואה. צוואה שלא מאזכרת אותה במאומה ומותירה את כל רכושו לילדיו.

מצבה הנפשי של אבישג היה מעורער לחלוטין כשהיא הגיעה למשרדי. היא ביקשה להתנגד לצוואה בטענה שהיא מזויפת למרות שלא היו לה שום ראיות לכך, זולת תחושת בטן פנימית, שלא יתכן שאבי יערוך צוואה שכזו, בלי שינצלו את חולשתו הגופנית וישפיעו עליו לרעה.

המלצתי לה שלא להגיש תביעה שכזו, שכן גם אם תזכה בביטול הצוואה, יהיה לה קשה להוכיח את זכאותה מכוח כוונת שיתוף בנכסים החיצוניים של אבי, אך לאור מצבה הכלכלי והסתמכותה עליו ובהיותה ידועה בציבור – הגשנו תביעת מזונות מן העיזבון. בבית המשפט, נאלצה אבישג לעבור מסכת נוספת של השפלה ודחייה מטעמם של ילדיו של אבי, אשר התכחשו לעצם קיום הקשר שלה עם אביהם וטענו כי היא הייתה אחת מנשותיו הרבות של אביהם ההולל…

"היא לא הייתה ידועה בציבור" הם המשיכו לטעון בלהט גם כשהוצגו להם תמונות מאירועים משפחתיים רבים ואפילו תמונות של אבישג ביחד עם נכדיו של אבי – ילדיהם.

"היא כלום", "היא נתנה לו שירותים מיניים בלבד", ו"היא לא אישיו"- היו טענות שחזרו על עצמן שוב ושוב… הרצון להקטין את אבישג ולהפחית בחשיבות מערכת היחסים שלה עם אבי- הייתה טעות שרק הרגיזה את השופטת. עדויות שנאספו בתחילת התהליך מבעל המכולת השכונתית, מהקצב, משכנים ומבעל הדירה – הפכו לעדויות עוינות כשהגיעו אל דוכן העדים ושינו, באורח פלא, את גרסתם.

עורך הדין של ילדיו של אבי, ניסה להוכיח, כי המדובר באישה אמידה שכלל לא זקוקה למזונות הללו… ושאבי בכלל התגורר ביחידת דיור בנחלה שהייתה שייכת להוריו… היה נדמה שדיוני ההוכחות הארוכים בתיק זה לא יסתיימו לעולם…

חקרתי עשרות רבות של אנשים שהכירו את אבי, את בני משפחתו ואת חבריו. בדיעבד, מספר האנשים הרב שהובא לעדות על ידי הילדים שימש לטובת אבישג, שכן הצלחתי להוכיח ולבסס קשר ארוך שנים ושכולם הכירו את אבישג, למרות שלטעת הילדים היא הייתה "לא אישיו"…

הצדק לא אחר לבוא. בית המשפט, בפסק דין ארוך ומנומק, קבע כי אבי ואבישג היו ידועים בציבור ושמגיעים לה מזונות מן העיזבון לתקופה קצובה ואף חייב את ילדיו של אבי בתשלום הוצאות משפט גבוהות…

מה חשוב לדעת על ידועים בציבור?

ידועים בציבור הם בני זוג שחיים יחדיו ללא נישואים, אך יש ביניהם מערכת יחסים זוגית, כאילו היו נשואים.

אין הגדרה בחוק לשאלה מיהם ידועים בציבור ואם לא הסדרתם את המעמד בכל אחת מהדרכים המומלצות, העובדה כי הייתם ידועים בציבור תילמד מנסיבותיו של כל מקרה ומקרה ותקבע בהתאם לשיקול דעתו של בית המשפט.

ידועים בציבור זכאים לחלק גדול מהזכויות להם זכאים בני זוג נשואים.

מומלץ לערוך הסכם המעיד על כוונותיכם ועל היותכם ידועים בציבור. ניתן גם להחזיק בתעודה או בתצהיר בדבר היותכם ידועים בציבור, או להירשם ככאלה בביטוח לאומי.

לצורך ההגדרה כידועים בציבור, צריכים להתקיים כמה תנאים, שיפורשו על ידי בית המשפט בהתאם לנסיבות:

הצדדים מקיימים ביניהם קשר זוגי, בעל אופי מחייב. אין דרישה של משך הזמן.

משק בית משותף. בעבר הייתה דרישה כי בני הזוג יתגוררו בבית אחד, אך כיום מגורים בדירות נפרדות לא ימנעו בהכרח את ההגדרה כידועים בציבור.

סממנים של חיי זוגיות משותפים – מוכרים על ידי המשפחות והחברים כבני זוג, מבלים את מרבית זמנם ביחד, יש להם תכניות משותפות ועוד.

במקרים מסוימים ידועים בציבור עשויים להיות מוכרים ככאלה לצורך מסוים (למשל לצורך קבלת פנסיית שאירים של בן הזוג) אך לא יוכרו ככאלה לצורך אחר (למשל לצורך ירושה). מדובר בסוגיה מורכבת ויש להתייעץ עם עורך דין בתחום.

ליצירת קשר עם טלי מוזמנות להיכנס לאתר ולפייסבוק שלה.

במדור הטיפים מתפרסמות כתבות עם טיפים בנושאים שונים. ההמלצות ניתנות על ידי נשות מקצוע שמתראיינות למגזין, מובאות כלשונן ואין המגזין נושא כל אחריות על תוכן או טיב ההמלצה. לשאלות נוספות מוזמנות לפנות לבעלת העסק. לקריאת כל הטיפים במדור לחצי כאן

יש לך עסק ותרצי לכתוב את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין ולשלוח הצעת מחיר. מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה