הטיפים / חיזוק הקשר בין אבות וילדיהם

ד״ר יפעת מצנר-חרותי היא מרצה ומנחת אבות והורים בישראל ובעולם. השיטות הפרקטיות שהיא מלמדת בקורסים אונליין לאבות ולהורים מביאות לתוצאות תוך זמן קצר. ספרה ״הורות – קומדיה של טעויות מלאה בכוונות טובות״ הוא רב מכר באמזון. אלו הטיפים של יפעת לחיזוק הקשר בין אבות וילדיהם.

ליצירת קשר עם יפעת מוזמנים להיכנס לאתר שלה או לפנות אליה כדי לקבל פרטים נוספים על הקורסים לאבות

יפעת מצנר טיפים להורות

אבא, זה מה שהילדים שלך צריכים ממך – חמישה טיפים לאבות

אם אתה מתוסכל שהילדים לא מקשיבים לך ושכל דבר כמעט מגיע לוויכוחים ומאבקי כוח – הכתבה הזו בשבילך. אם אתה מוצא את עצמך צועק כמו שצעקו אצלך בבית (למרות שנשבעת שאתה לא תצעק על הילדים שלך), מאיים ומעניש – חשוב שתדע כמה דברים. שנתחיל?

זה לא אשמתך. אף אחד לא הכין אותך להתמודדות עם ילדים. למשל, מה אתה אמור לעשות כשהילד שלך נכנס להתקף זעם כי נגמר החלב או בוכה כי העליבו אותו בגן? מגיל צעיר חסמו לך את העולם הרגשי (״מה אתה בוכה, אתה גבר!״) ולא לימדו אותך להתמודד עם כאב, לא של אחרים ולא שלך. זו לא אשמתך אבל זו אחריותך ללמוד עכשיו. אם תחליט שזה חשוב לך.

זה הכול בראש. לילדים יש יד קטנה, רגל קטנה, ומוח… קטן. קטן במובן שהוא עדיין מתפתח. אם לדייק, מה שעדיין מתפתח זה החלק במוח שאחראי בדיוק על מה שמתסכל אותך אצל ילדים: דחיית סיפוקים, הבנת קשר סיבתי, שליטה עצמית. ילדים חיים ב״כאן ועכשיו״ ולכן הם בעצם יותר מפותחים מאתנו כי אנחנו חיים בעבר או בעתיד. הילדים שלך מזכירים לך לחיות בהווה, שזה הדבר היחיד שבאמת קיים.

ילדים ממאדים, הורים מנגה. אבות אומרים לי בהרצאות שאני מעבירה במקומות עבודה: ״הרבה יותר קל לי לנהל 100 עובדים מאשר להיות בבית עם 2 ילדים!״ הסיבה לקושי היא שילדים ומבוגרים מדברים בשתי שפות שונות בגלל התפתחות המוח מהסעיף הקודם. הילדים מדברים אליך מהלב, מהרגש. הם עוד לא למדו להסתיר ולשמור בבטן. לעומתם, המבוגרים מדברים מהראש. אנחנו מחפשים היגיון, סיבות, פתרונות. אתה מבין למה זה לא עובד ולמה יש המון חוסר הבנה ותסכול בתקשורת? אם אתה אדם פרקטי שרוצה לראות תוצאות אז הגיע הזמן ללמוד (יותר נכון, להיזכר, כי ידעת את זה פעם) – איך מדברים מהלב.

אמפתיה זה לחזקים. אמפתיה מחברת בין הראש ללב. אתה לא צריך להזדהות עם הכאב של הילדה שלך אלא להבין איזה רגש מפעיל את ההתנהגות כרגע. למשל, כשהיא מפחדת מהחושך, היא צריכה שתכיר בפחד הזה. היא צריכה שתהיה איתה, שתגיד לה שזה טבעי לפחד, שכולנו מפחדים לפעמים. יש הרבה כוח באמפתיה שלך. בזכותך הילדה שלך מרגישה נורמלית, שאבא שלה ראה אותה ונתן מקום למה שהיא מרגישה. יש תחושה יותר מדהימה מזו?

כעס הוא אנושי אבל הוא לא שיטת חינוך. אין הורה שלא מתעצבן על הילדים. לא משנה כמה הדרכות הורים תעבור – ברור שתתעצבן מידי פעם. העניין הוא שלהתעצבן אחת לשבוע שונה מאשר להתעצבן פעמיים ביום. ״צעקה אחת שלי או איום אחד מזרזים את העניינים״ אומרים לי אבות. זה נכון. צעקות, איומים וכל הפעלת כוח מזעזעים את הילדים וגורמים להם לציית. השאלה היא האם זה יעבוד לאורך זמן? הסיבה שאותם אבות הגיעו אליי היא שבשלב מסוים הילדים הופכים אדישים לצעקות וזה לא מניע אותם לפעולה. בהמשך הם יתרחקו ממך, יסתירו ממך ולא יתנו בך אמון. כעס, צעקות, איומים ועונשים פוגעים בקשר. תחשוב על זה: אם היה לך (או יש לך) בוס שצועק עליך ולא מקשיב לך  – האם היית פונה אליו לייעוץ, מעריך אותו או אפילו מחבב אותו?

לסיכום, הילדים שלך לומדים מכל דבר שאתה עושה או לא עושה, אומר או לא אומר. ברגע שהבנתי את זה הבנתי שגידול ילדים זו הזדמנות עבורנו לגדול. הילדים הם רק הטריגר לתהליך הפנימי שאנחנו צריכים לעבור. הילדים שלך שווים את זה. אתה שווה את זה.

ליצירת קשר עם יפעת מוזמנים להיכנס לאתר שלה או לפנות אליה כדי לקבל פרטים נוספים על הקורסים לאבות. ובנוסף – סרטון הדרכה חינמי שמסביר איך להתמודד עם התקפי זעם, כעס, עצבים ועצב של ילדים

במדור הטיפים מתפרסמות כתבות עם טיפים בנושאים שונים. ההמלצות ניתנות על ידי נשות מקצוע שמתראיינות למגזין, מובאות כלשונן ואין המגזין נושא כל אחריות על תוכן או טיב ההמלצה. לשאלות נוספות מוזמנות לפנות לבעלת העסק. לקריאת כל הטיפים במדור לחצי כאן

יש לך עסק ותרצי לכתוב את הטיפים שלך? אשמח לספר לך על אפשרויות הפרסום במגזין ולשלוח הצעת מחיר. מוזמנת להתקשר או לכתוב לי 053-6065120 / manu.biener.g@gmail.com

* הניוזלטר של מגזין 'מיס מנדלה' ישלח אליך ישירות לדוא"ל עם עדכונים על פוסטים חדשים. את ההרשמה לניוזלטר ניתן לבטל בכל עת.

הספר פינה משלך

סיפורים על נשים ומרחבי עבודה, עכשיו במבצע מיוחד וללא דמי משלוח! הזמינו עוד היום את העותק שלכן...

Facebook comments

השארת תגובה